Mass tasting Απριλίου 2018: Juan Lopez Seleccion No.2

Βαθμολογία 1-10

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί Μάιος 01, 2018 11:33 pm

1
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3
1
5%
4
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
5
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
6
2
10%
7
2
10%
8
6
30%
9
9
45%
10
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Re: Mass tasting Απριλίου 2018: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Απρ 30, 2018 11:00 am

Άλλη μια ψήφος στο 9 από τον Κωνσταντίνο. Λευτέρη αναμένουμε και την τελευταία καταγραφή σου.
Κύριοι τελευταία μέρα του μαςς σήμερα, υπενθυμίζω! έχουμε μόλις 13 ψήφους. Έχουν ταυτοποιηθεί όλες και είναι σωστές όπως φαίνονται στο exit poll 8)
Καλή εβδομάδα!
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Απρ 30, 2018 2:06 pm

Δοκιμή δεύτερη
SEA FEB 16

Συνεχίζω τις δοκιμές με δική μου Eldoradίστικη κούτα.

Εικόνα

Πολύ απλά το πούρο τα είχε όλα. Φουντούκι, βαθύ μέλι, μαντζούνια, δυνατό espresso, καμμένη ζάχαρη, δέρμα, πιπέρι κεράσι και άλλα τόσα. Κάθε φορά που καπνίζω απ αυτή την κούτα μαζεύω τα κομμάτια μου. Το συγκεκριμένο πούρο το βαθμολογώ με 9 μόνο και μόνο επειδή το 10 είναι 'του Θεού'.

Να ζητήσω και συγνώμη από τον οικοδεσπότη γιατί θα ήθελα να καπνίσω περισσότερα αλλά ο χρόνος δεν με άφησε :(

Συνολικά η βαθμολογία μου από τα 2 δείγματα είναι 9.
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Δευ Απρ 30, 2018 3:54 pm

Εικόνα

Καπνίστηκε χθες αργά το απογευματάκι και το τρίτο Νο. 2, προσφορά του Τριαντάφυλλου από τα βόρεια Εικόνα
παρεάκι για 2 ωρίτσες κάτω από ένα πλάτανο με συνοδεία μπύρας βαρελίσιας από μένα.
Το πούρο το δικό του μου φάνηκε πιο ελαφρύ ήταν Φεβρουαρίου 17 είχα την αίσθηση ό,τι δεν παρείχε την ίδια ισχύ με τα δικά μου που με είχαν ελαφρώς στραπατσάρει, :lol:
αλλά μου παρουσιάστηκαν επιπλέον ξηροί καρποί, κάποια πατήματα σκούρας σοκολάτας, όμως δεν βρήκα μπισκότο που μου έβρησκε διαρκώς ο Τρι. ενώ στα τελειώματα υπήρχαν αρκετά σιροπιασμένα βότανα.
Τελικά δίνω και σ' αυτό 7/10 γιατί ενώ ήταν πιο ισορροπημένο από τα δικά μου είχε μια-δυο βαθμίδες χαμηλωμένο το λέβελ των αρωμάτων.
Άρα η ψήφος μου στο 7, αφού έχω 2 εφτάρια και ένα έξι.

Άποψή μου είναι ό,τι η δικιά μου κούτα πρέπει να κλειστεί στην απομόνωση για τουλάχιστον ένα χρονάκι ακόμη :mrgreen:
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Δευ Απρ 30, 2018 5:44 pm

Είχα καιρό που το έκαψα απλά περίμενα μήπως μπορέσω να βρεθώ κοντά σε κατάστημα για να διαλέξω και ένα ακόμα διαφορετικό πούρο. Δυστυχώς αυτό δεν κατέστη εφικτό επομένως αρκέστηκα σε πούρo τυχαία αγορασμένo από ιντερνετικό κατάστημα.

Ανοιχτό κανελί χρώμα, καλοστριμμένα, παραγεμισμένα και ολοστρόγγυλα. Κατασκευή από τις καλύτερες που έχω συναντήσει.
Στο pre γλύκες, κανέλα, γαρύφαλο, κερύθρα και τόνους από γλυκό ταμπάκο με νότες εσπεριδοειδών κόβω και στο κρυο κυριαρχούν κυρίως η μέντα μέντα και το περγαμόντο.
Ανάβω και ξεκινά μαλακά με μια οξύτητα - πικριλα που στο τέλος το γυρίζει σε μια ιδιαίτερη γλυκαδα. Αρκετά ενδιαφέρον προφιλ. Μετα απο περικα παφ κάθισε τελείως η πικρίλα και άφησε μόνο τις γλύκες, μέλι, λουλούδια και κάτι πιο δυνατό ορισμένες φορές κάτι σαν μούστο.

Εικόνα

Σε αυτό το μοτίβο κινήθηκε σχεδόν μέχρι τη μέση όπου και βάθυνε λίγο περισσότερο με κέδρο εσπεριδοειδή και κάτι σε παραγινωμένα φρούτα προς το σάπιο. Λίγο πριν το δαχτυλίδι βάρυνε αρκετά με έντονα μπαχάρια και βότανα. Ενδιαφέρον πούρο μου άρεσε πολύ αν και μου έλειπε το κάτι παραπάνω για να το απογειώσει. Ένιωθα ότι κάτι το κρατούσε και δεν το άφηνε να απογειώσει.

Ιδιαίτερο πούρο με πολύ πρωτότυπο και μοναδικό προφίλ. 8 στα 10 η βαθμολογία μου λοιπόν για το συγκεκριμένο κομμάτι. Σίγουρα θα ψάξω να βρω μια ωραία κούτα για να στοκάρω.
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Δευ Απρ 30, 2018 5:46 pm

Θα μπω σε λίγο να γράψω αναλυτικά αλλά για να μην χάσω το χρόνο ...

Έκανα 2 εντός Ελλάδος κ ένα Αγγλία. Όλα αγορασμενα από την ίδια κούτα .

Όλα κινήθηκαν σε πολύ καλά επίπεδα κ θα τους βάλω 8 στα 10.
Θα γράψω το ρεβιου λίγο αργότερα.
Πολύ καλή επιλογή!
Άβαταρ μέλους
triantafyllos

Δημοσίευσηαπό triantafyllos » Δευ Απρ 30, 2018 7:45 pm

Καλησπέρα από την όμορφη Κρήτη χτες το απόγευμα βρεθήκαμε με το φίλο Λευτέρη που είναι πάντα άψογος οικοδεσπότης και μαρσαραμε κάτω από ένα πλάτανο μάς έπιασε ένα ψιλόβροχο άλλα δεν μας πτόησε καθόλου μαρσεναμε κανονικά.εμενα παντός οι γεύσεις μου φάνηκε ακριβός ίδιες πολύ ωραίες και γλυκές πολύ μπισκότο και μέλι σε μεγάλη διάρκεια με ελάχιστο λευκό πιπερακι στην αρχή πάλη θα βαθμολογήσω 8/10.Ευχαριστώ και πάλι το φίλο Λευτέρη και Τον περιμένουμε και στο βορρά.
Εικόνα
Εικόναhosting images
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Απρ 30, 2018 9:59 pm

Εικόνα
Δεύτερη δοκιμή για το μαςς και τρίτη απο την κούτα SAT FEB 17, στη λήξη του αγώνα Μυρίζει σοκολάτα υγείας. Οι γλυκές του όμως τελειώνουν εδώ. Σίγουρα το πιο... νον κουβανέζικο που έχω καπνίσει ποτέ. Γεμάτο πιπέρι και πολύ σκληρό ρετροχάλι.
Εικόναfree upload pictures
Πρώτο εικοσάλεπτο και το μόνο που βρίσκω είναι αμυδρές νότες καφέ και πολύ, μα πολύ πιπέρι και τσίλι. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ με τον Τόμμι για πούρο που δεν μας έκατσε, εκτός από κάτι νον. Κινείται στα ίδια μοτίβα της προηγούμενης δοκιμής. Στο δεύτερο τρίτο τα πιπέρια κόπασαν και τη θέση τους πήρε η κανέλα. Κάπου στη μέση έβγαλε μερικές φούχτες ξηροκάρπια και φρεσκοκομμένο χόρτο. Στο τελείωμα τα πιπέρια ξαναγύρισαν μαζί με χοντρό αλάτι. Γεμάτο πούρο, μεστό αλλά πολύ τραχύ. Η κούτα θα πάει το μέρος του υγραντήρα για μερικά χρόνια. Νομίζω σε μία τριετία θα έχει γίνει λουκούμι. Για την ώρα θα το βαθμολογήσω 6 στα 10.
Εικόνα
Υ.Γ. Δεν ξέρω αν φαίνεται στην φωτογραφία Αλλά το πούρο είναι όλο καλυμμένο με κάτι που μοιάζει σαν γκλίτερ. Μάλλον τα μεταλλικά άλατα;
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Δευ Απρ 30, 2018 10:07 pm

Εικόνα

Χθες βράδυ επιτέλους το κάπνισα μετά από πολλές αναβολές
Είναι από δικιά μου κούτα ROM ENE17
Και αυτό όπως και τα υπόλοιπα που έχω κάνει απ αυτη τη κούτα ήταν όλα εξαιρετικά
Το συγκεκριμένο παίρνει άνετα 9/10
Έβγαλε βούτυρο, ξηροκαρπια αλατισμένα, καφέδες, πιπέρια, λίγο δέρμα και σοκολάτα.!!!
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Απρ 30, 2018 10:23 pm

Δεύτερη προσπάθεια σήμερα

Εικόνα

Ήταν λίγο σφιχτό, αλλά κινήθηκε και αυτό σε πολύ καλά γευστικά επίπεδα.

Οπότε σύνολο 8 από μένα και πάμε γι' άλλα! :wink:
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τρί Μάιος 01, 2018 12:06 am

Μαζικά προσήλθαν στις κάλπες την τελευταία μέρα του μήνα οι μοναχοί κατά την προσφιλή τους συνήθεια :lol:
Ευχαριστούμε τους Θωμά, Λευτέρη, Στέλιο, Στέργιο, Νίκο, Κωνσταντίνο, Τριαντάφυλλο και Πάνο για τις εμπειρίες και τις ψήφους τους.

ΠΟΡΙΣΜΑ

9/10 9 ψήφοι 45%
8/10 6 ψήφοι 30%
7/10 2 ψήφοι 10%
6/10 2 ψήφοι 10%
3/10 1 ψήφος 5%

Το πούρο λοιπόν άρεσε στη συντριπτική πλειοψηφία. Συγκεκριμένα το 75% του έβαλαν βαθμό 8 και 9, δηλαδή ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία. Μακάρι να είχε αρέσει σε όλους. Εγώ με αυτό το σκεπτικό το επέλεξα κιόλας. Αλλά γούστα είναι αυτά. Εξάλλου δεν είναι και όλες οι κούτες ίδιες. Ούτε οι στιγμές 8)
Ευχαριστώ άπαντες για τη συμμετοχή και παραδίδω τη σκυτάλη στο Λευτέρη.
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Πέμ Μάιος 03, 2018 10:33 am

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έχω μια βδομάδα μεθυσμένος ανελλιπώς... Κατέβηκα για γάμο του κολλητού - κουμπάρου μου κ δεν κατάφερα να αποτυπώσω τι πήρα από το πούρο. Λοιπόν 3 σκόρπια πούρα που είχα πάρει από γνωσρο αγγλικό μαγαζί.

Λοιπόν το εν Αγγλία καπνιστηκε μια μέρα που δεν έβρεχε με συνοδεία καφέ. Ήταν απόγευμα μετά τη δουλειά με μουντ προετοιμασίας για κάθοδο στο νησί μου. Στην αρχή έβγαζε βαρβαρικά, χώμα κ κέδρο. Μετά τις πρώτες τραβιξιες έρχεται με τα ξυροκαρπια, καμένη καραμέλα, πηχτό καπνό. Μετά το δεύτερο έχουμε μια ΙΟΝ αμυγδάλου να κυριεύει το πούρο... Πωπωπω !

Τα 2 αλλά κάηκαν στο νησί το ένα μετά από θαλασσινούς μεζέδες συνοδεία οθζου εντός παλιας πόλης ... Ο γλυκάνισος το το έκανε ν βγάζει αλμυρισμενα καραμελομενα αμύγδαλα κ ?κάσιους? Λασιαρικο κ γουστοζικο.

Το εταίρο κάηκε το βραδάκι σε ταβερνάκι σε παραδοσιακή αυλή με συνοδεία μεζέ κ σούμα. Εδώ είχαμε μια μικρό διαφωνία. Πολύ ξύλο από την αρχή κ με βαρουσε αλλειπητα με την ένταση του. Ίσως να έφταιγε που ήταν μια μέρα μετά το γάμο κ είχα κάνω το pick μου κ ήμουν σε παρακμή.. :)

Συνολικά μου άρεσε κ το γουστάρεις στο χέρι σου ...

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες