CAO Brazilia Gol!

Καπνίσατε ένα πούρο και σας άρεσε, ή καπνίσατε κάποιο και δεν σας ικανοποίησε, πείτε το σε όλους μας.. Δημιουργήστε ενα θέμα ανά τύπου πούρου πχ montecristo , H. Upmann κτλ.
Άβαταρ μέλους
goutsou

CAO Brazilia Gol!

Δημοσίευσηαπό goutsou » Κυρ Ιαν 31, 2016 11:58 pm

CAO Brazilia Gol!

Εικόνα

(5*56 Robusto, Τιμή $4, Αμερική)

Origin: Honduras, Nicaragua
Wrapper: Brazil
Binder: Nicaragua
Filler: Nicaragua

Κλάιν Μάιν Ρομπούστο, γιατί, συγγνώμη, αλλά με διάμετρο πενήντα έξι εξηκοστά τέταρτα της ίντσας γκορδούστο είναι, όχι ρομπούστο!
Τέλος πάντων ας το παραβλέψω και ας πάω στα του πούρου. Η μπάντα φωνάζει από μακριά την καταγωγή του, μόνο το “ordem e progresso” λείπει από πάνω της. Όμορφο, σφιχτό, λείο και σοκολατένιο δέρμα έχει, σαν της αρχιχορεύτριας στο σαμποδρόμιο, που χαζεύουμε στην τηλεόραση στο καρναβάλι του Ρίο. Το pre άρωμα βγάζει σοκολάτα και… κοτέτσι, δεν είναι απωθητικό όμως, ίσως επειδή μεγάλωσα έχοντας κοτέτσι στα παιδικά μου χρόνια και μου έρχονται στο μυαλό τα αυγά από τις αλανιάρες τις κοτούλες. Το ρούφηγμα πριν το άναμμα δεν έδωσε τίποτα μόνο καπνό και μου έκανε εντύπωση γιατί η μυρωδιά του εξωτερικού περιβλήματος ήταν πολύ έντονη. Το 56αρι δεν μου κάθεται καλά στο στόμα. Τζομπρεϊκερ κανονικό και απ’ ότι βλέπω στο Αμέρικα όσο πάει και μεγαλώνει η διάμετρος, πρέπει να καταλάβουν ότι το bigger δεν είναι better τις πιο πολλές φορές.
Στο πρώτο τρίτο μετά τα πιπέρια αρχίζει να βγάζει έντονο καφέ, κυριαρχεί τόσο πολύ, που σταμάτησα να πίνω το συνοδευτικό καφεδάκι μου γιατί ακύρωνε τη γεύση και συνέχισα με νεράκι. Μέτρια προς δυνατή γεύση, αλλά ελαφρύ σώμα. Αν ήταν αντίθετα θα άρχιζα να γράφω διθυράμβους, όλο το πρώτο μέρος πήγε έτσι, χωρίς εναλλαγές. Το δεύτερο τρίτο έβγαλε δέρμα και γη με τον καφέ να ακολουθεί, η γεύση του έγινε δυνατή, δυστυχώς το σώμα παρέμεινε αδύναμο. Στο τρίτο μέρος ξαναγύρισε ο καφές στο επίκεντρο η ένταση του έφτασε στο φουλ, άρχισαν οι πεταλουδίτσες στην κοιλιά, από σώμα όμως πάπαλα. Μετά από μιάμιση ώρα κι ενώ είχε ακόμα κανα δεκάλεπτο το άφησα στην ησυχία του.
Κακό πούρο δεν θα το έλεγα αλλά πολύ μονότονο και κουραστικό. Ίσως να έφταιγε η βίτολα που δεν μου άρεσε, ίσως να χρειαζόταν και ένα αλκοολούχο pairing χωρίς έντονες γεύσεις κάτι σαν βότκα. Μέτριο.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Re: CAO Brazilia Gol!

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Δευ Φεβ 01, 2016 12:25 am

Αυτο το "διάμετρο πενήντα έξι εξηκοστά τέταρτα της ίντσας " πολυ μου αρεσε!!! Παντω φιλε το 56 δακτυλιδι ειναι υπερβολικο αν και σαν "νονακιας" (το κλεβω) πρεπει να βρηκες και πουρα με 60ρι στην γκαμα σου :)
Αλλα .. τωρα που θα δοκιμασεις τα 42ρια της πουρομανας θα δεις την διαφορα 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Φεβ 01, 2016 8:12 am

έχω ακόμα ένα-δύο από τα "συλλεκτικά" που είχα πάρει
για το αφιέρωμα που κάναμε στο μουντιάλ του 2014 8)

/viewtopic.php?f=8&t=2858&p=41512&hilit=cao+brazilia+gol#p41512

...καλά το πας Στέλιο, συνέχισε... :wink:
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Δευ Φεβ 01, 2016 8:38 am

Μαζί σου Στέλιο ως προς το Review,απορώ τη του βρήκαν τα Αμερικανάκια και του δίνουν ''Ευσημα'' :roll:
χώρια που στην Ευρώπη έχει και διπλάσια τιμή...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Φεβ 01, 2016 1:55 pm

Haris_g έγραψε:Αυτο το "διάμετρο πενήντα έξι εξηκοστά τέταρτα της ίντσας " πολυ μου αρεσε!!! Παντω φιλε το 56 δακτυλιδι ειναι υπερβολικο αν και σαν "νονακιας" (το κλεβω) πρεπει να βρηκες και πουρα με 60ρι στην γκαμα σου :)
Αλλα .. τωρα που θα δοκιμασεις τα 42ρια της πουρομανας θα δεις την διαφορα 8)

Χάρη, έχω κάτι 6 * 60 τύφλα να'χει ο Τζον Χολμς :D όσο για τα 42αρια μαρεβάκια πιστευω να είναι ελντοραδικά!

Τάκης έγραψε:...καλά το πας Στέλιο, συνέχισε... :wink:

Ευχαριστω πάδρε :lol: :oops:

tommi έγραψε:Μαζί σου Στέλιο ως προς το Review,απορώ τη του βρήκαν τα Αμερικανάκια και του δίνουν ''Ευσημα'' :roll:
χώρια που στην Ευρώπη έχει και διπλάσια τιμή...

Ε ναί! Αν και να σου πω το περίμενα με λαχτάρα να το καπνίσω το συγκεκριμένο...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Tastings”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης