Mass Tasting Απριλιου 17 - Partagas serie d No...VI

ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ?

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΑΝΕΖΙΚΟ???
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΧΡΕΙΑΖΌΜΑΣΤΕ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣΤΑ
6
25%
ΟΚ... ΑΛΛΑ ....
8
33%
ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΟΥΤΑΚΙ!!!
9
38%
ΟΚ... ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΚΛΌ6
1
4%

Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Mass Tasting Απριλιου 17 - Partagas serie d No...VI

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Απρ 24, 2017 1:02 pm

τον μικρο ζουμπα οταν τον πρωτοκαπνισα επαθα ενα σοκ
και μετα ετρεξα και αγορασα ολοκληρη την κουτα (20αρα) που εξαφανισα σε χρονο dt
μετα αγορασα και αλλη κουτα που επισης εξαφανισα αλλα κρατηθηκα και κρατησα μερικα κομματια
η πρωτη κουτα ηταν ελληνικη του 14 και η δευτερη κουτα αρχες του 15 απο το εξωτερικο

μετα αγορασα μερικα σκορπια απο εδω και απο εκει αλλα ετρωγα την μια φολα μετα την αλλη
και δεν αγορασα ξανα

ειχα μεγαλη περιεργεια λοιπον πως θα ειναι τα χυμα- τυχαια που θα αγοραζα για το μαςς

ε λοιπον ρε παιδες απογοητευση
ξανα και ξανα
PET DIC 15 η μια δοκιμη με ξυλα και πιπερια
μου πεταξε λιγακι καρυδακι στην αρχη αλλα ...

η επομενη δοκιμη ηταν απο αλλο καταστημα και μιλαμε για πιο μεγαλη απογοητευση
και εγω σαν βλακας το αναψα μετα απο ενα μοντε τουμπατο πολυ σουπερ ντουπερ (οχι ππκ)
και ξενερωσα την ζωη μου ...
πιπερι , πιπερι και πιπερι μαζι με λιγο ξυλο και πιπερι ...

το ενα ΔΕΝ ηταν κουβανεζικο και με το αλλο θελουμε πολυ χρονο χωρια
ας πουμε οτι χωρισαν οι δρομοι μας ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Απρ 24, 2017 3:24 pm

Λοιποοοοοον, ομολογώ οτι άναψα τον υπερζουμπα πολυ αρνητικά προδιαθετημενος, μα όμως και στις δυο περιπτώσεις μου έβαλε τα γυαλιά.

Εικόνα

Η πρώτη, αγορά τυχαίο απο Κολωνάκι, ηταν κατι μεταξύ άγουρου short, και τσαμπουκατου d4.
Δέρμα και πιπεράκι απο την αρχη, λιγο κρεμα για να δέσει το γλυκό, και μια υποψία γαρυφαλου.
Σιγουρα Partagas, μεγαλο kick σε μικρή συσκευασία.
Αυτο που του έλειπε ηταν το σώμα και η συνοχή, καθώς και η λογική στην καύση του.
Το δεύτερο δείγμα, σημερινό on the road, όπως παντα παρέα με φρέντο σκέτο, με διαόλισε.
Πρώτες τζουρες γλυκό δέρμα, αν υπάρχει τέτοιο, παρέα με τα γνωστά πιπερια αλλα στο πιο μεστό.
Ξανά η κρεμα με λιγο άχνη μεσα να γλυκάνει, και να σου η συνταγη που παίρνει μπροστά.
Πιπεράτο μπισκοτάκι κανέλα, με την γλυκα να μενει στον λαιμό, αρκετά πανω απο μέτριο το σώμα,
με υποψίες καφε και κακαο.
Και εδω δυστυχώς 3 ή 4 φορές κατέφυγα στην βοήθεια του xikar, και στα 35' που κράτησε δεν τις λες και λίγες.

Φυσικα δεν ειναι light, Partagas ειναι αφού, αλλα δεν ειναι και αυτο που μας τάζουν.
Πάντως αν και πήγαινα ολοταχώς να το αφορισω, με έδωσε δείγματα γραφής για να επιστρέψω.
Για 20αδα ούτε λόγος φυσικα.....
Το δεύτερο ειναι χορηγία ή του Sulleyjohn ή του Harmonica... Συγχωρέστε με guys δεν θυμάμαι, αλλα όπως και να εχει σας ευχαριστώ πολυ αμφότερους.

Η ψήφος θα παει στο ΟΚ αλλα....
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Απρ 24, 2017 7:36 pm

Νίκο εγώ πρέπει να στο είχα δώσει. Καπνίσαμε από το ίδιο κουτάκι 8)
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τρί Απρ 25, 2017 10:14 pm

Εικόνα
Κάπνισα το απογευματάκι κι εγώ το D6 έχοντας μια περιέργεια που δημιουργήθηκε
διαβάζοντας τα παραπάνω :roll: όχι και τόσο ενθαρρυντικά σχόλια για το πουράκι μας.
Ξεκίνησα αποβάλοντας την πρώτη τζούρα από τη μύτη...
κι όμως ήταν σπέσιαλ σοφτ και κρεμώδες
και μετά κι άλλες, κι άλλες...
τα πρώτα λεπτά ήταν μαλακό, γλυκό, και με κρέμες φουντουκιού
λίγο μετά κάτι ελαφριά πικάντικο με έκανε να γλύφω τα χείλια μου
ο καπνός ήταν πλούσιος, στο 15λεπτο δέρμα με ελάχιστο πιπεράκι και ελάχιστα μπαχάρια
με έκαναν να καταπίνω και να ξανακαταπίνω μετά από κάθε πούφ.
Ένας γνωστός μου φανατικός D-τάκιας που είχε πει ότι αυτό το πούρο θέλει αργές, πολύ αργές τζούρες κι ότι δεν σβήνει εύκολα
και το παίζει σχεδόν μια ώρα (τον άκουσα, αλλά εγώ δεν πρέπει να έφθασα τα 50 λεπτά)
στη μύτη τώρα λίγο δυνάμωσε αλλά συνεχίζει να παρουσιάζει ενδιαφέρον,
μου δίνει μια αστραπιαία αίσθηση φασκόμηλου :shock:
κι εκεί κάπου βγάζοντας το δαχτυλίδι φορτώνει ξύλα πικάντικα και πιπεράτα αλλά όχι υπερβολικά, αλλά κρεμώδες που με κάνουν να καταπίνω επαναλληλημενα, με μακρά ικανοποιητική επίγευση.
Φτάνοντας στα τελευταία 2cm γενναίες δόσεις πιπεριού εμβολίζουν όλα τα άλλα...
και αυτόματα το χέρι μου πλησιάζει για τελευταία φορά το τασάκι 8)

Χάρη έμεινα ικανοποιημένος :D
ήταν ένα νόστιμο πούρο.
3.5/5 δεν μπορώ να βάλω έτσι ; άρα πάει αυτόματα 4/5
και αφού όντως έχω αγοράσει κουτάκι
ψηφίζω "έχω αγοράσει κουτάκι" :mrgreen:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Τετ Απρ 26, 2017 8:57 am

Καλημέρα στο φόρουμ και τον οικοδεσπότη του Mass!! Χτές το βραδάκι στα πλαίσια μίας ακόμα πουροσυνάντησης του παραρτήματος του Ηρακλείου, κατόπιν πρωτοβουλίας και ευγενικής χορηγίας του φίλτατου Μιχάλη, (Mic), πραγματοποιήθηκε ένα ομαδικό Mass στο γνωστό μπάρ – στέκι μας!!!
Ο αδελφός, εν πούρο, Μιχάλης λοιπόν μας ενημέρωσε τηλεφωνικά, έριξε την ιδέα την οποία με χαρά, αποδεχτήκαμε και τελικά μαζευτήκαμε πέντε συνολικά άτομα, τέσσερεις «αδελφοί» εκ της Μονής (Mic, Konstadinos23, Karachrist, Matchoman) και ένας ακόμα πουροφίλος φανατικός παρταγάκιας ο Κωστας!
Εικόνα
Πάμε στα του Mass λοιπόν. Προσωπικά δεν είχα δοκιμάσει ποτέ το συγκεκριμένο, αν και γενικά η Μπράντα μου αρέσει πολύ. Ο Μιχάλης απόθεσε στην Μπάρα την όμορφη κασετινούλα με τους 5 ζουμπάδες στριμωγμένους, αφήνοντας μας να διαλέξουμε!! Όμορφο πουράκι, ωραίο στρίψιμο. Το εκπληκτικό ήταν ότι όλοι είχαν ένα μικρό σκίσιματάκι στο wrapper στο πόδι, οπότε αυτόματα, μας ήρθαν στο μυαλό τα λόγια του Οικοδεσπότη περί τυχερών πούρων με σκίσιμο.
Εικόνα
Ακολουθώντας την συμβουλή του φίλου και συντοπίτη μας, Λευτέρη, την οποία μας μετέφερε και ο Μic λοιπόν είχαμε στο μυαλό μας αργό κάπνισμα οπότε τρυπάω με μικρό punch μήπως και βοηθήσει την όλη διαδικασία.
Στο pre μου δίνει βρεγμένη γή ανακατεμένη με ροκανίδια. Άναμα και το Mass ξεκινάει!! Οι 2 πρώτες ρουφηξιές μου φαίνονται πολύ ήπιες για Partagas, κάτι που μου κάνει εντύπωση.
Εικόνα
Στο 1/3, Καφεδάκι espresso δυνατό αρωματικό με δυνατές νότες από κακάο με ταξιδεύουν, κι αισθάνομαι ότι βρίσκομαι μέσα σε καφεκοπτείο, την ώρα που κόβουν φρέσκο καφέ και κακάο!! Στο 2/3 υποχωρεί ο καφές σταδιακά και την θέση του δίνει σε μαύρη σοκολάτα με μια υποψία γλυκιάς κρέμας!! Ρε παιδιά είναι σίγουρα Partagas???
Εικόνα
Στο τελευταίο τρίτο εμφανίζονται τα μπαχαρικά ανάμεικτα, με την κανέλα να επικρατεί των απαλών πιπεριών και να συνοδεύεται από ένα καρυδάκι αλμυρό!!!!! Ουάου!! Ωραίο πουράκι Παίδες μου άρεσε πολύ καπνίστηκε με μια στάχτη μέχρι τα δάκτυλα για 40 περίπου λεπτά.Το τράβηγμα υποδειγματικό ο καπνός πυκνός, καύση ομοιόμορφη, και η στάχτη γρανίτης, έμεινε άθικτη ακόμα και κατά την απόθεση στο τασάκι!
Εικόνα
Χάρη σε ευχαριστώ που η επιλογή σου στο Mass, έγινε αφορμή να το δοκιμάσω, Μιχάλη σε ευχαριστώ για την χορηγία!!! Η βαθμολογία μου 4/5 Σίγουρα έχω αγοράσει κουτάκι!!!!!
Αξίζει νομίζω να αναφέρω ότι Ο 5ος Φίλος Κώστας, Partαga-κιας βαθμολόγησε το πουράκι επίσης με 4/5
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τετ Απρ 26, 2017 9:46 am

Καλημέρα κι από εμενα.
Ωραια η πρωτοβουλια του Mic, καθως δεν υπηρχε το πουρο στο Ηρακλειο.Ευχαριστουμε...
Στα του Mass τωρα, αφου τρυπησα και γω με μικρης διατομης punch, στο κρυο τράβηγμα μου βγαλε χορταρακι. Να προσθεσω ότι στο τράβηγμα ηταν πολύ αερατο, σαν αραιοστριμενο shortfiller, πραγμα που δεν φαινοταν ψηλαφιζοντας το.
Αναβω και στα πρωτα 3 puffs φουλ επιθεση από μαυροπιπερο.

Εικόνα

Αμεσως μετα ηρθε και μαλακωσε δινοντας χωμα και ξυλο εως το τελος σχεδόν...Καπου εκει πηγε να κανει κατι τσαλίμια με γλυκες αλλα ειχε φτασει ηδη στο τελος του.

Εικόνα

Συμπαθητικο πουρακι και όπως ειπε ο 5ος της παρεας, κανει τη δουλεια για την οποια εχει φτιαχτει, να συνοδευει ένα καπουτσινακι, αλλα κουτακι δεν θα αγοραζα...οποτε ΟΚ ΑΛΛΑ...
Sláinte
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τετ Απρ 26, 2017 12:17 pm

Matchoman έγραψε:Εικόνα

Ωραία κόλπα βρε παιδιά, μπράβο....
Κωσταντίνε αυτό είναι live mass & orgy in the bar :D
και με στάχτη ; και στο όρθιο ;
8)

Τα πουράκια μας (του Μιχάλη & μένα) ήταν από την ίδια παραγγελία, μάλλον νέες κυκλοφορίες γιατί στο συγκεκριμένο πωλητή πριν 1 μήνα και για αρκετό διάστημα ήταν out of stock
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Απρ 26, 2017 2:49 pm

Ευχαριστούμε τους Κρητικούς μας φίλους που σύσσωμοι δήλωσαν παρών!! 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Απρ 26, 2017 3:25 pm

Χθες βραδυ λοιπον καπνισα κ εγω τη χορηγία του Μιχάλη για το mass του μηνα
Μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλύτερο απο αυτα που ειχα καπνισει παλαιότερα..

Εικόνα

Πιπερι μπολικο για αρχή και μετα απο 7-8 τζουρες μαλάκωσε και έβγαλε ξύλο και λίγη κρεμα και κάπου κάπου πετούσε ξηρούς καρπους
Μετα τη μεση το πιπερι χάθηκε εντελώς και τη θεση του πηρε η κρεμα και καθως φτανω προς το τελος εχει ανακατεμένο καφε με αρκετό πιπερι.

Σίγουρα δε θα έπαιρνα κούτα
Το πούρο ηταν οκ αλλα....
Mic

Δημοσίευσηαπό Mic » Πέμ Απρ 27, 2017 4:38 pm

Καλησπέρα, ήταν για όλους μας ένα πρωτόγνωρο mass, λόγω του παρείστικου κλίματος που επικράτησε. Ξεκίνησα την όλη διαδικασία συγκρατημένα, λόγω και των μέτριων εντυπώσεων που είχατε αρκετοί από σας. Να πώ ότι ήταν ένα πούρο που δεν είχα ξαναδοκιμάσει! Τρυπάω κι εγώ με το punch του φίλου matchoman και ...ωχ, το πούρο τραβάει αέρα πατέρα, χωρίς όπως λέει κι ο Ευθύμης να φαίνεται αραιοστριμμένο. Στο pre δίνει χόρτο με λίγο πιπέρι. Ανάβω και τα πιπέρια φορτσάρουν θυμίζοντας D5. Ας το πάω σε αργό τέμπο σκέφτηκα, (Λευτέρη :wink: ) και ώ του θαύματος μια ωραιότατη κρέμα κάνει την εμφάνιση της! Το πούρο κυλά εξαιρετικά, θυμίζοντας αρκετά το μεγάλο του αδελφό (D4), χωρίς τον κέδρο του τελευταίου. Καπνίστηκε μέχρι τέλους χωρίς την παραμικρή πικράδα, παρ' εκτός λίγα λευκά πιπέρια, έτσι για να θυμίσει(τιμήσει), την καταγωγή του. Χάρη, του έβαλα 4/5. Νομίζω αν τράβαγε λίγο πιο σφικτά, θα ήταν...
Πήρα κουτάκι, και νομίζω έπιασε τόπο :wink:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Απρ 27, 2017 5:07 pm

Mic έγραψε:...τα πιπέρια φορτσάρουν...

δούλεψε αποσυμφορητικό Mic ή τέρμα οι αλλεργίες..?? 8)
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Απρ 27, 2017 5:09 pm

:lol: :lol: :lol:
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Παρ Απρ 28, 2017 4:34 pm

Σήμερα Παρασκευή μεσημεράκι ότι πρέπει για μια βόλτα στο δάσος,έχοντας λοιπόν στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι κοντεύει τέλος του μήνα και ακόμα να καπνισω το πούρο του,το παίρνω παρέα μαζί με ένα καφέ από το σπίτι και φύγαμε :D
Κόβω με punch,στο πρι έχει ξερά χόρτα και το τραβηγμα του μου φαίνεται λίγο σφιχτο,κάνω λίγο μασάζ και αναβω. Στην αρχή πιπέρι μαύρο και ύστερα στρώνει με ξηρούς καρπούς. Το τραβηγμα σχετικά δύσκολο και ο καπνός μηδαμινος..Έρχεται λίγο δέρμα ενώ παίζει το μοτίβο με ξηρούς καρπούς και κεδρος μέχρι που πετάει για μια δυο τζουρες κάστανο (!)... Όλα αυτά μέχρι την μέση μέχρι που άρχισε να βαράει ασύστολα πιπεριά και σε συνδυασμό με το σφιχτο τραβηγμα να καταντάει κάπως εκνευριστικό σε σημείο να θέλω να το αφήσω.. Να σημειωθεί ότι ο ρυθμός που ρουφαγα ήταν αργός. Τα πήγε αρκετά καλά μέχρι τ@ 2/4 αλλά δυστυχώς από την μέση και κάτω μας τα χάλασε. Το προσπάθησα αλλά τίποτα. Πιστεύω βέβαια ότι το συγκεκριμένο πούρο δεν αποτελεί το πρότυπο αλλά την εξαίρεση μιας και για 12.5 δεν πιστεύω ότι είναι αυτό που έχει/πρέπει να σου προσφέρει. Πάντως στην αρχή η γεύσεις ήταν πολύ σμουθ.
Εικόνα
Να και μια φωτογραφία :D
Χάρη σε ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία και για την ευκαιρία να δοκιμάσω το "μικρό" αλλά θα προτιμήσω να έχουμε λίγο χρόνο χωριά :D
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Παρ Απρ 28, 2017 10:52 pm

Καλησπέρα!

Παράξενο, υπερβολικά κοντόχοντρο και "σύντομο", για τα γούστα μου, πούρο. Όμορφο, όμως, και πολύ καλοφτιαγμένο.

Κάπνισα 3, από διαφορετικά μαγαζιά. Ίδια αίσθηση σε όλα:

Ωραία γρασίδια στο pre draw. Ανάβει καλά και... "Γλυκό δέρμα", όπως ακριβώς είπε o Nikos Doc! Γλύκες διάφορες, κρέμες, ξηροκάρπια να εναλλάσσονται μέχρι που αρχίζει να κάνει αισθητή την παρουσία του το πιπέρι. Σταδιακά καλύπτει τα πάντα. Μ' αρέσει το πιπέρι σε κάθε φαγητό και στα πούρα όταν υφίσταται ως καρύκευμα. Εδώ το ...παράκανε από τη μέση του δεύτερου τρίτου και μετά και κάλυπτε τα πάντα. Αν και δεν ήταν άσχημο, το ήθελα σαφώς λιγότερο έντονο.

Καύση άψογη και τράβηγμα απροβλημάτιστο.

Συνυπολογίζοντας την τσουχτερή τιμή του, πρέπει να γίνω πολύ επιεικής για να δώσω 4 στα 5, αλλά χαλάλι του!
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Απρ 29, 2017 7:57 am

Εικόνα

ευχαριστούμε και τον Ρικελιανό και Δούκα....

ουσιαστικά μια μέρα μας έμεινε και είμαστε αρκετά πίσω σε συμμετοχή... για κοπιάστε για κοπιάστε!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες