Cuesta Rey Cameo

Άβαταρ μέλους
maximos69

Cuesta Rey Cameo

Δημοσίευσηαπό maximos69 » Κυρ Φεβ 14, 2010 6:51 pm

Η έλλειψη χρόνου λόγο δουλειάς, δύο ανύλικων τέκνων, λοιπών υποχρεώσεων και οι ρυθμοί της ζωής στην κάποτε χαΛαρής ΘεσσαΛονίκης με ανάγκασε εσχάτως να αναθεωρήσω την σχέση μου με τα μικρά σε μέγεθος πούρα και πουράκια.
Ήταν η απαρχή ενός ταξιδιού γεμάτο δυσκολίες και απογοητεύσεις.
Τα μίνι HABANOS απλά δεν υπάρχουν , club και mini μόνο για προσάναμμα κάνουν
Τα partagas chicos μου φέρνουν έντονα πιπέρια στη μύτη (ούτε με μπούκοβο να τα γεμίζανε) και δεν είμαι και γευσιγνώστης. Ίσως τα μόνα που αδικώ να είναι τα Divinos που σίγουρα θα τους δώσω άλλη μια ευκαιρία αφού έχω κάνει μόνο singles.
Κάπου εδώ η μοίρα ρίχνει στο δρόμο μου το cigar company στην Εθνικής Αντιστάσεως 48 και τον κύριο Χρήστο Πετρίδη , ιδιοκτήτη.
Το βλέπω , λέω στο εαυτό μου έχω ένα μισάωρο χαΛαρό και μπαίνω.
Ωραίο μαγαζί με μεγάλη ποικιλία σε αξεσουάρ και υγραντήρες, μίνι δερμάτινο σαλονάκι για τους μερακλήδες , walk in υγραντήρα με καλή ποικιλία σε κουβανέζικα και μη μα πάνω απ’ όλα με όρεξη για εξυπηρέτηση, ερωταπαντήσεις και αγάπη για το σπορ.
Πάνω στην κουβέντα μου λέει Cuesta Rey Cameo δες τα, δεν θα χάσεις .
Εγώ ΝC πΛάκα με κάνεις.
Arturo Fuente εγγύηση με Λέει.
Αντικαθεστωτικός, εχθρός του Fidel, δοσίλογος των αμερικανών Λέω από μέσα μου και τα παίρνω. Δίνω 25 εβραίους και κόβω τις ταινίες ασφάλειας και τα ρουθούνια μου χλιμιντράνε . Βαριά μυρωδιά ταμπάκο που μου θυμίζει παστάλιασμα καπνού και μυρωδιά αποθήκης του παππού με τα καπνά να κρέμονται στον αέρα.
Καθόλου άσχημο για καπνιστή αλλά όταν λέμε βαριά το εννοούμε.
Η όψη τους δεν λέει και πολλά καθώς το wrapper είναι κάπως ματ στην όψη και στην αφή και τα caps είναι λες και τα κόλλησε τυφλός. Από tasting μην περιμένετε και πολλά να σας πω καθώς προείπα ότι γευσιγνώστης δεν είμαι άσε που συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του φίλου μου του cytrf .
Σε πέντε δέκα λεπτά ανάβω το πρώτο, γεμάτο βαρύ άρωμα καπνού και γεύση πικάντικη χωρίς να σου καίει μύτη και λαιμό που όσο πλησιάζει προς το τέλος γυρνάει προς το γλυκό. Διάρκεια γύρο στο μισάωρο. Εύκολο τράβηγμα και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δε σβήνει με τίποτα , κάτι σαν τσιγάρο ένα πράμα. Σε γενικές γραμμές ένα ευκολοκάπνιστο μέτριο μικρό πούρο για όλες τις ώρες που δεν απαιτεί πολλά από τον δήμιο του και σίγουρα του δίνει περισσότερα.
Μάλλον βρήκε ένα χώρο στον υγραντήρα μου.
Ένα NC στον υγραντήρα μου; Ο εχθρός του παραδείσου μέσα στο σπίτι μου;
Αυτά είναι σημάδια των καιρών φίλοι μου
Η ΠΟΛΙΣ ΕΑΛΩ !!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
"Τελικά όλα τα πούρα γίνονται καπνός"
παλιά βραζιλιάνικη παροιμία
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Κυρ Φεβ 14, 2010 8:10 pm

κατα την ταπεινη μου γνωμη το καλυτερο μικρο πουρο που εχω καπνισει με μεγαλη διαφορα απο τα αλα.......

εχει τοσο γεματη γευση που σου δινει την εντυπωση οτι καπνιζεις μεγαλο πουρο :shock: :shock: :shock:

το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους!!!!!!!

κατι habanos μινι,, club ,puritos,hoyo dy maire,chicos.....μεχρι και τα johitas kai ta cohiba panatelas tα αφηνει πολυ πισω :D :D :D
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Κυρ Φεβ 14, 2010 9:27 pm

Για δοκιμάστε και τα Arturo Fuente Cubanitos.

Όταν τα πρωτοκάπνισα σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα,"σαν να καπνίζεις μεγάλο πούρο".

Τα chicos παρ'όλα αυτά δεν τα βρίσκω καθόλου κακά όπως και τα Rafael Gonzales cigarritos.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Φεβ 15, 2010 4:56 am

όπα, γιατί μας μπέρδεψες.
άμα έχεις χρόνο για ντιβίνος, έχεις για όλες τις πέρλες.
ποιος ο λόγος ύπαρξης για τα παραπάνω.
κι άμα έχεις χρόνο για μικρά τότε πετιτ ρομπούστο και καθάρισες.
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Δευ Φεβ 15, 2010 7:11 am

ωραια τα λες kostashbanos ala ωρες ωρες τα κοστολογια δεν τα μετρας καθολου??? τα petit robusto εχουν ιδια λεφτα με τα robusto ΚΑΙ πολλεσ φορεσ με τις προσφορες των discounters με πιο μεγαλα πουρα .... οποτε καλιτερα για μενα να παρω το robusto και οσω καπνισω παρα να παρω το petit robusto σε σουπερ ακριβι τιμη,,,

αλο ειναι να μιλας για 2.5 ευρο ενα πουρακι σουπερ καλο και αλο ειναι να μιλας για ενα petit robusto 7.5 eyro το κοματι περιπου οσο εχει και ενα monte cristo edmundo........................................................................ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Φεβ 15, 2010 10:32 pm

ναι σωστά, μόνο που με τις τιμές γενικά υπάρχει ένας αναβρασμός.
αν δεν αφορά μόνο το πρόβλημα χρόνου, τότε έχεις δίκιο.
αν υπάρχει μόνο το πρόβλημα χρόνου τότε κουβανέζικες πέρλες.
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Τρί Φεβ 16, 2010 7:38 am

i totally agree about that kostas :D :D
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 16, 2010 1:15 pm

Εαν ψαχνετε για ΜΚ μικρα, τα καλυτερα κατα την γνωμη μου ειναι τα Tatuaje και Cabaiguan Petits. Ερχονται σε κουτι των 50, 150 δολ. τα Cabaiguan ειναι πιο ελαφρια απο τα Τατ, αλλα και τα 2 ειναι σαν να καπνιζεις μεγαλο πουρο.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 16, 2010 2:11 pm

Και τα τσουρέκια σου το Πάσχα, Cabaiguan είναι;

Joke No2:
Αυτά από πoιά νόμιμη πηγή τα αγοράζεις; Αν είναι μία και μοναδική ή έστω από μία συγκεκριμένη χώρα, δεν μας προτρέπεις έτσι, εμμέσως πλην σαφώς, να παρανομήσουμε κι εμείς οι υπόλοιποι νομοταγείς πλέον;

FAQ:
Εμείς οι υπόλοιποι, που θα τα βρούμε αυτά; Οχι αυτά τα μικρά, δεν τα θέλω, αλλά τα άλλα τα μεγάλα;
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 16, 2010 2:19 pm

οχι μονο τα τσουρεκια, αλλα και τα αυγα και το αρνι. Ολα Cabaiguan. Μακαρι να εβγαζαν και αυτοκινητο, τηλεφωνο, παπουτσια :lol:

Νο2 οχι, απλα λεω τι μου αρεσει. Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν; εμενα παντως μου τα εφεραν φιλοι απο την Αμερικη.

FAQ Εαν θες σου στελνω πμ και σου λεω. φοβαμαι ομως μην κανουν απεργια τα Κ σου, εαν μπουν μη οριτζιναλ πουρα στο σπιτι σου.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 16, 2010 2:32 pm

Μπα μη φοβάσαι, έχω κι άλλα, στην απομόνωση.
Αν και κατάλαβα από που είναι. αμερικάνικα πούρα. μπλιαξ :roll:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 16, 2010 2:39 pm

φτιαχνονται στο Μαιμι, καπνος απο νικαραγουα. Κατα την ιδια λογικη τα Nike παπουτσια ειναι κινεζικα
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Φεβ 16, 2010 2:53 pm

ηλια, να συμφωνησω για τα ανχελες (και μονο - αν και εξακολουθω να προτιμω τα φουεντε), αλλα τα Cabaiguan... τι να σου πω. και αψια μου φανηκαν και γευστικα δεν με συναρπασαν ιδιαιτερα.
και μην ξεχναμε: με 80 περιπου ευρω (συν τα ταχυδρομικα) αγοραζεις παρταγας σορτς απο ισπανια. δασμοφορολογημενα εντος εε και επομενως μη υποκειμενα σε φορο καταναλωσεως στον τοπο προορισμου, οταν η αποστολη γινεται για λογαριασμο τού παραληπτη καταναλωτη και οχι για λογαριασμο του αποστολεα. επομενως, σε αυτη την κατηγορια τιμης, προς τι οι πειραματισμοι;

αν ομως τα φουεντε κουμπανιτος ηταν διαθεσιμα (εντος εε) σε χαμηλοτερη τιμη ή αν τα κουεστα ρεϋ ειναι καλυτερα απο τα αντιστοιχου κοστους κουβανεζικα (πιεδρα, φονσεκα, τα διαφορα μιλ φλερ), ε τοτε μαλλον διαφερει το ζητημα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 16, 2010 3:22 pm

Γιαννη μου γουστα ειναι αυτα. Να σου θυμισω οτι τα Petit ειναι κουτι των 50, οποτε ερχεται στα 2 ευρω το πουρο, ενω τα shorts (που θα συμφωνησω οτι ειναι καλυτερα απο τα Petits) στα 3. 50% διαφορα δεν ειναι λιγο παντως... εγω απλα τα προτεινα ως κατι φτηνο και ποιοτικο, καλυτερο (για εμενα παντα) απο πιεδρα, clubs κτλ
Άβαταρ μέλους
maximos69

Δημοσίευσηαπό maximos69 » Τρί Φεβ 16, 2010 4:06 pm

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε kostahabanos τα divinos δεν έχουν καμία σχέση με chiccos,club και mini απλά ανήκουν στην κατηγορία αυτόν που με απογοήτευσαν. Βασικά πιστεύω ότι είναι ένα πούρο το οποίο είναι αρκετά πολύπλοκο σίγουρα θέλει παλαίωση ένα με δύο χρόνια και σίγουρα θέλει έμπειρο aficionado για να μπορέσει να φανερώσει τον εαυτό του. Τα μόνα που δοκίμασα ήταν μια πεντάδα από tobacco shop στο κέντρο (με τον πιο απαράδεκτο ιδιοκτήτη που έχω γνωρίσει), από τα οποία τα τρία τα άφησα να πεθάνουν πριν τα τελειώσω και άλλα δυο από φίλο που αν και μου φάνηκαν δυνατά μου έδωσαν κάτι παραπάνω από μπαρούτι και πικρίλα.
Επίσης έχουν απίστευτο σχήμα και όνομα (μου κάνει κάτι σε αναγραμματισμό του divine)Για όλα τα παραπάνω λοιπόν θα τους δώσω άλλη μια ευκαιρία.
Όσο για την διαφορά μεταξύ perla και πουράκια είναι οικονομική. Το Cuesta Rey Cameo των 2,5 ευρώ δεν σκέπτομαι αν έχω χρόνο να το κάνω, αν χρειαστεί το πετάω το siglo I των 8 ευρώ το λυπάμαι .
"Τελικά όλα τα πούρα γίνονται καπνός"

παλιά βραζιλιάνικη παροιμία

Επιστροφή σε “Cuesta Rey .....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης