Jose L Piedra

yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Τρί Ιαν 11, 2011 12:19 am

Τραβάνε καλά γιατι δέν έχουν ολόκληρα φύλλα, αλλα τρίμματα.

Άλλοι λένε οτι είναι τρίμματα απο ότι περισσεύει απο την παραγωγή των "κανονικών", κι άλλοι οτι είναι φτιαγμένα απο καπνά εκτός Pinar del Rio (Remedios κλπ). Απ' όσο ξέρω, ισχύει το δεύτερο...
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Ιαν 11, 2011 12:27 am

Για την αναβροχιά... μια χαρά είναι... :D
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Τρί Ιαν 11, 2011 12:38 am

yiorgos έγραψε:Τραβάνε καλά γιατι δέν έχουν ολόκληρα φύλλα, αλλα τρίμματα.

Άλλοι λένε οτι είναι τρίμματα απο ότι περισσεύει απο την παραγωγή των "κανονικών", κι άλλοι οτι είναι φτιαγμένα απο καπνά εκτός Pinar del Rio (Remedios κλπ). Απ' όσο ξέρω, ισχύει το δεύτερο...

Τριμματα οταν λες γιωργο εννοεις μη ολοκληρα φυλλα ? γιατι εχω σφαξει καποια στιγμη ενα (μαλλον σχεδον ενα) και δεν ηταν τριμματα .
Τωρα αν ηταν μισα η οχι δεν ξερω.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Ιαν 11, 2011 12:39 am

vuelta ariba.
ariba!
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Τρί Ιαν 11, 2011 1:06 am

GEORGIOS έγραψε:
yiorgos έγραψε:Τραβάνε καλά γιατι δέν έχουν ολόκληρα φύλλα, αλλα τρίμματα.

Τριμματα οταν λες γιωργο εννοεις μη ολοκληρα φυλλα ? γιατι εχω σφαξει καποια στιγμη ενα (μαλλον σχεδον ενα) και δεν ηταν τριμματα .
Τωρα αν ηταν μισα η οχι δεν ξερω.

Ίσως χρησιμοποίησα λάθος λέξη, δέν έιναι τρίμματα σάν το καπνό πίπας, αλλα κομμάτια φύλλων, ανακατεμένα... Δέν έχω σφάξει κάποιο και δέν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλα είναι τα κομμάτια, αλλα έχω περιέργεια!
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Ιαν 11, 2011 9:38 am

Leftovers
Τρίματα τα λένε, αλλά προφανώς είναι κομάτια - τμήματα του φύλλου του καπνού ή μικρότερα φύλλα και είναι Remedios πλέον
Όσο για τα Ποταμιάς - να μια ενδιαφέρουσα πρόκληση για την επόμενη πενταετία (να τα ξαναδοκιμάσω).
Και αυτό που ανέφερα παραπάνω δεν σημαίνει ότι απαξιώνω τόσο τα JLP που δεν θα τα ξαναδομιμάσω ποτέ, αλλά ότι μπορούμε να κρατάμε το σάλιο μας για πιο σημαντικές περιπτώσεις. Και τον τελευταίο καιρό θα μας χρειαστεί σίγουρα. :lol: :lol:
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Τρί Ιαν 11, 2011 5:40 pm

Bostero Greco έγραψε:Τα Jose L Piedra...είναι με κοντά φύλλα και οχι tripa larga. Ποιός είπε οτι είναι μηχανης;;; :shock:

Ακριβώς έτσι είναι, με short-fillers.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιαν 11, 2011 6:15 pm

Εχει δει κανείς με τα μάτια του να στρίβουν JLP;
Live ή youtube? whatever
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Τρί Ιαν 11, 2011 6:31 pm

Το κουτι λέει Totamente a Mano - TC Tripa Corta, αλλα κάπου ακούγεται κι ο όρος machine bunched - hand finished (filler & binder μηχανής, με wrapper στο χέρι)
nikosanag

Δημοσίευσηαπό nikosanag » Τρί Ιαν 11, 2011 8:22 pm

Εγώ δεν πιστεύω πως είναι χειροποίητα. Γενικά, όποιο κουβανέζικο έχει αξία κάτω απο 5Ε δεν πιστεύω πως είναι χειροποίητο... Τα περισσότερο είναι machine made.
Αφήστε που τα JLP έχουν τόσο χάλια εμφάνιση που μπορώ να τα παρομοιάσω χαλαρά με τα Domenico( Cigarillo σε χάρτινο πακέτο των 5) της Ποταμιάς. Έλεος δηλαδή... :P
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τετ Ιαν 12, 2011 5:23 pm

nikosanag έγραψε:Εγώ δεν πιστεύω πως είναι χειροποίητα. Γενικά, όποιο κουβανέζικο έχει αξία κάτω απο 5Ε δεν πιστεύω πως είναι χειροποίητο... Τα περισσότερο είναι machine made.
Αφήστε που τα JLP έχουν τόσο χάλια εμφάνιση που μπορώ να τα παρομοιάσω χαλαρά με τα Domenico( Cigarillo σε χάρτινο πακέτο των 5) της Ποταμιάς. Έλεος δηλαδή... :P

Καλησπερα! Τουλαχιστον απο εμφανιση τα JLP ειναι καλυτερα και απο τα guantanamera τα οποια ειναι καθαρα πουρα μηχανης! :)
nikosanag

Δημοσίευσηαπό nikosanag » Τετ Ιαν 12, 2011 7:31 pm

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι μία φορά πήρα να δοκιμάσω μία πεντάδα. Τα 4/5 άνοιγαν μπροστά, σαν τριαντάφυλλο που λέμε, και ΟΛΑ ήταν σχισμένα και κακοφτιαγμένα μέχρι αηδίας. Αναγκάστηκα για να τα καπνίσω, να πάρω τον πουροκόφτη και να τα κόψω από το μπροστινό μέρος 2-3 εκατοστά.
Δεν έχω δοκιμάσει Guantanamera και ούτε πρόκειται όπως το βλέπω... Κατ' αρχήν δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα που είναι σε πλαστικά, διάφανα "tubes". Είναι αντιαισθητικό. Έχω ακούσει άσχημες κριτικές από φίλους για τα συγκεκριμένα και δεν προτίθεμαι να τα αγοράσω.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τετ Ιαν 12, 2011 8:20 pm

Δε με χαλανε καθολου ... ειδικα τα Petit Cazadores ...

Με εχουν ξελασπωσει πολλες φορες ... οποτε λυπαμαι να καψω καποιο αλλο πουρο ειτε γιατι λογο χρονου ξερω οτι θα το πεταξω ειτε γιατι ειμαι εξω για δουλεια και φυσαει η βρεχει μου δινουν μια καλη δοση νικοτινης στα γρηγορα...
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Ιαν 12, 2011 10:52 pm

+1
adrian122011

Δημοσίευσηαπό adrian122011 » Παρ Ιαν 14, 2011 11:53 am

Τα περισσότερο είναι machine made.
Αφήστε που τα JLP έχουν τόσο χάλια εμφάνιση που μπορώ να τα παρομοιάσω χαλαρά με τα Domenico( Cigarillo σε χάρτινο πακέτο των 5) της Ποταμιάς. Έλεος δηλαδή...

www.order2com.com

UGG Classic AAA Boots
adrian122011

Επιστροφή σε “Jose L. Piedra ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης