Mass Tasting No. 56 - Μάιος 2018 - Partagas Aristocrats

Πόσα αστέρια νομίζετε ότι αξίζει το δικό σας aristocrats

Το δημοψήφισμα λήγει στις Παρ Ιουν 01, 2018 12:25 pm

*
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
**
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
7
35%
12
60%
1
5%

Σύνολο ψήφων: 20
Rigelianos

Re: Mass Tasting No. 56 - Μάιος 2018 - Partagas Aristocrats

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Μάιος 03, 2018 3:44 pm

α) Μόνο ένας είναι;
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 03, 2018 4:20 pm

απολύτως ναι Κωνσταντίνε
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Μάιος 04, 2018 6:41 am

καλημερα μας!!!

Θα κάνω μαντεψιά για το το κουιζ του Σερ, αν και ανέτρεξα στο πρώτο εκείνο για να δω τι και πω... εκείνο το πρώτο που έγραψε ο ..Μήτσος, που είσαι ρε Τζίιιιιιιιιιιμπο????? :roll:

Εγω θα πώ οτι σε όλα ήταν ο Ντον.
Σε όλα και σε ένα εκπρώθεσμα ο Αλεξ
και σε ενα παρα ένα ο Ψηλός
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Μάιος 04, 2018 7:15 am

κάπνισα χτές το βράδυ τον πρώτο αριστοκρατη μας...
Εικόνα
Πουράκι απο τα πρώτα πρώτα που αγόρασα όταν αρχισα το σπορ.
και επειδή σημείωνα τα πάντα τότε... αγόρασα τον Σεπτέμβρη του 14, μια κούτα του 06 στην εκπληκτική τιμή των 98ευρώ!!! 8) μετά άρχισαν να ψάχνω καλύτερα και να πέφτουν οι τιμές :mrgreen:

Λοιπόν βγήκαμε με την οικογένια :shock: :shock: :shock: :shock: για να τσιμπίσουμε κάτι...
πήγαμε σε ένα μικρό,όμορφο και περιποιημένο ταβερνάκι που έβαλα το μάτι εδώ και καιρό και ήθελα να επισκεφτώ!
Κάτσαμε κάτω απο τον ξάστερο ουρανό της Λεμεσού, με ενα γλυκό αεράκι να μας κτυπάει και ευτυχώς χωρίς ακόμα υγρασία να μας επηρεάζει... ΠΑραγείαλμε τα βασικά... ψωμί, σαλάτα, πατάτα, τζατζίκι, ταχίνι, σουβλάκια, βοδινό συκώτι και σιεφταλιά... τα βασικά είπαμε!!! παραγείλάμε και μια μπύρα και ένα χυμό μήλο και έπιασα τον αριστοκράτη...

Ο ιός μόλις το είδε αναφώνησε.. ''μπο'υρο μαμα πελλάρες'' 8) το άναψα χωρις πολλά προκαταρτικά... ηταν απο κουτί που μου είχε αρέσει αν και ήταν κάπως σκληρα ! άρχισα να το καπνίζω μόνο με την μπύρα και με την κουβέντα και το χαιρόμουν... Είχε κάποιες εβδομάδες να βγούμε οι 3 μας... το χαρίκαμε και οι 3 για διαφορετικό λόγο ο καθένας.
καπνιζόταν αρκετά ευχαριστα με ελάχιστα πιπέρια και λίγο ξύλο αλλα με έντονες γευσεις στο στόμα. κάποια μανταρίνια και λίγο δέρμα έκαναν το κλίκ παραπάνω... κάπου εκεί αρχισε να ερχετε το λίγο ''απαραίτητο'' φαγητο μας :| και το άφησα για λίγο στο τασάκι χωρίς όμως να το αφήσω να σβήσει! Του πήγαινε πάντως το όλο σκηνικό... η παρταγίστη εικόνα του φανηκε!!!
κάποια στιγμή... μετά την μέση όμως έγινε το μπαμ!!! απο το πουθενά μπούκωσε!!! οκ, λέω, η ιδέα μου είναι... το γυρνάω να δώ εαν έσβησε αλλά τίποτα... κ καφτρα ήταν εκεί! μασαζ και μαλάξεις για να αναστήσω το πουράκι και ξανά προσπαθεια...
τα ίδια... τι σκατά??? λές και ένας κόμπος έπεσε και έκλεισε την δίοδο... δεν γίνονται αυτά!!!

... ήταν αρκετά δύσκολο το έργο μου, είχα και πιο σοβαρα πράγματα να ασχοληθώ εκείνη την στιγμή :roll: το αφησα... ο ιος με τραβούσε και με ρωτούσε ''πουντο μπούρο παπα?'' ...

αφού φάγαμε είπα να ξαναπροσπαθήσω... τίποτα κύριοι, ήθελα μάλλον βαθύ κόψιμο αλλά δεν είχα παρα το punch μαζί μου... έκανα μια μικρή ανασκαφή να βρώ την μπίλια που έπεσε και έκλεισε την δίοδο αέρα και καπνού... μπαααα .. ''αστοχία υλικού'' κατέληξα...

Σίγουρα θα καπνίσω και άλλα αρκετά και παλιά και φρέσκα!! και θα επανέλθω!

Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Παρ Μάιος 04, 2018 10:20 am

Καλημέρα Λευτέρη
Κάπου σε ένα παράλληλο σύμπάν,στην τελευταία αμαξοστοιχία 601,παρέα με μιά τσακαλοπαρέα,Αθήνα-Θεσσαλονίκη
και τον Ντύλαν στο background..
How many roads must a man walk down...
https://www.youtube.com/watch?v=vWwgrjjIMXA
Εικόνα
Φόκο,τζούρα,και γουλιά από το πρώτο κούμπα λίμπρε τις χρονιάς
δυνατό ξεκίνημα,με καπνό παχύ,και σούπερ τράβηγμα...
κάτι καρφιτσούλες,με πολύ καλές,αλλά απροσδιόριστες γέυσεις στην αρχή,αλλά και για αρκτά πάφ ακόμη
δέρμα,πιπέρια και γήινες δόσεις ,αλλά ''κρυμμένες''
Κοντά στην Οινόη,ανοίγει και αρχίζει ένα άνευ προηγούμενου σφυροκόπημα από όλες τις γέυσεις τις Κουβανέζικης γής
χώμα,δέρμα,καφέ,ξύλα,τομπάκο,με πολύ παχύ καπνό και σώμα μουλάτας....
...The answer, my friend, is blowin' in the wind
συνεχίζεται
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Παρ Μάιος 04, 2018 9:39 pm

Καλησπέρα παιδιά
Χάρη & Θωμά βλέπω ότι έφυγαν τα πρώτα

Haris_g έγραψε: 8) ''πουντο μπούρο παπα?'' ...

Χάρη απ'ότι αντιλαμβάνομαι ο μικρός κάποια στιγμή θα ακολουθήσει πιστά τα βήματά σου :D

Haris_g έγραψε: 8) '''μπο'υρο μαμα πελλάρες''

εδώ όμως θέλω μετάφραση 8)

________________________________________________________________________________

Θωμά ο επόμενος άνεμος ελπίζω να σε ρυμουλκήσει σε ακόμη καλύτερα γαλάζια λιμάνια

ΥΓ. Αυτή τη στιγμή άρχισε και για μένα η πρώτη δοκιμή

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Μάιος 04, 2018 11:14 pm

Πρώτη δοκιμη για τον αριστοκράτη του Partagas! Αγορασμένο ιντερνετικα, πολύ καλή κατασκευή και σοκολατι wrapper με τσιμπημενη ελαφρως υγρασία καθώς δεν έκατσε πάνω από 3 μέρες στον υγραντηρα μου...

Εικόνα[/url]

Άραγμα στο μπαλκονι φτιάχνω κοκτειλακι και κάθομαι να απολαύσω...Κοβω με bullet και ρουφαω...Πρωτες τζούρες και παθαίνω πλάκα! Κακάο με δέρμα και ψημένα κουλούρια. Η Κούβα στα καλύτερά της σκέφτομαι. Μπαινουν στη συνέχεια και τα λευκα πιπερια μεσα μαζι με γήινες νοτες,αλλά υποβόσκει μια όμορφη γλύκα Στο 2/3 δυναμωνει το σωμα, βγάζει λίγο ζάχαρη, κακάο, δέρμα και τα μπαχαρικά πληθαίνουν και βαράνε αλύπητα! Το τελευταίο τρίτο βαρυνε κάπως μέχρι το τέλος με βαριά πιπερια,γη,και χώμα.

Μου αρέσει γενικά ο αριστοκράτης...Για πρώτο tasting θα δώσω 4/5 παρόλο που χρειάστηκε κάνα 2-3 διορθώσεις και 1 σβήσιμο λογο υγρασίας...Οι γεύσεις και τα αρώματα ήταν εκεί όμως...Έπεται συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Μάιος 05, 2018 10:18 am

tommi έγραψε:...The answer, my friend, is blowin' in the wind

...ναι captain, η απάντηση στον άνεμο στροβιλίζεται

Εικόνα

συμφωνεί και ο Γελαστός Ταύρος...

Εικόνα

mass 'n' sex (and rock 'n' roll)

Εικόνα

είναι...???

Εικόνα

...Λευτέρη πάει τραίνο ο αριστοκράτης, τσαφ-τσουφ-τσαφ-τσουφ...
https://www.youtube.com/watch?v=aIUUkpO8u-8
Άβαταρ μέλους
triantafyllos

Δημοσίευσηαπό triantafyllos » Σάβ Μάιος 05, 2018 1:19 pm

Γειά σού Λευτέρη φίλε μου η πρώτη δοκιμή έγινε απολαμβάνοντας μία μπυρίτσα στο μπαλκόνι την κούτα την άνοιξα σήμερα και είναι Φεβρουάριος του 17 πολύ καλο όπως πάντα είναι ένα πούρο που ποτέ δεν με απογοήτευσε πολύ δέρμα με ελάχιστο λευκό πιπερακι με καφέδες ξύλο και χώμα .Λευτέρη θα έχω και συνέχεια με κούτα του 16
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Σάβ Μάιος 05, 2018 7:23 pm

Εικόνα

Μπαλκονι, δροσούλα επιτέλους, βροχή, βιβλίο και πούρο του μήνα. Ευκαιρία για να το κάψω λοιπόν. Καίω ένα SLE FEB 17, ίδιο κωδικό με αυτά που άρεσαν στον Τάκη πολύ. Αγορασμένο χύμα από μαγαζί του κέντρου. Ο μαγαζάτορας βέβαια μου είπε ότι δεν είναι πολύ καλά λόγω χρώματος :shock: αν και εγώ τα είδα μια χαρά σκούρα. Μου άνοιξε και μια κούτα με κωδικό SLE MAR 17 τα οποία ήταν πιο ανοιχτόχρωμα και θα κάνω ένα από αυτά αργότερα.
Από κρύα αρώματα ξύλο και πιπεράκι. Μέχρι τη μέση το πούρο ήταν αρκετά καλό με ξύλο και πιπέρι κυρίως και σε κάποια σημεία η μαύρη σοκολάτα και η κρέμα έρχονταν αρκετά έντονα. Μετά όμως πίκρισε και έγινε κάπως άξεστο, προφανώς λόγω της νεότητας του. Προς το παρόν του βάζω ένα 3/5 και θα επανέλθω και για άλλο ένα σύντομα :)
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Σάβ Μάιος 05, 2018 9:40 pm

Καλησπέρα
'Eνα 24ωρο μετά και βλέπω αλλα 4 πούρα να έχουν καεί στη γαλαρία :D
Από τους θεσσαλονικείς φίλους Μιχάλη και Τριαντάφυλλο με καλές πρώτες εντυπώσεις
Τριαντάφφυλε κι εγώ αρκετές φορές με που την παραλάβω, την ανοίγω ...
και πιάνω τον αναπτήρα σε χρόνο dt ......... :wink: :lol:

Τάκη η κοκκινομποτίτσα στη τρίτη φώτο βαριέται ή βρίσκει πιο ενδιαφέρον στα αρώματα του πούρου :?:

Γεια σου Γιάννη με τα SLE σου :shock:
:arrow:
Εικόνα

κοίτα να δεις που πάμε για φουλ του SLE FEB 17
η συμμορία των 4 8)
άιντε να γίνουμε 11 να κάνουμε στάση σε κανένα καζίνο 8) :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=sdSai09_jzc
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Κυρ Μάιος 06, 2018 1:13 pm

Παρέλειψα χθες βράδυ να γράψω για τις δικές μου πρώτες εντυπώσεις για το aristocrats
είναι βεβαίως SLE FEB 17 :D
το πούρο μου φάνηκε βαρύ σε grms, παραγεμισμένο
τραβούσε κάτι τις πιο δύσκολα για μένα
Κρεμώδεις καπνός από την αρχή και μια καραμέλα με άνθη ήταν αυτά που ένιωθα στα πρώτα λεπτά
ο καπνός μπαινόβγαινε πολύ άνετα και ευχάριστα στη μύτη
δέρμα με λίγο κακάο στη συνέχεια
αρμονικιά & ευχάριστη μέχρι στιγμής η φούμα !
Το σώμα δυναμώνει προς την μέση,
αφού έχει προσθέσει λίγα μπαχαρικά πάνω στο κρεμώδη καπνό του
μετά έσβησε
προσθέτει για πρώτη φορά πιπέρι
γίνεται πικάντικο
προσθέτει ξύλα και παραπάνω μπαχάρια
βαραίνει
και με το που βγάζω το δακτυλίδι μου ξανασβήνει
ξανανάβω
αλλά γίνεται ελαφρώς ενοχλητικό και το αφήνω στο τασάκι.

Σίγουρα το πρόβλημα δεν ήταν η παραπανίσια υγρασία όταν μου έσβηνε αλλά το παραγεμισμένο με καπνά σώμα του
που με έκανε να τραβώ πιο δυνατά :arrow: να υπερθεμαίνεται :arrow: βαραίνοντας ελαφρώς χάνοντας τις γεύσεις
η βαθμολογία του 3,5/5

Εικόνα
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Κυρ Μάιος 06, 2018 8:23 pm

Αγόρασα ιντερνετικά μια κούτα με κωδικό SOM NOV16 ως εναλλακτική επιλογή είχα μία με κωδικό SLE ENE 17. Μόλις διάβασα τη δημοσίευση του Τάκη περί την καλή απόδοση της δικής του κούρα με κωδικό εργοστασίου SLE μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που δεν αγόρασα την άλλη. Την ημέρα όμως που παρέλαβα και άνοιξα το κουτί έπαθα το πρώτο σοκ. Όλα τα πούρα μέσα Maduro Colorado τίγκα στα λάδια και στα αρώματα.

Εικόνα

Σήμερα το πρωί και μετά από 3 μέρες προσμονή λόγω μιας μικρο-ίωσης που ακόμα με ψιλοκρατάει κατάφερα να δοκιμάσω και εγώ το πούρο του μήνα. Διάθεση εξαιρετική καιρός απολαυστικός καφές στο χέρι και βγαίνω στον κήπο.
Άρωμα μεθυστικό και απολαυστικό με κυρίαρχα την φρέσκια κερήθρα, μέλι, ταμπάκο και ίσως λίγο δέρμα.
Χαϊδεύω το ράπερ το οποίο είναι μέσα στα λάδια τα οποία τα αισθάνομαι στο άγγιγμα.

Εικόνα

Κόβω δοκιμάζω και το τράβηγμα είναι λίγο δύσκολο αλλά από την άλλη με κερνάει νέκταρ λουλουδιών κάσιους, μέλι και μετά από λίγα λεπτά σταφίδες !!! Σταφίδες ξανθές και γλυκές λες και τις είχα μες το στόμα μου
Αριστοκράτης με τα όλα του σκέφτομαι …

Ανάβω και πλημυρίζει το στόμα μου με απίθανα ξύλα, βοτάνια και πράσινα πιπέρια. Ένα εκατοστό μέσα και δίνει κέδρο, γλύκες, μπαχάρια και στο τέλος αφήνει στο στόμα αυτή την καταπληκτική παρταγκίσια γεύση.
Συνεχίζει με βοτάνια και σιγά σιγά αναπτύσσει κρέμες. Παχύς καπνός μερακλίδικος ... παράτησα στην άκρη τον καφέ και πέρασα σε τσίπουρο από μοσχάτο που έδεσε την όλη κατάσταση !!!!
Συνέχεια με αμύγδαλα, καρύδια και μπαχάρια παρτάγας στο τελείωμα ... το πούρο είναι άπαιχτο, αφήνει στο τέλος μια απαλή πικρίλα ... τόση όση για να σε προκαλέσει να τη σβήσεις με λίγο τσίπουρο και ξανά από την αρχή.
Ρετροχάλι πικάντικο, δυνατό και κρεμώδες ... απολαυστικό … με σώμα στο 100%.
Ο στρίφτης μαγκιόρος ... φουλ στα καπνά και τράβηγμα τόσο όσο να σου δίνει απολαυστική τζούρα!

Εικόνα

Στη μέση μου έσβησε από δική μου υπαιτιότητα ... άναψα χωρίς κανένα θέμα από πικρίλες. Μάλιστα συνέχισε αρκετά μαλακά και αρωματικά με ξηροκαρπια, κρέμες και ένα απαλό μοσχοκάρυδο να κάνει παιχνίδι κάτι σα μπεσαμέλ ένα πράμα.
Λίγο πριν την ετικέτα καφές σοκολάτα ... ρε συ αυτό εδώ παίζει στα ίσα ένα D4 σκέφτηκα από μέσα μου.

Όπως καταλάβατε πήρε με το σπαθί του 5/5
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Κυρ Μάιος 06, 2018 9:12 pm

Πρώτη δοκιμή για τον Αριστοκράτη την Πέμπτη που μας πέρασε, παρέα με έναν φίλο που κάνει τα πρώτα του βήματα στα πούρα. Τα πούρα ήταν από την κούτα OPS FEB 16 που προμηθεύτηκα από το μαγαζί με τα αφορολόγητα στη Γευγελή.

Μπορώ να πω ότι ήταν και τα δύο υποδειγματικά. Κρύο τράβηγμα, τράβηγμα, καπνός, στάχτη, γεύσεις, ίση καύση. Από γεύσεις τα κλασσικά Παρταγοπίπερα, γη, ξύλο, σοκολάτα υγείας, και λίγο μέλι στο τελείωμα.

Εικόνα

Ήθελα να κάνω λίγο ακόμα, αλλά δυστυχώς το δαχτυλίδι είχε κολλήσει σφιχτά και θα έσκιζα το ράπερ... :cry:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Μάιος 07, 2018 12:07 am

Επιστροφή στις καλοκαιρινές μεταμεσονύκτιες επισκέψεις 8)

Κάποτε ήταν απο τα στανταρακια μου το aristocrat ειχα πετύχει και ωραία κουτια με μερικά χρονάκια πάνω τους θυμάμαι. Τωρα απο Ελλάδα σχεδόν δεν αξίζει όταν ξέρεις ποσο το βρίσκεις έξω.

Θα πάω στον αμίλητο τυπα εδω πέρα λογικα θα εχει...θα κάνω ενα πρωί ενα μεσημέρι και ενα βράδυ σε διαφορετικές μέρες για να βγάλω απόφαση.

Γιατί κουίζ πρέπει να ειναι
Α: ντον Τακις (φυσικά)
Β: Νικος ντοκ
Γ: Αλεξ
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες