Mass Tasting - Ιανουάριος 2018 Montecristo N.4

Τι βαθμολογία βάζετε στο πουρο του μήνα?

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί Ιαν 30, 2018 5:00 pm

Δε μου άρεσε καθόλου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μου άρεσε δίχως να ενθουσιαστώ
2
11%
Ήταν καλό και το ευχαριστήθηκα
14
78%
Ένα κλικ πριν την κορυφή
2
11%
Καταπληκτικό/άριστο/αψεγάδιαστο/κορυφαίο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
goutsou

Re: Mass Tasting - Ιανουάριος 2018 Montecristo N.4

Δημοσίευσηαπό goutsou » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:46 am

Εικόνα
Το καπνισα με τη γνωστή παρέα 3/5
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:54 am

Εικόνα

Δεύτερη και τελευταία δοκιμή μου για το πούρο του μήνα. Σπάω μια δική μου κούτα και παίρνω ένα. Παρατήρησα πάντως ότι και τα δέκα πούρα είχαν διαφορετική διάμετρο μεταξύ τους, άλλο με 44αρι δαχτυλίδι και άλλα με 40αρι. Ότι να’ναι.
Κωδικός MUL MAR 15.
Κόβω το κεφάλι και ρουφάω. Πολύ σφιχτό στο τράβηγμα. Κρύα αρώματα με κρέμα και γη. Το ανάβω και ξεκινάει ωραία με κρέμα, καφέδες αλλά και γρασίδι! Το σώμα όμως του πούρου είναι μέτριο και οι γεύσεις δεν είναι έντονες. Το τράβηγμα με ταλαιπωρεί και αναγκάζομαι να του κόψω μισό εκατοστό από το κεφάλι. Τώρα είναι μια χαρά.
Το δεύτερο τρίτο είναι βαρετό με φρυγανιά, ξύλο και πιπέρι, ενώ κάπως έτσι πήγε και στο τρίτο τρίτο με την κρέμα να έρχεται και να φεύγει.
Γενικά βαρετό και μονότονο, είχε θέματα και με το τράβηγμα. 2/5 επιεικώς. Ελπίζω να είναι καλύτερα τα υπόλοιπα της κούτας.
Ψηφίζω 3/5 κατά μέσο όρο μιας και στου Θωμά θα έβαζα 4,5/5 και 2/5 στο δικό μου.
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Σάβ Ιαν 20, 2018 12:58 pm

Γεια σου Γιάννη
MUL MAR 15 ; Μμμμ... μία ακριβώς ίδια (10άρα & κωδικό) με το παλιό δαχτυλίδι με είχε απογοητεύσει και μένα
εδώ το είχα αναφέρει: /viewtopic.php?f=19&t=3795&p=71116&hilit=MUL+MAR+15#p71116
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Ιαν 20, 2018 2:27 pm

Πούρο του μήνα λοιπόν ....
Κάπνισα συνολικά τέσσερα νο4... :lol:
Το πρώτο ήταν από χαρτόκουτο των τριών που κάπνισα με τον Κωσταντίνο. Αν και δεν είχε ημερομηνία πάνω στο κουτί σίγουρα ήταν φρέσκο. Μπορώ να το χαρακτηρίσω ως Το πρώτο κακό μοντε νο4 που κάπνισα. Ξύλο πιπέρι και πάρα πολύ αμμωνία. Δεν θύμιζε με τίποτε πιο παλια νό4 που είχα καπνίσει. Αν Και το κάπνισα μέχρι τέλος δεν έδωσε πολλά, βασικά δεν έδωσε τίποτα!!! Θεωρω ηταν η εξερεση του κανονα!!! 8)

Το δεύτερο Ήταν από κουτί δεκάδα του 2014 μαύρα σοκολατάκια φυλαγμένα στο δικό μου υγραντήρα από τότε που ήταν φρέσκα. Τα συγκεκριμένα πούρα ήταν δώρο που θα έκανα σε ένα συνάδελφο όταν όμως τα πήρα τα άνοιξα τα μύρισα δεν κρατήθηκα και αμέσως κάπνισα ένα. Σκέφτηκα ότι και με ενα καλό ουίσκι θα ήταν ευχαριστημένος ο συνάδερφός !!! :oops: Τι να πω για το συγκεκριμένο κουτάκι, πουρα λαδερα, μαλακα μυρωδατα και σκουρα... εκεινο το νο4 που είχα καπνίσει ηταν το καλυτερο μέχρι σήμερα. Και λέω «ηταν» γιατί το πούρο που κάπνισα για το μασς ειναι το καλύτερο Νο 4 που κάπνισα ποτε!!! Μια παλέτα κλασικού Μόντε με λίγο ξύλο αρκετή κρέμα ξηρούς καρπούς καφέ espresso σοκολάτα, κασσιους, Δέρμα και αρκετά εσπεριδοειδή στο δεύτερο τρίτο. :idea: :!: :P
Εικόνα
Εικόνα

Η τρίτη η Μαρέβα του Κομη που Κάπνισα αυτό τον μηνα Ήταν από κουτί 25δα του Φεβρουάριο2016. OK .., θα το χαρακτήριζα από μέτριο έως καλό έμοιαζε αρκετά στο πρώτο τρίτο με το πιο πάνω πούρο που όμως περνώντας στη μέση του , άρχιζε να πικριζει, να επιτίθενται και γινετε φλατ... κατι που έγινε στο τέλος ενοχλητικο και το αφησα. :twisted:

Το τέταρτο και τελευταίο που κάπνισα ήταν η Τουμπατη έκδοση. Μοντε πετιτ τουμπος, ΠΠΚ του 2001... Από χαρτόκουτο πεντάδας. Ανοίγοντας το τουμπ, Έχωσα μέσα την μύτη μου πω πω πω πω ο χρόνος, σε συνδιασμο με το καλα κλειστο τουμπο, έκανε το θαύμα του... Μύριζε Σοκολάτα. Βγάζοντας έξω το πούρο με το πανέμορφο παλιο δαχτυλίδι, Δεν μπορούσα να κρατηθώ ήθελα να το φάω. Σε σύγκριση με τα άλλα τρία ήταν το πιο άσχημο κατασκευαστικα. Ένα πούρο ξανθό που μερικές φορές κρίνουμε μόνο από το χρώμα και το αδικούμε. Με δύο μεγάλες γραμμές σε όλο το μήκος του πούρου λες και τσαλακώθηκε. Το κάπνισα σε 25 λεπτα...Είτε κάπνιζα πολύ γρήγορα ήδη ασυναίσθητα χάθηκα μέσα στην στιγμή αρώματα και γεύσεις, εδειχαν οτι ειναι αυτο το vintage ειναι παρα παρα πολυ καλο... Καταρχήν ένιωθα την καρυδόψιχα λες και την μασούσα, απίστευτο. Γλυκό πούρο με ένα παχύ ράπερ που καιγόταν κάπως στραβά αλλά μύριζε βανιλια, καφε και τα ιδια εσπεριοειδη που μου αρέσουν στο μοντε νο4.

Από εμένα το συγκεκριμένο πούρο παίρνει ένα πανω απο την βαση. Και αν δεν υπηρχαν τα δυο «κακα» θα ηταν ισως ελ ντοραντο!!!
καλό μήνα!!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Κυρ Ιαν 21, 2018 2:06 pm

Kαλησπέρα σας Κύριοι
2 φίλοι
1 παλιό στέκι
4 gin tonic
1 Vegas Robaina Don Alajandro
1 Oliva melanio robusto
1 Partagas Habaneros
και φυσικά ένα Μοντε νο. 4 ευγενική χορηγία του Τριαντάφυλλου , που δυστυχώς δεν το είπε το ποίημα
καπνίστηκε πρώτο με μεγάλη λαχτάρα λόγο μεγάλης απουσίας καπνίσματος ,αλλά δεν
λείαν επιεικός 2 ,γιατί έδωσε μερικές καλές τζούρες...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Ιαν 21, 2018 2:34 pm

Εικόνα

Έγινε η πρώτη δοκιμή από χαρτόκουτο των τριών οπως είπε και ο Χαρης, πριν από αρκετές μέρες.
Μεσημέρι με καφέ.
Δε μπορώ να πω ότι μ'αρεσε ίσα ίσα με χαλασε κιόλας
Σε καμία περίπτωση δεν έμοιαζε με προηγούμενα που είχα καπνίσει...
Έβγαλε χώμα, λίγο καφέ, πιπέρι, πικριλες και μετά τη μέση ξίνισε..
Πολύ κάτω του μετρίου...
Θα προσπαθήσω να καπνίσω άλλο ένα και μετά να βαθμολογισω...
Άβαταρ μέλους
triantafyllos

Δημοσίευσηαπό triantafyllos » Κυρ Ιαν 21, 2018 7:04 pm

Η δεύτερη δοκιμή έγινε με Tommi και Στέλιο λες και βγήκε από άλλη κούτα ένα άλλο πούρο με πολύ λουλούδι και πολύ λίγο σοκολάτα καταδιαστιματα έβγαζε σοκολάτα άλλα πολύ έντονη σε γενικές γραμμές εμένα μου άρεσε πολύ καλό γιατί είμαι και λάτρεις τον λουλουδιών
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Ιαν 21, 2018 8:15 pm

Εικόνα

Χαλαρή Κυριακή σήμερα είπα να καπνίσω ένα τεσσάρι από την κούτα που άρεσε τόσο στα παιδιά.

Το πούρο στην όψη είναι όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακό με ένα σχετικά στεγνό (αλλά όμορφο) colorado wrapper. Κόβω και τραβάει τέλεια. Μέτριας έντασης pre με κέδρο και αρκετό χορτάρι.

Στο άναμμα ξεκινά με ελάχιστο άσπρο πιπέρι, αρκετό ξύλο, κανέλα και λιβάνι. Καθώς προχωράει στο τέλος του πρώτου τρίτου καραμελώνει και ανεβάζει εντάσεις, Στο δεύτερο τρίτο πλέον κερνάει, μάλλον τσιγκούνικα μια σοκολάτα με όχι ιδιαίτερο βάθος. Τα πιπέρια ευτυχώς αυξάνονται και υπάρχουν και μερικά φρούτα που μάλλον του ταιριάζουν. Προς το τέλος δίνει λίγο παντεσπάνι, ζάχαρη, γη και πιπέρια. Το σώμα συνολικά ήταν μέτριο. Λίγο κάτω από το μέτριο στην αρχή και λίγο πάνω στο δεύτερο μισό. Έχω καπνίσει πολύ καλύτερα.

Θα μείνω στον χαρακτηρισμό μου σαν αδιάφορο, ωστόσο θα πω πως τα 'αδιάφορα' πούρα για μένα είναι πούρα που κατά βάση ευχαριστιέμαι. Απλά δεν θα μου τραβήξουν βίαια την προσοχή (πολύ καλά πούρα) ή θα με ταξιδέψουν (el dorado). Συνεπώς θα ψηφίσω 3/5.

PS Alex (και όποιος άλλος) να σας δώσω και άλλα αν σας άρεσαν τόσο πολύ.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Ιαν 23, 2018 1:37 am

Ζητώ ταπεινά συγνώμη απο τον επιλόχια, εχω φουμάρει δυο τεσσάρια για το mass αλλα η μπάλα της καθημερινότητας ειναι μεγάλη αυτή την περίοδο ρε γαμωτ....
Και τα δυο on the road, με καφεδάκι ίδιας προέλευσης, ενα παλιο και ενα νέο!

Montecristo no4 '10 LCd Lefteris C

Εικόνα

χορηγία του Χανιωτη φίλου μου, τον οποίο ευχαριστω παρα πολυ!
Κάπου στον Μαραθωνα, έβγαλα και μύρισα το τεσσάρι των δέκα ετών, μα δεν βρήκα πολλά.
Λιγο καφε, και λιγο θυμαρι. Το κράτησα λιγο μεχρι το καφε, και όσο ετοιμαζόταν το διπλό εσπρεσακι μου, έκοψα και φούντωσα.
Τα κρύα, ηταν υποτονικά σαν τις μυρωδιές του, με λιγο κρεμα ισως...
Με την φωτιά ζωντάνεψε, αμέσως χόρεψαν σοκολατες με γάλα, και γέμισε το στόμα καμένη κρεμα.
Τρομερή αντίθεση με τις πίκρες του καφε, μου έφτιαξε διάθεση ο καπνός, αλλα γρήγορα άρχισε τα τσαλίμια.
Μια ειχα ενα δυνατό cappuccino σε στικ, μια ενα άξεστο διάολο που πικριζε και βρονταγε.
Εκεί κοντα στο τελευταίο τρίτο, έκατσε η μπίλια ,ηρέμησε και το γλέντησα μεχρι την μπάντα.
Στο τελος πήρα και κρεμα πανω στο εσπρεσακι μου.
Τελικα 3/5 στο παλιο, και αυτο λογω εξαιρετικού finish.

Montecristo no4 card box Sep17

Εικόνα

Τούτο ήρθε στα χέρια μου απο το Παρίσι , μέσω καλο συνεργάτη.
Εμφανισιακά, ειναι απο τις καλύτερες mareves που εχω πιάσει. Λάδια, βαθύ χρώμα, και το νέο δαχτυλίδι που, ναι, με αρεσει πολυ!
Μυρωδιές στο x100 ,τσαι, μέλι, δέρμα και όσο το κρατάω τόσο πιο έντονα μοσχοβολάει ο τόπος.
Κάπου στην Ανάβυσσο , εχω τον καφε κόβω και ανάβω.
Με την μια σκάνε οι βόμβες κακαο, σκόνη χειροπιαστή. Μια δόση γάλα και εδω, και μια πίκρα μάλλον απο τα νιάτα, που φευγει σε dt.
Πανε και έρχονται φουντουκια, σοκολατες, και πικραμύγδαλα. Μεγάλη ποικιλία, χαλαρώνω, με βρίσκει και η νικοτίνη του,
αλλα αυτο εκεί, flavour bomb , αλεύρι, καραμέλα, ψημένα φουντουκια.
Σώμα, να κόψει το ταβάνι στα δυο, και δαχτυλίδια παντού.
Στο τελος γρατζουνισε, όπως ηταν αναμενόμενο, αλλα ο συνολικός βαθμός του ειναι εύκολο 4/5.

Σιγουρα ο νέος ηταν ωραιοτερος απο τον παλιο,μετα δικά μου μάτια.
Αν κάποιος γούσταρε πιο ελαφριά καπνισματα, μπορεί να ηταν αντίθετα τα συμπεράσματα.

Θα ρίξω την ψήφο μου στο 3/5 γιατι ηταν καλά και τα ευχαριστήθηκα!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τρί Ιαν 23, 2018 11:23 am

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ όλους για τη μέχρι τώρα συμμετοχή σας.
Βροντερό το "παρών" της παρέας και φαίνεται ότι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τα exit poll έχουν ήδη κάνει κυβέρνηση το τρίτο κόμμα :lol: του "ήταν καλό και το ευχαριστήθηκα" :lol: :lol:
Αρκετός λαικισμός στο "σύνθημα" αλλά όσοι με ξέρουν καταλαβαίνουν - μιας και οι καταβολές μου είναι ασορτί :lol: :lol:
Έχουμε ήδη μπει στην τελική φάση του τέστ με λίγες μέρες να απομένουν μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη μάζωξη του 2018.
Εμπρός λοιπόν γενναίοι μου - όσοι ακόμα δεν έχετε προκάνει, παραφράζοντας τον ύμνο της (μισητής) ΑΕΚ:
"Εμπρός του πούρου παλικάρια, ανάψτε και φουντώστε τα τεσσάρια,
τους κόμηδες καπνίστε, τα Μόντε αγαπήστε,
Καπνίστε, καπνίστεεεε..." 8) :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιαν 23, 2018 11:34 am

ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Ιαν 23, 2018 12:55 pm

:P :oops: :D :D

Θεουλης!!!!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιαν 23, 2018 4:14 pm

καπεταν μαρκο φανταζομαι οτι εσενα ολοι μισητοι ειναι ειδικα οταν τους βλεπεις απο την 8η θεση :lol:

σορυ ρε φιλε αλλα δεν κρατηθηκα ας μην ασχολουμαι με την μπαλα . τοσα χρονια βλεπω το πρασινο αβαταρ σου :mrgreen:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 24, 2018 4:56 pm

alex46 έγραψε:καπεταν μαρκο φανταζομαι οτι εσενα ολοι μισητοι ειναι ειδικα οταν τους βλεπεις απο την 8η θεση :lol:

σορυ ρε φιλε αλλα δεν κρατηθηκα ας μην ασχολουμαι με την μπαλα . τοσα χρονια βλεπω το πρασινο αβαταρ σου :mrgreen:

να είσαι καλά, όλοι φίλοι είμαστε :lol:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Ιαν 24, 2018 7:09 pm

Μαρκο, το βιντεο σου λειτουργει; :wink: 8)

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες