Mass tasting Φεβρουαριου Cohiba siglo I

ποσο σας αρεσε?

1. Αισχος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Αδιαφορο
4
29%
3. Μετριο
2
14%
4. Καλο
5
36%
5. Πολυ καλο
3
21%
6. Ελντοραδο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 14
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Re: Mass tasting Φεβρουαριου Cohiba siglo I

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Φεβ 13, 2017 11:46 pm

Εικόνα

Πάντα πριν καπνίσω κάποια Ινδιάνδα με πιάνει ένας ενθουσιασμός, κυρίως γιατί τις καπνίζω σπάνια. Χαζεύω την μικρή πέρλα και δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω το δαχτυλίδι της, είναι υπερβολικό σε μέγεθος για την vitola.

Την κόβω και το τράβηγμα είναι υποδειγματικό. Το pre ασυνήθιστα έντονο, λουλουδένιo με ελαφριά χόρτα και ξύλα.

Το πούρο στην αρχή παρουσιάζει μια μεγάλη και όχι ιδιαίτερα δημιουργική ασάφεια με τις γεύσεις να προσπαθούν μάταια να ισορροπήσουν κάπου. Ωστόσο το καταφέρνουν σχετικά γρήγορα και πριν το πρώτο 1/3 έχει παρουσιάσει ελαφριά πιπέρια, λουλούδια και χορτάρια. Προς την μέση ανεβάζει λίγο ένταση και δίνει δέρμα, καφέ και κρέμα. Τελειώνει με πιο δυνατούς καφέδες και ξύλο.

Το σώμα είναι κάτω απο το μέτριο και με άφηνε με παράπονο καθ όλη την διάρκεια του. Θα έλεγα οτι είναι μάλλον αδιάφορο πούρο καθώς είμαι σίγουρος οτι σε μερικές μέρες θα το έχω ξεχάσει. Η δε τιμή, απαράδεκτη δεν το συζητάω.

ΥΓ. Μου αρέσει πολύ η 6πλη κλίμακα και ειδικά ο διαχωρισμός του πολύ καλού με το El Dorado.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Φεβ 14, 2017 7:51 am

καλημέρα σας κύριοι

έριξα μια ματιά σε όλα τα προηγούμενα -προ siglo I mass- (42 τον αριθμό παρακαλώ)
να βρω ποια πούρα έχουν μέχρι τώρα το χειρότερο σκορ σε αναλογία αρνητικών-θετικών ψήφων
μέχρι στιγμής λοιπόν, προηγούνται τα Quintero Favoritos με 75% αρνητικές και 25% θετικές ψήφους
και ακολουθούν τα Hoyo Epicure de Luxe με 67% και 33% αντίστοιχα

κ. οικοδεσπότη του mass, δεν υπονοώ, δεν υπαινίσσομαι, και δεν προδικάζω τίποτε... 8)
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Φεβ 14, 2017 12:23 pm

Εντάξει δεν είναι και η ναυαρχίδα της Cohiba, πλην όμως όταν σκέφτεσαι ότι πας να ανάψεις μια Ινδιάνα κάτι σε πιάνει.
Οι προσδοκίες είναι σίγουρα ψηλές. Τις υψηλές αυτές προσδοκίες καλλιεργούν στο μυαλό μας δύο παράγοντες. 1) το μάρκετινγκ. Ακόμα και σε μας που δεν τρώμε χόρτο, το μάρκετινγκ έχει επίδραση. Λέμε Cohiba τι διάολο αν μη τι άλλο θα προσέχουν τα καπνά τους περισσότερο.. και 2) η υψηλή τιμή. Όταν σου ζητάνε εγχώρια 13 ευρώ για μια πέρλα σκέφτεσαι ότι το καλό που τους θέλω ας μην τα κλάψω.

Το τι συνέβει με 'τούτη την Ινδιάνα είναι μια άλλη ιστορία. Καπνισμένη ένα βράδυ με έντονη φόρτιση στις Μουριές, με τσίπουρο, μεζέδες και 3 καλούς φίλους. Που με ανέχονται και ελπίζω με αγαπάνε. 8) Το μυαλό μου για να είμαι ειλικρινής, περισσότερο περιστρεφόταν στην συζήτηση που κάναμε και λιγότερο στο πούρο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν του έδωσα προσοχή. Έμφανησιακά λοιπόν άρτιο, με ανοιχτό wrapper, λίγο χορτάρι στο pre και τίποτα παραπάνω. Κάψιμο και απ' την αρχή ξεκίνησε με άσπρα μαλακά πιπέρια. Σχετικά αργό τράβηγμα και με ένα δυο σβησίματα, κάτι χόρτα και λίγη κρέμα κάπου στην μέση. Τα πιπέρια μαύρα και κόκκινα αυτή την φορά μπερδεμένα μπαστακώθηκαν απ' την μέση και μετά, μέχρι που το βαρέθηκα και το άφησα.

Θα το χαρακτήριζα ως αδιάφορο, ούτε καν μέτριο. Σίγουρα κατώτερο των προσδοκιών μου και κατ' εμέ ανάξιο του ονόματός του.

Εικόνα
cigarsforum.gr
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Φεβ 14, 2017 4:58 pm

Ενδιαφερον...για κλαματα, εως τωρα. :D 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Φεβ 14, 2017 8:25 pm

αμ δε.....

Εικόνα

μια perla με τιμή robusto (και βάλε), που βγήκε στην αγορά το 1994
και που η σημερινή της εμφάνιση, όπως τόνισε κι ο Fairlight, παραπέμπει σε καρά-non αισθητική
αφού το κάμποσων τετραγωνικών εκατοστών νέο δαχτυλίδι της ινδιάνας
είναι too much και κολυμπάει στο κοντούλικο και ισχνό 102 x 40 κορμί της
μην πυροβολείτε τον πιανίστα όμως, τουλάχιστον πριν τον ακούσετε να παίζει…

μετά από ένα ουδέτερο pre κεντάω το S1, με τις πρώτες τζούρες να βγάζουν πιπέρι-ξύλο
που αποκτούν συντροφιά λίγο παρακάτω από ένα μπισκοτάκι άγλυκο
ώσπου ξαφνικά, κι ενώ ακόμα η παράσταση βρίσκεται στο πρώτο τρίτο
σκάει αναπάντεχα η πρώτη κρέμα από γλυκό γρασίδι και μέλι
κοιτάζω το μικρό σκατό περίεργα, με κοιτάζει κι αυτό κοροϊδευτικά
η αλήθεια είναι πως το περίμενα στη γωνία, κι αυτό βγάζει γλώσσα…

Εικόνα

να ‘σου ρε μάγκα στο καπάκι και μια φούχτα καβουρδισμένα ξηροκάρπια
με το σώμα σιγά-σιγά να γίνεται καραμπινάτο cohiba με κοιλιακούς και τετρακέφαλους
μαλακά πιπέρια, κέδρος ίσα που ακουμπάει, μπισκότα, γρασίδια, μέλια καρύδια
όλα τα κοχιμπόνειρα είναι εδώ, και ιντριγκάρουν αβυσσαλέα την προκατάληψη μου
με έχει κερδίσει, και δεν μπορώ παρά να παραδοθώ στη σαγήνη του

έχει ο διάολος και ένα ελαφρώς σφιχτό τράβηγμα
που κάνει βαθιά ηδονική την κάθε τζούρα με όλα αυτά που κουβαλάει
κι ενώ ξεχνιέμαι κι η καύτρα αρχίζει να κεντάει το large δαχτυλίδι του
μου περνάει κάτι απίστευτες πινελιές από κακάο και δέρματα
ενώ στο βάθος σκάνε και κάτι -καθόλου υποψίες- από τσάι και μέντα
με τρελά σοκολατοπίπερα να με αποτελειώνουν στο κρεσέντο του τέλους

Εικόνα

τι να πω, με κέρδισε hands down
και με κάνει να γράψω στον επίλογο, αυτό που μου ενέπνευσε παλιά ένα άλλο αδέλφι του
απ’ τα λίγα καλά σκόρπια που κάπνισα, από μια ομολογουμένως μεγάλη αρμαθιά μετριότητες:

puff και τάλιρο, αλλά για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη
αυτό τουλάχιστον το S1, ήταν ένας μικρός-μεγάλος πούρακλος…

τα mass ωφελούν τα πούρα, ψηφίζω με χέρια και με πόδια: πολύ καλό!

Εικόνα
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Φεβ 14, 2017 9:03 pm

Αν πω πως το περιμενα! :lol: :twisted:
Ξερεις ποιας χρονιας Ντον?
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Φεβ 14, 2017 9:49 pm

ETU FEB 15
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Φεβ 20, 2017 7:39 am

κύριοι καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
ανασύρω από τα σκοτάδια των υπογείων μας το thread του mass
μιας και κλείνει ολόκληρη εβδομάδα χωρίς ούτε ένα post
κι ο κουτσός ο μήνας είναι στα μπιτίσματα

θυμίζω πως οικοδεσπότης του Μαρτίου είναι ο ψηλός μας...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Φεβ 22, 2017 9:22 am

Εικόνα

αφου ο Σουηδος δεν εβαλε "μεση" βαθμολογια το βαζω στο ενα κλικ πανω απο αυτην :mrgreen:

Εκανα μια τριαδα και το πρωτο ηταν μετριο , τονδευτερο καλυτερο και το τριτο αρκετα καλο...

Συμπερασμα ... ειναι απλα μετριο-καλό :mrgreen:

Οσο για αυτο που γραφει ο σερ πιο πάνω....
Αντε για γραψτε για γραψτε.... οκ ειναι ινδιανα αλλα δεν θα σας βιάσει!!!! :twisted:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Φεβ 22, 2017 10:19 am

Εικόνα

Κυριακατικη εκδρομή στο Ναύπλιο, για καφε και φαγητό, εχω μαζί μου το μικρό ινδιανακι και σε συνδυασμό με σοκολάτα με ρούμι μεσα ξεκιναω τη φουμα. Μπισκότο,κρέμα, ξηροι καρποί, κακάο ηταν μερικές απο τις γεύσεις που ξεχώρισα!
Καλή καύση με 1-2 μικρό διορθώσεις, το φουμαρα μέχρι τελους. Τραβουσε υπέροχα!

Πολύ καλό το μικρό αν και για την εγχώρια τιμή του πανάκριβο!
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Φεβ 22, 2017 7:12 pm

Καλησπέρα, όντως το βρήκα στα μέρη μου και πολύ εύκολα μάλιστα :lol:
Όπως είχα πεί, μπορεί να μη βρίσκεις RGPE και άλλα "φτηνιάρικα" και μη εφετζίδικα πούρα αλλά Cohiba...ααααα! Έχμε!

Αφού προμηθεύτηκα και εγώ την μικρή Ινδιάνα
Εικόνα
την άφησα εκτός κουτιού μέσα στον υγραντήρα μου για μια εβδομάδα και κάτι. Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο πράγμα που μου τράβηξε τη προσοχή και εμένα ήταν το δαχτυλίδι της. Είναι τόσο μεγάλο για το μέγεθος της βιτόλας που το κάνει να φαίνεται ακόμη πιο μικρο :lol: ...ξενέρωσα...αλήθεια!

Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να το αφαιρέσω προσεκτικά και μετά να το περιεργαστώ
Εικόνα

Παρατηρώντας το μου άρεσε ότι ήταν προσεγμένο, δεν ήξερα τι θα ακολουθήσει μιας και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με Cohiba γενικά οπότε προσπάθησα να ξεχάσω ότι έχω ακούσει και φανταστεί.

Είχε βελούδινο άγγιγμα, όχι το πιό βελούδινο, ίσως πιό "λείο" από τα υπόλοιπα αλλά όμορφο χρώμα, πολύ ωραίο wrapper, χωρίς νεύρα, χωρίς σκισίματα και στίγματα, χωρίς αλλαγές στο χρώμα. Όμορφο πόδι και μου έκανε εντύπωση το τριπλό καπάκι 8) (μη βαράτε..δε το ήξερα :lol: :lol: :lol: ) Ψάχνοντας και διαβάζοντας διάφορα στο διαδίκτυο έμαθα ότι είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του 8)

Ας μη σας κουράζω, πάμε στο θέμα μας. Ωραία μυρωδιά, αλλά όχι κάτι αναγνωρίσιμο. Κόβω με το παλιοκόφτη μου, τράβηγμα λίγο πιο σφιχτό από νον! Πολύ καλό! Μακάρι όλα να ήταν έτσι...

Ανάβω και κατευθείαν με στέλνει στο δημοτικό όταν τριγυρνούσα με το ποδήλατό μου μακρυά από τη γειτονιά μέχρι που έφτανα σε χωράφια και χάζευα τα "καινούρια" μέρη που ανακάλυπτα. Αγρός, αλλά με τη καλή έννοια. Αυτή η πρωϊνή μυρωδιά των χωραφιών, εκεί που βγαίνει ο ήλιος και σου έρχονται μυρωδιές από αγριόχορτα, ανάμεικτες με υγρασία. Δε μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά..γυρνάει σε δημητριακά με λίγη σοκολάτα.

Στο δεύτερο τρίτο μου τα χαλάει και ο χαρταετός πέφτει στα καλώδια.... :cry: αμμωνία, λάδι και προς το τέλος λίγος καφές.

τρίτο τρίτο βελτιώθηκε και έβγαλε μια σοκολάτα πιό γλυκιά, γάλακτος ας πούμε μαζί με καφέ και προς το τέλος...λάδι :evil:

Εικόνα

Είχε καλή καύση, με τρείς στάχτες χοντρικά, δε κάηκε καθόλου στραβά και γενικότερα από θέμα κατασκευής ήταν αρκετά καλό. Χρόνος, περίπου μισή ώρα.

Γευστικά δε μπορώ να πω ότι δε μου άρεσε αλλά δε με ενθουσίασε κιόλας. Ίσως είχα άλλες προσδοκίες όσο αντικειμενικά και αν προσπάθησα να το δοκιμάσω. Δυστυχώς δε νομίζω ότι θα προλάβω να δοκιμάσω και δεύτερο και από οικονομικής άποψης αλλά και από θέμα ελεύθερου χρόνου - διάθεσης. Επιπλέον με 13,10 (όπως θα έλεγε και ο φίλος μου Alex) "παίρνεις 3 Rosalones Churchill ρε Γρηγόρη αντί για αυτή τη σκατούλα" :lol: :lol: :lol: και σίγουρα δεν θα είχε άδικο εν μέρη.

Συνοψίζοντας και συγκεντρώνοντας όλα τα στοιχεία σε μια ψήφο θα το χαρακτήριζα ως καλό.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Φεβ 23, 2017 4:02 pm

Έκανα άλλα 2 την προηγούμενη εβδομάδα, back2back μιας και λόγω της μικρής τους διάρκειας είχα αρκετό χρόνο για να το τολμήσω. Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο αμφότερα. Ίσως κάνω ένα ακόμα απόψε, αλλά έχει κερδίσει επάξια τη βαθμολογία "πολύ καλό".
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Πέμ Φεβ 23, 2017 4:54 pm

Μέρα δύσκολη να κυκλοφορήσεις λόγω απεργίας αποφάσισα να γυρίσω νωρίς σπίτι για να γλιτώσω κίνηση. Καιρός ανοιξιάτικος, λέω θα φουμάρω στο μπαλκόνι μετά κι εγώ δεν ξέρω από πόσους μήνες.

Εικόνα

Το κόβω. Ωραίες γεύσεις κακαου και κρέμας μου έρχονται αλλά το πούρο δε ρουφάει. Και το ξανακόβω. Τώρα είναι μια χαρά. Από τις πρώτες τζούρες καταλαβαίνω ότι έπεσα σε φόλα. Πικρίλες, ξύλο και πιπέρι. Μετά τη μέση κάπως υποχωρούν και το πούρο γίνεται ξυλώδες. Πετάει που και που κάτι γλύκες, λίγη κρέμα αλλά μέχρι εκεί. Σταθερό το μοτίβο. Δε θυμίζει καν cohiba. Η στάχτη δεν πέφτει με τίποτα. Κράτησε σχεδόν όλο το πούρο. Μου φάνηκε υπερβολικά φρέσκο. Νομίζω με παλαίωση θα είχε να δώσει. Δε γνωρίζω δυστυχώς κωδικό κούτας. Θα ψηφίσω αυτό που κάπνισα. Μέτριο :roll:
Τελευταία επεξεργασία από suleygiannis σε Τρί Φεβ 28, 2017 10:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://cigarsforum.gr
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Φεβ 23, 2017 9:44 pm

Με 4 χρονάκια στην πλάτη και άριστη εμφάνιση.
Πρε: Ξυλο και πικρα χορτα.
Αρχίζει με χόρτα, γη, ξύλο και έντονα πιπέρια.
Τέλειο ρούφηγμα.

Λίγο κρέμα αραβοσίτου και ακομη ποιο έντονα πιπέρια- Σαν να μαξαρε κανείς τα ψηλά και τα μπάσα στον ενισχυτή. Μου αρέσει αλλά περιμένω-ελπίζω σε περισσότερα.
Στην μέση μπήκε δυναμικά το δέρμα. Καθόλου κρέμα και αλλά θα έλεγα μια φυτική λιπαρότητα έκανε την εμφάνιση της.
Αρκετές πικρίλες που δεν λένε να φύγουν από την γλώσσα.

Το τελευταίο τρίτο χαλαει και την μέτρια εικόνα του.
Ανακατεύονται τα πιπέρια μαζί με καρφίτσες, στάχτες, οδοντογλυφίδες και τσιλι.

Τις επόμενες ημέρες θα κάνω ένα τελευταίο που εχω και είναι τουλάχιστον 6 ετών.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Φεβ 27, 2017 8:03 pm

Καλησπέρα! Δύο κάηκαν για το mass αγορασμένα από διαφορετικά καταστήματα.
Όμορφο πούρο μεν, φωνακλάδικο δαχτυλίδι, σχεδόν non.
τράβηγμα, κάψιμο, όπως πρέπει.

Αρχίζει ήρεμα, απλά, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Σταδιακά φαίνεται να αναπτύσσει προσωπικότητα, κάπου κοντά στο τέλος του πρώτου τρίτου. Κρέμες, γλύκες, όμορφα δέρματα, λουλουδάκια, ξηροκάρπια, ένοιωσα ότι άρχισε να απογειώνεται, ισορροπία και ευχάριστες μεταβολές, άλλο μπροστά, άλλα στο background μα πριν προλάβω να τα ευχαριστηθώ, τα γ@μησε όλα. Κάτι χόρτα και κάτι ...τίποτα, ισοπέδωση και that's it. Και τα δύο επέδειξαν εντυπωσιακά όμοια συμπεριφορά! Ήλπιζα, μα φρούδες οι ελπίδες μου για κάτι καλύτερο, πίκρισε στο τέλος. Απογοητεύτηκα.

Συνυπολογίζοντας την τιμή, με επιείκια ψηφίζω 2 στα 6, αδιάφορο.

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες