HOYO DU DAUPHIN

Θέματα επικαιρότητας που απασχολούν τον καπνιστή
Επισκέπτης

HOYO DU DAUPHIN

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιούλ 16, 2009 10:54 am

Αγορασμένα πρόσφατα (παρέα με μερικά κουτιά Punch DC) στις γνωστές εκπτώσεις του Τέρμα (60%) με κωδ. RES AGO OO και μετά από 9 ετών ταξίδι παρελήφθησαν χθές το μεσημέρι. Πήρα λοιπόν στην θήκη Etui τέσσερα τεμάχια και βουρ για την θάλασσα να δώ τον πιτσιρικά που ... παραθερίζει (Αυτός παραθερίζει και η μάνα του θερίζει τον .. παρά ή καλύτερα τον τσακίζει!). Μέχρι το βράδυ τσάκισα τα τρία από αυτά. Μέχρι στιγμής μπορώ να αναφέρω το εξής.

Πολύ κομψό και καλοφτιαγμένο (χαρακτηριστικό γνώρισμα των Hoyo), σχετικά γλυκό (δεν φτάνει τα Carolina φυσικά) και με κρεμώδη γεύση. Τραβούσαν καλά με καλές και μεγάλες λευκές στάχτες. Να τολμήσω να πώ για λίγο καφέ και ίσως λίγη βανίλια. Εν κατακλείδει πολύ ευχάριστο στο κάπνισμα. Καθόλου άσχημο για 3,2 USD/τεμ. Κρίμα που πήρα μόνον 2 κουτιά, να ξαπλώσουν δίπλα στα 10 κουτιά Du Roi που κοιμούνται εδώ και καιρό. Και αυτά (όσα τουλάχιστον δοκίμασα) δεν είχαν το χαρακτηριστικό πρόβλημα "στουμπώματος" όπως τα συνομίλικα αδέρφια τους (άρα μάλλον ο Νίκος έχει δίκηο τελικά). Έτσι λοιπόν την έπεσα ξανά στα Roi για να μεγαλώσει το απόθεμα ασφαλείας.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Πέμ Ιούλ 16, 2009 11:14 am

Η υγρασία τους πως σου φάνηκε?
Γιατί η δική μου πείρα λέει τουλάχιστον 3 μήνες να πέσει λίγο, γιατί αλλιώς σβήνουν συνέχεια.. Αυτά που δοκίμασα εγω δλδ (και 4-5 άλλα κουτιά διαφορετικών πούρων)
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιούλ 16, 2009 11:29 am

DimitrisF έγραψε:Η υγρασία τους πως σου φάνηκε?
Γιατί η δική μου πείρα λέει τουλάχιστον 3 μήνες να πέσει λίγο, γιατί αλλιώς σβήνουν συνέχεια.. Αυτά που δοκίμασα εγω δλδ (και 4-5 άλλα κουτιά διαφορετικών πούρων)

Δεν είχα προβλήματα τέτοιου είδους με τα Hoyo (κάτι που συνειδητοποιώ μόλις τώρα). Φυσικά περιμένω μέχρι να βάλω χέρι και τα μεγάλα που περιμένουν περίπου 6 μήνες στο .... τέρας.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιούλ 16, 2009 1:27 pm

Να θυμάστε ότι έχουν σταματήσει να παράγονται και εκτιμώ ότι λόγω μάρκας, θα αποκτήσουν μια κάποια αξία, παρά το γεγονός ότι τα διαθέσιμα είναι συνήθως υπόλοιπα προβληματικών ετών παραγωγής.

Δεν έχω κανένα και ζήτημα άν έχω καπνίσει μια κούτα. Λίγο στεγνός ο καπνός θυμάμαι, αλλά αυτό είναι γενικώς χαρακτηριστικό των Hdm κατά τη γνώμη μου.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιούλ 16, 2009 4:36 pm

Α ρε κουκ δεν μας τα λεγες νωρίτερα, να έπαιρνα μερικά de roi;
Εξαφανίστηκαν την ίδια μέρα που τα έβαλε ο 1001 (και terminal).
Πάλι καλά που χτύπησα αμέσως τα PDC.

Είχα επηρεαστεί από συνομήλικα Punch Coronas, που μου έτυχαν αρκετά πούρα στουμπωμένα.

Εχω καλό στοκ από τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους τα de dieux (το γραψα καλά άραγε) από την εποχή του τελευταίου Αγίου :wink:
Άβαταρ μέλους
Greekos

Re: HOYO DU DAUPHIN

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τρί Ιαν 24, 2017 8:34 pm

Ξεσκωνίζω ένα παλιο thread!!! :)Hoyo de Monterrey Le Hoyo du Dauphin

Μετά από σύντομη επίσκεψη μου για συναντήσεις για την δουλειά στην πρωτεύουσα υπό την έξοδο (London) πέρασα από τον καταπληκτικό humidor του Sakahian στο St James str για να δω τι υπάρχει κ να πάρω κ κάνα κοντόχοντρο παρταγας για καφέ - είχα μαζί μου στον τραβελ αλλά για τα δικά τους πάντα είναι πιο παλιά.. :D
κ τσουπ βλέπω μια ανοιχτή κούτα με έτος 1999 με 5 στικ με ράπερ καφετί ανοιχτό προς γριζοπράσινο με λίγο πλουμ.

Πιάνω 3 κ μαζι με κατι αλλα΄μου τα πακετάρει.
Κρατάω το ένα πριγκιπόπουλο το κόβω στο μαγαζί κ ανάβω βγαίνοντας κ ήδη σχεδίασα στο μυαλό μου διαδρομή για να το απολαύσω... θα πάω να πάρω διπλό εσπρεσσακι στο χέρι θα περάσω απο το πάρκο με την γέφυρα θα βγω απεναντι θα αρραξω 10 λεπτα σε παγκάκι

Εικόνα

κ μετά έξω απο το war room του Churchil κ μετά westminster για το μιτινγκ !!!

Εικόνα

κ έτσι κάνω.
Το Ντοφαν είναι ανεμικό αρκετά γλυκό κ με μπόλικο γρασιδόξυλο που είναι σε βρεγμένο δάσος ίσως τσάι ή πολύ νερομένο γαλλικό καφέ με βουτημένο άγλυκο μπισκότο. Όλο έτσι πήγε πολύ σμουθ μέχρι το τέλος αλλά κ πολύ ανεμικό..
η αλήθεια είναι ότι το έκανα μέχρι τα δάχτυλα
Με τον καφέ απογευματάκι κατά πριν σουρουπώσει ήταν καλό! δε το είχα ξανακαπνίσει κ έιναι κ το πιο γέρικο πούρο που έχω κάνει... :shock:

Τα άλλα θα τα κάνω σύντομα γιατί δεν τα βλέπω να κρατανε γεύσεις απο δω κ πέρα.. :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιαν 25, 2017 7:57 am

καλημέρα Νίκο, εξαιρετικό το μικρό laguito του Λάκκου
πρόσφατα εμφανίστηκε και στο τελευταίο μας top ten
έχει παίξει πολύ εδώ μέσα, εντός, εκτός, κι επί τα αυτά:

/viewtopic.php?f=64&t=3615&p=65381&hilit=le+hoyo+du+dauphin#p65381
/viewtopic.php?f=64&t=2570&p=41976&hilit=le+hoyo+du+dauphin#p41976
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τετ Ιαν 25, 2017 10:24 am

Καλημέρα Τάκη
Ναι δεν ήμουν σίγουρος που να το γράψω .
Θυμόμουν τις δεσποσινες σου αλλά κάτω από τη νουβέλα σου έτρεμα να γράψω!! :) Αυτό φαινοταν αφημένο κ προβληματίστηκα.

Όταν ήμουν στο μαγαζί θυμηκα τα λόγια σου από τις δεσποσινες κ γιαυτό τα πήρα για να δω κ εγώ !

Το πριγκιπόπουλο μου έδειξε ότι ήταν πολύ καλό πούρο αλλά τα χρόνια του άρχισαν να φαίνονται.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιαν 25, 2017 10:45 am

το έχουνε το θέμα αυτό αρκετά vintage...

Επιστροφή σε “Θέματα επικαιρότητας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες