Χρυσά Βατόμπουρα 2017

Θέματα επικαιρότητας που απασχολούν τον καπνιστή
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Χρυσά Βατόμπουρα 2017

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Δεκ 03, 2017 9:52 am

Εικόνα

αγαπητοί αδελφοί
κι ενώ τα πρώτα γιορτινά λαμπιόνια ήδη άναψαν στους δρόμους και τις βιτρίνες

Εικόνα

με ιδιαίτερη χαρά σας παρουσιάζω για 5η συνεχή χρονιά τα «Χρυσά Βατόμπουρα»
που μαζί με το τοπ τεν μας, (φέτος θα είναι η 6η σεζόν του), και λίγο αργότερα με τα βραβεία «Πουρίων»
είναι παραδοσιακά τα θέματα που συγκεντρώνουν το ενδιαφέρον της κοινότητας
τον τελευταίο και τους δυο πρώτους μήνες κάθε έτους

εδώ σύμφωνα με το έθιμο, «βραβεύουμε» όλες τις πουρο-χυλόπιτες
αραδιάζοντας τις μικρές ή μεγάλες πουρο-απογοητεύσεις της χρονιάς που πέρασε

Εικόνα

οι πιο παλιοί μπορείτε να θυμηθείτε κάποιες ηρωικές στιγμές του πάλαι ποτέ
κι οι καινούργιοι να πάρετε μυρουδιά για το τι παίζει
ρίχνοντας μια ματιά στα τέσσερα προηγούμενα «Βατόμπουρα»:

viewtopic.php?f=8&t=2938
viewtopic.php?f=8&t=2753
viewtopic.php?f=8&t=3393
viewtopic.php?f=8&t=3643

σύμφωνα με την παράδοση της Μονής επίσης
στη διάρκεια του πανηγυριού αυτού, έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε και μαντεψιές
για τα πούρα που θα είναι μέσα στο φετινό top 25 του Cigar Aficionado
ποντάροντας και για το πόσα κουβανέζικα θα βάλουν μέσα οι αμερικανοί φέτος
https://www.cigaraficionado.com/article ... l-schedule

...πάρτε λοιπόν το φτυάρι σας και πάμε!

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2017

Δημοσίευσηαπό goutsou » Κυρ Δεκ 03, 2017 10:26 am

Με τα Βατόμπουρα και τα ακολουθούμενα Πουρίων αρχίζει επίσημα και η γιορτινή περίοδος!
Εικόνα
Φέτος θα την θεωρούσα μια πολύ καλή χρονιά γιατί, εξαιρουμένων κάποιων νον που ήταν αναμενόμενο, δεν μπορώ να πω πως υπήρχαν πολλές απογοητεύσεις.
Αυτό που ξεχωρίζει πάντως στο μυαλό είναι το νεοεισεχθέν Punch 48. Δεν ξέρω αν ήταν το γεγονός του ότι ήταν φρέσκο, ούτε τρεις μήνες στην πλάτη του, αλλά ήταν λες και κάπνιζα αναθιμιάσεις κάρβουνου από σόμπα σε μικρό δωμάτιο που το μπουρί είχε ξεκολλήσει και είχε κάνει αποπνικτική την ατμόσφαιρα...
Εικόνα
Θ' ακολουθήσουν και κάποια άλλα, όμως αυτό είναι το αναμφισβήτητο Νο. 1!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Δεκ 04, 2017 10:18 am

ωραια ξεκιναμε ...
καλο θαψιμο λοιπον ...
:lol: :lol: :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Δεκ 04, 2017 10:28 am

Εικόνα

δεν μπορώ να πω ότι είχα μεγάλες απογοητεύσεις μέσα στο ‘17
αλλά μάλλον «νεκραναστάσεις», με τη δυναμική επάνοδο πούρων όπως το D4 και το Petit Edmundo

για να μείνω όμως στο πνεύμα του thread, θα πάρω το φτυάρι μου και θα θάψω 2-3
πρώτα τα πολύ αγαπητά Habaneros, αφού δυο κούτες που άνοιξα φέτος με απογοήτευσαν
στη δεύτερη θέση βρίσκονται συμπτωματικά δυο Vegueritos, Rafael και Larranaga
με τα Panetelas Extra και τα σκέτα Panetelas στις χειρότερες στιγμές που θυμάμαι τα τελευταία 15 χρόνια
απογοητευτική χρονιά και για τα KDT του Fonseca
και ένα μεγαλοπρεπές «στο καλό και να μας γράφετε» για τα Royal Coronation των Punch

…και πάμε στα του CA
σταθερά στο top 25, με πολλές πιθανότητες και για την πρώτη 10άδα, θα είναι οι γνωστοί non-οί
Fuente, Padron, Garcia, Rocky, Oliva, Bradley, AJ, Cao, Ashton, άντε ίσως δούμε ξανά και κάποιο Caldwell
μέσα θα ‘ναι στανταράκι και 2-3 νέες boutique brands που θα τα ’χουν ακουμπήσει
κι όσο για τα κουβανέζικα, βλέπω 3 ή 4 μέσα στα 25, από τα οποία τα 2 μέσα στη δεκάδα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Δεκ 04, 2017 12:41 pm

Εγώ θα μιλήσω αποκλειστικά για long filler μιας και τα short filler τα θεωρώ σε ποσοστό 90% υποψήφια για βατόμπουρα.
Δεν τα καπνίζω. Σε ποσοστό 90% από τα ελάχιστα που έχω καπνίσει, θεωρώ ότι άδικα ασχολήθηκα. Μοναδική εξαίρεση τα tubulares.
Από εκεί και πέρα την πρώτη θέση βατόμπουρου τη δίνω στο Monte 80 Aniversario. Απαράδεκτο πούρο που το πέταξα στη μέση. έχω άλλα δύο και θα τα καπνίσω σε μερικά χρόνια μπας και...
Εύκολο βατόμπουρο επίσης στα LCDH sublimes La Gloria Cubana Inmensos και Bolivar Libertador. Μακριά..
Αυτα θυμάμαι χαρακτηριστικά. Αν θυμηθώ κι άλλα θα τα καταγράψω
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Δευ Δεκ 04, 2017 12:54 pm

Η χρονιά μου πήγε αρκετά καλά φέτος και επίσης δοκίμασα και για πρώτη φορά πούρα που δεν είχα την τύχη. Νομίζω το μέγα χρυσό βατόμουρο, θα το δώσω σε ένα παλιό και αρκετά γνώριμο πούρο, που για όσο με θυμάμαι να καπνίζω με απογοητεύει κάθε φορά. Μιλώ για το San Cristobal de la Habana - La Punta. Αυτό είναι το προσωπικό μου καταρραμένο - δεν μου έχει κάτσει ποτέ ένα σωστό. Δεύτερα θα βάλω με διαφορά τα Quintero y Hermanos- Favoritos και τρίτα τα La Flor De Cano - Selectos. Value for money δε, αλλα είναι να τα φυλάς για τους τρακαδόρους.

EDIT: Να προσθέσω και τα τρισκατάρατα τα Trinidad που ή θα τύχει El Dorado ή βατόμπουρο. Στην προκείμενη, μια 5άδα Reyes που δοκίμασα φέτος ήταν μεγάλη απογοήτευση. Και overpriced και φούλ ξυνίλα. Κρίμα οι £50.

To sum things up:

1) San Cristobal de la Habana - La Punta
2) Quintero y Hermanos- Favoritos
3) La Flor De Cano - Selectos
4) Trinidad - Reyes

Θ.
Τελευταία επεξεργασία από Tournesol σε Τρί Δεκ 05, 2017 3:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Δευ Δεκ 04, 2017 1:59 pm

Εικόνα
Kαλησπέρα σας Κύριοι
Και εγώ με την σειρά μου μπορώ να πώ ότι από κούτες πολύ καλά τα πήγα,και από βατόπουρα ακόμη ποιό λίγα αναλογικά τη κάπνισα

1.Μonte no. 2 >>>μού χάλασε το ωραίο feng sui του ''Μόνος στο σπίτι''
μα τον Μανιτού τι Μπουρούχα !
2.Juan Lopez no. 2>>> και στούμπα στην αρχή και ακόμη κάκιστη συνέχεια
τι το κοιτάζεις ??? σουταρέ το, σιγοντάρισε ένα ψηλό αγόρι.
ωχ ωχ ωχ
2 Ευγενικές χορηγίες του αγαπημένου μας Γίγαντα
3.Montecristo Dantes>>> κυριολεκτικά η κόλαση του Δάντη
4.BHK 52.....no comments
Χάρη ξέρω ότι μου τα έδωσες μέσα από την χρυσή σου καριά

Aλλά το μέγα βατόπουρο θα το πάρει ένα non που αγόρασα απο την Νικαράγουα το 2016
μόνο και μόνο γιατί
1.Η 2η μεγαλύτερη πουροπαραγωγική χώρα στον κόσμο έχει 1 μόνο κατάστημα που πουλάει πούρα (στην πρωτέυουσα)
2.Σε τιμές Καναδά
3.Εχασα 3 λίτρα ιδρώτα για να το βρώ
4.και ηταν Στούμπα...και κόστιζε 18 δολλάρια.

Carlos Torano The Exodus 1959
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Δευ Δεκ 04, 2017 7:53 pm

Δεν έχω και πάρα πολλά πούρα στο ενεργητικό μου. Από αυτά που περίμενα περισσότερα και αποδείχτηκαν απολύτως αποτυχία είναι.
1. Hoyo De San Juan … περίμενα πάρα πολλά από το συγκεκριμένο και τελικά αποδείχτηκε σκέτο άχυρο
2. Punch Royal Coronation … βαρύ και άξεστο πούρο
3. Trinidad Reyes … γεμάτο ξινίλες και κάρβουνο
4. Padron Panetela … την επόμενη έπαθα φαρυγγίτιδα :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τρί Δεκ 05, 2017 2:55 pm

Η Gran Buruha στα νον πηγαίνει δικαιωματικά στο Balmoral Royal Selection Anejo 18 Robusto Masivo. Πρώτον για το μακρινάρι όνομα και δεύτερον γιατί με 15€ μπορώ σίγουρα να βρω καλύτερες γεύσεις από σανό μασημένο από ημίονο σε αχούρι που δεν πρόλαβε να καθαρίσει ο Ηρακλής...
Εικόνα
Το αστείο είναι πως το συγκεκριμένο θα έχει περίοπτη θέση στη δεκάδα του cigar aficionado 2017...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Πέμ Δεκ 07, 2017 11:36 pm

Γενικά η χρόνια μου πήγε καλά και φέτος, μακριά από στουμπες και κακά πούρα..
Ένα που δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις και ήταν κάτω του μετρίου ήταν το magnum 54
Αν θυμηθώ και άλλα θα επανέλθω...
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσίευσηαπό C&R » Κυρ Δεκ 10, 2017 1:27 pm

Καλημέρα αδέλφια

Γενικά πήγε καλά και σε μένα η χρονιά. Νέος στο σπορ προσπαθώ να δοκιμάσω όσα περισσότερα διαφορετικά πούρα μπορώ για να καταλήξω στο τι μου αρέσει πιο πολύ ( δεν ξέρω αν θα το καταφέρω αυτό μιας και μου αρέσουν ΟΛΑ :lol: ). Περίμενα λοιπόν από τις πιο ''δεύτερες'' μπράντες να απογοητευθώ αλλά...

Νο1 :arrow: Hoyo de Monterrey Double Coronas. Η στούμπα της στούμπας ω στούμπα :evil: . Πιάστηκαν τα σαγόνια μου να το καπνίσω παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που έκανα κάνοντας του μασάζ όλων των γνωστών ανατολίτικων τεχνικών. :twisted:

Νο2 :arrow: Romeo y Julieta Churchills. Το απόλυτο τίποτα σε γεύση.
εὐλόγησον
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Δεκ 10, 2017 1:38 pm

Ξέχασα να αναφέρω το Partagas Maduro No1. Αέρας κοπανιστός.
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Δεκ 10, 2017 3:24 pm

Γενικά αυτή η χρονιά με πήγε μέτρια...ούτε πολλά αστρόπλοια ούτε και πολλά βατόμουρα. Ανάμεσα σ αυτά είναι:

1. Ramon Allones Club Allones η στουποκούτα που είδατε orsimenoi. Οσο τραβάνε βέβαια είναι καταπληκτικά.

2. San Cristobal de la Habana La Fuerza κούτα του 16 (υποτίθεται καλή χρονιά και κωδικός) που μέχρι στιγμής έχει αποδειχθεί ψόφια. Ποντάρω στον χρόνο.

3. Partagas Maduro No1 γελάμε εδώ, απλά ανέκδοτο.

4. Romeo y Julieta Piramides Anejados αν είναι όντως τα καλύτερα του project δείχνουν πολύ καλά πόσο αποτυχημένο ήταν.

5. H. Upmann Royal Robusto του 15. Και εδώ ψόφια πράγματα αλλά κρατάω μια επιφύλαξη γιατί το τελευταίο που κάπνισα κάτι πήγε να πει. Ίσως να είναι ο χρόνος, ίσως το πούρο, θα δείξει.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Δεκ 10, 2017 8:58 pm

Το χειρότερο πούρο με διαφορά που κάπνισα το 2017 μη σας πω και το 2016, 2015 ήταν με διαφορά το βάμμα Ντελ Σολ η ελληνική κορώνα για την οποία είχα ακούσει πολλά κακά αλλά είπα να την δοκιμάσω. :lol:

Είπαμε επιμένουμε ελληνικά!!! :arrow:
Αμέ δε

Το πρόβλημα των συγκεκριμένων πούρων λίγο-πολύ το έχουμε συζητήσει σε αυτό το forum δεν καίγονται με Τ Ι Π Ο Τ Α :evil:

Το δικο μου αρχισε καπως ετσι...
Εικόνα
Συνεχισε καπως ετσι
Εικόνα
Και τελειωσε ....
Εικόνα

Για όποιον δήποτε ενδιαφερόμενο έχω άλλα τρία τα οποία τα δίνω απλά τζάμπα :mrgreen: Για όποιον δήποτε ενδιαφερόμενο έχω άλλα τρία τα οποία τα δίνω απλά τζάμπα :mrgreen: :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Δεκ 10, 2017 9:20 pm

Από κουβανέζικά τώρα θα προσπαθήσω να γράψω τα τρία τα οποία με απογοήτευσαν Γιατί περίμενα πολύ περισσότερα να μου δώσουν. Έχω καπνίσει αρκετά κακά πούρα το 2017 κάποια δεν τραβούσαν, κάποια ήταν απλά τζούφια και κάποια άλλα ήταν κατω των περιστάσεων.

Από τρία πούρα όμως πραγματικά απογοητεύτηκα.
αυτά τα τρία θυμάμαι έντονα!!

1) Μαγκνουμ 54... οτι και να του εκανα δεν τραβαγε... οχι ενα αλλα δυο απο την ιδια κουτα και την ιδια ημερα φιλοι μου!!! Ελεγα δεν γινετε, σε κακο επεσα αλλα να δοκιμασω αλλο ενα μπας και...
Δε γίνεται ρε φίλε Κουβανε να είσαι τόσο χαλια στριφτης... δε γίνεται :twisted: οχι ρε φιλε 54 δακτυλιδι και να μην τραβαει!!!

2) Κάποιοι ξέρουν ότι μία αδυναμία στα παρταγας, την εχω (μετα τις γκλοριες Βεβαίως βεβαίως ). Όταν ανακοινώθηκε το Μαδούρο Νο 1 μου αρεσε και το περίμενα γιατί πίστευα θα μου ταίριαζε :? :idea: ... Την πρώτη μέρα που ήρθαν στο casa, εκατσα και εκανα το παρταγας Μαδουρο νο1. Ήταν ένα μαύρο λαδερό , ζουμερο ράπερ τόσο μαύρο αλλα με καρδια πιο μαυρη, Κρυο, μονότονο και η άγευστο.. Μετά από δύο μήνες έκανα άλλο ένα ήταν λίιιιιιιγο.... χειρότερο !!!

3) bolivar libertador, Αλήθεια τώρα το έχει καπνίσει κανείς και να του αρέσει;;;; 8) :x
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Θέματα επικαιρότητας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες