Καλοκαίρι η Χειμώνας ?

Θέματα επικαιρότητας που απασχολούν τον καπνιστή

Καλοκαίρι η Χειμώνας ?

1.Καλοκαίρι
9
50%
2.Χειμώνας
5
28%
3.Ούτε κρύο ούτε ζέστη
1
6%
4.Και τα δύο
3
17%

Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
tommi

Καλοκαίρι η Χειμώνας ?

Δημοσίευσηαπό tommi » Τρί Φεβ 13, 2018 2:30 pm

Καλησπέρα σας
Κιθαρίστας η Ντράμερ Κύριοι?
είστε του τζακιού η του μπαλκονιού ?
Glencarin η κολωνάτα ποτήρια με ομπρελίτσες ?
Εικόνα
Του κλειστού η του ανοιχτού χώρου?
Κρύος και μουχλιάρικος καιρός η καλοκαιρινή ραστώνη ?
Πουλόβερ η βερμούδα ?
Εικόνα

Οπως καταλάβατε αναφέρομαι στο πότε σας αρέσουν περισότερο τα πούρα,η καλύτερα πότε είναι ποιό νόστιμα σύμφωνα με τους γευστικούς σας κάλυκες...

Χειμώνας η Καλοκαίρι λοιπόν

υ.γ
για το άν υπάρχουν καλοκαιρινά η χειμωνιάτικα πούρα...σε άλλο poll :wink:
τέλος ψηφοφορίας 20 του μηνός
Άβαταρ μέλους
tliotis

Re: Καλοκαίρι η Χειμώνας ?

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τρί Φεβ 13, 2018 2:36 pm

Για λιγο κερδίζει το καλοκαίρι την καρδιά μου!
Γουστάρω μπαλκόνι ή παραλία ποταρες και φουμες.
Ταβέρνες τσίπουρα φαγητό και πουρακλες με την παρέα και το καλοκαιρινό αερακι!

Οκ καλός ο χειμώνας αλλά καλοκαίρι wins!
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Φεβ 13, 2018 3:29 pm

Γευστικες διαφορες δεν καταλαβαινω απο εποχη σε εποχη.Παραυτα, προτιμω να απολαμβανω το πουρο σε εξωτερικους χωρους γιαυτο ψηφισα καλοκαιρι.
"To smoke is human; to smoke cigars is divine." Unknown
Άβαταρ μέλους
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τρί Φεβ 13, 2018 4:04 pm

Πφφ ζόρικο... Είμαι χειμωνιάτικος τύπος και δεν τα πάω καλά με την ζέστη. Ωστόσο λόγω χώρας και λόγω του οτι δεν μπορώ να καπνίσω πουθενά σε εσωτερικό χώρο, θα πρέπει να το ρίξω στο καλοκαίρι. Πληροφοριακά, εδώ διαρκεί σχεδόν μια εβδομάδα το "καλοκαίρι" :lol:
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Φεβ 13, 2018 4:19 pm

δύσκολα μας βάζεις captain, αφού πρέπει να διαλέξουμε...

η πρώτη απάντηση που έρχεται στο μυαλό είναι "και τα δύο", καθένα με τα δικά του χάι
ο κυρ-χειμώνας με τα γκρίζα του μυστηριώδη σύννεφα, τα πολλά abv και τα χουζούρια του
και το λινό καλοκαιράκι με του Αιγαίου τα blues, το νεγκλιζέ στυλ, και τα παγάκια να χορεύουν τροπικά βαλς

...είναι και το Φθινόπωρο και η Άνοιξη φυσικά
ντεμί πανσιόν, που για Ελλάδα παίζει και θέρος και μη, ανάλογα αν είναι ο μπούσουλας που στρίβει ή το καράβι
ας μείνουμε όμως στο δίλημμα που βάζεις, κιθαρίστας ή ντράμερ..??

το καλοκαίρι έχει την ευκολία του, φουντώνεις παντού, όποια ώρα να 'ναι, ότι θες, μικρό ή μεγάλο ματσούκι
έχει εξωστρέφεια, τραβάει πιο εύκολα ξενύχτι, είναι κι η γαλανομάτα η θάλασσα στο κόλπο
ο χειμώνας από την άλλη θέλει τη σκηνοθεσία του, είναι πιο μυσταγωγικός, πιο μοναχικός, πιο complex
μπορεί να δυσκολεύει τα πράγματα με τα θέματα του, αλλά είναι πιο πουροπατέρας
άσε που τα κρύα του βράδια χαμένος ανάμεσα στις γαλάζιες νεφέλες σου, κάνεις και σχέδια για το Καλοκαίρι :wink:

χμ.... (μετά από σκέψη και παρόρμηση), ψηφίζω Χειμώνα...
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Φεβ 13, 2018 5:05 pm

Eίμαι διανοούμενος εσωτερικού χώρου. Πούρα, βιβλία, τζάκια, spirits και το synthesizer μου. Στο σπίτι μου τα φουντώνω όλα και για μένα θεωρώ ότι είναι και ο καλύτερος χώρος.Αν χιονίζει έξω ακόμα καλύτερα, και τα φθινοπωρινά χρώματα μου αρέσουν έστω και αν στην Ελλάδα τα χαιρόμαστε λίγο.

Απεχθάνομαι την ζέστη και βρίσκω ότι το μυαλό μου δεν μπορεί αν λειτουργήσει αν ζεσταίνομαι. Η θάλασσα δεν μου λέει απολύτως τίποτα, πέρα από το να την βλέπω σαν τοπίο και αυτό για λίγο. Πλέον δεν μπαίνω ΚΑΝ στην θάλασσα, είναι ζήτημα αν το καλοκαίρι μπήκα 4 φορές. Μου φαίνεται ταλαιπωρία. Μην ξεχνάμε ότι ζούμε και σε πολύ θερμή χώρα. Σε σχέση με την γεωγραφική περιοχή που εντασσόμαστε (Ευρώπη) οι χειμώνες μας είναι ήπιοι ενώ τα καλοκαίρια μας ακραία.
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τρί Φεβ 13, 2018 7:08 pm

Εγω παλιά ήμουν διανοούμενος εξωτερικού χώρου χειμώνα καλοκαίρι.Βέβαια το καλοκαίρι έχεις περισσότερες ελευθέριες να πιείς,να καπνίσεις,να ξαναπιεις..το σηκώνει το κλίμα
Πλέον γίνομε σαν τον επιστήμονα..βέβαια έχω ακόμα δυσκολίες πρακτικές αλλα που θα πάει θα την πατήσω την γάτα,ήδη εφαρμόζω πλάγιες τακτικές με αρκετά καλα αποτελέσματα.
Λοιπόν να σας αποκαλυψω ότι είμαι χειμωνιατικος τύπος όσο πιο κρύο τόσο καλύτερα,τζάκι,καλή παρέα,εδέσματα,νερά της ζωής ψηλέ μου και φούμες,φούμες.
Μου αρέσει και το καλοκαίρι αλλα το χειμώνα πραγματικά γουστάρω
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Φεβ 13, 2018 8:22 pm

Εγώ θα πω Καλοκαίρι.
Μετά από 12 χρόνια στην Ελλάδα εχω αποτοξινωθεί από τον Χειμώνα.
Το ιδανικό για μένα είναι καλοκαίρι στην βεράντα με πούρο, λαπ τοπ (βιβλιο) και καφε.
Είναι αυτή η εναλλαγή της ματιάς βρε παιδιά: Μια στο γαλανό ουρανό , μια στο λαπτοπ-βιβλιο- και μια μέσα μου.
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι να με περιτριγυρίζει ο καπνός. Πράγμα αναπόφευκτο στους εσωτερικούς χώρους.
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Τρί Φεβ 13, 2018 9:40 pm

Ψηφίζω καλοκαίρι αβλεπει...Αν και ο χειμώνας έχει την χάρη του είτε στο σπίτι (πολύ ντουμάνι όμως που συνοδεύεται από ελαφρώς κράξιμο από την γυναίκα), είτε σε κάποιο εστιατόριο (αγαπημένο μαγαζί Οινοτοπι-Καπνοτοπι) για μας τα καρντασια!

Αλλα, η μίξη του καλοκαιρινού αγέρα, με την αναδυόμενη μυρωδιά ενός πούρου προσωπικά νομίζω είναι το κάτι άλλο. Δένει απίστευτα! Προτιμώ στο μπαλκονάκι μου λοιπόν η σε οποιοδήποτε μπαλκόνι τυχει να βρεθώ με πουροκατασταση....
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Φεβ 14, 2018 10:56 am

γενικα δεν εχω καταλαβει καποια διαφορα στα πουρα χειμωνα - καλοκαιρι
το ιδιο νοστιμα ειναι ή το ιδιο στουμπωμενα

βαλε οτι δεν μου αρεσει η ζεστη
βασικα οχι δεν μου αρεσει , με ενοχλει και με χαλαει, δεν την θελω καθολου

απο την αλλη ειναι τοσο ωραια να εισαι σε μια παραλια να πινεις το ποτακι σου, να καπνιζεις ενα πουρο και να βλεπεις το ηλιοβασιλεμα
και ακομα καλυτερα να εισαι με την παρεα σου σε ενα ουζερι πανω στην παραλια να τσακιζεις ο,τι εχει το μαγαζι,
να σε χαιδευει στο προσωπο το απαλο ανοιξιατικο αερακι και να καπνιζεις μια πουρακλα

προβλημα να καπνισω μεσα στο σπιτι μου δεν ειχα ποτε
αρα στο μπαλκονι θα παω μονο το καλοκαιρι-ανοιξη να καπνισω
μια χαρα βολευει και το σαλονι . αμα ειχα και τζακι θα ηταν ακομα καλυτερα να πεταω κανα παιδακι στα καρβουνα

στο τσακ δεν θα ψηφισω χειμωνα και θα βαλω ισοβαθμια
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσίευσηαπό C&R » Τετ Φεβ 14, 2018 12:16 pm

ιδιαίτερες διάφορες στη γεύση δεν έχω αντιληφθεί ούτε και γω...
Ίσως μόνο στην πολύ τη ζέστη μπουκώνω πιο εύκολα από το πούρο...
Ωραίο είναι το καλοκαίρι στην Ελλάδα, έχεις περισσότερες ευκαιρίες να απολαύσεις ένα πούρο μιας και κυκλοφορείς περισσότερο απ ότι το χειμώνα...
Αλλα έχουμε αρκετά ζεστό καλοκαίρι πλέον και προσωπικά παιδεύομαι με τη ζέστη ( καθότι και κάμπριο μοντέλο :lol: )...
τον χειμώνα από την άλλη, αν εξαιρέσεις τις μέρες με βροχή και πολύ κρύο που είναι πολύ λίγες πλέον, είναι ο ιδανικότερος καιρός για πούρο...
Θες απλά μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη μέρα και ένα μέρος να λιάζεσαι καπνίζοντας το πούρο σου πίνοντας το κάτι τις σου... και εδώ έχεις και περισσότερες επιλογές σε ''σκληρά ποτά'' εν αντίθεση με το καλοκαίρι που δεν τραβιέσαι λόγω θερμοκρασιών...

και για να τελειώνω με τη φλυαρία που με έπιασε σήμερα... :arrow: Χειμώνας δαγκωτό 8) !!!
Τελευταία επεξεργασία από C&R σε Πέμ Φεβ 15, 2018 6:24 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εὐλόγησον
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Φεβ 14, 2018 7:20 pm

Tommi αγορι μου. Πολύ καλο θεμα!!!

Αν θυμάμαι καλα μου ειχες πει οτι εχεις ερθει κατακαλοκαιρο Κύπρο σωστά???
Για οσους δεμ εχουν ερθει να περιγραψω φαση λοιπον...

Τελος Ιουλίου. Παρασκευή απογευμα και σκεφτεστε τι να καπνίσετε με την παρεα σε λιγο.. Κανετε ενα γύρο στον υγραντηρα σας και βγαζετε ενα ομορφο λαδερο πουρακλο...
Ετοιμάστε λοιπον, και βγαίνετε εξω απο το σπίτι, εξω απο το κλιματιστικο, και τα γυαλιά ηλίου... Θαμπωνουν!!! Μπαινεις στο αυτοκίνητο και βαζεις το φουλ το κλιματιστικό... Λιγο η κίνηση, λιγο τα κοκκινα φανάρια.. Κανεις ενα τεταρτακι δρομο και.... Φτανεις... Βγαίνεις απο το κλιματιστικο και τα γυαλιά ηλίου σου ξαναθαμπωνουν... Μπαινεις στο καφε-μπαρ-παπ(οπως θες πεστω) και καθεσε.. Κλιματιστκο γιοκ... Καθεσε και αναβεις... Ηδη η φλογα του πυρσου σου, σε εκαψε.... Το πουκαμισο κολλάει στο στήθος και ο ιδρώτας τρεχει στην πλάτη... Υγρασια περιπου 80% και θερμοκρασια 38--- gamiseta :mrgreen: !!

Τι??? Ονειρο εβλεπα.... Οχι οχι εφιάλτης.. Ευτυχώς που ξυπνισα!!!!

Χειμωνάς στην Κύπρο ειναι ιδανικος για πουρο κυριοι... Χειμώνας!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Τετ Φεβ 14, 2018 7:56 pm

Χειμώνας στην Αβάνα ειδικά Ιανουαριο, Φεβρουάριο ,Μάρτιο..καλοκαίρι Ελλάδα σε κάνα νησάκι να φυσάει κιόλας...Κύπρος και καλοκαίρι όντως το έχει ζήσει δεν παλεύεται όπως επίσης και στην Κούβα , ότι συμβαίνει στην Κύπρο βάλτο Χ 3 και πρόσθεσε και μια καταιγίδα ημερησίως εκεί κατά τις 5 το απόγευμα
Rehab is for quitters.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τετ Φεβ 14, 2018 11:14 pm

Το ερώτημα αφορά για το πότε μας αρέσουν περισσότερο τα πούρα. Εμένα μου αρέσουν το ίδιο όλες τις εποχές. Όμως επειδή με χαλάει να καπνίζω σπίτι μου μέσα, προτιμώ καλοκαίρι στο μπαλκόνι, ή σε φαγητό μετά τη θάλασσα. Επίσης δε γουστάρω που το χειμώνα πας σε μπαρ και σε φλομώνουν όλοι με τα βρωμοτσίγαρα. Για μένα ξεκάθαρα και δαγκωτό καλοκαίρι.
-Τι έχεις ρε φίλε;
-Άσε, ούτε που ξέρω πόσα χρωστάω. 400 στη ΔΕΗ, 200 στα κοινόχρηστα κ 600 στο δάνειο
-Θες να σε βοηθήσω;
-Αν μπορείς φίλε.
-Χρωστάς 1200€
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Φεβ 15, 2018 8:19 am

Hank Moody έγραψε: ότι συμβαίνει στην Κύπρο βάλτο Χ 3

... μην το λες :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Θέματα επικαιρότητας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες