JLP Petit Cazadores

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

JLP Petit Cazadores

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Σάβ Νοέμ 03, 2007 3:53 pm

Σε μία παραγγελία από Γερμανία, μεταξύ των Camacho, Oliva, Ashton VSG, El Credito και άλλων που πήρα για να δοκιμάσω, αγόρασα και 3 τεμάχια από τα καινούργια της JLP, τα Petit Cazadores.

Λοιπόν, ενώ δεν περίμενα κάτι ιδιαίτερο, εντυπωσιάστηκα!! Άψογη καύση, αρκετές ποσότητες καπνού και πολύ ενδιαφέρουσα γεύση. Το πρώτο το κάπνισα στο αυτοκίνητο, μιας και δεν περίμενα κάτι ιδιαίτερο. Το δεύτερο το προηγούμενο Σάββατο με καφέ, και το τρίτο σήμερα μετά από το μεσημεριανό γεύμα.

Σαν λόγος κόστους/απόδοσης παίρνει άριστα. Αλλά και σαν πούρο παίρνει άριστα επίσης. Παραγγέλνω δύο bundles για να υπάρχουν και θα επανεκτιμηθεί.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Νοέμ 03, 2007 7:14 pm

Κ στη δική μου παραγγελία έλαβα μία πεντάδα Cazadores... Κατ' αρχήν είναι τα ίδια με τα Petit Cazadores που περιγράφεις γιατρέ μου ή είναι εντελώς "φρέσκο πράμα" παραγωγής;?;?

Δεύτερον, για τι γεύση μιλάμε;?;? Επίσης ένταση: μαλακό, δυνατό;?;?

Μερσί μποκού μεσιέ Γουρλή!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Σάβ Νοέμ 03, 2007 9:46 pm

hernesto έγραψε:Κ στη δική μου παραγγελία έλαβα μία πεντάδα Cazadores... Κατ' αρχήν είναι τα ίδια με τα Petit Cazadores που περιγράφεις γιατρέ μου ή είναι εντελώς "φρέσκο πράμα" παραγωγής;?;?

Δεύτερον, για τι γεύση μιλάμε;?;? Επίσης ένταση: μαλακό, δυνατό;?;?

Μερσί μποκού μεσιέ Γουρλή!

Μιλάω για τα καινούργια πούρα της JLP, τα Petit Cazadores. Είναι μικρά πούρα σε μέγεθος perla, για σύντομο 20λεπτο κάπνισμα.

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι εύκολο να περιγράψει κανείς με ακρίβεια τα JLP λόγω της ιδιαιτερότητας του χαρμανιού τους, αλλά μόλις λάβω τα 2 bundlew που παράγγειλα, θα είμαι σε θέση να πω αν αυτό που εντόπισα ως γεύση είναι consistent και επαναλαμβανόμενο.
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Κυρ Νοέμ 04, 2007 2:22 am

Dr είδα σωστά την τιμή τους στα 35 euros? το bundle των 25?
κι εγώ στη θέση σου δεν θα περίμενα πολλά, κρίνοντας απο άλλα vitolas JLP που έχω πάρει απο μικρο-μαγαζάκια της Αττικής, σε ημι-αθλια κατάσταση ξηρασίας και με μικρές δυνατότητες να σου δώσουν την αίσθηση που αναζητάς στο κάπνισμα ενός πούρου.
ομολογώ πως ήταν ξεσηκωτική η αναφορά σου, αλλά μάλλον θα περιμένω το aftertaste που θα περιγράψεις μόλις παραλάβεις και τα επόμενα bundles...
καλή συνέχεια...
ξ
too many cigars...too little time...
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Νοέμ 04, 2007 10:52 am

xenia sifnaiou έγραψε:=
ομολογώ πως ήταν ξεσηκωτική η αναφορά σου, αλλά μάλλον θα περιμένω το aftertaste που θα περιγράψεις μόλις παραλάβεις και τα επόμενα bundles...
καλή συνέχεια...
ξ

Τα πούρα είχαν πολύ καλή υγρασία, και η συνολική εντύπωση ήταν πάρα πολύ καλή, καμία σχέση με τα JLP που γνωρίζουμε μέχρι τώρα.

Νεότερα σύντομα...
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Δεκ 23, 2007 1:42 pm

Λοιπόν, τα JLP Petit Cazadores είναι πάρα πολύ καλά πούρα και έχουν γίνει τα αγαπημένα μου με ένα γρήγορο καφέ. Όποτε τα αγοράσετε, φροντίστε να τα βγάλετε από τη ζελατίνα και να τα αφήσετε να αναπνεύσουν, διότι είναι πολύ φρέσκα και η αμμωνία μυρίζει έντονα σε ορισμένα από αυτά.

Η συμβουλή μου είναι να αγοράσει κανείς 4-5 bundles και να τα βγάλει από τη ζελατίνα προκειμένου να τα τοποθετήσει σε υγραντήρα ώστε να ζυμωθούν και να παλαιωθούν. Σε ένα χρόνο από τώρα θα είναι ΤΕΛΕΙΑ.

To cigarworld.de τα έχει προς 1,4 το ένα και τα πουλάει σε bundles των 25 και σε κουτάκια των 5.

To cigarworld.pt τα έχει προς 1 το ένα, αλλά τα διαθέτει μόνο σε κουτάκια των 5.

Enjoy!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 24, 2007 10:49 am

Τα δοκίμασα από Πορτογαλία και μου φάνηκαν όντως καλά. Η Πορτογαλία ωστόσο έχει ακριβά μεταφορικά.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Δευ Δεκ 24, 2007 11:03 am

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Τα δοκίμασα από Πορτογαλία και μου φάνηκαν όντως καλά. Η Πορτογαλία ωστόσο έχει ακριβά μεταφορικά.

:P :P Επιτέλους, συμφωνήσαμε γευστικά, κ Κουλουράκη!!!

Θα τα πούμε πριν αλλάξει το έτος?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 24, 2007 4:28 pm

Βεβαίως και να τα πούμε. Εγώ θα είμαι εδώ την περίοδο των εορτών και θα δουλεύω. Όποτε θέλετε, με τον οποιοδήποτε τρόπο τα λέμε από κοντά.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Δευ Δεκ 24, 2007 8:53 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Βεβαίως και να τα πούμε. Εγώ θα είμαι εδώ την περίοδο των εορτών και θα δουλεύω. Όποτε θέλετε, με τον οποιοδήποτε τρόπο τα λέμε από κοντά.

Μεσσατζέρησέ με ή κινητοτηλεφώνησέ με.

Επιστροφή σε “Jose L. Piedra ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης