πάφ και τάληρο

Θέματα επικαιρότητας που απασχολούν τον καπνιστή
Άβαταρ μέλους
tommi

πάφ και τάληρο

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Φεβ 21, 2018 11:11 am

Παφ και τάλιρο..
η αλλιώς όταν κάθεσαι μόνος στο Μπάρ και η ζάλη με όνειρα περίεργα σε κυκλώνει..
Πόσες τζούρες κρατάει ένα πούρο?
πόσες στάχτες?,άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις?
πολλά ερωτήματα..
1.σμούθ γλυκός παλιός καπνός..2 το ίδιο..3.καφές και μία ελαφρύ πίκρα..
κάποιος Παστικός που παίζει στον Άρη δεν κάνει για μπάλλα,από διπλάνη συζήτηση που έχει ο μπάρμαν με έναν πελάτη..
εκείνο το μπουκάλι πάνω στο ράφι δεξιά τη είναι ?
Εικόνα
Glen garioch 8..χμμ βάλε 30ml ..6,7,8 tobaco γέυσεις με την σέσουλα..κάτι σε κάρβουνο γέυση μου βγάζει το ουίσκυ
9-10-11 χώμα,γή και μούχλα
Ηρθε και μία τακτική θαμώνας του bar...φούλ του πατσουλί...το άρωμα τις μου τρυπάει τα ρουθούνια..αϊ σηχτηρ...
13-14-15..στο ίδιο μοτιβο με το 9 εως 11...ρε βαλτοί είστε???
λίγο ποιό πέρα καπνίζει ένας τύπος αρωματισμένα πουράκια..puta ...
16-17-18-19..φούλ του καφέ, αλλά και δύναμη ο Ανεμόμυλος,ναι τώρα αρχίζουν τα γούστα..20-21-22,το ουίσκυ δεν μου λέει και πολλά..
Αλεξ(ο μπάρμαν) βάλε ένα οban...23-24-25-χώνω την μύτη στο ποτήρι.ΑΑΑΑΑΧΧΧΧ ανάσανα..26-27-28..σύκο μαρμελάδα..καπνός και κάψιμο στον ουρανίσκο..αυτά είναι..29-30-31-32..έστρωσα διάθεση και κεφάλι...ωραία πράγμα...ο santana σιγοντάρει..black magic woman..μήπως να πάρω και αλλη κούτα? 33-34-35-36-37..ο άλεξ βάζει ένα σφηνάκι Bushmill κόκκινο..ενδιαφέρον,,το αφήνω στην άκρη..συνεχίζω 39-40-41 το πούρο έχει απογειωθεί και εγώ μαζί του ...42-43 τακατακατακα τα...ο άλεξ ετοιμάζει daquiri...τακακατακα...44-45.νιώθω τα ρουθούνια μου ψιλοκαίγονται...46-47-48-49 αρχίζει και σκοτινιάζει το πούρο...Οι θλιμμένες πουτάνες τις ζωής μου...άραγε το έχει διαβάσει αυτό ο Svenx ?...κοίτα μην πεθάνεις χωρίς να δοκιμάσεις τι θαύμα είναι να γαμάς από έρωτα..ωραίος ο Marquez...50-51-52..γέυση ...βενζίνης από το πούρο...κοντέυει το τέλος του....53-54-54-56..τζούρα από το σφηνάκι..ρε συ !!! αυτό είναι καλό...
βάλε μου ένα σφηνάκι talisker...υπόγειο..κατούρημα...το αλκοόλ ήδη με τύλιξε..γέρο...δεν αντέχω πια το αλκοόλ..
μα που πήγαν όλοι?
μέχρι να γυρίσω απο την τουαλέτα,άδειασε το μαγαζί..57-58-59 το πούρο πίκρισε αλλά το γλυκαίνει το talisker...61-62-63..
καθαρός αέρας,βαθιές ανάσες,θόρυβος που κάνουν τα λάστιχα πάνω σε βρεγμενη άσφαλτο..
καληνύχτα μαλάκα , η ζωή έχει πλάκα.

υ.γ
-Δέν ξέρω γιατί διάλεξα αυτόν τον τίτλο...ίσως επειδή μετρούσα τις τζούρες
-όποιος αγαπάει τις μοναχικές σκέψεις,μπορεί να τις καταθέσει
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: πάφ και τάληρο

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Φεβ 21, 2018 12:10 pm

τελικα 63 τζουρες ο γιγαντας φιλε μου :?: :?:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Φεβ 21, 2018 12:37 pm

όχι ο Γίγαντας, ο Ανεμόμυλος θες να πεις, το λέει καθαρά ο captain my captain...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Φεβ 21, 2018 1:33 pm

μωρε ο καπτεν το εγραψε ξεκαθαρα
εγω δεν του εδωσα σημασια και το εβλεπα πιο μεγαλο ... :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Φεβ 21, 2018 6:06 pm

Πολύ cinematic Θωμά. Μπράβο.
Όχι δεν το εχω διαβάσει αλλά μπαίνει στα ‘’to do’’
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Φεβ 21, 2018 11:46 pm

Πάφ και ταληρο, παίρνω σκυτάλη από τον αδερφό....με έφτιαξε τόσο πολύ το ποστ σου που το ακολουθώ...

Ναύπλιο με RASS από πενηντάρι φρέσκο.....

Το κρύο έχει μαρμελάδα πρωινού, μάλλον σύκο σαν τα μοδάτα αγοράκια στον πεζόδρομο.
Στο ποτήρι μήλα, κανέλες ,μέλια με λίγα μπαχαρια στο backround. Μαντεψιά κανείς?

1-2-3 ξερά φρούτα , ποτ πουρί χωρίς ηλικία σαν τον κόσμο στο μαγαζί που με ανέχεται.4-5-6 Μαγικά κάνουν στα 50αρια, το πούρο φεύγει μαζί με την παρέα στην μπάρα , Κουβέντα δεν άλλαξαν ,πατούσαν τις οθόνες τους, όπως αρμόζει στην εποχή
7-8-9-10 πάρε βούτυρα και μια στιφάδα απίθανη...ρε γίνεται να μην σου αρέσει αυτό το robusto...
15 ετών το ουίσκι δίνει φωτιά στα χείλια 11-12 καθαρίζει το Ramon, ανάβει για τα καλά την μηχανή και τσαφ τσουφ, τραβάει την ανηφόρα της ζωής. Ζωή και η ξανθούλα που λέει τον πόνο της στην ζουμπουρλού, δεν της έστειλε στο messenger ο τάδε...
13-14- 15 Να δανειστώ τον κόφτη σας...υπάρχει και άλλος??? Ο κύριος με την κυρία....ακριβή μου φάνηκε σαν τα μπαχαρια του, γλυκά ,ανατολίτικα πολύτιμα.
16-17-18 έκοψαν petit julieta φθηνός ο κύριος, πάει για μεγάλο ματς. Τι να μας κάνει η νύχτα λέει το ηχείο. Τόσα ξέρει...
Πολύ τρελό ρεπερτόριο ξαφνικά, δεν πάω πουθενά, γουστάρει το πούρο ,19-20 γλύκανε μελωσε για λίγο, πόσο χρονών να είναι?? Θα κάνω πάλι βουτιά....
Καλά ακόμα να μαντέψετε το malt? Glenfidich 15! Το πιο vfm του αποστακτήριου ,κοιτά στα μάτια ότι κινείται. Άγρια γκόμενα σίγουρα, λέω να πάρω χαρτάκι!! :roll:
20-21-22 πιτσιρίκι ,μα δεν του φαίνεται, ούτε 2 ετών είναι και είναι γε(α)ματο γεύσεις και μάλλον ζουμια....
Κρέμα λεμόνι, στα 4cm, με πιπέρια, λες να το πίεσα? Μπα έτσι κάνουν μικρά...
23-24 η Ζωή της φτιάχνει τα μαλλιά, μην σε νοιάζει φαίνεται να της λέει, έχει πολλά τέτοια εδώ γύρω ,πάρε ένα άλλο.
Ευτυχώς δεν είναι το ίδιο με το ρομπούστο μου, λίγα τέτοια υπάρχουν και δεν σηκώνω κουβέντα!
25-26-27 δαχτυλίδια στο μπαρ, παίζω με τον καπνό με δεύτερο ποτό, το ίδιο Θωμά ,δεν πάω για ποικιλία απόψε. Από αλλού θα τη βρω, μπισκότα light , βρώμης αυτά τα ελαφριά ούτε που θυμάμαι πως τα λένε αλλά έχει ένα πακέτο ολόκληρο.
Submit μην το χάσω και επανέρχομαι
Δεν άργησα, 28-29-30 καλό θα είναι να μην βιαστώ, έχει ζουμί το θέμα, και λίγοι είναι πρόθυμοι. Μεταξένιο φαίνεται στο άγγιγμα, αλλά δεν ακουμπάει κανείς. Μεταξένια και η κάπα από το 50 αρι ,δεν το αφήνω από το χερι. Τώρα που το σκέφτομαι ,για αυτό με τσεκαρισαν, πίνουν σχεδόν ότι πίνω, αλλά δαχτυλίδια δεν κάνουν όσο και αν το παλεύουν.
Με στέλνεις ,με στέλνεις στο πουθενά, 31-32 και λίγο φουντούκι να γουστάρω!
Ποτέ δεν θα καταλάβω τα ποτήρια με την γαρνιτούρα...ομπρελιτσες, λαχανικά, κερασακια φτάνει ρε mixologist, το τερματισες.
33-34-35 μου τα πήρε τα μυαλά, κομπόστες με κανέλα , έχω αλλά 47.... Λίγο ηρεμία τώρα, μην με κοιτάζεις...ξεχασέ το...νέα συμμετοχή με σκούφο για το στυλ. Σας έχω πει να μην με αφήνετε μόνο μου....
Βάζω στοίχημα πως θα αναρωτιούνται τι κάνω εδώ μόνος με το πούρο μου...που να τους εξηγήσω πως ποτέ δεν είμαι μόνος...
36-37 ακόμα πάει δυνατά, πικρές μηδέν, το μόνο που θα αρπάξει με τα χρόνια είναι σώμα και βάθος...αμέτρητο...
Ακόμα και barman παίζει με το μπλιμπλίκι, ρε που πάμε... Δεν θα χαρεί η Ζωή απόψε!
38-39-40-41 καφέδες με γάλα και μια πρέζα φρούτο, ο κύριος άναψε slim, γελάει ο κόσμος...πάει για ύπνο η Ζωή, δεν ήταν του γούστου μου ούτως ή άλλως..
Submit ξανά...
42-43 μαζί με μια selfie, έφαγα και μια ματιά, θάλασσα σκοτεινή ,τι να κάνω δεν θα είμαι πρωταγωνιστής απόψε! Βάρυνε επιτέλους το RASS, άφρισε, λαμπαδιασε, δίνει εσπρεσο βαρύ, corto, με πιπεριά και τσαμπουκαδες.
Έλα, και σιχαθηκα να διασκεδάζω, μπαααααα λάθος κάνει η κυρία, για αυτά ζω! Είναι ωραία η νύχτα και όσο με αντέχει θα ειμαι εκεί!
44-45-46 θα καώ μα τον Τουτατή, είναι φανταστικό το ριμάδι! Λες να είναι o General Lee???
Θα φύγουμε κύριε, θα πάμε αλλού, να βγείτε πάλι από το μαόνι!
47-48-49-50 λίγο πριν το δάχτυλο γίνεται άγριο, αναμενόμενο, έδωσε ρέστα , η κυρία ήταν του κυρίου του μαγαζιού, μετακόμισαν στον καναπέ, με ύφος τουλάχιστον Καποδίστρια.
51-51,5-52-52,5 με έφτιαξε τόσο πολύ η ψυχανάλυση!!!
Θωμά, αδερφέ μου, συγχωρα μου την κατάληψη, ελπίζω να με καταλαβαίνεις!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Και είπαμε ,ποτέ μόνος!

Doc out...
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 22, 2018 8:05 am

μα τι μεράκια είναι αυτά! τα τρελά αγόρια μας στα καλύτερα τους...

...63 steps to heaven το θερβάντες, 52μιση το ρομπούστο

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Πέμ Φεβ 22, 2018 9:17 am

Συγχωρεμένος Νικόλα
τι λές αγόρι μου ???
μασάRASSισε παιχταρά μου ..
Ισχύει όπως προανάφερα...καταθέσεις ψυχής,καπνού και αλκοόλ δεκτές από όλους

Μήπως να το αλλάξω όνομα ?

υ.γ
σου είπα ότι αγόρασα κούτα?
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Πέμ Φεβ 22, 2018 2:55 pm

το νήμα τα σπάει -μιλάμε για όρια ζεμπεκιά 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 22, 2018 4:47 pm

1-2-3…είμαι σ’ ένα μπαρ στο κέντρο του σύμπαντος
4-5-6…νιώθω ωραία αλλά λίγο κάπως, μια επιγραφή γράφει πως απαγορεύονται τα ρολόγια και οι φωτογραφίες
μάλλον θα κόλλησα παφταλιρίτιδα από κείνον τον τρελοκαπετάνιο και το ταξιδιάρικο ψηλό αγόρι που απασφάλισε στα ναύπλια
7-8-9…στο μεταξύ όμως να σας συστήσω τη σερβιτόρα, τη λένε βιργινία
αλλά και βίργκω ή βιρτζίνια να τη φωνάξεις θα την πάρει την παραγγελία σου
10-11-12…ξέχασα να σας πω τι καπνίζω και τι πίνω
το λοιπόν, ανάμεσα σε δείχτη και αντίχειρα του αριστερού μου άνω άκρου αναπαύεται ένα αναμμένο μαραφέτι με το όνομα v.r. unico
ενώ το δεξί μου κρατάει ένα διπλότριπλο glenfiddich 12 σεπτεμβρίων με τρεις γουλιές (προς το παρόν) μείον
13-14-15…από τα αριστερά μου έρχονται σοκολατοκαφέδες και παλαιικά ξύλα, κι απ’ τα δεξιά μέλια, πιπέρια και φρούτα
16-17-18…άσχετη σκέψη: προτιμώ τους παρορμητικούς τύπους κι ας κάνουν λάθη
από αυτούς που υπολογίζουν ακόμα και την κουταλιά της ζάχαρης ανάλογα με το κουτάλι
19-20-21 μπαίνει ένας τύπος και κάθεται στο αδειανό τραπέζι δίπλα μου
φοράει μακρύ σκούρο παλτό με εφτά λευκές νιφάδες σε κάθε του ώμο
22-23-24…στο αριστερά μου μαραφέτι ξαφνικά ανάβει ένα μενεξεδί φως λες κι έχει μπαταρία
μενεξεδιά κι η τρέλα που φοράς captain, στην υγειά σου
25-26-27…έρχεται η Βιρτζίνια να πάρει παραγγελία από τον τύπο
ωραία γκόμενα αλλά έχει τον τρόπο της να σε κρατάει μακρά, μου αρέσει αυτό
28-29-30… μπλαφ, ήταν η στάχτη που έπεσε δίχως καν να με σκουντήσει πριν
ξαφνικά συνειδητοποιώ πως είμαι σε ένα μπαρ που δεν παίζει μουσική, πώς θα ‘ταν αλήθεια οι ζωές μας χωρίς μουσική
31-32-33…αδειάζω το μυαλό μου από όλες τις άχρηστες σκέψεις
και συγκεντρώνομαι στον καπνό που ανεβαίνει κατακόρυφα σαν σιωπηλό εμβατήριο
34-35-36…το unico μεγαλουργεί, αλλά απόψε δεν είναι το πούρο ο πρωταγωνιστής, τουλάχιστον ο φανερός
37-38-39…ο τύπος δίπλα βγάζει μια φυσαρμόνικα από την τσέπη του, την ακουμπάει στο τραπέζι και μου ζητάει φωτιά
40-41-42…του δίνω τον αναπτήρα μου, όταν ξαφνικά με ρωτάει τι θέλω να μου παίξει, γαμώτο! είναι τόσα που θέλω
43-44-45…το ξέρω πως χρειάζομαι ψυχανάλυση, αλλά του λέω χμ…πως δικέ μου μιας και ρωτάς
αυτή τη συμπαντική στιγμή γουστάρω να ακούσω λιλί μαρλέν
46-47-48…ο άλεξ ο μπάρμαν (όλοι οι μπάρμαν στα παφταλιριάτικα μπαρ λέγονται άλεξ)
παίρνει μια σκονισμένη μπουκάλα από το σκονισμένο του ράφι και κάθεται μαζί μας
49-50-51…η hohner μοιάζει λίγο βραχνιασμένη στην αρχή, αλλά μετά το βρίσκει:
wie einst lili marleen, wie einst lili marleen
52-53-54…και ξανά-μανά wie einst lili marleen, wie einst lili marleen
55-56-57…τραγουδάμε κι οι τρεις μαζί, αγκαλιασμένοι σαν μπεκρούλιακες
χωρίς να ‘χουμε πιει ούτε καν το μισό απ’ αυτό που χωράει ο κ@λος μας
58-59-60…χωρίς να ‘χουμε γυρίσει από κάποιο μέτωπο, χωρίς να έχουμε πολεμήσει ποτέ
τουλάχιστον φανερούς εκ του συστάδην εχθρούς, μόνο σε δικούς μας πολέμους, ο καθένας τον δικό του
61-62-63…έλβις-αδόλφος, συστήνεται ο μουσικός κάνοντας μια μικρή υπόκλιση
περίεργο όνομα, κάποτε είχα γνωρίσει έναν τύπο στο σίτυ (για το αιγάλεω λέω), που λεγόταν βαγγέλης-λίλιαν
64-65-66...βγάζω δυο πούρα χωρίς δαχτυλίδι και τους κερνάω
η βίργκω μοιάζει να ζηλεύει και της πασάρω μια σλεντερέλα
67-68-69...κάθεται κι αυτή στο τραπέζι μας, κίνηση που δεν παίρνει κανέναν μας να παρερμηνεύσει
70-71-72…ξαφνικά η οροφή από πάνω μας ανοίγει και φαίνεται ο ουρανός γεμάτος αστέρια
να κει στην άκρη του είναι ο όμπερον, και πέρα μακριά ο μικρούλης ο σείριος
73-74-75…σιγά-σιγά οι νιφάδες χορεύουν για λίγο πάνω απ’ τα ζαλισμένα κεφάλια μας
κι αρχίζουν να κάθονται στα μαλλιά, τα ρούχα, τα ποτά, τις ζωές μας
76-77-78…αφήνοντας ένα λευκό αμόλυντο χνούδι που ξεπλένει όλες τις αμαρτίες που έχουμε κάνει κι αυτές που θα κάνουμε
79-80-81…όλα έχουν σταματήσει, όλα μοιάζουν κερδισμένα, κι όλα είναι χαμένα, βυθιζόμαστε στη μουσική της σιωπής
82-83-84…αν υπάρχει απόλυτη ευτυχία θα ορκιζόμουν πως ένα μικρό της κομμάτι υπάρχει σ’ αυτές τις στιγμές
85-86-87…χιόνι, καπνός, αλκοόλ
το μπαρ στροβιλίζεται και ταξιδεύει σε μια υπερπραγματικότητα ακόμα πιο πέρα κι απ’ τα όνειρα
88-89-90…"είμαστε νικητές ή ηττημένοι?"
σπάζει τη σιωπή ρωτώντας μια ολοφάνερα απούσα φανταστική πυθία ο άλεξ ο μπάρμαν
91-92-93…"η αλήθεια βρίσκεται στην πεντατονική κλίμακα του blues"
απαντά ο έλβις-αδόλφος περικυκλωμένος από γαλάζιες νεφέλες
94-95-96…"ναυάγια είμαστε", μουρμουρίζει η Βιργινία
97-98-99…"ναι", απαντώ μονολεκτικά σε όλους, "αλλά δεν είμαστε μόνοι απόψε…"

Εικόνα
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Φεβ 22, 2018 7:01 pm

ΕΠΙΚΟ ΘΡΕΝΤ :!: :!: :!: :!:

Επιστροφή σε “Θέματα επικαιρότητας”