Mass tasting - Jan.2017 - Perla's & coffee

Η πέρλα τελικά ήταν

Πολύ χειρότερη απο την χρονιά που θα έρθει
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κακή σε σχέση με το τι θα πετύχω φέτος
1
5%
Μέτρια σε αντίθεση με την πρωτοχρονιά μου
8
42%
Πολύ καλή οπώς θα είναι και ο νέος χρόνος
10
53%
Εξαιτερική , το ιδανικό ξεκίνημα στον νέο χρόνο.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Mass tasting - Jan.2017 - Perla's & coffee

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 13, 2017 6:52 pm

Εικόνα

…ενώ ο καφές ψήνεται
περιεργάζομαι και μυρίζω την προτελευταία πέρλα από μια 25άρα dress EAG DIC 13
που μου ‘δωσε 4-5 καλά καπνίσματα αλλά μέχρι εκεί, και καμιά 20αριά μετριούμπες
δίχως να ‘χει συνολικά καμία απολύτως σχέση με τα υψηλά στάνταρ
του πούρου που απόλαυσα την πρώτη χρονιά που βγήκε
καταπίνοντας στο καπάκι τρία 15άρια ALT SEP 12

τα κρύα κόλπα μου βγάζουν γη, κανέλα, μπόλικο δερματάκι και γλυκό κακάο
με τις πρώτες τζούρες να κινούνται ανάλογα, έχοντας δέρματα, καφέδες, γλυκά μπαχαρικά και κέδρο
ενώ κάπου στο βάθος υποβόσκει και μια ντροπαλή σοκολάτα

ο ελληνικός δίνει αβάντα στην περλίτσα ανοίγοντας τη βεντάλια της
εκμαιεύοντας ελαφρώς καβουρδισμένα αμύγδαλα κι ένα βοτανικό άγγιγμα σαν τσάι
ταυτόχρονα μαζί με κάποια ξινά φρουτώδη στοιχεία και μια μεταλλική χροιά
που προφανώς δεν είναι κατάλοιπο από τα μωρουδιακά της, αλλά στοιχεία του blend

Εικόνα

η συνέχεια έχει νότες λουλουδιών και μέλι, αλλά και μπόλικο εσπρέσο
όντας συνάμα και αρκετά πικάντικη, με δυο-τρία τσιμπήματα πιπεριού
με το πουράκι να κορώνει, να κεντάει, και να με κερδίζει

το τελευταίο του τρίτο είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον
σερβίροντας μια τάρτα από ροδάκινα με ένα γλυκό και κρεμώδες συναίσθημα
που συνοδεύεται από πεντανόστιμα λαχταριστά καβουρδισμένα ξηροκάρπια
θυμίζοντας την καταπληκτική πέρλα όταν μου πρωτο-συστήθηκε

Εικόνα

φρονώ παίδες ότι και εδώ οι κουβανοί παίξανε ξανά το παιχνίδι του κράχτη
«πάρτα όλα» στην αρχή, και μετά σπρώξε την αγουρίλα
τούτο δω πάντως ήταν καταπληκτικό, γήινο, φρουτώδες, γλυκό και πικάντικο
απέχοντας παρασάγγας από τις τελευταίες κατ’ εξακολούθηση μετριότητες που φουμάρισα

κι επειδή στο mass αυτός είναι ο κανόνας, της βάζω Πανούλη ένα:
«πολύ καλή, όπως θα είναι και ο νέος χρόνος…»

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
triantafyllos

Δημοσίευσηαπό triantafyllos » Κυρ Ιαν 15, 2017 9:38 pm

Εικόνα
Καλησπερα παιδια,Το πούρο έχει ένα ελαιώδες περιτύλιγμα, είναι σκοτεινό σκιάζεται και είναι πολυ μικρο. Ωστόσο, θα ήθελα να τονίσω πολλά ξυλώδη και γήινα αρώματα, με νότες πλούσια γλυκιά σοκολάτας και κρέμας.Έχω επίσης παρατηρήσει ένα μικρό υπαινιγμό του καφέ.Την φωτο θα την ανεβασω οταν τα καταφερω :D :D :D :D :D :D ξεχασα να ευχαριστήσω τον φιλο μου το Θωμα για την ευγενική χορηγία του
Τελευταία επεξεργασία από triantafyllos σε Παρ Ιαν 27, 2017 12:24 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Ιαν 16, 2017 12:25 pm

Εικόνα
Το κάπνισα Κυριακή μεσημεροαπόγευμα και όπως επιτάσσει η οδηγία του Πάνου με καφεδάκι ελληνικό με ολίγη. Το πούρο ήταν ευγενική χορηγία του Θωμά από κούτα του ’15 αν δεν κάνω λάθος. Το μικρούλι το έχω κάψει μερικές φορές και μου άρεσε.
Κόβω και στο κρύο βγάζει πάστα καλαματιανής ελιάς ζουμπουρλούδικης. Καλά ξεκινάμε. Στις πρώτες ρουφηξιές η ελιά είναι εκεί, ενωμένη δυνατή, μαζί με δερματάκι απαλό και καρυδάκι εκλεκτό.
Εικόνα
Στο δεύτερο μισό η ελιά εξαφανίστηκε και τη θέση της πήρε ανοιξιάτικο λουλουδάκι το ανθού μαζί με κρεμούλα και άχυρο.
Εικόνα
Εκεί όμως που έγινε η τρελή αλλαγή ήταν στο τελευταίο μέρος. Έβγαλε ιωδίζοντα ορυκτά μέταλλα. Δεν κάνω πλάκα μου μύριζε όπως τα βοτσαλάκια στην παραλία το κατακαλόκαιρο! Πολύ καλή η πέρλα, αν και φρέσκια (είχε υποψία αμμωνίας καθ’ όλη τη διάρκεια). Έχω ακόμα μία που δεν ξέρω αν έχω χρόνο να την καπνίσω μέσα στα όρια του mass γι’ αυτό και ρίχνω την ψήφο μου από τώρα. Πολύ καλή όπως θα είναι και ο νέος χρόνος.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Ιαν 18, 2017 9:33 am

Καλημερα σας!! :D

Χθες το απόγευμα καπνισα την πρωτη perla..
Σημερα λεω να καπνίσω και τη δεύτερη που εχω και μετα θα γράψω τις εντυπώσεις μου..
Η πρωτη πάντως ηταν αρκετα καλή!!!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Ιαν 18, 2017 3:17 pm

Εικόνα

Πριν καμιά ωρίτσα έκανε ο καιρός ένα break, έσκασε λίγο ο Ήλιος και μπόρεσα και έκαψα την περλίτσα του Μαρκήσιου. Συνοδεία espresso με amaretto (αλά Siciliana) μιας και ο οικοδεσπότης μας είπε καθαρά και ξάστερα, συνοδεία καφέ.

Στο κρύο τράβηγμα, θα το χαρακτήριζα φτωχό, μπόλικο χώμα, λίγο ξύλο και φύλλα. Εμφανησιακά επίσης τίποτα το ιδιαίτερο, δεύτερης διαλογής καπνά που αδικούν την πάλαι ποτέ ένδοξη αυτή brand. Αρχίζω να πίνω γουλιά γουλιά τον καφέ και να καπνίζω. Αδιάφορο ξεκίνημα, χόρτα ξερά και βρεγμένη γη. Στην πορεία του έδωσε και πιπέρια και ξύλο με το καλύτερό του σημείο κάπου κοντά στην μέση όπου έκανε ένα τσαλιμάκι με ένα γλυκό παντεσπάνι καλά ποτισμένο με κονιάκ. Αυτό δεν κράτησε πολύ γύρω στις 2-3 τζούρες και κύλησε πάλι στο μοτίβο των χόρτων και του πιπεριού.

Θα το χαρακτήριζα μάλλον αδιάφορο. Δεν με συγκίνησε και σίγουρα δεν είναι αυτό το πούρο που θα κάπνιζα σαν short smoke. Ψηφίζω μέτριο.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Σάβ Ιαν 21, 2017 12:48 am

Καπνισα χθες και τη δεύτερη περλα συνοδεία διπλού ελληνικού οπως ήθελε ο οικοδεσπότης μας.!! :D :D

Εικόνα

Και οι δυο κυμάνθηκαν σε ψηλά επίπεδα, ειδικά η δεύτερη!!
Μου έβγαλε αρκετό καρύδι, κακάο, βρεγμένο ξύλο και δερμα..
Μετα το 1/3 γλύκανε λιγάκι με λιγο βούτυρο και κρέμα..Η συνέχεια ειχε και καφέ με το καρύδι να ακολουθεί σε όλη διαδρομή..!
Απ το δακτυλίδι και μετα ειχε μπόλικο πιπερι και ξύλο..
Μ' αρεσε πολυ η μικρη.!!

Εικόνα

Ψηφίζω πολυ καλή οπως θα ειναι και ο νέος χρόνος...!!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Ιαν 22, 2017 7:27 pm

Εικόνα

Οφείλω να ομολογήσω ότι μάγκωσα λίγο στην ανακοίνωση αυτού του mass. Πρόσφατα είχα ρίξει μια ολόκληρη κούτα πέρλες στον Καιάδα και ο Ελληνικός καφές δεν μου αρέσει καθόλου. Ωστόσο παιδί είμαι και γω και θέλω να παίξω. Αφήστε που δεν έχω την παραμικρή όρεξη να χαλάσω χατίρι στον οικοδεσπότη. Έφτιαξα λοιπόν σύμφωνα με την μελέτη Πετρόπουλου (τον οποίο αγαπώ πολύ) έναν μέτριο βαρύ βραστό και άναψα την πέρλα (αγορασμένη από το κέντρο).

Η πέρλα ξεκινά μάλλον καλά με αρκετό γρασίδι, κέδρο και λίγο πιπέρι. Συνεχίζει ακόμα καλύτερα, κερνώντας καφέ και κρέμες μέχρι την μέση. Στην μέση κάνει μια κοιλίτσα με τις γεύσεις να γίνονται λίγο μουντές μέχρι να φτάσει στο τελευταίο τρίτο που εκεί πλέον το χαλάει με μια έντονη γήινη-χωμάτινη συνιστώσα. Αυτή η γεύση υπήρχε και στην κούτα που πέταξα στον Καιάδα αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Κρίμα για ένα πούρο που είχε δώσει τόσο καλά δείγματα, ειδικά το 13. Ψηφίζω μέτριο. Καμία μεγάλη πόρτα δεν θα διαβεί.

Ο δε καφές δεν το συζητάμε, χάλια. Ψηφίζω κακός-καιάδας. Ωραίες οι παραδόσεις και πρέπει να τις τιμούμε αλλά η φυσική είναι φυσική και ξέρουμε τι κάνει το βράσιμο σε κάτι που θέλουμε να του διατηρήσουμε τα αρώματα.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Ιαν 23, 2017 9:50 pm

Εικόνα

Ελληνικός καφές λατρεμένος και ψημένος, όχι βρασμένος.
Πούρο που δεν θα το έκανα, αλλά το δοκίμασα για το mass με αυτόν τον συνδυασμό. Η φωτό από το Νοέλ, παρέα με δυο συμφοιτητές που έχουμε σχεδόν χαθεί από τότε που τελειώσαμε, αλλά φροντίζουμε άπαξ ετησίως τουλάχιστον να βρισκόμαστε,να τα λέμε, να θυμόμαστε και να περνάμε εξαιρετικά.

Της φωτό η συνάντηση ήταν η μία φορά, το έκαψα άλλες δυο. Δεν με ενθουσίασε. Όμορφο, καλή κατασκευή, αλλά πολύ ξύλο, δάσος, γρασίδια, έδαφος(!) και λίγο κρέμα με γλύκα που πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Κρίμα, γιατί η καύση του και το τράγηγμα ήταν μια χαρά! Anyway, θα ξαναδοκιμάσω και θα δώσω 3 στα 5 λίαν επιεικώς!
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Τετ Ιαν 25, 2017 4:27 pm

Μετά από την συνάντηση μου με την Nickos H. θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη για όσο λάθη έχω κάνει μέσα στο φόρουμ και θα προσπαθήσω να επανορθωσω.
Στο θέμα μας τώρα, Rafael Gonzalez perlas ευγενική χορηγία του Nickos H. Μαζί με όπως επιθυμεί ο οικοδεσποτης του mass διπλό ελληνικό καφέ (η έστω την προσπάθεια μου :D)
Εδώ είμαστε λοιπόν
Εικόνα
Στο pre έχουμε ξύλο και ένα ίχνος από χόρτα. Για να δούμε τι θα δούμε :D
Κόβω λοιπόν και αναβω με αντιανεμικο
Εικόνα
κατευθείαν για τις πρώτες δύο τζουρες μας καλώς ορίζει το πιπέρι,δεν αργεί όμως να εμφανιστεί μαύρη σοκολάτα η οποία μένει για αρκετή ωριτσα. Μέχρι που εμφανίζεται ο κύριος εσπρεσος. Πάει όμως και αυτός και έρχεται μια απροσδιοριστη για μένα γλυκιά γεύση μέχρι που έρχεται και μας την χαλάει το πιπέρι. Δεν παραδινεται έτσι εύκολα όμως ο φίλος μας και μας το γυρνάει σε βούτυρο και να το πάλι το πιπέρι και πίσω πάλι στο βούτυρο μέχρι που το πιπέρι κέρδισε την μάχη και ήρθε για να μείνει.. Στο τέλος πικρηζει και έτσι μας αναγκάζει να το αφήσουμε να αναπαυτει
Εικόνα
Πολύ συμπαθητικό πουράκι,τέλειο για την τιμή του και ιδανικό για τον καφέ.
Και πάλι ζητώ συγγνώμη από όλα τα μέλη του φόρουμ και ευχαριστώ πολύ τον Νίκο για τις συμβουλές του :mrgreen: Καλή σας ημέρα :D
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Ιαν 25, 2017 6:00 pm

Καλησπέρα και από εμένα, Δευτέρα λοιπόν, αφού είχα εφοδιαστεί από ΒΠ 2 perles, γύρισα από τη δουλειά, έφαγα και είπα να κάτσω να ηρεμήσω μιας και τις προηγούμενες 1-2 μέρες με βασάνισαν αρκετά 8)

Μου άρεσε η ιδέα και η όλη ιεροτελεστία που υπέδειξε ο οικοδεσπότης. Ψήθηκα...ψήθηκα άσχημα..άναψα τζάκι, άνοιξα το καφέ που μου έφερε η γειτόνισσα από Κομοτηνή (τεφαρίκι πράμα [ο καφές :lol: ]), σύνδεσα laptop με την τηλεόραση και άνοιξα το ηχοσύστημα..το σπίτι μύρισε ελληνικό καφέ και τζάκι. Εδώ είμαστε λέω..

Εικόνα

Εικόνα

Κάθομαι στη σες λονγκ δίπλα στο τζάκι, έβαλα και το μπρίκι του καφέ μέσα για να μένει ζεστό, Κόσμος Fm για χαλί. Μυρίζω τη perla, όμορφη, λαδερή. Αααααααυτά είναι λέω!

Καφεδάκι..για να δούμε τι κάναμε..μυρίζω και πίνω!
:shock: :shock: :shock: :shock:
ΚΑΗΚΑ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ!!!

Όχι ρε φίλε λέω...γαμώ το κερατό μου..η γλώσσα μου έχει μουδιάσει...και από μέσα μου γελάω με νευρικότητα...όχι ρε φίλε...δε πειράζει λέω..πάμε έστω και έτσι, πίνω νερό, περιμένω λίγο ακόμα.

Τρυπάω με bullet, καλό τράβηγμα. Φουντούκι, πραλίνα, Αλλάζω μουσική, Industrial silence - Madrugada..

Ανάβω:
1/3: καρύδι, πικρή σκούρα σοκολάτα, φλούδα καρυδιού, κακάο προς το τέλος του 1/3
2/3: - :shock: η φλούδα καρυδιού είναι εδώ και δε φεύγει
3/3: πολύ πίκρα βρε αδερφέ..το καπνίζω και με καπνίζει..συνεχίζω μόνο για το mass...αλλά δυσκολεύομαι..στο ύψος του δαχτυλιδιού το αφήνω να ξεκουραστεί..

(Στις φώτο φαίνεται πολύ πιό μεγάλο απ'ότι ήταν όταν το άφησα στο τασάκι, μάλλον είναι η γωνία λήψης )

Εικόνα

Εικόνα

Συνοπτικά:
- Δε μπορώ να κρίνω ακόμη λόγω του άτυχου γεγονότος..
- Η μπράντα είναι από τις αγαπημένες μου, αλλά..το συγκεκριμένο ποτέ δε με συγκίνησε.
- Αν και στην αρχή μου έβγαλε γεύσεις, ίσως ή αύξηση της θερμοκρασίας του καπνού να ερέθισε κι άλλο τη γλώσσα μου και γι' αυτό να μην καταλάβαινα τίποτα.
Έχω άλλη μια και σκοπεύω να τη κάνω μέχρι το Σαββατοκύριακο με τη πρώτη ευκαιρία.

Εύχομαι να είμαι πιο προσεχτικός αυτή τη φορά..και να μη χαραμίσω και τη δεύτερη πέρλα μου..όπως και να'χει θα γίνει επανάληψη της διαδικασίας. Το υπόσχομαι 8)

Υ.Γ.
Φωτογραφίες αν όχι σήμερα αύριο σίγουρα (τις έχω στο κίνητό)
Τελευταία επεξεργασία από GregV σε Σάβ Ιαν 28, 2017 9:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Ιαν 25, 2017 9:00 pm

Doukas J. έγραψε: Στο τέλος πικρηζει και έτσι μας αναγκάζει να το αφήσουμε να αναπαυτει

Ποιο τέλος, το μισό πούρο άφησες :lol:
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Ιαν 25, 2017 10:54 pm

Εγώ πάντως παιδιά θα αγοράσω κούτα! χαχαχαχα
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Πέμ Ιαν 26, 2017 12:00 am

Μακριά από κακιά κούτα Daffy :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Ιαν 26, 2017 3:47 pm

@ δουκα καλα το πας . συνεχισε ετσι :wink:

@ γρηγορη
ρε φιλε μας ειχες ληψει εδω μεσα
καηκα ο μαλακας εγραψες και εγω καηκα απο τα γελια ...
μπορω να φανταστω το ματι πως πεταχτηκε γουρλωμενο ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Πέμ Ιαν 26, 2017 7:23 pm

@Fairlight δεν το σηκωνε άλλο :(
@Alex46 ευχαριστώ πολύ :lol:
"It is not what you wear,it's how you wear it"

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση