Mass tasting Δεκέμβριος 17- Montecristo A

Το Montecristo A που κάπνισα είναι:

Το δημοψήφισμα λήγει στις Δευ Ιαν 01, 2018 11:50 am

Καλικάντζαρος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ξωτικό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ρούντολφ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κυρά Αγιοβασίλενα
6
30%
Αϊ Βασίλης
14
70%

Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 17- Montecristo A

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Δεκ 18, 2017 1:15 pm

PEL MAY 01 στην αβανα γραφει το ληξιαρχειο του κομη μου
μια κουτα 25αρα καλα κρυμενη περιμενε να την ανακαλυψω και να παρω μερικα κομματια μεχρι να τα σηκωσει ολα ενας γνωστος αγνωστος

το ειχα σε ενα σεντουκι μαζι με αδερφακια και ξαδερφακια
ειχα και ενα ευγενικη χορηγια του χαρη πριν 1-2 χρονια νομιζω απο την κουτα που μοιραστηκατε
αλλα προτιμησα να καψω το δικο μου μαθουσαλα

20:30+ βγαινει παο το τουμπο
με το παλιο δαχτυλιδι λοιπον και με εμφανιση αρχοντικη το ειχα βγαλει απο το τουμπο του και το ειχα να το κοιταζω για ωρα. ενταξη το χαιδευα και λιγο, του ελεγα γλυκολογα ξερετε τωρα ...

κοβω τραβαω και το πρωτο σοκ ... ειναι πιο σφιχτο απο το ιδανικο
αλλα ελαχιστα . οκ νο προμπλεμ θα στρωσει στην πορεια

ασθενικες εως ανυπαρκτες κρυες μυρωδιες αλλα στο πρε δινει βοτανα, χορτα,μεντα και βανιλια

20:55
Αναβω και ενας γλυκος κεδρος γεμιζει το στομα μου
ελαφρυ λευκο πιπερακι με καρδαμο και τσαι κανουν πασες
με μπισκοτο και ενα γαλα παχιο σαν κρεμα
στα 2/4 ανεβαζει λιγο ενταση στο σωμα ,και καλα κανει
προσθετει λοιπον και ενα δερματακι με λιγο τριμενο μαυρο πιπερι και ελαχιστο μοσχοκαρυδο
μια πιο παχια κρεμα, κανελα, κακαο, μοκα, ξυσμα μπιτερ σοκολατας και ξηροκαρπια
χανεις την μπαλα δλδ αμα δεν εχεις χαρτι και στυλο να κρατας σημειωσεις

ειμαι βαθια στην μεση του πουρου και χαμογελαω σαν χαζος
καποια στιγμη το μελαχρινακι που βαζει μουσικη και ειναι διπλα μας μας λεει δεν το πιστευω αυτο
ολοι εσεις καπνιζετε το ιδιο τεραστιο πουρο?
και αυτα δεν μυριζουν οπως τα αλλα, συνηθως τα πουρα βρωμανε
κουνια που σε κουναγε κοπελα μου της ειπα. τα καλα τα πουρα δεν βρωμανε αλλα μοσχομυριζουν
και αυτα ειναι απο τα καλυτερα πουρα της αβανας
μπισκοτο μυριζει το αμαξι του ψηλου, μπισκοτο θα μυριζει και ολο το μαγαζι σε λιγο

3/3 παταει το κουμπι και ανοιγει το τουρμπο
ολα περνανε απο μπροστα μου ή μαλλον πιο σωστα απο το στομα μου
στο μενου ομως εχει μπει και εντονη σοκολατα μπιτερ βαρια και σκοτεινα μπαχαρια
κρεμα γαλακτος που εχει πηξει και την κοβεις με το μαχαιρι και μια βανιλα μα τι βανιλια ειναι αυτη ...

αφου καποιος Orismenos εχει "κλεψει" 1-2 τζουρες ετσι για την συγκριση
το δικο του ειπε ειχε πικρισει νωρις και το αφησε
στις 11:20 και αφου πλεον δεν μπορω να το κρατησω στα δαχτυλακια μου (ναι αυτο το στραβο)
το αφηνω στο τασακι με ενα μεγαλο χαμογελο
ναι κομη εκτελεσες τελεια την αποστολη σου
εισαι ενας αξιος αγιος βασιλης ...

να πω οτι δεν εσβησε ουτε μια φορα και φυσικα απο την στιγμη που το αναψα δεν ζητησε ουτε μια διορθωση
επιανα τον αναπτηρα μονο και μονο για να τον δινω σε αυτους που τον ζητουσαν

ευχαριστω πολυ τον αγροτη που φυτεψε και προσεξε τον καπνο
τον τορσεδορ που το εστριψε
την θεια που το εβαλε στο κουτι
εμενα που το αγορασα
και τον στελιο που το εβαλε στο μαςς
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τρί Δεκ 19, 2017 11:18 am

Ευχαριστώ Άλεξ για ακόμα έναν Αϊ Βασιλή! Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει έτσι, αλλά νομίζω πως πάμε για ρεκόρ θετικών ψήφων! Ελπίζω μέχρι το τέλος να έχει μόνο...
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Δεκ 20, 2017 5:05 pm

Τα Χριστούγεννα είναι σχεδόν εδώ, το Σ.Κ. πλησιάζει, περιμένω να διαβάσω τις πτήσεις σας με ανυπομονησία!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Δεκ 25, 2017 12:14 pm

Χριστούγεννα. Μία καταπληκτική μέρα μετά από το φαγοπότι να χαλαρωσετε 2-3 ωριτσες για ένα Α! Περιμένω τους γιορτινους τύπους να μας δώσουν τις εντυπώσεις τους!
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Δευ Δεκ 25, 2017 6:42 pm

Η απόφαση του Στελλαρα μοναδική, :!: :!:
τα φετινά Χριστούγεννα επίσης, το 17 ηταν σε αρκετές πλευρές πολύ πολύ καλό.... Το εν κατακλείδι μαςς ηρθε για να δέσει..... :D

Monte A η Gran Corona του κομη αλλα και η πλέον διάσημη του Νησιου.... Ηταν το πρώτο πουρο που κυνηγισα οταν αρχισα το άθλημα.... :mrgreen:
Με αλλες βλέψεις και αλλα θελω, πιο χοντρά και μακριά, εψαξα να βρω το πουρο αυτό, για να καπνισω ενα να εχω άποψη!!!! Και δεν αργησα να το πετύχω... Αμα εχεις θέληση και... Τσέπη, ολα γίνονται!!!! Αλλα δεν βρηκα ενα πουρο αλλα Ενα 25ρι κουτί του 1998, :twisted: που εφτασε στα χερια μου με αρκετό τρέξιμο , θυμάμαι εκείνη την στιγμή σαν να ηταν τώρα....
Γαμωτο... Ειναι τεράστια , :shock: ειπα ανοίγοντας και θαυμάζοντας!!!!

Απο τοτε, καπνισα 3 Α απο εκεινο το κουτι, και εδωσα αλλα 2....
Απο εκεινο το κουτι ειναι το πουρο που καπνισα για το μαςς και απο το ιδιο κουτι το δικο σου Αλεξ αλλα και το Κωνσταντίνου...
Το αλλο κουτί που καπνιζει η παρέα αυτό τον μήνα έχει προέλευση εξωτική και κοιμήθηκε αρκετά χρόνια σε ενα... μπουντρουμι  :!: :wink:

Λοιπον, πήγαμε μαζι με τον παιχταρά μας για ενα τσίμπηματάκι και πηραμε μαζι μας τα οπλας... Το Α εγω, το ογιο DC ο Κωνσταντίνος... Αντιλαμβανεστε ηταν μια υπέροχη βραδιά!!!

Λοιπόν... Το Α κρατησε δύο ωρες και δυο λεπτά...
Ενα παχυ, καλοστριμενο πουρο, χωρις ίχνος ατελειας.... Με παραξενες δυνατες μυρωδιές και αρκετα μαλακο στο δακτυλίδι... Το εκοψα και μύρισα... Από την αρχή ελεγε πολλά το συγκεκριμένο, πιο πολλα απο οσα περιμενα... Μυριζε βρεγμένη γη, άφηνε στην γλωσσα μεντα και μαύρη ζάχαρη!!!
Αναβω καλα, ειναι μακρύ το άτιμο και θελει τρόπο...
Πρωτη ρουφηξια κρύα, δεύτερη επίσης κρύα και άχαρη, απο την τριτη μέχρι και την τελευταία ηταν το ελ ντοραντο μου... :oops:
Οι ρουφηξιες δυνατες και σταρατες, να μπορει ο καπνός να βγει απο το μακρύ σωληνα του!!!
Πρωτο τρίτο, σαν χανος έβλεπα το πουρο να καίγεται και μυριζα λες και ηταν λουλούδι... Αμύγδαλα καβουρδιασμενα, ψωμι, μαύρη ζαχαρη συνόδευαν αρμονιμα τα ελαχιστα πιπερια που είχαν απομείνει... Στρογγυλό χωρις ιχνος καψίματος και σε ένταση μέτριο... Εκανε καταπληκτικό ρετροχαλι.... Το χάζευα... :? :| 8)
Δεύτερο τρίτο, το αφησα για λιγο στο τασακι να φαμε και να πουμε και καμια κουβέντα....'' ωραία μυρίζει ρε φιλε'' μου λεει ο Κωνσταντίνος... Και το ξαναπιάνω στα χερια μου.... Δεν εσβησε, ούτε επεσε καθόλου... Αντίθετα ανεβασε στροφες και με εκανε να μην θελω να το αφησω, με ενα σκουπόξυλο στο χέρι και τρώγαμε.... Εκει στην μέση και μετα απο μια ωρα ειπα να σοβαρευτω... Αφου μου εβγαλε βανίλια και καφε του εδωσα πιο πολύ σημασία...
Τριτο τρίτο, και αφου φαγαμε επίκεντροθηκαμε στα δικα μας... Το dc του παιχταρά εδινε και αυτο ρέστα ετσι δεν πέσαμε... Ηρθε ο καφές εσπρεσο απο το πουθενα, μεντα και καραμέλα... Πωπω πωπω... Καθως ο παχυς καπνος γεμισε τον χώρο και ενω ειχα αρχησει να λεω οτι δεν το βαρέθηκα, κοντεψα να κάψω το δακτυλίδι... Εκεινο το παλιο το χαρτινο, που δεν θέλει και πολλα να καει.... Το έβγαλα και αφησα το ελ ντοραντο να ξεκουραστεί.... Σχεδόν δεν το επιαναν τα δάκτυλα μου, αλλα τράβαγα....

Εικόνα
Εικόνα

Σίγουρα ενα πουρο σταθμος του νησιού!!! :!:

Καλα Χριστούγεννα σε όλους... ΣΤΕΛΛΑΡΑ, να χαίρεσαι τα νεα μέλη της φαμίλιας σου φίλε μου
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Δεκ 25, 2017 8:49 pm

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
(θα γράψω κι εγώ, μέσα στην εβδομάδα θα ζήσω την εμπειρία!)
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τρί Δεκ 26, 2017 2:24 pm

Χρόνια πολλά σε όλους!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε Στέλιο και Χάρη για αυτή τη φοβερή-μοναδική χορηγία- εμπειρία που μας προσέφεραν!
Εικόνα
Εικόνα
Μαλακό, μοσχοβολιτό και όλο τρέλα, αυτό το υπέροχο κανόνι ποζάρει παντού!
Το κόβω και για αρκετά λεπτά το μυρίζω, το ρουφάω και δέχομαι αρώματα, έρχεται μία υποψία από χορτάρι και γη!
Εικόνα
Παίρνω αναπτήρα, ανάβω ευλαβικά ( όπως του αρμόζει φυσικά ) και το ταξίδι ξεκινά...
Πρώτη τζούρα και ροκφόρ, έντονο και μυρωδάτο, γυρίζει σε ροκφόρ με βούτυρο, και μετά από λίγο μπαίνει το μπισκότο στο παιχνίδι
Εικόνα
Συνοδεύω με home brewing μηλίτη με γεύση berry και μπορώ να πω πως ταίριαξε απίστευτα
Εικόνα
Εικόνα
όσο περνά η ώρα, και ακόμα είμαι στην αρχή έρχεται στο στόμα μου καραμέλα, μπισκότο και πραλίνα φουντουκιού! πωπω λέω πετάμε πετάμε!
Εικόνα
Συνεχίζει έτσι μέχρι τη μέση περίπου, αλλάζει το προφίλ, μένει το μπισκότο και έχουμε μπισκότο με κρέμα βανίλιας και σαντιγί
Εικόνα
Στο παιχνίδι έρχεται η μέντα, το δέρμα και το κακάο!
Κάπου στα τελειώματα έβγαλε ασθενικό πιπεράκι άσπρο και δερματάκι απαλό, ότι πρέπει για κλείσιμο !
Εικόνα

Αγαπητοί μου φίλοι, μιλάμε για ότι καλύτερο έχω φουμάρει ποτέ! Μιλάμε για ένα πούρο - κατηγορία δικιά του, που δικαιολογεί απολύτως το όνομά του - το στηρίζει και είναι "Α" κεφαλαίο !

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη χορηγία και Χρόνια πολλά - ήταν από τα καλύτερα Χριστούγεννα !
Φυσικά η ψήφος μου 5/5+ , ο άη Βασίλης ήρθε φέτος και το αισθανθήκαμε ...
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Δεκ 27, 2017 1:43 pm

Εικόνα

4/5 για ένα συνολικά εξαιρετικό πούρο που καπνίστηκε μετά από ένα πολύ ωραίο Χριστουγεννιάτικο γεύμα.

Χρόνια πολλά σε όλους! :D
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Δεκ 27, 2017 5:27 pm

Ευχαριστώ τους αδερφούς Μάρκο και Ντάφυ και φυσικά τον πανμέγιστο γίγαντα για τις ψήφους τους!
Έχουμε λοιπόν έντεκα ψήφους μέχρι στιγμής και μία τη δικιά μου που ευελπιστώ να την καταθέσω αφού καπνίσω κι ενα δεύτερο δείγμα.
Περιμένω μέχρι την παραμονή Πρωτοχρονιάς να έχουμε κάνει μπλακ τζακ!
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από goutsou σε Τετ Δεκ 27, 2017 5:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Δεκ 27, 2017 5:35 pm

φιλε χαρη χαιρομαι παρα πολυ που σου αρεσε αυτο που εκαψες απλα να αναφερω οτι αυτο που εκαψα εγω ειναι παλιο δικο μου κομματι (PEL MAY 01) απο κουτα 25 μαθουσαλα και οχι απο την δικη σου κουτα (επισης μαθουσαλα) :wink:

Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Δεκ 27, 2017 5:37 pm

ρε μαρκο ... ρε φιλε εχεις γραψει 4-5- γραμμες για πουρα με μηκος το 1/3 απο το Α
και τωρα εκαψες το τοτεμ της κουβας και εχεις να γραψεις σχολια μονο 1 γραμμη ?

αφου ρε φιλε αμα θελεις το εχεις με το γραψιμο
γραψε 2-3 γραμμες παραπανω

Άβαταρ μέλους
myron

Δημοσίευσηαπό myron » Τετ Δεκ 27, 2017 8:14 pm

Μπορεί να το έγραψε λίγα δευτερόλεπτα πριν τη σιεστα που ακολούθησε.... :mrgreen:
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Παρ Δεκ 29, 2017 12:36 pm

Nickos H, ευχαριστώ πολύ για τη χορηγία!

Χθες, απόγευμα, βροχή, Γλυφάδα, με εκλεκτή παρέα.
Πανσέτα, πατάτες τηγανητές, Talisker Port Ruighe, συνοδευτικά.

Αρχή 18:30.

Όμορφο πούρο, λίγο ...μεγάλο, αλλά υποδειγματικής κατασκευής. Κόβω, τίποτα ιδιαίτερο πριν ανάψω.
Ανάβω και πήρε όμορφα και απλά. Τέλειο τράβηγμα, καύση που δεν προβλημάτισε ποτέ. Ξηροκάρπια, δερματάκι, έχοντας μεγάλες προσδοκίες άρχισα να απορώ.

Παρένθεση: Συνηθως, όταν έχεις ακούσει τόσο καλά λόγια για "κάτι", όταν βιώνεις αυτό το "κάτι" απογοητεύεσαι. Εξαιρέσεις μέχρι τώρα: η Σαντορίνη, που πρωτοπήγα το 1989, η ολική έκλειψη ηλίου (θυμίζω κάτι που είχα γράψει: http://www.andro.gr/zoi/eclipse/ ) και ο τερματισμός του πρώτου Μαραθωνίου (έχω γράψει, όχι δημοσιευμένο, αλλά όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να του το στείλω).
Κλείνει η παρένθεση.

Χωρίς βιασύνη, αλλά και χωρίς άσκοπη καθυστέρηση, άρχισε η απογείωση. Σοκολάτες, μπισκότα, κρέμες, άλλο δέρμα, άλλα ξηροκάρπια, διάφορα ωραία που δεν μπορούσα να προσδιορίσω, μια πανδαισία των αισθήσεων. Με εντυπωσιακότατη ισορροπία στις γεύσεις και στα αρώματα, στον χρόνο των αλλαγών, στα περάσματα foreground and background. Αφέθηκα εκστασιασμένος και σκεφτόμουν πώς ό,τι διάβασα μέχρι τώρα για αυτο το πούρο, ήταν εκεί, μπροστά μου, τα ζούσα! Και ακόμη περισσότερα!!!

Δεν έσβησε ποτέ, δεν το άφησα. Δεν το χόρταινα. Όταν έφτασε προς το τέλος, άρχισε να προσγειώνεται. Προσέξτε, ΔΕΝ χάλασε σε καμμία περίπτωση, με οποιαδήποτε έννοια, απλά άρχισε να με προειδοποιεί ότι θα τελειώσει, για να μην κάψω τα δάχτυλά μου. Σαν άνθρωπος, άρχοντας, κομψότατος, ευγενής, που μου υπενθύμισε το cigar etiquette!

Προς το τέλος αντελήφθην ότι ήταν άψογο χωρίς ίχνος πικρίλας και δεν είχε κανένα άλλο αρνητικό, οπουδήποτε, σε κάθε χαρακτηριστικό του, ούτε καν κάτι μικρό που ίσως καταλαβαίνω αλλά αποδέχομαι σε άλλα πούρα. Flawless, impeccable που λένε και στο χωριό!

Λήξη 20:30

Κάπνισα ένα Ελ Ντοράντο και παραμένω εντυπωσιασμένος σφόδρα!
Είχα μεγάλες προσδοκίες και τις υπερκάλυψε άνετα!

Χρειάζεται να πω τι ψήφισα;
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Παρ Δεκ 29, 2017 2:05 pm

Το πούρο που έκαψα στο mass προέρχεται από κοφινάτη 5άρα κούτα με κωδικό (OSE SEP 06) και είναι ευγενική χορηγία του Nickos H τον οποίο και ευχαριστώ για την ευγενική του χειρονομία. Είχα παραλάβει ταχυδρομικώς το πούρο εδώ και τρείς εβδομάδες περίπου αλλά έψαχνα την κατάλληλη στιγμή για να το κάψω. Τελικά αποφάσισα να το κάψω μόνος μου την επομένη των Χριστουγέννων για να μπορέσω να του δώσω την απαραίτητη προσοχή.

Βγάζω το πούρο από τη θήκη του, το κολλάω στη μύτη μου, μυρίζω ξαναμυρίζω αλλά τίποτα καμία μυρωδιά. Δοκιμάζω ξανά στο πόδι και παίρνω στο βάθος ανεπαίσθητα πιπέρια και μυρωδιά από κλεισούρα σε υπόγειο.

Εικόνα

Η κατασκευή του πούρου είναι από άλλο πλανήτη. Έχει ξεφύγει από τα όρια του τέλειου. Ολοστρόγγυλο πούρο με τέλειο ραπερ χωρίς καθόλου κενά και με τέλεια συνοχή στο ζούληγμα. Το ραπερ δεν είναι λαδωμένο αντιθέτως έχει πάνω κάτι σαν απαλή σκόνη. Να το πω λουκουμόσκονη, αστρόσκονη ? Πρώτη φορά τη συναντώ σε πούρο. Κόβω την κάπα και από κάτω κάνει μια ωραία λακουβίτσα. Τραβάω μια κρύα και μου σκάνε αμέσως καθαρές γεύσεις από τζίντζερ και γαρίφαλο. Το τράβηγμα είναι λίγο σφιχτό αλλά υποθέτω είναι λογικό για το μέγεθός του. Έχει να διασχίσει ο αέρας και μισό μέτρο διαδρομή …
Το είχα κάνα πεντάλεπτο στα χέρια μου και το ρούφαγα σβηστό και ξαφνικά εξαφάνισε τη σπιρτάδα του τζίντζερ και άρχισε να δίνει γλυκάδες και λουλούδια :shock: … ωραία θα περάσουμε σκέφτηκα.

Ανάβω και το πούρο ξεκινά ασθενικά με γλύκες και λουλουδάτες γεύσεις, απαλό λιβάνι και λοιπά αρωματικά. Ο καπνός ήταν τελείως κρύος που δεν τον καταλάβαινα καθόλου στο στόμα μου. Ένιωθα μόνο τα αρώματα και έβλεπα τον καπνό που φύσαγα. Ένα εκατοστό μέσα και ξαφνικά αισθάνομαι καθαρά ξερά σύκα και έχω πάθει την πλάκα μου. Το μόνο που με παραξένεψε είναι ο πολύ απαλός και κρύος καπνός που με έκανε να πιστεύω ότι δεν κάπνιζα αλλά απλά τραβούσα αρώματα. Μάλλον επειδή καπνίζω κυρίως κοντά πούρα και έχω συνηθίσει σε έντονες γεύσεις αρώματα και καπνίλα από την αρχή. Έχω ολοκληρώσει σχεδόν το ¼ και το γυρίζει σε λουκουμόσκονη ξηρούς καρπούς κυρίως κάσιους σε ένα πολύ απαλό και φινετσάτο πέπλο από λουκουμόσκονη ή καλύτερα αστρόσκονη. Δυστυχώς δε μπορώ να το περιγράψω με λόγια αυτό που αισθάνομαι είναι σαν να βρίσκονται όλες οι γεύσεις κλεισμένες σε ένα παραμύθι. Η στάχτη δε άσπρη άσπρη σαν το χιόνι …

Εικόνα

Πέφτει η πρώτη στάχτη και αρχίζει το πούρο να δυναμώνει λίγο παραπάνω σε ένταση και να δένει λίγο πιο πολύ σώμα με άγλυκο μπισκότο και με μια περίεργη γεύση που μετά από πολύ σκέψη κατέληξα ότι πλησιάζει αρκετά τη γεύση από το γλυκό κυδώνι που φτιάχνει η γιαγιά μου. Συνεχίζει με καρύδια καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιγά σιγά αρχίζει να αναπτύσσει πιο δυνατές γλύκες με μπισκοτόκρεμα και σταφιδόψωμο. Λίγο πριν πέσει η δεύτερη στάχτη και μπω στα 2/4 μου δίνει κάτι ελαφρώς όξινο και ταγγισμένο σαν να μασάς στάχια ή κριθάρι ένα πράγμα κάτι πολύ όμορφο που έδενε τέλεια με τις λοιπές γεύσεις.

Πέφτει και η δεύτερη στάχτη και ξεκινά με μέντα. Εδώ συνειδητοποίησα ότι δυστυχώς το πούρο πάει προς το τελείωμα και αποφάσισα να αφήσω χαρτί και μολύβι καθώς και να σταματήσω να τυραννώ το μυαλό μου να προσπαθεί να αναλύσει ότι αισθάνεται. Έκλεισα στα φώτα άνοιξα ένα μπουκάλι Talisker 57 North και κάθισα και παρακολουθούσα τα φωτάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Εικόνα

Κύριοι μετά από την τρίτη στάχτη ήταν σαν να άνοιξε ξαφνικά το τούρμπο. Ξαφνικά ανέβηκε το σώμα του στο 100%.
Αισθάνθηκα σαν να βρισκόμουν όλη την ώρα στα ορεκτικά και τσιμπολογούσα και ξαφνικά έσκασε μπροστά μου ολόκληρο γουρουνόπουλο σουβλιστό.

Τέτοιο σώμα, τέτοια πανδαισία γεύσεων χωρίς την παραμικρή υποψία καπνίλας και αρνητικής γεύσεις πρώτη φορά το συναντώ. Γεύσεις δεν μπόρεσα ούτε προσπάθησα να ξεδιαλύνω το μόνο που ξέρω είναι ότι άρχισε ξαφνικά με μικρές τζούρες να πλημμυρίζει το στόμα μου καπνό εμπλουτισμένο με χιλιάδες γεύσεις. Όλη η Κούβα ήταν μαζεμένη εκεί λιβάνια, σανταλόξυλα, πεύκα, μπέικον, ξηροί καρποί, μανιτάρια, αστερόσκονες …

Έκανα 2 ώρες να φτάσω στα ¾ και περίπου 45 λεπτά και τρία ποτήρια ουίσκι να φτάσω στο 1 εκατοστό όπου και ουσιαστικά δεν μπορούσα να κρατήσω άλλο το πούρο ... αυτό πιστεύω τα λέει όλα.

Εικόνα

Το πούρο ήταν ένα διαπλανητικό ταξίδι με αρχή, μέση, τέλος και σταδιακή αύξηση της απόλαυσης σε κάθε χιλιοστό με κορύφωση τα τελευταία εκατοστά που με σφυροκοπούσε συνεχόμενα χωρίς να μπορώ να πάρω ανάσα.

Χίλια ευχαριστώ το φίλο Nickos H για το ταξίδι που μου χάρισε με την πουράκλα που μου έστειλε καθώς και το φίλο Στέλιο που με το συγκεκριμένο mass μου έδωσε την ευκαιρία να ανακαλύψω ένα τοτέμ της Κούβας που διαφορετικά δεν θα είχα δοκιμάσει ποτέ στη ζωή μου.

Τελικά μάλλον ήμουν καλό παιδί και με επισκέφτηκε και εμένα ο Αϊ Βασίλης φέτος :D :D

Χρόνια Πολλά σε όλους.
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Παρ Δεκ 29, 2017 9:03 pm

Εντός ολίγου το βάζω μπρός κι εγώ παιδιά ... Εικόνα

Εικόνα

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες