μουσικη συνοδεια πουρου

Θέματα επικαιρότητας που απασχολούν τον καπνιστή
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: μουσικη συνοδεια πουρου

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Φεβ 20, 2014 6:20 pm

jimbo έγραψε:H.Takis Magnum 50 :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
έχω πεσει κάτω απο την καρέκλα ......
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 14, 2015 6:30 pm

Πως λέμε πως σε ένα καλό πούρο είναι ΟΛΗ η Κούβα εκεί μέσα;;;

Έτσι εδώ φίλοι είναι συμπυκνωμένες όλες οι Η.Π.Α.

Απολαύστε πολλά ιερά τέρατα της μουσικής ενωμένα, κάτω από τους ήχους Rock n' Roll, Rockabilly, Honky tonk, και δε συμαζεύεται!!! :D

https://www.youtube.com/watch?v=NJQnZ0B ... E502140599
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Ιαν 14, 2015 6:56 pm

Και για τους φίλους του σκακιού..

Galt MacDermot - Coffe Cold
https://www.youtube.com/watch?v=zMsnnH7Tu34&index=53

Jimbo θυμάμαι σου άρεσε το...σκάκι :wink:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιαν 15, 2015 3:34 am

Το... σκάκι μπορεί να μη μου αρέσει, αλλά μου αρέσει αυτή που παίζει :lol:

Και το τραγούδι βεβαίως βεβαίως!

Μετά τις κοκκινομάλλες και τις μελαχρινές πιάνουμε και ξανθιές τώρα στο φόρουμ; :mrgreen:
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Μάιος 06, 2015 3:40 am

Όταν ξεκλέψετε καμιά ωρίτσα, κάντε αν θέλετε τον κόπο να δείτε αυτό, πραγματικά αξίζει.
Είναι μια περίεργη μίξη ενός roadtrip από Τέξας σε Λουισιάνα (Lou-Easy-Ann που έλεγε και ο J.J Cale :D )
που πατάει όμως στη μουσική της περιοχής, με πρωταγωνιστή τον Hugh Laurie, που εκτός από χαρισματικός ηθοποιός είναι και τρομερός πιανίστας. Σταματάει σε μοναδικά μέρη, που για τους μουσικόφιλους έιναι... ένα κι ένα, με τερματικό προορισμό τη Μέκα του είδους, Νου Ορλίνς!
Ποια είναι αυτή η μουσική;
Μία μυστηριώδες και μαγική blues μαζί με country και jazz.
Μην ξεχνάτε εξάλλου πως αυτά τα 3 είδη, είναι τα μοναδικά αμιγώς αμερικάνικα.
Καλή απόλαυση, θα σας αρέσει σίγουρα!

https://www.youtube.com/watch?v=kXGMYpBilrY
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 06, 2015 6:03 am

Dios salve el Sur! (*) :wink:

ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό Jimmy, μέχρι και Tom Jones σε "black version" έχει
ο Hugh Laurie είναι πάντα άπαιχτος, τον έχει το δαίμονα του R 'n' B μέσα του

(*) God Save the South! (& Dixieland) 8)
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Μάιος 06, 2015 8:08 am

:!: :!: :!: το αφησα να παιζει αλλα ειμαι δουλεια και δεν κραταω καν πουρο!!
Ειναι ομως απο αυτα που μου αρεσουν και σαν μουσικη και σαν "project" :!:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 27, 2016 9:48 am

Ακούστε ρε παιδιά ένα θέμα από απίστευτους μουσικούς...
Η fusion jazz στα καλύτερά της!!!
Ένας και ένας είναι όλοι τους.

https://www.youtube.com/watch?v=xdh6wF-w3UA&feature=share
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Ιαν 27, 2016 12:13 pm

jimbo εγώ αυτήν την περίοδο ξεκοκαλίζω τα free

https://www.youtube.com/watch?v=_eZOG-T ... 873CFEDA58
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 27, 2016 2:57 pm

Άλλη παράνοια από κει...
Αυτά τα κομμάτια δε γράφονται με τίποτα.
Μόνο παίζονται με τη μία, και δεύτερη δε γίνεται. Θα βγει άλλο.
Πόσες φορές έχω προσπαθήσει να το κάνω εδώ, απλά δε λέγεται.
Δε με παίζουν όμως.

Στο μούρικα, για να παίξουν τόσο free jazz, το μόνο που λένε από πριν οι μουσικοί μεταξύ τους, είναι το κλειδί. Τη τονικότητα δηλαδή. Και ξεκινάει ο καθένας να παίζει, και ό,τι βγει! Συνήθως μετά από λίγη ώρα, ο ένας "βρίσκει" τον άλλον από συνήθεια, και ακούγεται πιο λογικό το αποτέλεσμα. Φαίνεται και σε αυτό που ανέβασες αν το προσέξεις.
Εδώ σε όσους το έχω πει, με κοιτάνε λες και είμαι από τον Άρη.
Θέλουν να τους πεις συγκεκριμένα τι να παίξουν, τουλάχιστον τις συγχωρδίες. :(
Δε πειράζει, μου φτάνει που το έκανα έστω και λίγο, εκεί που έπρεπε, εκεί που γεννήθηκε αυτή η μουσική.

Είσαι μουσικός Θωμά;
Συνήθως τέτοια μουσική παίζουν οι μουσικοί μόνο για άλλους μουσικούς, και κυρίως για τον ευατό τους.
Θα μου φανεί περίεργο αν μου πεις πως δεν παίζεις κάποιο όργανο!
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Ιαν 27, 2016 3:48 pm

jimbo θα σου φανεί περίεργο αλλά δεν παίζω κάποιο όργανο :lol: Ακούω πολύ μουσική όμως. Πολλές φορές αυτά που ακούω δεν μπορούν να τα ακούσουν οι άλλοι εύκολα. Σε μερικούς ακούγεται σαν θόρυβος.

Έχε υπόψιν σου πάντως (που θα το ξέρεις φαντάζομαι) οτι το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι κάποιο καπρίτσιο ή πείραμα του Coltraine αλλά κομμάτι δουλειάς μιας ολόκληρης περιόδου. Μάλιστα της τελευταίας του περιόδου, εκεί κατέληξε μουσικά δηλαδή.

Ρίξε μια ματιά στην δουλειά του Pharoah Sanders αν δε το έχεις κάνει ήδη δηλαδή. Sun Ra δεν αναφέρω καν είναι κλασσική αξία.

Αυτοί οι 3 είναι οι αγαπημένοι μου Jazzίστες. Για τα υπόλοιπα μην με ρωτήσεις θα τρομάξεις :lol:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιαν 28, 2016 9:22 am

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που ακούς τόσο hardcore jazz χωρίς να παίζεις μουσική.
Nαι, προφανώς τους ξέρω και τους δύο.
Πίστεψε με, με τα ακούσματα που έχεις, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εύκολο να ξεκινήσεις να παίζεις πιάνο ή κάποιο brass!
Ούτε πολύ χρόνο για μελέτη θες, ούτε τίποτα. Γιατί δε το ξεκινάς;

Το δύσκολο στη jazz, δεν είναι τόσο να παίξεις ένα συγκεκριμένο όργανο, αλλά τα ακούσματα.
Και στην Ευρώπη by default δε τα έχουμε. Σκέψου πως όλοι αυτοί, απλά ξυπνούσαν το πρωί, άνοιγαν το ράδιο, και έπαιζε τέτοια όπως εδώ παίζει... Παντελίδη
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Ιαν 28, 2016 1:21 pm

Αυτά δεν είναι hardcore. Αυτά είναι hardcore: :)
https://www.youtube.com/watch?v=kWXqg0H ... pqOpQLsVUv
Btw μπορείς να το ακούσεις?

Τα ακούσματα μου δεν περιορίζονται στην jazz, βασικά η jazz είναι απο τα είδη που έχω ακόμα αρκετό δρόμο ακόμα για να σχηματίσω σοβαρή άποψη. Με κλασσική μεγάλωσα και μάλιστα σύγχρονη. Ως εκ τούτου όταν μεγάλωσα απέκτησα μια κλίση στην κλασσική του 20ου αιώνα, music concrete, minimal και πάρα πολλά ηλεκτρονικά.

Η μόνη μου επαφή με τα σκυλάδικα ήταν μέσω της τηλεόρασης και δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Είναι κρίμα γιατί η Ελλάδα έβγαλε και μερικούς σοβαρούς μουσικούς που εδώ δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Η πιο τρανταχτή περίπτωση είναι ο Χρήστου που ήταν και μαθητής του Wittgenstein (αυτό το ξέρουν ακόμα λιγότεροι).

Το όργανο, ναι είναι λίγο απωθημένο και σε κάποια φάση αν ηρεμήσω λίγο και βρώ χρόνο μπορεί να το επιχειρήσω. Πιάνο δηλαδή που είναι και βάση για να κάνεις πολλά πράγματα πχ synth κτλπ. Ο κολλητός μου πάντως το επιχειρεί με πιάνο αυτήν την περίοδο και τα βρίσκει σκούρα (και έχει και αυτός πολύ καλά ακούσματα).

Πάρτε και λίγη καταπληκτική ethio-jazz
https://www.youtube.com/watch?v=OqBLxjcaoaM
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Ιαν 28, 2016 1:30 pm

Εχω ακουσει Χρηστου. Αλλα οτι ηταν μαθητης του Wittgenstein του δινει αλλη διασταση!
Τελευταία επεξεργασία από svensk σε Πέμ Ιαν 28, 2016 5:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιαν 28, 2016 4:07 pm

Αυτό Θωμά δεν είναι μουσική.
Είναι κάτι που το ακούς αν έχεις πάρει LSD για να σκαλώσεις ακόμα περισσότερο :lol:
Προφανώς και μπορώ να το ακούσω, μου αρέσει κιόλας, όπως όμως θα κάτσω να ακούσω να κύματα να σκάνε στη στεριά.
Όχι σαν μουσική.

Όσο για το άλλο που λες,
η κλασσική μουσική(μάλλον εννοείς την εποχή του ρομαντισμού όταν λες σύγχρονη ή ιμπρεσιονισμού;), εξ`ορισμού είναι το άκρως αντίθετο από τη jazz ή ακόμα καλύτερα τη σύγχρονη μουσική θεωρία.
Εξάλλου, 3 είναι οι μουσικές θεωρίες που υπάρχουν στη γη.
Κλασσική, σύγχρονη δυτική, σύγχρονη ανατολική.
Άλλου παπά ευαγγέλιο. Μιλάω καθαρά μουσικά, και για κανόνες μουσικής.
Σκέψου όμως πως ο πρώτος jazz μουσικός, εμείς θεωρούμε πως είναι ο "και καλά" κυριότερος εκπρόσωπος του -μουσικου-ιμπρεσιονισμού, κλασσικός μουσικός, Claude Debussy.

Στην κλασσική λοιπόν μουσική, υπάρχουν πάρα πολλοί κανόνες. Και μάλιστα κάποιοι είναι και αυστηροί.
Ενδεικτικά θα σου αναφέρω ελάχιστες χτυπιτές απογορεύσεις, σε περίπτωση που κάτι θα σου θυμισει σαν αναφορά.
Παράλληλες πέμπτες, παράλληλες όγδοες (οκτάβες) τρίγωνα του διαβόλου (ελαττωμένες πέμπτες), σχεδόν απαγόρευση ακούσματος της δεύτερης και τέταρτης νότας της τονικότητας. Και αν χρονικά πάμε και πιο παλιά, είχαν φτάσει σε σημείο να καίνε ανθρώπους, γιατί τόλμησαν και έπαιξαν μινόρε συγχωρδίες!!!!!!! Ήταν φάλτσα έλεγαν η μικρή τρίτη. Μόνο μεγάλες. Ματζόρε, γιατί μόνο αυτή είναι αρκετά majestic.
Έγραφαν μουσική λες και είναι μαθηματικά. Σύμφωνα με τους κανόνες εδώ μπορούμε να βάλουμε αυτή τη νότα, εδώ εκείνη, και παραπέρα... καμμία.
Ακόμα και σήμερα τολμούν τα ωδεία και κάνουν μαθήματα αντίστιξης, και σωστής σύνθεσης. Το θεωρώ προσβλητικό.

Κάτι άλλο που με εξοργίζει, είναι ότι ακόμα και σήμερα, αυτοί που ακολουθούν κλασσική μουσική μόρφωση, δε γίνονται μουσικοί αλλά ερμηνευτές. Βλέπεις έναν άνθρωπο που έχει δίπλωμα σε πιάνο ή κάποιο έγχορδο(έχει φάει τα χρόνια του στη μελέτη δηλαδή), και δε μπορεί να παίξει ΤΙΠΟΤΑ μόνος του αν δεν είναι γραμμένο. Απλά πάει και το διαβάζει. Ακόμα και να του πεις παίξει μου κάτι στην τάδε τονικότητα, θα πάει και θα βρει ο αθεόφοβος ένα μουσικό θέμα που έχει μελετήσει και θα σου παίξει αυτό. Όχι δικιά του σύνθεση, ούτε έστω έναν αυτοσχεδιασμό της στιγμής. Έχω γνωρίσει αρκετούς, που στη κυριολεξία τα έχουν βροντήξει όλα ακόμα και ένα χρόνο πριν τις εξετάσεις του τελικού διπλώματος.
Όλους τους ρωτησα "γιατί;"
"Γιατί αν συνέχιζα, θα μισούσα τόσο πολύ το μουσικό όργανο που αγαπάω, και απλά δε θα ξανακουμπούσα τα χέρια μου πάνω του." Όλοι όμως το ίδιο πράγμα να μου λένε. Όλοι.
Μία άλλη κοπέλα, τελείωσε, (δηλαδή πήρε το ανώτατο διπλωμα) δεν μελέτησε και δεν άκουσε ποτέ ξανά της κλασσικά θέματα, και ξεκίνησε από την αρχή σε άλλα ωδεία, σύγχρονη μουσική θεωρία.

Όσο και να μου αρέσει λοιπόν να απολαμβάνω κάποια μουσικά θέματα που ανήκουν στο χώρο της κλασσικής, δε μπορώ παρά να απεχθάνομαι όλη τη φιλοσοφία και κουλτούρα που τρέχει-έτρεχε μάλλον- από πίσω της. Πόσο μάλλον όταν έφταναν στο σημείο να κάψουν ανθρώπους, γιατί πολύ απλά δεν ακολούθησαν όλους τους ηλίθιους κανόνες τους. τέχνη σου λέει μετά.
Μάλλον κάποτε το ίδιο σκέφτηκαν και μερικοί όπως Debussy, Beethoven και Chopin και άφησαν πίσω κάτι που πραγματικά άξιζε. Όχι μόνο τη μουσική τους, αλλά και την επανάσταση τους, που ο καθένας από αυτούς τους τρεις, άλλαξε κάθε φορά και διαφορετικά τη μουσική. Επίσης, αν οποιοσδήποτε από τους τρεις είχε γεννηθεί λίγο πιο παλιά, δε τη γλύτωνε τη πυρά.
Και ο Beethoven, σαν ο πιο παλιός από αυτούς, είχε μεγάλα θέματα. Απλά άρχισε να κάνει τα τσαλίμια του όταν ήταν ήδη πολύ γνωστός, και δεν τους έπαιρνε να τον λιτσάρουν.

Στη jazz, όλα τα παραπάνω είναι κάτι παραπανω από συνηθισμένο. Βασικά εκεί πατάει όλη η κοσμοθεωρία της.
Δε λέω ότι είναι καλύτερη μουσική, γιατί οι δύο κόσμοι είναι χαοτικά διαφορετικοί. Απλά αν προσοπαθήσεις να τις συγκρίνεις, είναι σα να συγκρίνεις μήλα με.... πούρα και αυτοκίνητα.

Και μετά όλη τη πολυλογία μου, σε ρωτάω.
Ο φίλος σου που τα βρήκε σκούρα στο πιάνο, τι πιάνο πήγε να μάθει;
jazz, ή κλασσικό;
Σε περίπτωση που έκανε το δεύτερο, απλά προσπαθούν να του κάνουν delete σε ό,τι ξέρει μέχρι τώρα, και να τον μάθουν κάτι άλλο. Τον κλασσικό τρόπο σκέψης. Και είναι λογικό.

Καταλαβαίνω πως κάποιοι μπορούν να πιστέψουν ότι διαπράττω ύβρη με τα λεγόμενά μου, είναι όμως συνειδητά η άποψή μου πάνω στη μουσική.

ΥΓ. επειδή ανέφερα και τη σύγχρονη ανατολική θεωρία μουσικής, μη πάει ο νους σας σε... τσιφτετέλια.
Πάρτε ένα παράδειγμα της μαγείας της.
https://www.youtube.com/watch?v=N4bg-mv ... VpjWHhlEnb
-----------------------

Επιστροφή σε “Θέματα επικαιρότητας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες