Mass Tasting Mar 17 Montecristo Petit Edmundo

Πως σας φάνηκε ο ζουμπάς?

Το δημοψήφισμα λήγει στις Σάβ Απρ 01, 2017 10:09 am

Για τα μπάζα
1
4%
Για τη μάζα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Για εκείνους
4
17%
Για εμένα
6
25%
Για τους φίλους
12
50%
Για το El Dorado
1
4%

Σύνολο ψήφων: 24
svensk

Re: Mass Tasting Mar 17 Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Μαρ 26, 2017 12:17 am

Είχα χρόνια να καπνίσω τον εδμουνδο.
Αγορασμένο από Ελλάδα, φρεσκαδουρα, ούτε έναν χρόνο στην πλάτη.
Συνοδεία ελληνικού καφέ.
Πρε-ξύλο, πιπέρι και πικρός καφές.
Το πρωτο πράγμα που ένιωσα ήταν μια επίθεση νικοτίνης που τα κάλυψε όλα.
Ευτυχώς κάλμαρε – η κάλμαρα εγώ- και άρχισα να μετρώ, πικρή σοκολάτα, πικρό καφέ, πιπέρι που μου έξυνε την γλώσσα και λίγο πριν το τελος του 1/3 βανίλια και ένα ίχνος πορτοκαλιού. Λίγο αμμωνία είχε, αλλά ήταν διαχειρισημη.
Στην συνέχεια επικράτησε το ξύλο. Δυστυχώς το ξύλο δεν μου αρέσει, με εξαίρεση αυτό του Vegas Robaina Unico. Άρχισα να παίρνω ποιο μικρές τζούρες.
Μετά την μέση μου έβγαλε νευράκια. Περισσότερο κάψιμο της γλώσσας. Και άλλο ξύλο, γη, σκληρά χόρτα και περιστασιακά δέρμα.
Στο 3/3 υπερθερμάνθηκε και μετά άρχισε να σβηνει.Το άφησα.
Δεν με ενθουσίασε. Καμία από της γεύσεις δεν είχε ιδιαίτερο βάθος.

Ψηφίζω για τους εκεινους
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Μαρ 26, 2017 11:08 am

Χρωστάω κ εγω ενα..
Λογικά το βραδυ θα το καπνίσω.!!
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Κυρ Μαρ 26, 2017 12:57 pm

Όπως είχα υποσχεθεί σήμερα δοκίμασα το 1 από τα 2 που έχω στη κατοχή μου. Ηλεκτρονική παραγγελία από καρα-κεντρικότατο κατάστημα της Αθήνας.

Box code: αγνώστων στοιχείων, "χύμα" - όχι τουμπάτο
Κατασκευή, χρώμα: αρκετά καλή κατασκευή, με ένα λεπτό-διακριτικό θα έλεγα νεύρο, σκούρο λαδερό χρώμα, κάπως σφιχτό στην αφή.

Εικόνα

Εικόνα

Κόβω και αφήνει μια τρυπούλα στο κέντρο του, όχι τόσο μεγάλη όσο του harmonica, αλλά τόση ώστε να σε κάνει να χαμογελάσεις :D

Στο πρε έχει μια απροσδιόριστη γλύκα με λίγο σφιχτό τράβηγμα. Συνοδεύω με καφεδάκι εσπρέσσο φρέδιο μέτρο XXL Sunday's new summer time's edition 8) :lol:

Ανάβω και ξεκινάει με σοκολάτα, πολύ σοκολάτα και το χαμόγελο φτάνει μέχρι τα αυτιά, συνεχίζει με φουντούκι-πραλίνα και προς το τέλος του πρώτου τρίτου πάει σε κρέμα - βανίλια.

Στο δεύτερο τρίτο γίνεται λίγο καμπούμ και βγάζει λευκά πιπέρια και μια στιφάδα με υποψία αμμωνίας όπου στο τρίτο τρίτο επανέρχεται σε κάτι ενδιάμεσο από το πρώτο και το δεύτερο τρίτο: σοκολάτα κουβερτούρα και δέρμα.

45' κράτησε και μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Ένα που είχα δοκιμάσει πριν από 2 χρόνια περίπου δεν με είχε ενθουσιάσει αλλά ήταν αγορασμένο και από ό,τι ναναι κατάστημα.

Εικόνα

Έχω άλλο ένα ευγενική χορηγία του tommi που λογικά θα καεί με ποτό (σήμερα πιστεύω) έτσι ώστε να το έχω δοκιμάσει και με καφέ και με ποτό για μια πιό σφαιρική εικόνα.

Οικοδεσπότη, σε ευχαριστώ για αυτή την ευκαιρία. Θα επανέλθω δριμύτερος με τη δεύτερη γευσιγνωσία και τη ψήφο μου.

Υ.Γ.
Sir το παλιό δαχτυλίδι μου άρεσε και εμένα περισσότερο
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Κυρ Μαρ 26, 2017 7:23 pm

Χορηγία του tommi, χρονιάς 2013.
Συνοδεύτηκε με (3) cuba libre μιας και ο καιρός μου άνοιξε τη διάθεση για καλοκαιρινές καταστάσεις (και αφού το είδα και το ζήλεψα από το Δον :lol: 8) ).

Πολύ ωραία κατασκευή, λίγο πιό ανοιχτόχρωμο από από το προηγούμενο, με ελάχιστα πιό λεπτεπίλεπτο wrapper.

Παλιό δαχτυλίδι 8) Αυτό το ωραίο..με αυτή τη "μινιμαλιστική αρχοντιά των παλιών " όπως είπε και ο Δον

Κόβω αλλά δε δημιουργεί αυτή τη τρυπούλα :P δε με χάλασε και έτσι πήγα στο pre: καπνός - tobacco.
Όχι τόσο σφιχτό όσο το προηγούμενο, κάπως καλύτερο αλλά στα ίδια επίπεδα.

Εικόνα

Αργεί να "πάρει μπρος", ίσως έφταιξε το ποτό. Σε γενικές γραμμές είχε γλυκές μυρωδιές για αρχή αλλά από γεύση "αέρινο".
Αναρωτήθηκα μήπως έπρεπε να κάνω αυτό με το καφέ..στη συνέχεια αρχίζει να αχνοφαίνεται σκούρα σοκολάτα και από πίσω μια μυρωδιά - υπόνοια από λεμόνι. Ίσως και από το cuba libre..συνεχίζει με καρύδι και δέρμα.

Στο δεύτερο τρίτο έρχεται δέρμα και δένει πανέμορφα με το ποτό ενώ πιπέρια όλων των ειδών μαζί με μυρωδάτο ξύλο κάνουν την εμφάνισή τους.

Η στάχτη χωρίς να το έχω στο νού μου είναι σταθερή και στέκεται στο..ύψος της.

Εικόνα

Συνεχίζει κάπως πιό ήπια με καφέ και η στάχτη συνεχίζει ακάθεκτη. Αρχίζω και της δίνω σημασία και έχω πλέον στο νού μου να κάνω long ash αφού έτσι ήθελε :lol:

Εικόνα

Στο 3/3 ξανά πιπέρι και κάνει το cuba libre να φαίνεται σόδα. Η στάχτη ακάθεκτη!!! Χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και προσοχή εν τέλη.

Κάπου εκεί που νόμιζα ότι μου έδωσε ό,τι είχε να μου δώσει κάνει μια τσαχπινιά και μια κανέλα κάνει ένα μπαμ και εξαφανίζεται :shock: Όσο και αν προσπάθησα να τη "ξαναβρώ" είχε κάνει φτερά..ήρθε απλά να πεί ένα γειά μαζί με το τελειωμό του petit edmundo.

Εικόνα

Δε πήγαινε άλλο..1:30 ώρα κράτησε το πάρτυ και τελικά καλύτερα που δε το έκανα με καφέ 8) Του πήγε γάντι το cuba libre. Δύο στάχτες όλες κι όλες με μείον δύο δάχτυλα :lol:

Tommi σου χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ και μου χρωστάς 2 καινούρια δάχτυλα γιατί αυτά που έχω κάηκαν :lol: :lol: :lol:

"Για τους φίλους" από εμένα, σίγουρα θα το επιδιώξω στο μέλλον να το έχω στον υγραντήρα μου.

Νίκο, tommi σας ευχαριστώ για αυτή την εμπειρία!

Υ.Γ.
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση (αν και όχι για πρώτη φορά) είναι πώς γίνεται το ίδιο πούρο (οκ, με 2-3 χρόνια διαφορά) να έχει τόσες διαφορές στο προφίλ του. Ίσως ήταν τα συνοδευτικά, ίσως τα χρόνια, ίσως η συντήρησή του, ίσως η διάθεση, ίσως η χορηγία..δε ξέρω..αυτή είναι όμως και η μαγεία πιστεύω 8)
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Δευ Μαρ 27, 2017 8:21 am

καλημέρα μας και καλη εβδομάδα, το πουρακλάκι αυτό προορίζεται ''για εμενα'' 8) 8)
με μεγάλη μου χαρά το χορηγώ άμα θέλετε απλα το καλό που κάπνισα είναι 3 χρονων και τα φρέσκα μέτρια... σαν το νεο δακτυλίδι του...
Σε γενικές γραμμές είχαν μια μετριοτητα, εβγαλαν και τις κρέμες τους μην τα παρεξηγήσω αλλα καμια μα καμία σχέση με τον παλιο μικρο ενμούνδο που εγραψα στο πρωτο μου ποστ.
ισως εαν κάπνιζα πρώτα αυτά και τα ''μαθενα'' ετσι να ήταν αλλη η γνωμη μου... 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Δευ Μαρ 27, 2017 4:42 pm

Νίκο....... Παρών
θα το κάψω αύριο μεθαύριο :?: θέλω ένα δύορο να είμαι χαλαρός... και το ψάχνω
πνίγομαι ποικιλοτρόπος το τελευταίο διάστημα κι ότι πούρα καπνίζω είναι στην κυριολεξία στο πόδι, πραγματική ξεπέτα :cry:
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Δευ Μαρ 27, 2017 9:13 pm

Εικόνα

Ο μικρός εντμουνδος που καπνισα εχθές ηταν σχεδόν 3 χρονια πιο νέος απ τον πρώτο με ημερομηνία FEB 16
Στο pre αρκετό ξύλο, πιπερι και αμύγδαλο

Ο ζουμπας με το καλημερα με κερνάει καφέδες για να ξυπνήσω και να με κανει να τον δω με αλλο μάτι
Συνεχίζει με ξύλο και μπαχάρια τυλιγμένα σε δερμα.
Η στάχτη ειναι αρκετα δυνατή

Εικόνα

Στη μεση περίπου εχει φρέσκο ψωμί
Στο τελευταίο μέρος ξεκινάει με μια υποψία κρέμας και ελάχιστο πιπερι
και τελειώνει με δερμα βουτηγμένο σε κρέμα!!

Νικο μου έδωσες την ευκαιρία να καπνίσω το ζουμπα μετα απο καιρό και να αναθεωρήσω
γιατι τα τελευταία που ειχα καπνισει πριν το mass με ειχαν απογοητεύσει και ειχα πει οτι θα εκανα καιρό να το ξανακαπνίσω και γι αυτο αλλωστε το ειχα βαλει στα 10 χειρότερα

Εικόνα

Βαθμολογία:

Το πρώτο που καπνισα θα το κρατούσα για μένα
Το δεύτερο θα το χάριζα άνετα σε φίλο οποτε η βαθμολογία μου παει με βάσει το δεύτερο που ειναι και πιο πρόσφατο
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τρί Μαρ 28, 2017 5:16 pm

Χαιρετώ όλους κ συγγνώμη για την μικρή αποχή... Αλλά με το Μπρεξιτ να κρέμεται πάνω από το κεφάλι μας τρέχουμε σαν κοτόπουλα να καλύψουμε ότι μπορούμε να προβλέψουμε! :)

Στο επί τούτου...
Έκανα 2 ζουμερα από σκόρπια στικ αγνώστων λοιπών στοιχείων..... Αλλά όμορφα χωρίς κομπακια..
Το πρώτο κάηκε Κυριακή αγναντεύοντας τις ανθισμένες κερασιές σε χιπ στερ καφέ με τη συνοδεία Dirty Stop Out μπύρα από smoked oat από το Tiny Rebel brewery. Στο κρύο ήταν πολύ ωραίο κ με σοκολάτα γάλακτος να κυριαρχεί. Με το που το άναψα η γυναίκα μου - που δεν έχει καπνίσει ποτέ- μου λέει τι ωραία μυρίζει αυτό δώσε μου να δοκιμάσω...... Εντάξει της πικρίζει κ την έκαιγε λέει αλλά η μυρωδιά της άρεσε... Εμένα μου άρεσε πολύ παρέα με το σταουτ .. έβγαζε πολύ την σοκολάτα, καφέ καμένο κ αρπαγμενη καραμέλα. Κύλησε ωραία κ με τέλειο κάψιμο. Κάπου στη μέση αγριεψε κ είχε έντονο πιπέρι, ίσως γαρύφαλλο κ καψαδα σαν από τζίντζερ. Αλλά μέσα σε πλούσιο βουτυρενιο καπνό. Μου άρεσε πολύ κ θα το καθένα στους φίλους!

Το δεύτερο το έκαψα εχτες περπατώντας μετά την δουλειά για να πάω να βρω την γυναίκα σε ένα λάιβ ντόπιο singer song writer , 50 λεπτά δρόμος είναι με καφέ στο χέρι. Κ αυτό στο κρύο είχε την ίδια ωραία γεύση κ μυρωδιά. Αλλά ίσως η συνοδία του καφέ κ το περιβάλλον δεν του έδωσαν την ίδια αγάπη κ ήταν ένα σκαλί κάτω. Πιο πίκρα κ πιο καυτερά πιπεριά cayenne με μαύρη σοκολάτα όλος ο τόνος κ με ξύλο υγρό , ?βρεμενο δέρμα??

Overall θα του δώσω τον πιο καλή βαθμολογία γιατί το αξίζει!! Πρέπει να στοκαρω ....
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τετ Μαρ 29, 2017 10:05 am

Το δεύτερο στικ το έκανα χθες το πρωι στας εξοχας πάνω σε ένα πλωτό καφέ στον ποταμό Σάββα..
Αγορασμένο στικ ξέμπαρκο febr 16 από το lcdh Belgrade..
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλα το στικ ...& εδερνε
Καφεδάκι με άσπρο πιπέρι για αρχή
Ξύλο με κρέμα και ξυροκαρπια προς τα κάτω και από ένα σημείο και μέχρι τέλους σοκολάτα γάλακτος με βουτυρένια αίσθηση,καραμέλες και όλες τις γλύκες του κόσμου..
Στο τέλος βαρυνε λίγο με δέρμα και πιπέρι..
Ο λόγος που δεν με σήκωσε πάνω από το έδαφος ήταν οτι παρα το όλο μουντ είχε ένα αεράκι το οποίο δεν με άφηνε να απολαύσω 100% τον κόμη..
Ένα ειναι σίγουρο μια δεκαρα κάποια στιγμή 8)
Τον ζουμπά θα τον έδινα στα φιλαράκια μου,θα έπαιρνα και εγώ ένα και θα πηγαίναμε στο ίδιο μέρος να τα καιγαμε..
Φωτογραφίες είμαι από κινητο :(
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Μαρ 29, 2017 10:19 am

Εικόνα
Κάπνισα τον μικρό Εδμούνδο την 25η Μαρτίου. Καταπληκτική μέρα σε καφέ στην Αρετσού της Καλαμαριάς βλέποντας την παρέλαση. Το δείγμα μου έδωσε, ποιος άλλος, ο Τόμμι Χιλφίγκερ!
Εικόνα
Δεν θα διαφωνήσω με τους περισσότερους. Έβγαλε σοκολάτες και κρέμες αλλά και σιρόπι σφένδαμου. Είχε τις μπαρουτιές του και τις πινέζες του αλλά για … Μοντεκρίστο (δεν είναι από τις αγαπημένες μάρκες μου) μια χαρά ήταν. Καταπληκτική κατασκευή δεν χρειάστηκε ούτε μία διόρθωση. Και από στάχτη, να, με το συμπάθιο! Μία ακόμα σημείωση που πρέπει να κάνω είναι πως το μεγάλο πάχος σε μικρά πούρα δεν ξέρω γιατί, δεν μου κάθεται καλά στο χέρι. Το κρατώ για μένα λοιπόν, ίσως χωρίς τα πιπέρια να το έδινα και σε φίλους.
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μαρ 29, 2017 12:40 pm

harmonica έγραψε:Το δεύτερο στικ το έκανα χθες το πρωι στας εξοχας πάνω σε ένα πλωτό καφέ στον ποταμό Σάββα

τι μου θυμίζεις Σπύρο... deja vu με διαφορά ακριβώς δυο χρόνων...
ίδιο ακριβώς στικ, αγορασμένο από το ίδιο μαγαζί, καπνισμένο στο ίδιο σκηνικό που περιγράφεις (!!!)

Εικόνα

harmonica έγραψε:Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλα το στικ ...& εδερνε

είπαμε, "εκτός" τα πούρα είναι πιο νόστιμα 8)
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Μαρ 29, 2017 6:46 pm

Τελειώνουν οι μέρες και είπα να κάψω αλλο ενα ζουμπα.
Αυτή την φορά στο καραβι πανω στο μπλε του Σαρωνικου.

Εικόνα

Αγνώστων στοιχείων, αγορασμένο απο την Γλυφάδα , σε πολυ καλη κατάσταση δεδομένης της κακης φήμης του μαγαζιού.
Πολυ ωραίο κρυο τραβηγμα ,με μια ιδέα τσίλι να με προβληματίζει.
Και δυστυχώς επαληθεύτηκα, πρώτες τζουρες μπαρούτι, άτσαλα πιπερια και αραιή στάχτη.
Κάθεται λιγο, καφές αλλάζει πολυ τροπάρι, παει να βγάλει φυστίκι αιγινιτικο, τσουπ το τρώνε τα πιπερια,
παει να έρθει λιγο Κάσιους, τσουπ το τρώνε τα πιπερια. Παρηγοριά μια γλυκιά νότα που μενει στην παλετα.
Σε σύντομο χρονικό διάστημα χάνεται και αυτή με την μις αμμωνία να την πέφτει σε οτιδήποτε παει να κουνηθεί.
Γαργαντουας η κυρία, με οδηγεί σε ατσαλη προσγείωση, το αφήνω να κρυώσει, σβήνει σχεδόν, του δίνω αλλη μια, φεύ....
Τιποτα δεν έγινε , μετριότατο επιεικώς. Για την μάζα με τα χίλια....

Άρα τι έχουμε, ενα δείγμα με υψηλές βλέψεις και ενα ψιλομαυρα χάλια, τι να ψηφίσουμε κύριε Πρόεδρε?
Θα το στείλω για εμένα, και θα του χαρίσω το μισό βαθμό.....
Τελευταία επεξεργασία από nikos doc σε Πέμ Μαρ 30, 2017 11:29 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Μαρ 29, 2017 6:55 pm

Έχουμε ζουμπαδες της παρέλασης, του πληκτρολογίου, του βαποριού, του ταξιδιού, του καφε, του Cuba libre....
Απο ολα εχει ο μπαξές λοιπον, και ψάχνουμε ακομα έναν να κλείσουμε εικοσάδα!
Άντε και οι τελευταίοι...
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μαρ 30, 2017 7:11 am

ο ζουμπάς κ. Επιλοχία τα πάει (ανέλπιστα?) καλά, οι θετικές ψήφοι ως τώρα ανέρχονται στο 84% :!:
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Μαρ 30, 2017 9:13 pm

Λοιπόν, ημιαπογοήτευση.
Ξέρετε πόσο μ' αρέσουν τα Monte Edmundo, είναι από λίγα El Dorado μου.
Το μικρό με απογοήτευσε. Πολύ κοντόχοντρο για τα γούστα μου, παρόλα αυτά έκαψα 3 από 3 διαφορερικά μαγαζιά, κέντρο και νότια. Στα 2 η καύση δεν ήταν καλή, στο τρίτο οκ. Καμία στούμπα. Όλα ξεκίνησαν με υποσχέσεις που δεν κράτησαν στη συνέχεια. Ξηροκάρπια και γλυκιά κρέμα είναι τα μόνα που έμειναν να θυμάμαι και η απορία μου: Βάζουν τόσο διαφορετικά καπνά μέσα στους μικρούς σε σχέση με τους κανονικούς Εντμούντους ή είναι ιδέα μου;

Λίαν επιεικώς ψηφίζω 3 στα 6...

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες