Mass tasting Δεκέμβριος 17- Montecristo A

Το Montecristo A που κάπνισα είναι:

Το δημοψήφισμα λήγει στις Δευ Ιαν 01, 2018 11:50 am

Καλικάντζαρος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ξωτικό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ρούντολφ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κυρά Αγιοβασίλενα
6
30%
Αϊ Βασίλης
14
70%

Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
tommi

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 17- Montecristo A

Δημοσίευσηαπό tommi » Τρί Δεκ 12, 2017 9:39 am

@svensk
''Δεν γίνεται όμως ρε Στελάρα. Μερακλώνομαι υπερβολικά. Παίρνω το λαπτοπ και γράφω....''

Mα δεν είναι μαρτύριο Sven ???
Nα θέλεις να απολάυσεις το πούρο,και σε κάθε τζούρα να μήν ξέρεις από που σου ήρθε..
και στο φόρουμ να μην έγραφα θα έστελνα μηνύματα στον εαυτό μου
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Δεκ 12, 2017 10:17 am

tommi έγραψε:@svensk
''Δεν γίνεται όμως ρε Στελάρα. Μερακλώνομαι υπερβολικά. Παίρνω το λαπτοπ και γράφω....''

Mα δεν είναι μαρτύριο Sven ???
Nα θέλεις να απολάυσεις το πούρο,και σε κάθε τζούρα να μήν ξέρεις από που σου ήρθε..
και στο φόρουμ να μην έγραφα θα έστελνα μηνύματα στον εαυτό μου

Το συμπηκνωσες σε μεγεθος παλομενης χορδης :!: :D
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τρί Δεκ 12, 2017 11:55 am

Κάτι τέτοιες στίγμες είναι που το απρόσωπο φόρουμ γίνεται οντότητα με σάρκα και όστα. Σουηδέ μου σε χιλιοευχαριστώ για την αφιέρωση, την θεωρώ πολύ μεγάλη τίμη! Για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται πως το πούρο δεν είναι ο σκοπός, αλλά το μέσο απόδρασης από όλα όσα μας βαραίνουν και μας κρατούν αγκιστρωμένους στη γή. Αυτή η ριπή στον χωροχρόνο που μας βγάζει από το σώμα μας και μας ταξιδεύει στα άστρα.
Χαίρομαι που οι εμπειρίες και των τριών που το καπνίσαν ήταν διαστρικές! Έλπίζω να βρω κι εγώ τον χρόνο μέσα στις επόμενες μέρες να γίνω συνεπιβάτης στο ταξίδι σας.
Εικόνα
Υ.Γ. Ελπίζω στην επόμενη κατεβασιά μου στην Καρδίτσα να βρεθούμε!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Δεκ 12, 2017 1:53 pm

Μα ρε Στελάρα για αυτο διαφέρουμε!!!!
Το μονο που δεν ειμαστε , ειναι ενα απρόσωπο φόρουμ!!

Δώστε πόνο με τα Α! Δεν ειναι πουρο, ειναι ταξίδι!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τρί Δεκ 12, 2017 4:09 pm

Εικόνα

Ευγενική χορηγία του γίγαντα Χάρη
Το είχα ένα χρόνο περίπου κλεισμένο σε tubo στον υγραντηρα και χθες με αφορμή το mass του Στέλιου ήρθε η ώρα του να καεί.

Mέλι, σοκολάτα και άφθονα βότανα στο pre
Το Α συνοδεύεται από ένα glenlivet founder's reserve για αρχή.

22:12 το κανόνι πέρνει φωτιά και το ταξίδι ξεκίναει...
Το Α κάνει την τέλεια αρχή με λίγο μπισκότο και μεγάλες δόσεις από παντεσπάνι και συνεχίζει με ξύλο και καβουρδισμενα ξηροκαρπια...

Ανα διαστήματα πέταει αλάτι πανω στους ξηρούς καρπούς και μετά μου σερβίρει στο πιάτο ψημένο ψωμί και κέδρο..
Γλυκές μυρωδιές έχουν κατακλείσει το χώρο..
Πριν από κάθε τζούρα το χώνω στη μύτη για να απολαύσω τις μυρωδιές του!!
Κάστανο απ'το τζάκι, μέλι μαζί με λιγο πιπέρι και δέρμα κάνουν το ταξίδι μου απολαυστικό!!

Εικόνα

Έχω φτάσει στη μέση περίπου και βάζω στο ποτήρι ένα aberlour 10 και συνεχίζω το ταξίδι...
Με κερνάει καφέ βαρυ για να συνέλθω.
Το μπισκότο που έβγαλε στη αρχή εμφανίζεται και πάλι αυτή τη φορά σε μεγάλες δόσεις ανακατεμένο με μαντζούνια.!!

Φτάνω σιγά σιγά στο τελευταίο μέρος και το Α συνεχίζει στο ίδιο τέμπο.
Καμένο ξύλο και στο καπάκι δίνει ζάχαρη να με γλυκάνει.!
Βάζω και δεύτερο ποτήρι aberlour (πολύ καλό)
Το Α ομως υπερτερεί..
Συνεχίζει με βούτυρο και χλωρά χόρτα
Έχω φτάσει κοντά στο δαχτυλίδι και ακόμα δίνει πόνο...
Δεν θέλω να τελειώσει.
Κεδρος και πάλι, ενώ το κακάο και η κανέλα πάνε μαζί χέρι χέρι μέχρι το τέλος.!!!

00:43 το ταξίδι μόλις τελείωσε!!!
Σε μένα ο Άι Βασίλης ήρθε τελικά χθες το βράδυ.!!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Δεκ 12, 2017 4:52 pm

tommi έγραψε:
off topic >>> το κάρυ είναι μπαχαρικό που αποτελείται απο 7 διαφορετικά μπαχαρικά και δεν είναι ένα μπαχαρικό από μόνο του, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε <<<<<<<

καρυ υπαρχει σε πολλες μορφες οπως σκονη, παστα παχια παχια ή αραιη
επισης σε 3 χρωματα κοκκινο,πρασινο και κιτρινο αναλογα τα μπαχαρια που εχει μεσα η μασαλα ( μασαλα = μειγμα)
αλλα οχι οτι ντε και καλα ειναι απο 7 μπαχαρικα
μπορει να ειναι πιο λιγα ή πια πολλα

πχ το κοκκινο εχει μεσα αρκετη καγιεν, τσιλι κτλ
το κιτρινο αρκετο κουρκουμα ή κιτρινοριζα (το ιδιο ειναι αλλαζει το ονομα αναλογα την περιοχη)

επισης να ξερεις υπαρχει και φυτο το οποιο λεγεται καρυ
σε εμφανιση μοιαζει αρκετα με λεβαντα , δεντρολιβανο κτλ αλλα εχει αλλο αρωμα
το βαζεις στο φαγητο φρεσκοκομμενο ή αμα θελεις το ξεραινεις

καλα τα σεμιναρια με τα μπαχαρικα αλλα πρεπει να καπνισω και εγω το Α μου :mrgreen:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Δεκ 13, 2017 11:41 am

Αϊ Βασίλης και για τον παίχτουρα μας λοιπόν. Αυτό δεν είναι πούρο είναι πύραυλος!
https://youtu.be/LY4eNsZcvZA
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Δεκ 14, 2017 12:11 pm

Ο Τράμπ είπε πως ο Κιμ Γιονγκ Ουν και η Βόρειος Κορέα δεν είναι η μεγαλύτερη απειλή πια, αλλά η Αθήνα (ή ο Πειραιάς). Ανακοίνωσε δε πως περιμένει πολλαπλή χρήση πυραύλων προς την εβδόμη προς ογδόη απογευματινή. Οι μεγάλης εμβέλειας βαλιστικές βολίδες τύπου MK A 235/47 αναμένεται να προκαλέσουν σωρεία αλυσιδωτών αντιδράσεων παγκοσμίως.
Εικόνα
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Δεκ 15, 2017 9:05 am

χθεσινοβραδινή φωτό από την πρώτη γραμμή του πυρός

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Δεκ 15, 2017 10:10 am

Εύγε νέοι μου! Να φανταστώ πάλι χάλια περάσατε!
Εδώ ο συμπαθής κατα τ' άλλα πακετάς έχει απηυδήσει και σκέφτεται 'Λέτε να φτάσουν για ένα-δυο μήνες αυτές οι κούτες για τους σιγκαρτζιάριους;'
Εικόνα
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Δεκ 15, 2017 7:21 pm

Monte A λοιπόν, εξαιρετική χορηγία του Στέλιου, τον οποίο τον ευχαριστώ που μου δίνει την ευκαιρία να ξανακαπνίσω αυτό το τοτέμ της Κούβας.
Το σκηνικό είχε στηθεί από νωρίς στο γνωστό (βραδινό) στέκι μας με τα ουίσκι.
Αφού έγιναν οι γνώριμες χαιρετούρες και εναγκαλισμοί με τους γνωστούς σεσημασμένους- πλην όμως φίλους- και παρήγγειλα ένα χαλαρό Glenmorangie για αρχή, είπα να το αποκεφαλίσω.

Εικόνα

Από κρύα αρώματα δεν είχε πολλά. Λίγο γρασίδι κατάλαβα. Τραβάει όμως ιδανικά.
Το ανάβω λοιπόν. Ξεκινάει με γάλα και γρασίδι! Πολύ ενδιαφέρον λέω. Και συνεχίζει με κρέμα, φρυγανισμένο ψωμί, ξηρούς καρπούς, ζύμη. Το πούρο έχει υπέροχες γεύσεις με το σώμα να είναι ελαφρύ προς το μεσαίο.
Έχω φτάσει περίπου στη μέση μετά από μία ώρα και το σώμα ανεβαίνει λίγο σε ένταση. Τι να πιούμε λέω στον Ντοκ; Springbank 10 λέει εκείνος, οκ λέω εγώ. Η στάχτη καλά κρατεί παρά τα χρόνια του.

Εικόνα

Μου βγάζει και κάτι σαν κρέμα με λικέρ. Το πούρο καπνίζεται γρήγορα και ευχάριστα. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίτο, το πούρο μου βγάζει πάστα ελιάς, κάτι που το λέω αμέσως στους συνδαιτυμόνες μου, δεχόμενος ταυτόχρονα τη χλεύη τους αλλά και ακραίας μορφής μπούλινγκ :lol:
Σε μία φάση παραγγέλνει ο Ντοκ ένα περίεργο Laphroaig, που του Τάκη του μύρισε σαν καραβίδα 5 ημερών εκτός ψυγείου σε θερμοκρασίες καύσωνα, του Αλεξ σαν ψόφια όστρακα και ο Θωμάς ξίνισε το πρόσωπο του με αηδία. Σε μένα και το Σπύρο άρεσε 8)
Τέλος πάντων, μπαίνοντας στο τελευταίο μέρος το πούρο επεφύλασσε κακάο και μαύρη σοκολάτα που εναλλασσόταν μαζί με κέδρο. Ούτε δύο ώρες δεν κράτησε όταν το άφησα στο τασάκι.
Το πούρο συνολικά ήταν πάρα πολύ καλό. Επειδή όμως θέλω να είμαι και αντικειμενικός, θεωρώ ότι του έλειπε το κάτι παραπάνω για να χαρακτηριστεί ελ ντοράντο. Σίγουρα όμως ένα 4/5 το παίρνει με το σπαθί του.
Ψηφίζω κυρά αγιοβασίλενα ο Αγιοβασίλης σου που πάει :mrgreen:
Στέλιο σε ευχαριστώ για τη χορηγία και σου εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και την οικογένεια σου!
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Παρ Δεκ 15, 2017 7:44 pm

Χθες το βραδυ ηταν η τιμητικη αυτου του κομη.Γιγαντας στην οψη καρδια μικρου παιδιου στα ενδοτερα.Ηταν η πρωτη φορα που το επιασα και το εκοψα!!
Όλα ξεκινησαν 9 παρα το βραδυ με τα πρωτα μπαλαμουτια και χουφτωματα από τον Αλεξ και μετα από μενα..ααα ξεχασα να αναφερω ειμασταν οι πρωτοι από τους ‘και οι 6 ηταν υπεροχοι’.
Συζητωντας περι ανεμων και υδατων ο άλλος δεν κρατιεται και παει να το αναψει ωσπου βλεπουμε να μπαινει η ντριμ τιμ των Β.Π με μπροσταρη τον ψηλο με το λαβαρο στο χερι αναμενο και τον Γιαννη να αναφωνει μυριζει μπισκοτο ολο το αμαξι :lol:
…εε μετα από δευτερολεπτα συμπληρωνετε η ομαδα με Τακη και Θωμα..το παιχνιδι ξεκιναει..
Ρολοι 21:05..κοβω κανω πρε
Τιποτα απολυτως..balvenie 12 από διπλα να σιγονταρει την κατασταση

Εικόνα

Κινητο ανοικτο για καταγραφη γευσεων
Αναβω πρωτες τζουρες κουφιες,μετεωρες,μπερδεμενες γευσεις από τιποτα..
Στο 1εκ πιπερια ασπρα κυριως με κοφτες δοσεις από τσιλια με ξυλα παλιοκαιρισμενα.αρμονια δεν υπηρχε για κανενα λογο..ρωταω δεξια στους αλλους 2 που καπνιζαμε το ιδιο και μου ειπανε σχεδον τα ιδια πραγματα.
Δεν χανω για κανενα λογο την αισιοδοξια μου και προσπαθω να σκεφτω θετικα και το ματσουκι με αρχιζει δειλα δειλα να με ανταμειβη.Στα 2εκ το προφιλ αλλαζει τελειως με το μπισκοτο βουτηγμενο στο γαλα να κανουν παιχνιδια και από διπλα να μπρηζωνουν τα γρασιδια και το ψωμι.δεν λεω θεαματικη διαφορα αλλα στερειτε εντασης και σωματος.Η κρεμα κανει και αυτή δειλα δειλα την εμφανιση της και το μπλεντ αρχιζει επιτελους να βρισκει την ισορροπια του..σε αυτό το σημειο μιας και πηρε τα πανω του ειπε να κανει και μια φωτογραφιση για να ξορκισει το κακο..ιδου και τα πειστηρια από τα backstage..

Εικόνα

Κοντα στα 178εκ το κακαο προς μοκα εθεαθει ντροπαλο
..πεταξε και 2 τζουρες ολες και ολες με επιγευση κερασι λικερ και χαθηκε παλι :shock: ..πανω που ανασηκωθηκα με γειωσε παλι..
στο σημειο αυτό το πουρο μου εσβησε γιατι επιασα την κουβεντα με τον ψηλο και μου προτεινε να βαλω λαφροαιγκ στο κρασι μου! Και εγω τον ακουσα.. :wink:
Εε λοπον από το σημειο που αλλαξα ουισκι και κυριολεκτικα μεχρι την ωρα που το ηπια το μοντε πραγματικα τα εδωσε όλα για να με κερδισει..κατι εκανε..
Η κρεμα εγινε παχυρευστη,ο καπνος μεθυστικος,παχυς,μυριζε μπισκοτο με κομματακια σοκολατας,το στομα σου αφηνε την επιγευση γαλακτος βουτηρωμενου κατι σαν να πινεις νου νου χωρις αραιωμα..
Κατεβαινοντας ποντους κανελες,βοτανια,καραμελες και βανιλιες συνεθεταν ένα ηδονικο σκηνικο..οι αισθησεις πλεον δουλευουν στο φουλ..αυτος είναι λεω από μεσα ο κομης που διαβαζα..
Το δερματακι εκανε δειλα δειλα εισοδο παρεα με κανελα παλι και πιπερακι από ολιγο.δεν ξερω αν σε ολο αυτό το κρεσεντο βοηθησε το ποτο αλλα πραγματικα ηταν το μονο σημειο που απολαυσα τον γιγαντα..
Το τριτο τριτο ξεκινησε σαν αποηχος του δευτερου με ολες τις γευσεις να αρχιζουν να φθεινουν και να μενει μονο η κρεμα ασορτι με το ξυροκαρπι..
φθανωντας στο δακτυλιδι το στικ πλεον με κερναγε καμενο ξυλο ποτισμενο με κακαο..τραβηξα αρκετες τζουρες μπας και,αλλα με παροτρυνση και των αλλων το αφησα στο τασακι να αναπαυτει και να μεινει μα τις τυψεις του ότι δεν μου προσφερε αυτό το κατι ξεχωριστο..
Ρολοι 23:10 2 ωρες δλδ και 15 λεπτα..τελευταιος και καταιδρωμενος αφου επεσα στην καλυτερη εφετινη επιδοση του Θωμα 1.30 ωρα 8) και οι αλλοι κοντα στο διωρο.. :mrgreen:
Η παρεα και η κινηση του Στελιου αξιζανε για 1000/5 αλλα δυστυχως ο κομης οριακα 4/5 και αυτό γιατι το εσωσε το δευτερο τριτο..
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Δεκ 16, 2017 1:19 am

Κλαίω με μερικά από τα σχόλια :lol:

Pre-meeting fun trivia σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Σπύρο

Σπύρος: Είπαμε 8.30 για να προλάβουμε, θα πάρει κάνα 3ωρο το πούρο.
Εγώ: Σε 2 ώρες max το έχω καθαρίσει.
Σπύρος: Αποκλείεται!

Ας περάσουμε στο πούρο λοιπόν. Κόβω και τραβάει τέλεια, ίσως ένα κλικ πιο χαλαρά απ ότι θα ήθελα. Το pre το βρήκα σχετικά έντονο, ειδικά για πούρο της ηλικία του. Ήταν έντονα ξύλινο με λίγο χορτάρι στην εκπνοή.

Το πούρο στο ανάμα ξεκινά σχετικά ήπια και με γλυκό κρεμώδες προφίλ βγάζει και κάτι μπισκότα και λίγα ξυροκάρπια. Τι θα πιω με αγχώνει λίγο, δεν θέλω να σκοτώσω το πούρο καθόλου και παραγγέλνω ένα El Dorado 15 με τον φόβο ότι το πούρο θα πικρίσει λίγο...αλλά αυτό δεν.

Συνεχίζει το Α προς το τέλος του πρώτου τρίτου. Μια έκρηξη από μοσχοκάρυδο συμβαίνει και όταν αναφωνώ την λέξη ο Τάκης μου επιβεβαιώνει ζωηρά: Ναι, βγάζουν μοσχοκάρυδο! Μετά από αυτό έρχεται και μια κανέλα και άλλα περίεργα καρυκεύματα.

Πάμε προς την μέση όπου έχουμε φουλ της κρέμας, παχιά custard! Μόλις περνάει την μέση το πούρο ανεβάζει λίγο εντάσεις, ωραία λέω, αυτά είναι, παραγγέλνω ένα Mount Gay X.O να του κάνει λίγο παρέα. Εκεί αρχίζουν έντονες σταφίδες και υποψία από άλλα αποξηραμένα φρούτα. Πάστα ελιάς φώναζε ο δίπλα, που πήγε και την βρήκε ρε γαμώτο αναρωτιέμαι. Τελειώνει σε ένα ωραίο σοκολατένιο προφίλ, με έντονο κακάο και σοκολάτα bitter σε μια από τις καλύτερες φάσεις του.

Το σώμα ήταν μέτριο και σε συνδυασμό με το άνετο τράβηγμα με έκαναν να το τελειώσω σε 1.30 ώρα (όπως μου λένε δηλαδή γιατί ήμουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας από την κούραση).

Στέλιο τέλεια η χορηγία και εύχομαι τα καλύτερα σε σένα και στα νέα μέλη! Η ψήφος θα πάει στην κυρα Αγιοβασίλενα κυρίως γιατί πιστεύω ότι κράτησε τις εντάσεις αρκετά χαμηλά.

ΥΓ Εκείνο το μυστήριο Laphroaig είχε πολύ καλύτερη γεύση από μύτη.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Δεκ 18, 2017 12:19 pm

Ωπ! Να και τρείς αγιοβασιλίτσες μαζεμένες. Γιάννη, Σπύρο, Θωμά, εγώ ευχαριστώ που το απολαύσατε! Μία αγιοβασίλαινα λείπει, νομίζω η τελευταία. Θωμά αν εσύ είσαι ο ξεχασιάρης, βάλε το κουκί σου. Αν είναι κάποιο από τα άλλα δύο ομορφόπαιδα κάντε κι εσείς το ίδιο!
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Δεκ 18, 2017 12:24 pm

Ως οικοδεσπότης του μηνιαίου πούρου του μήνα, έψαχνα εδώ και μέρες την ευκαιρία να καπνίσω το Μόντε, αλλά μία η δουλειά μία το babysitting δεν μου το επέτρεψαν. Χθες λοιπόν κα αφού έδιωξα όλη την οικογένεια για το απόγευμα αφιερώθηκα στο Γκραν κορόνα. Να σημειώσω πως το εν λόγω πούρο ήταν μια ευγενική χορηγία του Τάκαρου στην ιστορική συνάντηση βορείων-νοτίων πέρυσι στις 28 Οκτωβρίου.
Εικόνα
Ώρα 5.20 προκαταρκτικά
Νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουν ότι, όπως και με μία ωραία γυναίκα που δεν φανταζόμασταν ότι θα μας κοιτάξει αλλά για κάποιο περίεργο λόγο είναι μαζί μας, έπρεπε να αφιερωθεί κάποιος χρόνος στο κοίταγμα (ω ρε κορμάρα που ‘χεις Αλφάρα μου!), στην μυρωδιά (μία ανεπαίσθητη αλλά παρούσα βανίλια) και στο ρούφηγμα που είναι σφριγηλό όσο πρέπει με κανέλα καβουρδισμένη ζάχαρη και κέδρο.
Εικόνα
5.30 Πυρ
Αφού με έφτιαξε με τα σούξου μούξου, μετά από ένα δεκάλεπτο ξεκινώ τη διαδικασία του ανάμματος. Στις πρώτες τζούρες έρχεται μια κρέμα βανίλια Μαδαγασκάρης άλλο πράγμα! Ο καπνός είναι κρύος και σμουδιάρικος, μετά πετάει γαρύφαλλο και ξύλο, όλα αρμονικά δεμένα. Το συνοδεύω με καφέ ενισχυμένο με Μεταξά. Μόλις πίνω την πρώτη ρουφηξιά βγάζει φλούδα πορτοκάλι και παχιά κρέμα βουτύρου. Στο 20λεπτο έχουν προστεθεί δέρμα, καφές και κακάο. Επίσης έχει μια στιφάδα που σε κάθε τζούρα γεμίζει το στόμα με μικρές εκρήξεις γεύσης. Στο επόμενο δεκάλεπτο εμφανίζεται το μέλι και…. καπνιστό κρέας! Τι κάνεις κόμη μου; Θραύση! Συνεχίζει με κανέλα και butterscotch (τις καραμέλες βουτύρου που τρώγαμε μικροί)
Εικόνα
6.26
Μόλις τελείωσε το πρώτο τρίτο. Μιλάω με Τόμμι. Γελάει. Μου λέει ‘πάστα ελιάς έβγαλε;’, ‘όχι ακόμα’ του λέω. Ένα τέταρτο μετά όμως, δεν ξέρω αν ήταν η υποβολή, δίνει την χαρακτηριστική γεύση της πράσινης ελιάς που συντηρείται μέσα στο ελαιόλαδο. Και όχι πίσω αλλά μπροστά μπροστά ξεκάθαρη. Ρε Γιάννη από τα ίδια πίνουμε;
Εικόνα
7.02
Βάζω μια μεγάλη δόση Jura Origin αφού ο καφές τελείωσε. Αμέσως βγάζει μέλια και γίνεται πιο λουλουδάτο. Έδεσε τέλεια! Και μετά από 5 λεπτά κομπόστα ροδάκινο με τη σέσουλα! Πίνω και μεθώ, ωχ αμάν! Βρεγμένη γη και λικέρ κεράσι!
7.48
Μπαίνω στο τελευταίο τρίτο. Ο καφές και η σοκολάτα στο φόρτε τους. ‘Όταν βγάλει μέντες τελειώνει’, μου είπε ο Θωμάς κι εκεί προς το τέλος εμφανίζονται κι αυτές. Αλλά δίνει και λίγο χλόη και φρυγανισμένο ψωμί για το κύκνειο άσμα του
8.07
Τρεις ώρες και εφτά λεπτά συνολικός χρόνος καπνίσματος. Είμαι αλλού γι’ αλλού. Αυτό δεν ήταν πούρο ήταν εμπειρία. Μοναδική. Αξεπέραστη. Απαράμιλλη.
Τάκη σ ‘ευχαριστώ για το διαστρικό ταξίδι. 100% Αϊ Βασίλης. Θα προσπαθήσω να ανάψω κι ένα από τα δικά μου μέσα στις γιορτές και μετά θα ψηφίσω. Αν είναι σαν κι αυτό θα έχω πάει στον παράδεισο δυο φορές!
Εικόνα
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες