Mass Tasting No. 54 - Μάρτιος 2018 - Quintero Tubulares

Τελικά τα αξίζει τα λεφτά του?

Το δημοψήφισμα λήγει στις Κυρ Απρ 01, 2018 12:01 am

Πολύ κακό για να...υπάρχει
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μέτριο αλλά θα το αποφεύγω
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κάτι "είπε" - καλό!
7
35%
ValueForMoney - σίγουρα θα ξαναπάρω
12
60%
Πρέπει να στοκάρω γιατί του αξίζει!
1
5%

Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Re: Mass Tasting No. 54 - Μάρτιος 2018 - Quintero Tubulares

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Μαρ 09, 2018 1:58 am

Μεταμεσονύχτιες αναζητήσεις tubuλαριστες!
Μόνος στο σπίτι και βυθισμένος στην ησυχία μου ,μετά τις 12 που βγαίνουν οι βρυκόλακες ειπα να καψω ελέω mass το εν λόγω short filler.
https://www.flickr.com/photos/142535869 ... hotostream
Το πούρο σοκολατι και ελαφρώς λαδερο εν αντιθέσει με το άσχημο πλην ταπεινό Tubos... Στο pre να πω την αλήθεια μου θύμισε πάρα πολύ Jose L.Piedra! Τι είχες Γιαννη τι ειχα παντα λέω...
https://www.flickr.com/photos/142535869 ... hotostream

Τρυπαω και ανάβω συνοδεία MACCALAN AMBER...Το tubulares κινήθηκε μεχρι τέλους στο ίδιο μήκος κύματος χωρίς να είναι βαρετό με όσο μπόρεσα να διακρίνω σε γεύσεις δέρματος και γης, με νοτες πιπεριού και κέδρου...Καύση καλή χωρίς διορθώσεις και τράβηγμα εξίσου καλό! Σε σχεση με τα άλλα δύο που έκαψα τον Φλεβάρη με ικανοποίησε αλλά σε καμία περίπτωση δεν ειναι πουρο που θα στοκαρα για καθημερινη φουμα...3/5 απο μενα!
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Μαρ 09, 2018 12:54 pm

Μιχάλη θα συμφωνήσω, ήταν σα να κάνω ένα σιγκαρίλο κλαμπ ή μίνι σε μέγεθος περίπου μαρέβας. Καλύτερα να πάρω μία κούτα JLP για καθημερινά, στη μισή περίπου τιμή οι καμαριέρες Καζαντόρες.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Μαρ 09, 2018 1:07 pm

ειναι ακριβο το αλουμινιο παιδες
κοστιζει το τουμπο το ατιμο

ριξτε μια ματια στην διαφορα τιμης απο το τσορτσιλ που ειχαμε το προηγουμενο μαςς
26 ε με τουμπο
21.35 χωρις
4.65ε η διαφορα ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Παρ Μαρ 09, 2018 3:03 pm

Και η πρώτη ψήφος μπήκε και επίσημα , 3/5 από τον αγαπητό Μιχάλη !
Ευχαριστούμε εν μονή αδερφέ!

Αυτό με το σφιχτό τούμπο που με το ζόρι βγαίνει το αντιμετώπισα κι εγώ στο συγκεκριμένο , όσες φορες και να το φούμαρα το ίδιο πράγμα! Σα να είναι δανεικό από αλλού ένιωσα ! χαχα

Οκ στοιχίζει το τούμπο αλλά...
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Μαρ 09, 2018 4:03 pm

trendy έγραψε:Μιχάλη θα συμφωνήσω, ήταν σα να κάνω ένα σιγκαρίλο κλαμπ ή μίνι σε μέγεθος περίπου μαρέβας. Καλύτερα να πάρω μία κούτα JLP για καθημερινά, στη μισή περίπου τιμή οι καμαριέρες Καζαντόρες.

Όντως σαν Cazadores μου φανηκε στο pre και στις πρωτες τζουρες...μετα εστρωσε προς το ποιοτικότερο!
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Μαρ 09, 2018 4:06 pm

tliotis έγραψε:Και η πρώτη ψήφος μπήκε και επίσημα , 3/5 από τον αγαπητό Μιχάλη !
Ευχαριστούμε εν μονή αδερφέ!

Αυτό με το σφιχτό τούμπο που με το ζόρι βγαίνει το αντιμετώπισα κι εγώ στο συγκεκριμένο , όσες φορες και να το φούμαρα το ίδιο πράγμα! Σα να είναι δανεικό από αλλού ένιωσα ! χαχα

Οκ στοιχίζει το τούμπο αλλά...

Όντως πολύ σφιχτό το τούμπο...λες και έχει σφραγιστεί στους αιώνες...Πατα κιουτα χτυπήματα για να βγει!
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Μαρ 09, 2018 4:55 pm

Και κάτι που ξέχασα, Μιχάλη οι φωτογραφίες σου δε φαίνονται εδώ, πρέπει να πατήσουμε το σύνδεσμο και αυτός μας βγάζει σε λάθος λόγω μη εξουσιοδότησης.

Πώς το κάνω εγώ: Πάω στο photostream του flickr και ανοίγω τη φωτογραφία. Κάτω από τα tags, προς το τέλος της σελίδας το Viewing privacy να είναι public (αλλά συνήθως αυτό το ορίζω όταν ανεβάζω τη φωτογραφία). Επιλέγω το δεξιόστροφο βελάκι για Share Photo, κλικ στο BBcode tab, επιλογή ανάλυσης (800χ600 είναι καλό για να μη βαραίνει η σελίδα) αντιγραφή το σύνδεσμο που βγάζει και επικόλληση στο φόρουμ του κομματιού ανάμεσα στα [img]και[/img]
Για παράδειγμα

Κώδικας: Επιλογή όλων

[img]https://farm5.staticflickr.com/4798/26826379628_397e68ed4c_k.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Μαρ 09, 2018 5:05 pm

trendy έγραψε:Και κάτι που ξέχασα, Μιχάλη οι φωτογραφίες σου δε φαίνονται εδώ, πρέπει να πατήσουμε το σύνδεσμο και αυτός μας βγάζει σε λάθος λόγω μη εξουσιοδότησης.

Πώς το κάνω εγώ: Πάω στο photostream του flickr και ανοίγω τη φωτογραφία. Κάτω από τα tags, προς το τέλος της σελίδας το Viewing privacy να είναι public (αλλά συνήθως αυτό το ορίζω όταν ανεβάζω τη φωτογραφία). Επιλέγω το δεξιόστροφο βελάκι για Share Photo, κλικ στο BBcode tab, επιλογή ανάλυσης (800χ600 είναι καλό για να μη βαραίνει η σελίδα) αντιγραφή το σύνδεσμο που βγάζει και επικόλληση στο φόρουμ του κομματιού ανάμεσα στα [img]και[/img]
Για παράδειγμα

Κώδικας: Επιλογή όλων

[img]https://farm5.staticflickr.com/4798/26826379628_397e68ed4c_k.jpg[/img]

Ευχαριστώ γιατί έσπασα το κεφάλι μου να το βρω πως γίνεται!
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Παρ Μαρ 09, 2018 5:28 pm

Μιχάλη το σταχτοδοχείο όλα τα λεφτά!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Μαρ 09, 2018 8:31 pm

Εικόνα

Μερικοί ίσως να γνωρίζετε ότι είμαι φαν των tubulares. Όταν βγήκαν είχα ενθουσιαστεί και είχα πάρει αρκετά αλλά μετά τα άφησα κυρίως γιατί τα περισσότερα ήταν σφικτά.

Για τις ανάγκες του mass προμηθεύτηκα μια τριάδα από το κέντρο. Κόβω και τραβάει τέλεια! Pre σχετικά έντονο με ψωμί με προζύμι μαζί με λίγα χόρτα.

Στο άναμμα παρουσιάζει κατευθείαν έναν medium full χαρακτήρα με πιπέρι, δέρμα, ψωμί και αρκετό μέλι. Συνεχίζει ακάθεκτο με ελαφριά φρούτα και λίγο πασντεσπανι.

Προς την μέση κατεβάζει λίγο τις εντάσεις και πάει προς στιγμήν να πικρίσει, αλλά το μαζεύει αμέσως το καημένο. Καθώς προχωράει μάλιστα παίζει σε ένα μάλλον γλυκό ταμπλό με το μέλι να δυναμώνει και να σου και ένα έντονο κεράσι. Και περνάει το πολύ κεράσι και μετά πάρε πάλι μέλι να έχεις..

Κλείνει και πάει να τσαμπουκαλευτεί χωρίς όμως να το καταφέρνει και γενικά δίνει λίγο την εντύπωση ότι δεν παίρνει τον εαυτό του πολύ στα σοβαρά. Βγάζει όμως λίγο χώμα, μανιτάρια ίσως και λίγο τσίλι.

Τι να πω ρε παιδιά προβληματίστηκα πολύ για την βαθμολογία. Ενδεχομένως με αυστηρά αντικειμενικά κριτήρια το πούρο να είναι για 3 αλλά η καρδιά μου λέει ότι είναι για 4 και έτσι ψυφίζω. Διαφωνώ με τον Τάκη ότι είναι ‘βρώμικο’ πούρο. Δεν βρήκα τίποτα το βρώμικο, ειδικά σε σύγκριση με άλλα κουβανέζικα short filler. Αν ένα αρνητικό βρήκα είναι ότι σε πολλές στιγμές είναι λίγο συγκρατημένο αλλα με τι καρδιά να το πει κάποιος αυτό? Ειδικά όταν συγκρίνεται με άλλα long filler Κουβανέζικα που στοιχίζουν τα τριπλάσια + (δεν εννοώ στην Ελλάδα).
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Μαρ 10, 2018 10:24 am

μεταφορικά βρε Τόμας το είπα το QT "βρώμικο", δεν υπήρχε περίπτωση να κυριολεκτήσω...
διάβασε το ξανά και θα δεις πως χρησιμοποιώ αγαπησιάρικα και με θετική αύρα τη λέξη
όπως θα μιλούσα για ένα μεταμεσονύκτιο λαχταριστό καντινάτο πχιοτικό χοτ ντογκ, μετά από ξίδια και ταξίδια :wink:
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Σάβ Μαρ 10, 2018 8:25 pm

Θωμά ευχαριστούμε για τη ψήφο σου και τις γευστικές εμπειρίες σου!
Σχετικά με τη τιμή έχεις δίκιο ( για εκτός χώρας φυσικά )!
4/5 λοιπόν!
Κατεχωρήθη !
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Κυρ Μαρ 11, 2018 3:50 pm

11 του μήνα κύριοι, Κυριακή σήμερα, ευκαιρία για ένα έξτρα πουράκι από τα Κυριακάτικά σας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Μαρ 11, 2018 8:17 pm

Εικόνα

Απογευματάκι στο μπαλκόνι με ωραίο καιρό. Ευκαιρία να κάψω το πούρο του μήνα.
Ένα είχα ξανακάνει, ευγενική χορηγία του Θωμά που μου άφησε θετικές εντυπώσεις.
Αυτό που καπνίζω είναι ένα αγορασμένο από το κέντρο. Νομίζω Απριλίου του 2016.
Το ανοίγω. Το τούμπο μυρίζει αλχημεία του Τάκη 8) Μπράντυ ή κονιάκ και ξύλο. Εμφανισιακά μια χαρά είναι το πούρο. Χωρίς πολλά νεύρα. Το τράβηγμα του είναι τέλειο,όπως πρέπει. Κρύα αρώματα μπράντυ και ξύλο. καλό φαίνεται. Το ανάβω.
Ξεκινάει με καφέ, κακάο και μέλι αλλά γρήγορα το γυρνάει σε ξύλο και πιπέρι. Το σώμα του είναι light. Προχωρώντας ξαναγλυκίζει με το μέλι να έρχεται και να φεύγει. Η στάχτη κρατάει μια χαρά! Νότες βανίλιας αλλά και ζύμη. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίτο πικρίζει λίγο αλλά προς το τέλος φεύγει αυτό και επανέρχεται η γλύκα.
Μια χαρά τίμιο πούρο μου φάνηκε. Είναι ότι πρέπει για ένα κάπνισμα φτηνό και αξιοπρεπές.
3/5 από εμένα.
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Δευ Μαρ 12, 2018 1:39 pm

Γιάννη σε ευχαριστούμε για τη τοποθέτηση & τη ψήφο σου 8) ! Κάπου στο τέλος τα χάλασε με τις πίκρες του αλλά επανήλθε το ταπεινό SF :lol: ...!!

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες