Mass tasting - Jan.2017 - Perla's & coffee

Η πέρλα τελικά ήταν

Πολύ χειρότερη απο την χρονιά που θα έρθει
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κακή σε σχέση με το τι θα πετύχω φέτος
1
5%
Μέτρια σε αντίθεση με την πρωτοχρονιά μου
8
42%
Πολύ καλή οπώς θα είναι και ο νέος χρόνος
10
53%
Εξαιτερική , το ιδανικό ξεκίνημα στον νέο χρόνο.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: Mass tasting - Jan.2017 - Perla's & coffee

Δημοσίευσηαπό GregV » Σάβ Ιαν 28, 2017 9:28 pm

Καλησπέρα και πάλι, δεύτερη δοκιμή σήμερα και λόγω προμηθειών και τελευταία.
Τη φοβόμουνα είναι η αλήθεια, τις τελευταίες 2 μέρες με ταλαιπωρεί αφάνταστα ο λαιμός μου αλλά είπα να δοκιμάσω μιας και δε χρειάζεται να κατεβάσω το καπνό 8)

Σήμερα είπα να το πάρω αλλιώς χωρίς να παραβαίνω τους "κανόνες".
Μετά από 4 ώρες τσιπουροκατάσταση με καλό μου φίλο ήρθε η ώρα να ανάψω και πάλι το τζάκι και να φτιάξω ελληνικό καφέ. Αλλιώς όμως..είχα δεί σε μοναστήρι να βάζουν το καφέ και τη ζάχαρη μέσα στο φλιτζάνι και μετά να ρίχνουν το ζεστό-καυτό νερό από το μπρίκι..έτσι λοιπόν έπαιξα και εγώ. Άσχετα με το τι φαίνεται στη φωτογραφία έχει καλό καϊμάκι και ο καφές είναι αρκετά καλός (ο ίδιος - τεφαρίκι - από Κομοτηνή)
Εικόνα

Το πούρο είναι όμορφο, σοκολατένιο στην όψη και χωρίς ελαττώματα.
Αυτή τη φορά κόβω, δε τρυπάω, η μουσική που επέλεξα είναι "ότι έχει το ψυγείο"..η πρώτη που πέτυχα στο digital της τηλεόρασης 8)

Pre : γήινο, καφές, χώμα και κάτι γλύκες στο βάθος.

Ανάβω (δε πίνω ακόμη καφέ, τον αφήνω να κρυώσει λίγο :lol: ):
1/3 : καρύδι..και...καρύδι
2/3 : δεν άλλαξε κάτι, περιμένω μήπως καταλάβω κάτι, πίνω καφέ, ωραία εναλλαγή αλλά χωρίς να αλλάζει κάτι στο πούρο
3/3 : ...τίποτα..απογοητεύτηκα..καρύδι, λίγος καφές και αυτό ήταν όλο

Σαν επίγευση υπάρχει, και κρατάει. Δεν με συγκίνησε όμως. Δεν με κούρασε τόσο όσο τη προηγούμενη φορά αλλά και πάλι με άφησε ασυγκίνητο.

Εικόνα

Εικόνα

Δε ξέρω τι κάνω λάθος, αν κάνω κάτι λάθος, μπορεί να έπεσα σε "λάθος" κούτα, δε ξέρω.
Όπως είπα και τη προηγούμενη φορά, παρόλο που είμαι fun της συγκεκριμένης μπράντας (ξέρω δεν είναι κάποια ιδιαίτερη αλλά γούστα είναι αυτά..μη βαράτε :lol: ) με το συγκεκριμένο πούρο δε μου έχει κάτσει ποτέ!
Ποτέ όμως..
Άλεξ..θυμάσαι τη 5άδα που είχα φέρει στη φωκίωνος στις πρώτες συναντήσεις μας και μάλιστα τότε που είχε έρθει και ο deletakias?? Θυμάσαι ότι και τότε δεν έλεγε και τίποτα και λέγαμε ότι μάλλον ήταν φρέσκο κτλ αλλά και πάλι σαν αρχή ότι θα "έπρεπε" να είναι κράχτης κτλ κτλ.. και γενικότερα αυτή τη κουβέντα που είχαμε? Ε τι να πω ρε φίλε..δε μου έχει κάτσει αυτό το πούρο..

Θα συμφωνήσω ίσως με τον Nickos H

Nickos H έγραψε:Θα το χαρακτήριζα μάλλον αδιάφορο. Δεν με συγκίνησε και σίγουρα δεν είναι αυτό το πούρο που θα κάπνιζα σαν short smoke.

Έστω και με τις 2 δοκιμές μου, χωρίς τις προηγούμενες εμπειρίες μου και με βαριά καρδιά θα ψηφίσω:
Κακή σε σχέση με το τι θα πετύχω φέτος
και αυτό γιατί ούτε καλή πρωτοχρονιά είχα για να πω "Μέτρια σε αντίθεση με την πρωτοχρονιά μου" αλλά δεν ήταν ούτε τελείως χάλια σαν πούρο, ούτε και εξαιρετικό.

Πάντως, σαν ιεροτελεστία, σαν εμπειρία και σαν επιλογή όταν τη διάβασα, μου άρεσε αρκετά.
Πάνο σε ευχαριστώ πολύ για αυτή την εμπειρία :wink:

Υ.Γ.
Άλεξ, και εμένα μου λείψατε..δεν απουσιάζω επίτηδες, ούτε από επιλογή. Πολλές φορές "έμπαινα" και διάβαζα χωρίς να συνδεθώ απλά για να πάρω μια γεύση, όσες φορές σκέφτηκα να γράψω κάτι το παράτησα γιατί πολύ απλά δεν ήξερα τι να γράψω. Υπολογίζω όμως ότι σιγά σιγά ξαναβρίσκοντας το ρυθμό μου ότι θα έχω να γράψω όλο και περισσότερα και εύχομαι να σας έρχομαι και πιό συχνά :wink:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Ιαν 28, 2017 10:17 pm

Με ελαφρά καθυστέρηση λόγω υποχρεώσεων και άλλων προτεραιοτήτων ανεβάζω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το πρωινό καφεδάκι με την πέρλα.

Εικόνα

Επίσκεψη στην ελληνική ταβέρνα για διπλό ελληνικό, πολλά βαρύ και όχι. Να πω εδώ ότι δεν είχα ξαναπιεί ελληνικό καφέ. Ενδιαφέρουσα γεύση, περίμενα να με πιάσει περισσότερο να πω την αλήθεια, αλλά μάλλον έχω συνηθίσει με τους εσπρέσους. Κλείνω την παρένθεση.

Από κατασκευή φαίνεται καλή, αλλά μας τα χαλάει λίγο με το που το αποκεφαλίζω και το wrapper του ανοίγει. Μικρό το κακό πάντως.
Από γεύσεις κυριαρχεί το ξύλο και μπαχαρικά με λίγο ψωμί στην αρχή.
Στο δεύτερο κομμάτι τα μπαχαρικά παραμένουν, με λίγο αμύγδαλο και μια μικρή γλύκα. Κάπως έτσι συνεχίζει μέχρι το τέλος με τα μπαχαρικά απλώς να δυναμώνουν.

Διάρκεια 32 λεπτά, που έρχεται και δένει ιδανικά με το χρόνο πόσης του διπλού ελληνικού. Όμως νομίζω ότι το πούρο χάνει σημαντικά σε γεύση από τον καφέ, με αποτέλεσμα να χρειάζονται συνεχή ξεπλύμματα με νερό ανάμεσα στις γουλιές του καφέ για να μπορώ να ξεχωρίσω τις γεύσεις. Σήμερα έκανα και ένα δεύτερο χωρίς ξεπλύμματα και είχα χάσει τελείως τη γεύση του πούρου. Οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να κρατήσω σημειώσεις.

Αν και οι μονάδες είναι από μόνες τους ευχάριστες, ο συνδυασμός τους δε μου έκατσε καλά. Θα έδινα 4/5 στο πουράκι γιατί για το μικρό του μέγεθος και την τιμή του είναι τίμιο, αλλά μιας και το mass είναι για το συνδυασμό θα πάρει χαριστικά 3/5.

Και πάλι ευχαριστώ τον αδελφό Ντάφυ που ενήργησε τάχιστα για την προμήθεια και αποστολή. :wink:
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Κυρ Ιαν 29, 2017 4:19 pm

Παντως, τελικα, δε λειπει απο καμια ελληνικη ταβερνα το χιλιαρικο και το πεντοχιλιαρο απο το τοιχο!!!

Γεια σου φιλε Trendy!!!
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιαν 29, 2017 5:53 pm

κι ενώ δυο μέρες έμειναν για να ολοκληρωθεί κι αυτό το mass
με τον οικοδεσπότη του να κάνει προπόνηση για να γράψει τον επίλογο με το αριστερό χέρι :?
υπενθυμίζουμε πως παρουσιαστής στο επόμενο, 43ο στη σειρά, θα είναι η αυτού εξοχότης κ. Svensk

ελάτε λοιπόν κι υπόλοιποι, προλαβαίνετε ακόμα να καταθέσετε τις εντυπώσεις σας για το κόνσεπτ πέρλα-καφέ
κάτι που ισχύει για όλους, παλιούς και καινούργιους θαμώνες του καφενέ μας...
Μετανοείτε...
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Ιαν 29, 2017 6:28 pm

Μεσημέρι με καφέ.
Πρε- ξύλο και ξερά χόρτα.
Με την μια μου έριξε γροθια το ξύλο. Σαγρέ ξύλο κομμένο με στομωμένο αλυσοπρίονο.
Λίγος καφές με ξινές νότες.
Δυο νότες μαύρης ζάχαρης με κάνει να το κοιτάξω με προσδοκίες.
2/3. Το ξύλο υποχωρεί και λίγο λευκό πιπέρι εμφανίζεται. Ο καφές δεν είναι πλέον εκεί.
Περγαμόντο, λίγο πορτοκάλι, λίγο κανελα…αλλα όλα από λίγο.

Τέλειωσε, όχι άσχημα, αλλά αδιάφορα.
Του έλειπαν πολλά.
Σώμα, χαρακτήρας, ταλέντο. Ειδικά το τελευταίο!

Ψηφίζω μέτριο.
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Κυρ Ιαν 29, 2017 10:02 pm

Εικόνα

Έκανα τρεις perla's,
η δεύτερη ήταν πανομοιότυπη με την πρώτη που είχα γράψει τις πρώτες μέρες του μαςς :D
η τρίτη μου τα χάλασε ολίγον, ξεκίνησε όπως οι άλλες αλλά σε λίγο πέσαν οι στροφές της, δεν ήταν ευδιάκριτη, ναι μεν αλλά,
με πιο έντονο το χώμα και το ξύλο και οι γλύκες ανεπέστητες, με γρατζούναγε και λίγο, μπορεί και γω να μην είχα τόσο διάθεση, το ρεζουμέ 2 πολύ καλές και μια μέτρια άρα η ψήφος μου πάει στο :arrow: Πολύ καλή
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Δευ Ιαν 30, 2017 12:21 pm

Λοιπόν επειδή είδα ότι ο Βαγιος βιαστηκε να βάλει το καινούργιο μαςς :lol: ας βάλω και εγώ την ψήφο μου στη περλα η οποία κινηθηκε άνω του μετρίου με ένα σχεδόν διαστημικό στικ και 3 άλλα αγνώστων στοιχειων από δω και από κει καλών στικς σκέτο :|
Οπότε η βαθμολογία πάει στη μέση
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιαν 30, 2017 4:18 pm

Και η Τρίτη Perla ,on the road, με ελληνικό διπλό,

Εικόνα

Μια χαρά ηταν και τούτη, λιγο πιο muted απο τις αδερφές της.
Κρεμουλα, λιγο καφε, δεν βρήκα πουθενά ένταση, λιγο χαρακτήρα, μα οκ,
μια χαρά παρέα στο καφεδάκι και στην παραλιακή.
Ούτε ξυλο, ούτε αγριάδες, ισως τα χρόνια να έπαιξαν το ρολο τους,
δεν με νομίζει όμως, την ευχαριστήθηκα , δεν μεράκλωσε κιόλας, αλλα οκ...

Τρεις έκαψα για το mass, και οι τρεις μια χαρά τα κατάφεραν,
Μέτρια σιγουρα δεν ηταν, αν ειχα ενα καλο θα το επέλεγα, αλλα αφού δεν,...
Πολυ καλά απο εμένα, σαν την χρόνια που εύχομαι να έχουμε ολοι μας!!
on the road...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιαν 31, 2017 7:06 pm

Να ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι δεν το εκαψα με ελληνικο καφε
πολυ σπανια πινω ελληνικο πια. ολο ελεγα οτι μια μερα θα παω να αγορασω και ολο το ξεχναγα
συνοδεψα με εσπρεσο λοιπον και μια χαρα της εκατσε της περλας

να πω επισης οτι οταν ειχε πρωτοβγει ειχα καψει μερικες περλες. καλες τις ειχα βρει, με ειχαν ψιλοκερδισει αλλα μεχρι εκει . κατι τους ελειπε για να κανουν ενα κλικ πιο πανω

αυτη εδω απο εμφανιση ειναι αρκετα προσεγμενη. δεν ειναι και δυσκολο βεβαια να βρεις φυλλα για το ραπερ τοσο μικρο που ειναι . απο χρωμα ειναι σοκολατι λιγο πιο σκουρο απο σοκολατα γαλακτος

στο πρε βγαζει μια χωματιλα και δειχνει οτι δεν ρουφαει πολυ καλα χωρις ομως να ειναι καπου σφιχτοτυλιγμενο.
κατι δεν μου αρεσε ... :?

αναβω και μου σκαει μια σοκολατα τρομερη
με καφεδες, μελι, πραλινες, αμυγδαλα και καρυδια συνεχιζει
παρε και λιγο ξυλο (κεδρο) και γενικα πολυ γεματες-παχιες γευσεις . λιγο πριν την μεση μου εβγαλε και κατι σαν ρουμι και χαμογελασα αλλα δεν ηξερα τι με περιμενει

ρε παιδια στην μεση σχεδον εκλεισαν τα κλαπετα . ρουφαει αλλα ολες οι γευσεις ξαφνικα εγιναν μουντες
και μετα απο λιγο δεν εφερνε τον καπνο οπως στην αρχη
εβγαλε και αρκετο πιπερι και εξαφανιστηκαν οι αλλες γευσεις

πριν μπει στο 3/3 το παρατησα στο τασακι

ωραια ξεκινησε ακομα πιο ωραια συνεχισε και τοσο μαπα εξελιχθηκε :(

μετριο και αυτο γιατι ξεκινησε καλα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Φεβ 01, 2017 8:42 pm

Εικόνα

Ξεκίνησα λοιπόν κ εγω τελευταίος το πουρο του μήνα , μου φαίνεται σαν πολυ καιρός απο την μερα που τα είπαμε με τον tommi κ απλόχερα μου έδωσε 2 πέρλες..μεσα σε 10 μέρες κρυολόγησα , πήγα για snowboard, έσπασα το χέρι μου, εβαλα νάρθηκα , κατέβηκα Αθήνα , έπαθα τροφική δηλητηρίαση , εκανα εγχείρηση κ ταυτόχρονα δούλευα!

Έγιναν πολλά , τωρα γράφω καπνίζω κ πίνω καφέ με ενα χέρι καθώς το αλλο κοιμάται κ αναπαύεται μεσα σε γάζες κ βαμβάκια.

Πριν άναμμα μυρίζει πολυ ωραία , εχει μια φρουτενια μυρωδιά σαν να κρύβει κεράσια μεσα στα ξύλα της...με το άναμμα με ρίχνει ξύλα κ πιπεριά για 3-4 τζουρες περιμένω το γύρισμα στην καλή πλευρά.

Απο την μύτη τσιμπάει όποτε δεν μπορώ να ανάλυσω σε βάθος τι θέλει να πει ο ποιητής , παρόλα αυτά στο στόμα εχει έντονη παρουσία ξύλο , γη , πιπεράκι και κακάο.
Πλησιάζω την μέση με ελπίδες να ανεβεί ο πυχης...

Η μέση συνέχισε ήπια οπως ήταν με λίγο ανεβασμένο το κακάο, υποψιάζομαι οτι σε αυτο βοηθάει ο καφές...

Λίγο καλυτέρεψε προς το τέλος αλλα δυσκολεύτηκα να το τελειώσω! Πρέπει να δυναμώσω λίγο ακόμη για να πάω στα μεγάλα πούρα μου φαίνεται αν και δεν κανει ετσι κ αλλιώς πολλά (σορυ γιατρέ ). Ευτυχώς κ το "επομενοmass" ειναι μικρο όποτε θα το βγάλω.

Μέτρια η ψήφος του οικοδεσπότη, χάρηκα πολυ που λάβατε μέρος και κάνατε και τον καφέ για να συμπληρωθεί το σετ....

Σας αφήνω στα έμπειρα , διεισδυτικά χέρια του κ.Σουηδου 8)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Φεβ 01, 2017 9:42 pm

Δεν σου ξαναδίνω πούρο αν είναι να τραβάς τέτοια πάθη :mrgreen:
Περαστικά σου, και άλλο κακό να μη σε βρεί
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Φεβ 02, 2017 12:11 am

Γάζες μεν, αλλα η φωτό μαμαει δε....
Περαστικά φιλε, ευχαριστούμε για την φιλοξενία!
Αιντε δυνατός και σιδερένιος!
on the road...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 02, 2017 8:56 am

περαστικά σου και σιδερένιος Πάνο μας, και ξου-ξου-ξου μακριά όλα τα κακά!
ευχαριστούμε για την παρουσίαση
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Πέμ Φεβ 02, 2017 9:01 am

Περαστικά σου Πανό και μην ξαναπάρεις πούρο απ'τον tommi... :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες