Mass Tasting - My Style is Jalapeño

Ποια είναι η γνώμη σας για το lancero του Caldwell ;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί Μάιος 31, 2016 10:07 pm

1. Χαιρετίσματα του πλατάνου...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Μμμ..σβούρους και μπουμπούρους
3
13%
3. Μωρέ, για την ουρά τση κότας! Καλό είναι το έρημο..
3
13%
4. Χαρώ τα εγώ τα μάθια σου παιχνίδια που μου κάνουν!
13
57%
5. Πάχνες! 2454 μέτρα υψόμετρο!
4
17%

Σύνολο ψήφων: 23
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Mass Tasting - My Style is Jalapeño

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Μάιος 31, 2016 3:13 pm

Ευχαριστώ θερμά τους Javier και Jimbo για την συμμετοχή τους. Εννοείται Μήτσο ότι μόνο αλήθειες μπορούμε να γράφουμε. Το να σου κάνω ή να μου κάνεις ή να μας κάνουνε ένα δώρο βεβαίως με την καλή του την καρδία ο δωρητής το κάνει για να το ευχαριστηθούμε, αν δεν...τότε απλά δεν. Δεν είναι προσωπικό και ουδείς θα πρέπει να το εκλαμβάνει έτσι. (Τα παραπάνω δεν αφορούν εσένα, γιατί εσένα Μήτσουλα θα σε σκίσω που δεν σου άρεσε... :lol: :lol: :lol: :lol: )

Περιμένουμε και τον Πανούλη να κλείσει την σεμνή αυτή τελετή.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μάιος 31, 2016 3:55 pm

μπραβο ρε μητοε
ετσι αγοραρε μου σταθερη αξια
εκει που ολοι γουσταρουμε εσυ να επιμενεις αντιθετα
οχι τπτ αλλο αλλά δεν φτανουν τα πουρα για ολους ρε αδερφε ...

:lol: :lol: :lol:

πραγματικα πιστευα οτι εσενα θα σου αρεσε οπως και το αλλο του ρομπερτ που ειχα καπνισει το διαμαντενιο κοριτσι :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Μάιος 31, 2016 6:15 pm

Nickos H έγραψε:...Περιμένουμε και τον Πανούλη να κλείσει την σεμνή αυτή τελετή.

Νικόλα περίμενε και εμένα..Μη κλείσεις ακόμα τη πόρτα ακόμα..τρέχω και είμαι "καθ' οδόν"...κρατάω σημειώσεις και ντοκουμέντα 8)

Μόλις τελειώσω θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου..προς το παρών καλά πάμε... 8)
Τελευταία επεξεργασία από GregV σε Τρί Μάιος 31, 2016 6:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μάιος 31, 2016 6:18 pm

γεια σου ρε Γρηγόρη! :wink:
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Μάιος 31, 2016 6:21 pm

Τη καλησπέρα μου και τα σέβη μου Δον!
Αααααχχ....πότε θα εφευρεθεί αυτό το κουμπί της τηλεμεταφοράς να βγάλουμε γούστα...τόση ώρα σκέφτομαι τα άτομα που θα μπορούσα να έχω παρέα και αναστενάζω... στην υγειά σας παίδες!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μάιος 31, 2016 6:33 pm

καλα ρε γρηγορη μπορεις ομως να καπνιζεις και χωρις να ειμαστε παρεα και μετα να μπαινεις και να μας τα γραφεις :P

Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Μάιος 31, 2016 6:49 pm

χαχαχαχαχαχαχαχαχ Μανούουουουουουουουουουλα μου! Μαμά Τερέζα.....μάζεψέ τα, παίχτο άρρωστος ή αλλιώς να κάνουμε ότι σε απήγαγα και έλα Πλαταμώνα 8) Ήρθα στο τροχόσπιτο σήμερα να τα βάλω κάτω, να φύγουν οι φοβίες και οι ανησυχίες και να επιστρέψω δριμύτερος στις υποχρεώσεις μου.

Πήρα και RGPE μαζί μου :lol: :lol: :lol: 8)

Πάρε και το Νιόνιο και έλα 8)
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Μάιος 31, 2016 8:28 pm

Καλησπέρα φίλοι μου, ημέρα κατά του καπνίσματος σήμερα..κάπως έτσι όμως είναι και αυτό το πούρο φαντάζομαι.

Έχω πάθει πλάκα με το δαχτυλίδι από τότε που του έπιασα στα χέρια μου.

harmonica έχεις δίκιο..η μέρα είναι κάπως και για μένα, αν και μιλάμε για διαφορορετικές ημερομηνίες.
Ίσως φταίει το δαχτυλίδι..αυτό το στέμα στο "πιτσιρικά" με το στραβό χειλάκι κάτι μου κάνει...μου βγάζει κάτι διαφορετικό. Όντως σηκώνει αλητεία και πολύ μάλιστα. Μου έφτιαξε τη μέρα όταν το πρωτοείδα. Το θεωρώ ίσως από τα πιό "μούρικα" δαχτυλίδια που έχω δεί σε πούρα. Μου βγάζει μία αλητεία αλλά με τη καλή την έννοια. Θέλω να πιάσω τα posca μου ή μάλλον όχι...τα montana και να βγω στο δρόμο μόλις αρχίσει να σουρουπώνει και να αφήσω, με σεβασμό πάντα, το στίγμα μου στη πόλη.

Αλλά ας το πάρουμε αλλιώς το θέμα...Ωραίο σοκολατί χρώμα, μυρωδιά κάπως μυστήρια, μου έρχεται η υγρασία στη μύτη και κάτι προς στάχι. Μου θυμίζει μυρωδιά από vegueros Νo1. (Πού είσα βρε Alex....)

Ωραίο τράβηγμα, ειδικά για lancero, pre draw πασατέμπο.
Τα μακαρόνια είναι στη φωτιά και οι γαρίδες περιμένουν..

Εικόνα

Ανάβω 18:15

Ξεκινάει ήπια, με ωραίο καπνό, δε μπορώ όμως να διακρύνω γεύσεις.
Διακρίνω άσπρο πιπεράκι, στη πορεία γίνεται μαύρο. Μια σοκολάτα τύπου μόκα ανακατεμένη με καπουτσίνο κάνει την εμφάνισή της στη λήξη του 1/4

Τα μακαρόνια πλέον έγιναν ενώ οι γαρίδες έχουν μπεί στη φωτιά...

Η στάχτη καλά κρατεί..
Εικόνα

(Να ξεκαθαρίσουμε κάτι...αυτό το πούρο το "μετράω" σε τέταρτα - /4)
Αρχίζει και βαραίνει μετά το 2/4
Κέδρος

3/4

Όλα έτοιμα! Αλλά θα περιμένω..(είναι το πιάτο του στρατηγού..)
Εικόνα

Κακάο αλλά πολύ πικρό...λες και έφαγα ολόκληρη κουταλιά σε σκόνη.

Ευχάριστη έκπληξη από το πουθενά! Ήρθε ο Αποστόλης με το ποδήλατό του (!) και γίναμε φίλοι, δεν του έκανε εντύπωση το πούρο...παρά μόνο τα φουντούνια που του έδωσα για να τα μοιραστεί με τους φίλους του που μου είπε ότι τον περιμένουν...αυτό μου αρέσει από αυτές τις ηλικίες..τον έσμπρωξα όπως έφευγε γιατί δεν έπαιρνε μπρος με τη μίζα ;-)

4/4
Ξεφλούδισε λίγο
Εικόνα

Δεν με ενόχλησε όμως..συνέχισα ακάθεκτος γεμίζοντας με οινόπνεμα από σταφύλι το ποτήρι. Τα κουνούπια μου την έχουν δώσει αλλά και εγώ τους εξηγιέμαι με μπόλικο καπνό 8-)

Οι κότσιφες το έχουν ρίξει στο τραγούδι, όπως και εγώ άλλωστε. Η φύση είναι εκπληκτική κάθε φορά που τη συναντάω και μου κάνει παρέα με το τρόπο της.
Εικόνα

Εικόνα
(*Καλώς ορίσατε - σε βλάχικη διάλεκτο :-P )

Έχει βαρύνει αρκετά, βγάζει τα λάδια του και την "αλητεία" που λέγαμε πριν. Παλεύω εγώ, το πούρο και το τσίπουρο..μάλλον νικάει το πούρο που μετά από κάθε τζούρα ζητάει τσίπουρο για να φτιάξει λίγο το PH στο στόμα μου.

Μετά από λίγο η κατάσταση ξεφεύγει και η μόνη θέση για το βασιλιά είναι μέσα στο τασάκι αυτή τη φορά.

Ωραία μας τα είπε για Non, με εντυπωσίασε μπρώ να πω. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο που σταμάτησα το κάπνισμα, αν παίζει ρόλο το ότι έχω καιρό να καπνίσω πούρο ή αν παίζει ρόλο που είναι από το φίλο μου το Νικόλα.

'Οπως και να έχει το θέμα ένα είναι το συμπέρασμα..Χαρώ τα εγώ τα μάθια σου παιχνίδια που μου κάνουν! (Πέρα από πλάκα μόλις εμφανίστηκαν οι πυγολαμπίδες!) Και σαν θορώ τα τα κάλη σου με κάνεις κι αναστενάζω που διπλα σου θέλω να ζω και άλλοι ας μας τρομάζουν!!!

Γειά σου Νικόλα, σε ευχαριστώ πολύ για το κέρασμα!
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Μάιος 31, 2016 9:11 pm

ΕΦΤΑΣΕ!

Εικόνα

Hola amigos...mr. Caldwell your cigar is almost sublime.

Pre draw is a spicy/cool taste.
Wrapper is fine , soft with a velvety texture!

p1:
Spicy kick start with a very smooth buttery aftertaste. The first impression remind me of Portages on a very
promising blend. Chill on the retrohale whilst earthy , leather on the taste. One centimeter of ash and the taste lingers on the same tones but the retrohale is smoother.

p2:
Almond come in a very distinct and full taste coupled with pepper and earthy tones.
The smoke start to smell more like chocolate. Hints of cocoa finally come in , the pepper is relaxing to a smoother balance.
Dried fruits , baked bread intermingle into a very interesting taste. Cherry. Chocolate. Pepper aftertaste.
Coffee right in the middle. Strength goes up.

p3: the smoke is getting creamy with less pepper and more coffee notes. The end has a heavy creamy smoke with cedar , coffee and cream. Feels like a good partagas short.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Μάιος 31, 2016 9:17 pm

Το πούρο είναι πολύ καλό πραγματικά και αντικειμενικά αξίζει κατα την αποψή μου. Έχει λίγο πιπέρι παραπάνω στην αρχή αλλα στο λέει και στο όνομα για να μην έχεις παράπονο :)

Σε πάρα πολλές φάσεις αν έκλεινα τα μάτια μου θύμιζε παρταγας δεν ξέρω γιατί ίσως να ήταν απλά η ιδέα μου αλλά αυτό μου θύμισε. ΔΕΝ έχει καθόλου το "σταβλισιους" υπόβαθρο απο τα πολλά νον κάτι που πολλές φορές με κουράζει. Το μέγεθος και η εμφάνιση του όπως είπαμε όλοι νομίζω είναι για μάθημα. Ακόμη και το βάρος τους χαρτιού είναι χονρτό ποιοτικό!

Μακάρι να συνεχίσει έτσι η εταιρία τους, εμένα προσωπικά με κέρδισε να δωκιμάσω ξανα και ότι βρω. 4/5 απο μένα γιατί έλειπε ένα κλίκ που θα με έπερνε στο ελντοράντο, απο την άλλη είναι και για να έχω "κάτι να κυνηγίσω" για τις επόμενες φορές.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Μάιος 31, 2016 10:07 pm

Κυρίες και Κύριοι, μετά και την ψήφο των δύο τελευταίων μας παιδιών Γρηγόρη (δεν το περίμενα ότι θα γράψεις) και Πανούλη, νομίζω ήρθε η ώρα να κάνω τον επίλογο αυτού του mass. Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για την συμμετοχή σας και τα καλά σας λόγια. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να γράψω πολλά. Θεωρώ ότι ανοίξαμε ένα νέο κεφάλαιο, στο οποίο υπάρχουν πολλές σελίδες να γραφτούν απ' τον καθένα μας. Χρωστάμε στον Τάκη πολλά γιατί περισσότερο αυτός απ' τον καθένα μας, αγοράζει, δοκιμάζει, άλλα πετάει και άλλα παρουσιάζει πούρα απ' όλο τον κόσμο. Ναι βεβαίως αγαπάμε Κούβα, με τα καλά και τα κακά της αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε κλειστά τα μάτια. Το απέδειξε το mass του μήνα με τις 22 ψήφους του. 2 ψήφισαν μέτριο , 3 καλό , 13 πολύ καλό και 4 τέλειο. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος που δώσαμε την δυνατότητα σε πολλούς να δοκιμάσουν κάτι το διαφορετικό. Ζητώ συγγνώμη σε όλους όσους παρέλαβαν κάποιο πούρο με σκίσιμο ή άλλη ατέλεια. Σας μιλώ ειλικρινά ότι τα πούρα έφυγαν από εμένα σε άριστη κατάσταση προς όλους. Γενικότερα ας ενισχύουμε με την παρουσία μας τα mass του μήνα, ακόμα και αν ζοριζόμαστε. Σε κανέναν μας δεν τρέχουν λεφτά απ' τα μπατζάκια. Παραδίδω την σκυτάλη σε Χανιώτη (είτε τον Κωσταντίνο είτε τον Λευτέρη) και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 01, 2016 6:28 am

Νικόλα εμείς ευχαριστούμε για τη βασιλικ...:shock: πριγκιπ...:? ...συγνώμη συντροφική :idea: ...χειρονομία σου
και πάνω απ' όλα για την ιδέα που είχες
να είσαι πάντα καλά φίλε, να κερνάς χαρές τους αγαπημένους σου!

η σκυτάλη του Ιουνίου είναι προ πολλού στα χέρια του Suley Man-Giann (το μπουμπούνισε κιόλας)
οι κρητικοί ακολουθούν πάραυτα εν μέσω θέρους...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιουν 01, 2016 8:41 am

γρηγορη φιλαρακο
ειναι πολυ καλο το καπμινγκ που πηγες
τιγκα στα δεντρα και οι θεοι του ολυμπου να σε κοιτανε απο λιγο πιο διπλα

σαν να ειμαι εκει μαζι σου ενοιωσα οταν σε διαβασα

αλλα ρε φιλε και εσυ καθε φορα πας και λιγο πιο μακρυα :lol:

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 01, 2016 11:38 am

δεν μπορώ να μη σχολιάσω τα δυο ποστ του Γρηγόρη και του Πάνου: ήταν το ιδανικό τελείωμα σε ένα τέλειο mass
μπράβο σε όλους μάγκες! :wink:
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τετ Ιουν 01, 2016 2:41 pm

konstadinos23 έγραψε:Καλησπερα Τακη.! :D

Μετα χαρας να αναλαβω και εγω ενα mass αλλα νομιζω του Ιουλιου-Αυγουστου
θα εναι λιγο δυσκολο λογω δουλειας γιατι εκεινη τη περιοδο εχω πολυ
τρεξιμο (κυριολεκτικα).Οποτε θα με βολευε καποιον αλλο μηνα, αν συμφωνητε κ εσεις..
Αν θελει ο lefteris c μπορει να το αναλαβει αυτος του Ιουλιου-Αυγουστου 8)
και το επομενο εγω..!!

Σε καταλαβαίνω Κωνσταντίνε, κάτι μας είχες πει :wink:
Και γω βεβαίως δε πάω πίσω, αλλά θα το κάνω με χαρά,
χρόνο θα βρω να κάτσω να διαβάσω τα παλιά mass, να δώ τα πούρα, μην τυχόν βάλω κάποιο που έχει παίξει, και φυσικά πρεπει να κυκλοφορεί Ελλάδα,
έτσι παιδιά;

Τάκης έγραψε:ας το δηλώσει ευθαρσώς και δημοσίως στη γραμματεία για τα περαιτέρω 8)

Ίσως να χρειαστώ μια μικρή βοήθεια από την γραμματεία για το στήσιμο, την παραμονή το βράδυ....
γι αυτό θα το εκτιμούσα πολύ αν για μια βραδιά ερχόταν στο μέρος μου για υποδείξεις η χλωμή πριγκίπισσα με τα μαύρα μάτια που κάθετε στο βάθος
του γραφείου της γραμματείας :D

εννοείτε ό,τι όλα τα έξοδα δικά μου 8)
:D :D :D

https://www.youtube.com/watch?v=e85A21XIsRA

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες