Mass Tasting Οκτωβρίου 17 – Partagas Shorts

Partagas Shorts θα κάπνιζε o:

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τετ Νοέμ 01, 2017 1:02 am

Μίκης Θεοδωράκης
1
5%
Βαγγέλης Παπαθανασίου (Vangelis)
1
5%
Jani Christou (Γιάννης Χρήστου)
10
50%
Γιάννης Ξενάκης (Iannis Xenakis)
6
30%
Karlheinz Stockhausen
2
10%

Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Re: Mass Tasting Οκτωβρίου 17 – Partagas Shorts

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τετ Οκτ 04, 2017 11:44 am

Εικόνα

Χτες βράδυ έκανα το πούρο το μήνα. Το συνόδευσα με αυτό το εξαιρετικό ουίσκι.
Το πούρο ήταν στικ αγνώστων στοιχείων που είχα αγοράσει από Βέλγιο. Εμφανισιακά ήταν χάλια με σχεδόν διαλυμένο ραπερ. Με το που του πήρα το σκαλπ διαλύθηκε κι άλλο.
Αλλά με το που άρχισα να το καπνίζω έπαθα. Είχε καφέ, κρέμα, ξηρούς καρπούς μέχρι τη μέση. Από εκεί και πέρα βάρυνε πολύ με δέρματα, μέλι και ξύλο. Partagas με τα όλα του. Καθαρόαιμο. Ψηφίζω 4/5 για το συγκεκριμένο. Αν προλάβω θα κάνω κι άλλο ένα μέχρι το τέλος του μήνα.
Χτες αγόρασα από το κέντρο άλλο ένα από κούτα του 2014. Βέβαια η κούτα ήταν ανοιχτή και είχε πάνω πλουμ/μούχλα και τα πούρα ήταν όλα διαφορετικού χρώματος...
Αν δεν κάνω άλλο, Θωμά αυτή θα είναι η βαθμολογία μου
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Οκτ 04, 2017 12:38 pm

Ευχαριστούμε τον αδερφό Σουλεϊμάν και του υπενθυμίζουμε να ρίξει και την ψήφο του αν δεν καπνίσει άλλο (που θα καπνίσει).

Throbbing Gristle - Discipline
https://www.youtube.com/watch?v=Y8klW9trVTQ
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Οκτ 04, 2017 12:39 pm

Μη μου αγχώνεσαι δόκτωρ μου! Έφυγε η παραγγελία και προς το τέλος της εβδομάδας τα περιμένω :)
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Οκτ 04, 2017 12:45 pm

Me too συνονόματε...
μη μου πεις ότι ακούς και Einstürzende neubauten ???

Silence Is Sexy 8)
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Οκτ 04, 2017 1:25 pm

tommi έγραψε:μη μου πεις ότι ακούς και Einstürzende neubauten ???

Εννοείται. Τα πρώιμα μου αρέσουν περισσότερο. SPK επίσης (εντάξει και λόγω ειδικότητας :lol: )
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Οκτ 04, 2017 8:03 pm

Δείγμα πρώτο RAE AGO 15.

Εικόνα

Από 50αρη καμπινέ που δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις. Στο άναμμα ξεκινάει μάλλον επιθετικά με πικρούς καφέδες και βαριά δέρματα. Ωστόσο ισορροπεί πολύ γρήγορα σε ένα γευστικό, κρεμώδες μοτίβο με όλο τον χαρακτήρα της αρχής του και με μέτριας έντασης πιπέρια. Δυστυχώς προς την μέση κάνει μια τεράστια κοιλιά με όλες τις γεύσεις να μειώνονται αισθητά, χωρίς ευτυχώς να χάνει εντελώς τον χαρακτήρα. Σε αποζημιώνει προς το τέλος με τις γεύσεις να επανέρχονται δυνατά και να προστίθενται σε αυτές ελαφρύ μέλι, κανέλα και μαντζούνια.

Ένα σίγουρα καλό πούρο που ακροβατεί κατά την γνώμη μου ανάμεσα στο 3 και στο 4. Επειδή το mass είναι δικό μου θα του βάλω 3 και επιφυλάσσομαι για την συνέχεια.

The Last Dream of the Beast- Morton Subotnick
https://youtu.be/6Ecd3OEjkSg
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Οκτ 05, 2017 6:23 am

RAE JUL 15 το δικό μου καμπινέτο Θωμά, ίδιο factory - ένα μήνα διαφορά από το δικό σου
με ακριβώς τις αυτές μέτριες εντυπώσεις ως τώρα, ενώ κανονικά έπρεπε να είχε αρχίσει να φυσάει
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Πέμ Οκτ 05, 2017 4:19 pm

Γεια σου Θωμά
Εξαιρετικό πούρο που το καπνίζω συχνά φέτος,
έχω κάνει ήδη 2 μες το πρώτο 5ήμερο του μήνα, που με ικανοποίησαν αρκετά 4/5,
με φουλ άρωμα, φουλ σώμα και αρκετά καυτερά (νόστιμα όμως) αν το τρέξεις,
γι αυτό μετά το 1/3 το πάω στο ρελαντί και απογειώνεται.
θα κάνω κι άλλα για το μαςς...
θα γράψω πιο πολλά και αργότερα θα ψηφίσω.
καπνίζω από κούτα 25άρα ULA MAY 14
https://www.youtube.com/watch?v=OS0Tg0IjCp4
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Σάβ Οκτ 07, 2017 2:13 pm

Κάπνισα ένα δεύτερο για να πειστώ ή να αποδείξω τέλοσπάντων στον εαυτό μου περί τίνος πρόκειται.

Από κούτα του 2015 το πούρο και...έπαθα την πλάκα μου.

Είναι να απορεί κανείς τελικά με το ρόλο που παίζει η συντήρηση, το κατάστημα και οι συνθήκες εκεί ή απλώς...η τύχη όταν αγοράζεις εσύ ο ίδιος (και όχι μέσω ίντερνετ) και ψηλαφίζεις ηδονικά κάθε υποψήφιο απόκτημα.

Τι να λέμε τώρα, καταπληκτική Κούβα. Κάθε πάφ και μια διαφορετική σκάλα στη μελωδία των καπνών, νόστιμο και στιβαρό, με τα πιπέρια του στην αρχή που δεν ενοχλούν όμως, δίχως αμμωνίες και νεότητες που γρατζουνάνε τον ουρανίσκο.

Ότι έχουν γράψει οι προλαλήσαντες-- δεν κομίζω καινά δαιμόνια στην γευσιγνωσία που έχει αναλυθεί, απλώς επιβεβαιώνω και επαυξάνω το αληθές αυτού.

Σούπερ λέμε 8) και επάξια 4/5 (αλλά για την ψήφο δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί οπότε βοηθήστε παλικάρια.. :lol: )

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Σάβ Οκτ 07, 2017 3:45 pm

Εικόνα

Χτες βράδυ έκαψα το δεύτερο και τελευταίο πούρο του μήνα. Είχα ήδη καπνίσει ένα RyJ Exhibicion No4 και είχα πιει αρκετό ρούμι, el dorado 12 kai 15 και diplomatico σε ένα μαγαζί που πρώτη φορά πήγαινα και είχε αρκετά ρούμια.
Το δεύτερο πούρο δε μου άρεσε τόσο πολύ. Λίγο ξύλο, λίγο πιπέρι, λίγη κρέμα. Άνευρο και ελαφρώς βαρετό.
Εφόσον στο πρώτο έβαλα 4/5 και στο δεύτερο 2/5 άρα ψηφίζω το μέσο όρο 3/5.
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσίευσηαπό C&R » Σάβ Οκτ 07, 2017 8:10 pm

Εικόνα

Εικόνα

Καλησπέρα αδέλφια

Αγόρασα χθες 2 στίκ από μαγαζί του κέντρου για το mass. Σήμερα το πρωί κατά τη διάρκεια της πρωινής βόλτας με το σκύλο,χτυπάει το τηλέφωνο ήταν ο κολλητός για να κανονίσουμε για την αυριανή μας εξόρμηση στο βουνό. Ευκαιρία δοθείσης του λέω κλείσε έρχομαι να τα πούμε από κοντά. Παίρνω τα απαραίτητα, σταματώ και παίρνω και 2 καφεδάκια και να μαστε στο μπαλκόνι με τα πουράκια αν χείρας...
Ανάβω όλο αγωνία και... από τα πιο ωραία μικρά που έχω κάνει μέχρι τώρα ( μαζί με το H.Upmann Half Corona)... Άρχισε με μαλακά πιπέρια και ξηροκάρπια, συνέχισε με κρέμα και γλυκά πιπέρια και λίγα ακόμα ωραία γευστικά πραγματάκια που δεν μπορώ ακόμα να τα προσδιορίσω ένεκα ψάρακλας... Μου άρεσε πολύ το κατασπάραξα σε λιγότερο από 20 λεπτά παρόλο που τις περισσότερες φορές τους δίνω το χρόνο τους... Θα κάνω και το άλλο προς το τέλος του μήνα (αν αντέξω :roll: ) και θα ρίξω τη ψήφο μου.
εὐλόγησον
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Οκτ 07, 2017 8:21 pm

Άμα σου άρεσε τόσο πολύ γιατί να περιμένεις μέχρι το τέλος του μήνα και να μην κάνεις σύντομα. Παίρνεις άλλα για μέχρι το τέλος του μήνα αν αποδειχθεί Ελντοραντικό :wink:
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Οκτ 07, 2017 8:25 pm

Ευχαριστούμε πολύ τους αδερφούς για την συνεισφορά τους και αναμένουμε την συνέχεια.

Krzysztof Penderecki - Threnody
https://youtu.be/HilGthRhwP8
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Οκτ 07, 2017 8:30 pm

capobomba έγραψε:
Σούπερ λέμε 8) και επάξια 4/5 (αλλά για την ψήφο δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί οπότε βοηθήστε παλικάρια.. :lol: )

Αν και θα έπρεπε να είναι αυτονόητο (:lol:) ο Μίκυς αντιστοιχεί στο 'Κακό'. Συνεπώς shorts κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να καπνίζει ο Ξενάκης.

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι έχεις ψηφίσει ήδη. Δεν έχω κανένα πρόβλημα φυσικά να προσμετρήσω την ψήφο σου διαφορετικά αν θέλεις.
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσίευσηαπό C&R » Σάβ Οκτ 07, 2017 8:41 pm

trendy έγραψε:Άμα σου άρεσε τόσο πολύ γιατί να περιμένεις μέχρι το τέλος του μήνα και να μην κάνεις σύντομα. Παίρνεις άλλα για μέχρι το τέλος του μήνα αν αποδειχθεί Ελντοραντικό :wink:

Είπα να το αφήσω λίγο στον υγραντήρα να στρώσει λιγάκι... αλλά αφού το κάπνισα σήμερα, οδηγώντας προς το σπίτι, έκανα τη σκέψη να παραγγείλω μια κούτα :lol:

Προσεχώς λοιπόν... :wink:
εὐλόγησον

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης