Πουρίων 2017

Θέματα επικαιρότητας που απασχολούν τον καπνιστή
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Re: Πουρίων 2017

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Τετ Φεβ 15, 2017 11:30 am

Πουριων DIY 2017
Στον Fairlight για τον καταπληκτικό του freezador
Πουριων Φιλικοτητας 2017
Στον Nikos H. για την συνάντηση μας,τις συμβουλές του και τις χορηγίες του
Πουριων Γνώσης 2017
Στον Τάκη με τα υπέροχα tastings του,και την μεγάλη προσφορά του στο φόρουμ
Πουριων Λογοτεχνία 2017
Στον svensk για την "Κάμπια"
Πουριων Μεγαλοκαρδιας 2017
Στον author που μας φιλοξενεί σε τούτο εδώ το φόρουμ
Πουριων Anti-virus 2017
Σε όλους αυτούς που αντεδρασαν σε κάθε απειλή που στάθηκε απέναντι στο φόρουμ
Αυτά για αρχή :wink:
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Φεβ 15, 2017 2:28 pm

Πουρίων Alcemista στον Τάκη που μας τρέλανε με το Project του και ακόμα μιλάμε για αυτό
Πουρίων ευρεσιτεχνίας στον Θωμά που με το project του είμαστε σε αναμονή και χαιρόμαστε με τις επιτυχίες του όσο προχωράει * αργά ή γρήγορα δε παίζει ρόλο *
Πουρίων φιλοξενείας στους Tommi - Goutsou - Triantafyllos που όταν ανέβηκα Θεσσαλονίκη, δεν ήθελα να φύγω ! Ευχαριστώ παιδιά και σε λίγες μέρες πάλι μαζί!
Πουρίων Police Officer - Άμεση Δράση Old school ( όσοι ξέρετε τα παλιά Ζητόνια πως κινηγούσαν και φωνάζανε ) στο φίλο από καρδιάς Νίκο τον Κρητικό που δε μασάει μία και όταν χρειάζεται οδοστρωτήρας γίνεται!
Πουρίων φιλοξενίας φόρουμ στον Author
Πουρίων tasting on the road με φοβερές φωτογραφίες στο Νίκο Doc! Σχεδόν πάντα μας ταξιδεύει και η περιγραφή του
Πουρίων φωνάρας , κεφιού και τραγουδάρας στο Petran !
Πουρίων χορηγιών .... σε όλους που από καρδιάς μου έδωσαν ότι δε θα έδινε η μάνα στο παιδί!!
Πουρίων τρέλας & ψαξίματος και ότι πιο παλιό υπάρχει παίζει να το έχει φυσικά Alex που απλόχερα πάντα όταν βρισκόμαστε προσφέρει μια παλιατζούρα... ΄μούρλια !
Πουρίων γευστικών δοκιμών, ποικιλίας σε c.c. n.c.n. με φωτογραφιες, τιμές, ιστορία κτλ ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΑΚΗΣ ! Τάκη (και) αυτό που κάνεις, το κάνεις τέλεια και μοναδικά!

Θα συνεχίσω εν καιρώ μη τα γράψω όλα με τη μία έχω και για άλλους - όλους !!!
Γιατί υπάρχουν και δεύτερα για μερικούς μερικούς !!!

Εικόνα
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Φεβ 15, 2017 4:31 pm

Εικόνα

ΠΟΥΡΙΩΝ ''ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΑΣ''
Στον παικταρά μας... ανα πάσα στιγμή τρώγαμε τα ΠΑΝΤΑ!!!
που τα έβαζες φίλε μου??? 8)

ΠΟΥΡΙΩΝ 'πολεμικού ανταποκριτή''
Στον Ντάφυ ... φίλε μου και εμείς μαζί σου, τέτοιες live μεταδόσεις... ούτε απο Συρία!!!

ΠΟΥΡΙΩΝ ''Μεταφορέα''
Στον Γούτσου ... που έβαλες ρε φίλε τόσα πούρα με μια τόσα δε αποσκευή ακόμα δεν ξέρω :!: :!: :mrgreen:

ΠΟΥΡΙΩΝ ''Δεν σε είδα μα σε ξέρω''
Στον Γρηγοράκο ... λεβεντόπεδο.. σίγουρα θα τα πούμε και απο κόντα σύντομα!!

ΠΟΥΡΙΩΝ ''Ναι μεν ... αλλά''
Στον Γιάννη ... έκανε το παζάρι του, πήρε τα Μοντε Α του και πλήρωσε .... μισά :twisted: :twisted: !

ΠΟΥΡΙΩΝ ''Με λύγισες ρε φίλε''
Στον Λευτέρη... Που με την κάθοδο του Κωνσταντίνου την τελευταία φορά μου έφερε μια τρελή χορηγεία... επιφυλάσσομαι!!

ΠΟΥΡΙΩΝ ''Όλα σε θυμίζουν''
''παλιά και αγαπημένα... πράγματα δικά σου ... καθημερινά''.... όχι ότι θα το δεί κάποτε, αλλά το δικαιούται.... Στον Τζίμπο

Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Φεβ 15, 2017 6:02 pm

μπράβο! καλά το πάτε... :arrow:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Φεβ 15, 2017 7:41 pm

Πουρίων «Σιγανοπαπαδιά»
Στον Τριαντάφυλλο εκ Θεσσαλονίκης που δεν γράφει πολύ εδώ μέσα αλλά μια χαρά κόλλησε στην παρέα και ακολουθεί κατά γράμμα τους κανόνες της μονής.

Πουρίων «Δώσε και μένα μπάρμπα»
Στον Τόμμι που μοιράζει τα πάντα. Η αβρότητα στο μεγαλείο της!

Πουρίων «Ο κόσμος να χαλάσει θα σας συναντήσω»
Στον Ψηλέα, που έγινε και μασίστας στην τελευταία συνάντηση μας, μιας και ένα χαζογκομενάκι που ποτέ δεν ευρέθη, έκλεισε το αυτοκίνητο του διπλοπαρκάροντας και έπρεπε να ληφθούν δραστικά μέτρα για να μπορέσει να φύγει (Δυστυχώς Νίκο δεν την έχω πετύχει στη γειτονιά ακόμη!)

Πουρίων «Πονάει η κοιλιά μου απ’ τα γέλια (και το φαγητό…)
Στον Χάρη στην ταβέρνα του Μακάριου. Εννοείται ότι θα σου ξανάρθω

Πουρίων Καλύτερης Προσφοράς Ευγενικής Χορηγίας

Στον Τριαντάφυλλο εξ Αθηνών. «Ένα φοντάν θα πάρετε;»

Έπεται συνέχεια…
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Φεβ 16, 2017 5:21 am

Ήρθε η ώρα και για τα φετινά Πουρίων. Νάτα νάτα.. σερενάτα..

Aς ξεκινήσει η απονομή και των δικών μου λοιπόν:

1. Πουρίων "μπεντένι" ή βράχος ή κολώνα του σπιτιού κλπ στον Τάκαρο !! Διότι χωρίς αυτόν το οικοδόμημα απλά θα πέσει..
Σε ευχαριστώ διπλά για την παρέα και την φιλία σου. Να συνεχίσεις πάντα έτσι, αυτό που κάνεις άλλωστε είναι πολιτισμός και όχι απλό χόμπυ.

2. Πουρίων "alter ego" στον έτερο καλό μου φίλο τον Νίκο Doc, ο οποίος αποτελεί καθρέπτη του Τάκη και ο ένας βλέπει στον άλλο ένα κομμάτι του εαυτού του. Εγώ τους χαίρομαι αμφότερους! Σε ευχαριστώ επίσης φιλαράκι μου που μας άνοιξες τόσους δρόμους στα malt (αν και προσωπικά προχωράω με αργούς ρυθμούς).

3. Πουρίων "δε λείπει ο Μάρτης απ' την Σαρακοστή" στον τρίτο καλό μου φίλο τον Αλέξανδρο. Δεν μπορώ να φανταστώ είτε την παρέα μας είτε το φόρουμ χωρίς τον πολυαγαπημένο μου τζουτζούκο. Για σένα τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Θα σου ευχηθώ απ' την καρδιά μου ότι καλύτερο για την ζωή σου....

4. Πουρίων "μη με ακουμπήσει μόνο γιατί είμαι αγοράκι" στον τροβαδούρο του έρωτα, το φιλαράκι μου τον Petran, που ενώ στέκεται κύριος στο πάλκο όταν τραγουδάει το μόνο που δεν θέλει το κοκοράκι μας είναι να τον ακουμπήσει καμία "συνάδελφος" γιατί είναι και ασυγκράτητο το παιδί μας!

5. Πουρίων "φιλότιμο 2016" στον φίλο μου τον Γρηγόρη (GregV), ο οποίος έχει δείξει φιλότιμο που δεν πάει άλλο για χάρη των φίλων του και σε ευχαριστώ πολύ!!

6. Πουρίων "κοιτάζω απέναντι, μέσα απ' το κυάλι, (ααααχ μανάαααριιι μου...)και γράφω" στα πρότυπα του σκέφτομαι και γράφω που λέγαμε και στο σχολείο, στον σχολάρχη μας Svensk! Ο οποίος ασυγκράτητος, αφού σηκωθεί κάνει τις διατάσεις του, τρέξει στο γήπεδο και τρίψει κανένα κώλο, γράφει κατά ριπάς.. Καλοτάξιδο το βιβλίο σου φιλαράκι μου!

7. Πουρίων "πρασινοσκούφη - υποψηφίου αλεξιπτωτιστή" στον αγαπημένο μου Σουλεημάν. Καλά ρε Γιαννάκη, σαν το κράτος μας και εσύ; Πάλι υπό αξιολόγηση; Toν πήρες το μπερέ σου και με έκανες περήφανο γι αυτό θα περάσεις και ΣΒΕΑ (Σχολή Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστών) τώρα γιατί έχω για σένα μεγάλα όνειρα. Το σίγουρο είναι ότι βλέπω τον εκπαιδευόμενο να περνάει κάποια στιγμή τον εκπαιδευτή και χαίρομαι γι' αυτό.

8. Πουρίων "φίλε μου κάνε κανένα ευχέλαιο καλού κακού" στο φιλαράκι μου τον Πανούλη. Ρε μάγκα τι να σου πω εμ' δε σου πήγε καλά το 16 εμ και με προβλήματα στο 17; Κάνε ένα ευχέλαιο και πες ότι εύχεστε για μένα να σας τα φέρει ο Θεός διπλά. Εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα πάντως.

9. Πουρίων "Ηabanos της χρονιάς 2016" στον φίλο μου τον Χάρη! Βασικά η ίδια η Habanos πρέπει να σου κάνει άγαλμα και να στο δώσει το βραβείο Χαρούλη γιατί σε περιφερειακό επίπεδο κάτι μου λέει ότι είσαι πίσω από τις μισές πωλήσεις που γίνανε στα καταστήματά της την χρονιά που πέρασε!

10. Πουρίων "δυναμικής παρουσίας" από κοινού στους νέους μας φίλους Mic, Karachrist, Mastoras, Matchoman. Σας εύχομαι να βρείτε στο φόρουμ το λιμάνι που ζητάτε όχι για να αράξετε αλλά για να αντλείτε εφόδια και να γνωρίσετε νέους κόσμους.. Στην επιστροφή σας, μπορείτε να μας λέτε για τα ταξίδια σας και ότι άλλο αγαπάτε..

11. Πουρίων "στροφή 180 μοιρών" στον φίλο Douka κατά κόσμον Νικόλα. Γιατί έδειξες έμπρακτα ότι κατάλαβες και σε βλέπω και βαδίζεις σε σωστό μονοπάτι. Αν ωριμάσεις και συνεχίσεις έτσι, να θυμάσαι ότι μπορείς να καταταγείς και συ στις ειδικές δυνάμεις του φόρουμ. Θα σου βάλω δίπλα σου έναν παλιό λοκατζή (Σουλεημάν) να σε στρώσει.

12. Πουρίων "σας χρωστάω μια μεθιά απού θα βγάνει διαόλους" στους συντοπίτες μου Λευτέρη και Κωνσταντίνο. Τα έχουμε πει θα ξεκινήσωμε γύρω τα χωριά από Μαλάξα να πάμε Θέρισσο και από Ζούρβα, Κεραμειά, ντρέτα στον Αποκόρωνα και ύστερα στα μέρη μου, δεξιά στο Σέλινο και να γυρίσουμε από Νια Χωριά, Καστέλι, Κολυμπάρι. Δεν θα αφήσουμε καφενείο για καφενείο που να μη μπαίνουμε να πίνουμε και καρφί στο επόμενο.. υ.γ. Ευθύνη για τα ξέτελά σας δεν έχω.

13. Πουρίων "Στοά P2" στον φίλο μου τον Rigeliano. Κωσταντίνε, μέσα στα σκοτεινά τραπεζικά και μη κυκλώματα που γυρίζεις με ένα P2 ανα χείρας, δεν ξέρω που πας. Το σίγουρο είναι ότι το "χρήμα" είναι ακουμπισμένο αλλού. Σου εύχομαι ολόψυχα και σε σένα ότι το καλύτερο για τον χρόνο που τρέχει και όχι μόνο.

14. Πουρίων "ανοιχτούς λογαριασμούς" στους εκ' Θεσσαλονίκης ορμώμενους Tommi και Goutsou. Εσείς ήρθατε, μας είδατε, μας παρακολουθείτε..., εμείς όχι ακόμα. Πρέπει να ανέβω κάποια στιγμή στην συμπρωτεύουσα να οργανώσω και να ανταποδώσω την επίσκεψη. Και την παρακολούθηση.

15. Πουρίων "Στέλιος Καζαντζίδης" στον ξενιτημένο μας Greeko, που τον τρώει το κρύο και η βρόχα της Αγγλίας πλην όμως περιμένουμε (χωρίς να λάβει ειδοποίηση στο πάμε πακέτο) κάποια στιγμή να μας επισκεφθεί. Η κάποια στιγμή σύντομα έτσι..όχι μετά από 10 χρόνια.

16. Πουρίων "ποζέρι της χρονιάς" στον ένα και μοναδικό Καντάφι, που σελφοκονταροχτυπιέται κάθε μέρα στους δρόμους (όλο στο facebook σε βλέπω) της πόλης για να μας μεταδώσει ζωντανά τις τελευταίες αγορές του απ' τον κόσμο του internet.

17. Πουρίων "μη μου τους κύκλους τάραττε" στον επιστήμονα-εφευρέτη του φόρουμ Fairlight, που μέρα και νύχτα κλεισμένος σε ένα εργαστήριο ανακαλύπτει τον εσωτερικό κόσμο του coolidor του. Καλογέμιστος εύχομαι..

18. Πουρίων "τσέχικη κουζίνα" στον Trendy. Περιμένουμε ανταποκρίσεις από τις σπεσιαλιτέ των καλοφαγάδων στην Τσεχία, να διευρύνουμε τους ορίζοντές μας και με κάτι νέο.

19. Πουρίων "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" στον Harmonica. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.

20. Πουρίων "JUMBO" ναι καλά διαβάσατε JUMBO, στον πρώην καλόγερο Jimbo. Είναι βαριά η καλογερική γι' αυτό και παίρνει επάξια ένα βραβείο πουρίων απ' το Jumbo (απ' αυτά τα ψεύτικα ντε τα αποκριάτικα) για το οποίο πλήρωσα το αστρονομικό ποσό των 0,99 Ευρώ. Και πολλά του είναι...

Περιμένω και τα δικά σας βραβεία. Μην διστάσετε όσοι έχετε θέματα μαζί μου να με στολίσετε. Όπως λένε οι Κεφαλονίτες σας περιμένω μ' ένα μάτσο φιόρια και την καρδιά στην κωλότσεπη....
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 16, 2017 7:49 am

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Φεβ 16, 2017 11:47 am

Πουρίων «Πυρ κατά ριπάς»

Στον απίστευτο Ντον. Η ποιότητα και η ποσότητα των πούρων, όπως επίσης και η λεπτομέρεια των ποστ είναι απίστευτη. Ο Μιν Ρον Νι ωχριά μπροστά σου!

Πουρίων «Θα σε χορέψω στο ταψί»

Στον Κρητίκαρο που όταν τα πάρει, καλυτέρα κρύψου κάπου στον Όλυμπο γιατί στον Ψειλορίτη θα σε βρει!

Πουρίων «Είμαι εδώ»

Στον Author που ναι μεν δεν μπαίνει συχνά, αλλά όταν χρειάζεται επεμβαίνει άμεσα.

Πουρίων «Θα σου ανοίξω την καρδιά μου»

Στον Πετράν. Δεν τον έχω ακούσει να τραγουδάει, αλλά αν η φωνή του είναι σαν την ψυχή του, τότε τύφλα να ‘χει ο Ρέμος!

Πουρίων «Τα πίνω όλα, χάπια, ουίσκυ και κόκα κόλα»

Στον Άλεξ. Γερό ποτήρι ο μαλλιάς. Μου θυμίζει τα νιάτα μου!

Πουρίων «Με την απουσία θα χάσεις την ουσία»

Στον Jimbo, που μάλλον δεν γυρίζει πίσω. Πέρυσι μου έδωσε τον Πουρίωνα «καλύτερου come back». Έλα να στο δώσω εγώ πίσω φέτος!

Πουρίων «Τι να κάνουμε που σας αγαπάμε»

Στα κορίτσια μας που μας ανέχονται και ενίοτε μας ακολουθούν στον ανηφορικό δρόμο της διαφθοράς!

Πουρίων «My name is Bond. James Bond»

Στον Μπ*******κα. Κωνσταντίνο Μπ*******κα! Δεν λέω επίθετο, υπολείψεις δεν θιγώ!

Πουρίων «Μετά Βαϊων και κλάδων»

Στον svensk. Άντε και best seller στους New York Times!

Πουρίων «Εξωτερικόυ ανταποκριτή»

Στον Greekos. Θα κάνεις κι εσύ κάποτε Brexit!

Πουρίων «Η μαμά μου η καλή καθαρίζει με Roli»

Δικαιωματικά στον Σουλεηγιάννη. Οι λεκέδες στα άσπρα είναι οι πιο δύσκολοι, να το ξες!

Πουρίων «Πότε θα ξανανταμώσουμε»

Στον Σπυράκο. Έλα, έλα, έλα!

Πουρίων «Ευγενικής χορηγίας σε χρόνο dt»

Στον Mic. Πότε μπήκες, πότε μου ‘στειλες διαστημικά πούρα, ούτε που το κατάλαβα!

Πουρίων «Κωλόψαρου – Στραβόγιαννου»

Ασυζητητί στον Λευτέρη!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Πέμ Φεβ 16, 2017 7:26 pm

Haris_g έγραψε:]

ΠΟΥΡΙΩΝ ''ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΑΣ''
Στον παικταρά μας... ανα πάσα στιγμή τρώγαμε τα ΠΑΝΤΑ!!!
που τα έβαζες φίλε μου??? 8)

Χαρη στο φαΐ δε λεω ποτε οχι!! :D
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Πέμ Φεβ 16, 2017 7:36 pm

Πουριων "cigar lounge"
Στον ιδιοκτήτη του καλύτερου cigar lounge :lol: :lol: τον Λευτερη!!

Πουριων "πουροδιαφθορας"
Σε όλη τη παρεα που με εχει διαφθείρει όσο δε παει αλλο...

Πουριων "φιλοξενίας"
Στον Χαρη που απ' τη πρωτη στιγμή που πάτησα το πόδι μου στη μεγαλόνησο μου έδειξε τι σημαίνει κυπριακή φιλοξενία..!! :D

Πουριων "Παπμερς"
Στον Κρητικό ο οποίος θα τα χρειαστεί σύντομα
(Με το καλό Νικο..!)

Πουριων "αναποφασιστικότητας"
Στον suleygianni (Να τα παρω να μην τα παρω.;;; ) :lol: :lol:

Πουριων "πουροεγκυκλοπαίδειας"
Στον Τακη.Οι γνώσεις του σε οτι αφορά τα πουρα ειναι απίστευτες.!! :shock:

Επεται η συνέχεια.....
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 16, 2017 8:25 pm

Πουρίων «θα ήθελα πολύ να κάναμε παρέα»: απονέμεται στον Tommi
είμαι σίγουρος πως θα είχαμε πολλά να πούμε, κι ακόμα πιο πολλά να κάνουμε Θωμά
προς το παρόν, ας όψεται η απόσταση…

Πουρίων «εξωτερικού χώρου, ιδανικού για ελντοραντικά ταξίδια, ξίδια, μαλτοποσίες, ρεμβασμούς & ψυχοθεραπείες»:
απονέμεται στα θρυλικά Βράχια της Πειραϊκής
θα είναι πάντα εκεί να μας περιμένουν, καλοκαίρια και χειμώνες
για να περάσουμε άλλες τόσες, κι ακόμα περισσότερες, αξέχαστες στιγμές

Πουρίων «γούτσου-γούτσου»: απονέμεται στο Χάρη
το ζουμπουρλούδικο, μαλλιαρό, γελαστό και προθυμότερο του προθύμου αγόρι μας από την όμορφη Κύπρο

Πουρίων «cigars.gr emoticon»: απονέμεται στον Goutsou
Στελάρα είσαι δύναμη, και νονάκιας από τους λίγους
φίλε σε φαντάζομαι σαν emoticon όταν θέλω να υπογραμμίσω κάτι παιχνιδιάρικο
και συνάμα γλυκό, γελαστό, κόκκινο, αγαπησιάρικο, και πολύ γούτσου-γούτσου

Πουρίων «ταχύτερα ανερχόμενου μαλτάκια με ειδίκευση στους νησιώτικους χορούς»: απονέμεται στο Harmonica
Σπύρο keep walking, με το καλό να μάθεις και γιαπωνέζικους

Πουρίων «ο aficionado που έγινε ποδοσφαιριστής / ο ποδοσφαιριστής που έγινε aficionado»:
απονέμεται στον Konstadinos
με τις καλύτερες ευχές μου για τη συνέχεια, στρογγυλή & κυλινδρική

Πουρίων «ο καπνός ταΐζει το αίμα μου, ακονίζει το πνεύμα μου, και ιντριγκάρει τη λιβιδώ μου»:
απονέμεται στον Fairlight
δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει άλλο άτομο με τέτοια γνώση και εμπειρία
σε κάθε είδος και ποικιλία καπνού, που υπάρχει-καλλιεργείται-καίγεται και μυρίζει

Πουρίων «επιτέλους μπορώ να καπνίζω και τους παγωμένους χειμώνες»: απονέμεται στον trendy
αφού τα κρύα της κεντρικής Ευρώπης
δεν είναι πια εμπόδιο για να μπορεί να φουμάρει και να γράφει τις ανταποκρίσεις του

Πουρίων «είμαι πάντα εδώ κι ας μη φαίνομαι»: απονέμεται στον Rigelianos
που με τη διακριτική αλλά σταθερή παρουσία του όλα αυτά τα χρόνια
δεν έχει λείψει από κανένα σημαντικό event της Μονής

Πουρίων «ξενάκι είμαι και θα ‘ρθω»: απονέμεται στον Greekos
άντε, να ‘ρθει εκείνο το φεγγάρι που θα σε γνωρίσουμε κι από κοντά φίλε Νίκο

Πουρίων «μετανοείτε»: απονέμεται σε όλους τους νέους φίλους
παίδες για άλλη μια φορά σας εύχομαι «καλώς ήλθατε», κι άμποτες να ‘ρθει η μέρα να γνωριστούμε κι από κοντά

Πουρίων «μαύρη πέτρα και κλάιν μάιν»: απονέμεται στον ήταν ένας γάϊδαρος με μεγάλα αυτιά

Πουρίων «ταχύτερα ανερχόμενου aficionado με μπερέ και πουλάδα»: απονέμεται στον Suleygiannis
Γιάννη αγόρι μου, είσαι έτοιμος για all-star game!

Πουρίων «ευαίσθητης & διεισδυτικής ματιάς στη φωτογραφική απεικόνιση της καθημερινότητας - και όχι μόνο -
σε συνδυασμό με cool ύφος, fit διάθεση, φρέσκες ιδέες και χαμόγελο»
: απονέμεται στον v_Panos
Πανούλη εύχομαι από καρδιάς το ’17 να φέρει μόνο χαρές και να αφήσει πίσω όλες τις λύπες

Πουρίων «Αρθούρος Σοπενχάουερ - die Welt als Wille und Vorstellung»: απονέμεται στο Svensk
γιατί κατάφερε να γράψει ένα βιβλίο υψηλής λογοτεχνικής ποιότητας, σε μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική του
όταν μάλιστα πριν λίγα χρόνια έκανε τουλάχιστον τρία ορθογραφικά λάθη στη λέξη «παραμάσχαλα»

Πουρίων «μην ακουμπάτε το μικρόφωνο μου, είναι πολύ ευαίσθητο»: απονέμεται στον Petran
αλάνι για σένα σπέσιαλ αφιερωμένοι δυο στίχοι του Γκάτσου σε μουσική Ξαρχάκου:
καίγομαι-καίγομαι, ρίξε κι άλλο λάδι στη φωτιά / πνίγομαι-πνίγομαι, πέτα με σε θάλασσα βαθιά

Πουρίων
«κι αν κοκκινίζω εύκολα
στο τέλος το ελέγχω
και πότε έχω άδικο
το ξέρω, το κατέχω
κι αν μπουν στο αίμα πιπεριές
και στο κεφάλι τσίλια
έχω καρδιά ποτιστική
να σβήνει τα φιτίλια
και γίνομαι μικρό παιδί
χαλί να με πατήσεις
αν μ’ ένα βλέμμα καθαρό
κι αντρίκιο με κερδίσεις
και τότε παίζω μπαλωθιές
και κούπες κατεβάζω
και πιο ψηλά απ’ τον ουρανό
τους φίλους ανεβάζω
:
απονέμεται χωρίς άλλο σχόλιο στον φίλο και αδελφό μου Nickos H

Πουρίων «πιο αγαπημένου ψηλού ραμονομπολιβαράκια σκωτσεζοανεμοδαρμένου ντουκατογίγαντα αγκαλίτσα μυταρόγκα»:
απονέμεται στο Nikos doc
παλικάρι μου να ‘σαι πάντα καλά, να τα λέμε, να τα πίνουμε, να τα φουμάρουμε και να τα περνάμε ωραία!
σε ευχαριστώ που με τιμάς με τη φιλία σου

Πουρίων «46 Ελεύθερων Σπουργιτιών»: απονέμεται στον ομοτράπεζο αγαπημένο φίλο και συνταξιδιώτη Alex
το ελεύθερο πουλί-πνεύμα, με το αισιόδοξο και ανοιχτό μυαλό, που με έχει κερδίσει με το αιώνιο εφηβικό χαμόγελο του
τη χρυσή του καρδιά, αλλά και τους πεντανόστιμους μεζέδες που φτιάχνει… Αλέξανδρε μην μεγαλώσεις ποτέ!

…τέλος, να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου τον οικοδεσπότη μας και φίλο Λεωνίδα
γιατί δίχως αυτόν, θα είμαστε απλά κάτι σκόρπιοι τύποι που καπνίζουμε πούρα
με πολλά κοινά και αλχημεία χαρακτήρων που ούτε καν τη φανταζόμαστε, αλλά δεν θα το μαθαίναμε ποτέ…

Viva Cigars.gr!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Φεβ 16, 2017 8:42 pm

Με συγκίνησες στο λέω..
cigarsforum.gr
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Φεβ 16, 2017 9:03 pm

Τα πρώτα μου πουριων!

1. ‘’ΦΙΛΟΤΙΜΟΥ’’ Στον κρητικό Νίκο. Από τους ποιο ευγενικούς, φιλότιμους και πρόθυμους –να βοηθήσουν, σχολιάσουν, από εμάς. Οι φιλοτιμία όμως, όταν είναι πηγαία και αυθόρμητη όπως του Νίκου, και επιπλέον , συνοδεύεται και από υψηλό αίσθημα ευθύνης- εύκολα μετατρέπεται σε απόλυτα δικαιολογημένο, και το ίδιο πηγαίο και αυθόρμητο θυμο-οργή.
Προσωπικά αποφάσισα πως ακομη και όταν ξέρω πως δεν εχω χρόνο να γράψω στο φόρουμ: ΟΦΕΙΛΩ ωστόσο –έστω- να ελέγχω ποιος μπαινοβγαίνει στο ‘’σπίτι μας.

2. ‘’ΑΥΤΟ, ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ’’ Στον Νικοντοκ για τα ‘’νερά της ζωης’’. Τώρα όταν πίνω ουίσκι, σκέπτομαι πλέον το τι πίνω.
Δεν εχω συνεισφέρει ακομη στο θρεντ…συντομα όμως θα είμαι ώριμος.

3. ‘’ΥΠΟΠΤΗΣ, -ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΥΦΕΣ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ- ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ’’ του Αλεξ, όσον αφορά τις ψηφοφορίες. Πες μου ρε μάντη! Ποια στάση του καμασουτρα απεικονίζεται στο μποξερ μου, που η (βιαστική) γυναίκα μου αγόρασε τις προάλλες? (8-αδα παρακαλώ!)
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Παρ Φεβ 17, 2017 1:09 am

Μπορεί να είμαι Νεος στην Μονή και υπο δοκιμήν, Μοναχός αλλα επειδή σας παρακολουθώ καιρό θα μου επιτρέψετε να απονείμω τα Πουρίων 2017 Με έναν δικό μου διαφορετικό λίγο τρόπο :mrgreen: :mrgreen: 8) 8)

Πουρίων «Δεν χορταίνω να σε διαβάζω» Στον Τακη που τόσα χρόνια, κάθε που αναγιγνώσκω μια περιγραφή του, είναι σαν να έχω καπνίσει το πούρο μαζί του!!!

Πραγματικά Τάκη απορώ
με τις περιγραφές σου
δεν πρέπει να είναι ανθρώπινες
οι αισθήσεις οι δικές σου

Πουρίων «Target locked, missile launched » Στον Νίκο Το Κρητικό γιατί πραγματικά όποιον λοκάρει δύσκολα θα σπάσει τον εγκλωβισμό πριν καταρριφτεί. Με το καλό εύχομαι και το νέο μέλος της οικογενείας!!

Όποιος τολμήσει την Μονή
να την παρενοχλήσει
αυτό που λένε οργή Θεού
από σένα θα γνωρίσει

Πουρίων «Τρελός επιστήμων» στον Θωμά γιατί έχει κάνει απίστευτα εξαιρετική δουλειά με τον νέο του Freezator

Σαν κομπολόι Ρε Θωμά
που έχει μεγάλη αξία
χειρίζεσαι επιδέξια
και την τεχνολογία

Πουρίων « Master of Malt» Στον Νίκο το Ψηλό γιατί απλά δεν υπάρχει ο τύπος με τις γευσιγνωσίες του!!!!!

Φίλε μου στα Βασιλικά
αποστάγματα που υπάρχουν
είσαι Διδάκτωρ και εμείς
αυτοί που θεν να μάθουν

Πουρίων «Αυτοσυγκράτησης και Διαλογισμού» στον Ποδοσφαιριστή Κωνσταντίνο μας γιατί στην συνάντηση μας έδειξε απίστευτη δύναμη ψυχής !!!!!!

Τετοια αυτοσυγκράτηση
για ετσα μεγάλο χρόνο,
ή Βουδιστής ή Μοναχός
μπορεί να δείξει μόνο

Πουρίων «bud spencer & terence hill» Στους Νίκο κρητικό και Σουηδό , γιατί όποιο spamer- troll περιλάβουν μαζί , είμαι σίγουρος ότι θα πάει στην εντατική ολοκληρωτικής αποχής από το διαδίκτυο για εξάμηνο τουλάχιστον !!!!!!

Οποιος τα βάλει με τα εσάς
Άρματα πρέπει να έχει
Και σιδερένια τη καρδιά
Να νταγιαντάει την μάχη

Πουρίων « Καλύτερου Πολεμικού ανακοινωθέν» στον Χάρη για την περιγραφή του στο bottom ten Cuban

Δεν ξέρω αν άλλος μπορεί
το νόημα να δώσει
με όρους στρατιωτικούς
χωρίς να το σκοτώσει

Πουρίων « Πούλιτζερ-Πουριτζερ» στον Πάνο ασυζητητή και δίχως αιτιολόγηση !!!!

Αυτό που θές Πανο να πείς
Το λές με διχως λέξεις
μια σου εικόνα είναι αρκετή
με το μυαλό να παίξεις

Πουρίων «αστείρευτη πηγή γνώσεων» Στον Τακη, επίσης άνευ αιτιολόγησης και συζήτησης

Η γνωση είναι δύναμη
και όποιος την κατέχει
πρέπει και τρόπο έκφρασης
για να τη δώσει να έχει

Πουρίων «Πρωτοβουλίας – οργάνωσης» στον Μιχάλη για την ωραία συνάντηση και παρέα που κάναμε στο Ηράκλειο

Τετοια παρέα όμορφη
που έσμιξε ένα βράδυ
παρομοιάζεται εύκολα
με αγνής αγάπης χάδι

Πουρίων «Παρθενικής ευγενικής χορηγίας» Πάλι στον Μιχάλη γιατί η Γκλόρια του ήταν η πρώτη πρως εμέ χορηγία

Το να μοιράζεται κανείς
έχει μεγάλη αξία
σκέψου όταν μοιράζεται
ένα πάθος μια λατρεία

Πουρίων «Brothers in Arms» Στο αδελφό Ευθύμη γιατί πραγματικά με συμπληρώνει !!

Φιλία είναι Ιδανικό
με νόημα μεγάλο
σημαίνει αυταπάρνηση
ο ένας για τον άλλο
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Φεβ 17, 2017 3:36 pm

Ήρθε και η δική μου ώρα! :D

Πουρίων ‘Επίτιμος’

Στον suleygiannis που η αμφιλεγόμενη τύχη του τον ωθεί συχνά σε καταστροφικές λούπες αναποφασιστικότητας.

Πουρίων ‘Perfect Αfficionado’
Πάει στον ψηλό γιατί δίνει πολύ προσοχή στο τι θα βάλει στο στόμα του, είτε είναι καπνός είτε ποτό.

Πουρίων ‘Miley Cyrus’
Πάει στον Ντάφυ για την αγάπη του για τις selfies.

Πουρίων ‘John Cage’
Πάει στον Jimbo που το έχει παρακάνει με την σιωπή του και αν δεν το διαβάσει αυτό δεν θα μάθει ποτέ ότι τελικά προσπαθώ να μάθω ένα όργανο.

Πουρίων ‘Firewall’
Πάει στον Νίκο τον Κρητικό γιατί αν και μερικοί δεν μοιραζόμαστε τις μεθόδους του κατά βάθος νιώθουμε πολύ ασφαλέστεροι που υπάρχει.

Πουρίων ‘First Blood’

Πάει σε όλα τα νέα παιδιά του φόρουμ που έχουν μπεί με μαχητικότητα που οι περισσότεροι ζηλεύουμε.

Πουρίων ‘Πρεσβύτερου Διδάσκαλου και αλχημιστή Ροδόσταυρου’
Πάει στον Ντον γιατί πέρα του γεγονότος ότι είναι μια ζωντανή βιβλιοθήκη το έχει περάσει και σε άλλο επίπεδο με τις αλχημείες του.

Πουρίων ‘Τύπου που τρώει στο εστιατόριο στην ταινία meaning of life των Monty Python’
Πάει στον Alex για τις αχόρταγες ορέξεις του!

Πουρίων ‘Μάκης Χριστοδουλόπουλος’

Πάει στον παιδί με την χρυσή φωνή και την αντίστοιχη καρδιά στον Πετράν.

Πουρίων ‘Unholy supplier’
Πάει στον Χάρη που με τα vintage ευρήματα προκάλεσε πανικό σε όλη την μονή και την έκανε να επισκεφτεί μια άλλη χώρα!

Πουρίων 'Κλαρινοphile'

Πάει στον Σπύρο γιατί είναι χρυσό παιδί αλλά έχει περίεργες παρέες αμφιβόλου αισθητικής.

Πουρίων ‘Την απόσταση μου μέσα’
Πάει στα παιδιά από Θεσαλονίκη και την Κρήτη που λόγω απόστασης δεν έχω την επαφή που θα ήθελα μαζί τους.

Πουρίων ‘James Elroy’

Πάει στον Σουηδό για τον συγγραφικό του οίστρο!

Πουρίων ‘Comeback’

Πάει στον Πάνο και τον Γρηγόρη για την επιστροφή τους.

Πουρίων ‘Έρχεται η ανάπτυξη’

Πάει στα παιδιά που είναι εξωτερικό και όπως πάνε τα πράγματα μπορεί να ακολουθήσω και εγώ.

Πουρίων ‘Brother in arms’
Πάει σε όλες τις φουγαροκαραβάνες που σε πείσμα πολλών παραμέτρων του δίνουν και καταλαβαίνει.

Τέλος το μεγάλο βραβείο...

Πουρίων ‘orismenon’
Πάει σ όλη αυτή την παρέα που έχει ψωνιστεί τόσο πολύ μεταξύ της που έχει φτάσει στο σημείο να δίνουν βραβεία ο ένας στον άλλον (αν είναι δυνατόν :lol: )

Επιστροφή σε “Θέματα επικαιρότητας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες