Warped Cigars

Καπνίσατε ένα πούρο και σας άρεσε, ή καπνίσατε κάποιο και δεν σας ικανοποίησε, πείτε το σε όλους μας.. Δημιουργήστε ενα θέμα ανά τύπου πούρου πχ montecristo , H. Upmann κτλ.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Warped Cigars

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Φεβ 03, 2017 2:21 pm

Warped La Hacienda Superiores (5 5/8 * 46)
Εικόνα
(Τιμή $8,45)
Filler: Nicaragua
Binder: Nicaragua
Wrapper: Nicaragua

Μία ακόμα μπουτικόμαρκα άξια προσοχής. Έχει 8 σειρές (El Oso, La Colmena, Flor del Valle, Don Reynaldo, Corto, Maestro del Tiempo, Futuro και La Hacienda). Έχω στην κατοχή μου (ή μάλλον είχα) τα La Hacienda και Maestro del Tiempo. Στους κύκλους των εκλεκτών καπνιστών του Αμέρικα (αυτούς δηλαδή που γνωρίζουν κι έχουν καπνίσει πολλά Χαβάνος) είναι πολύ ψηλά στην εκτίμηση τους και αφού τον τελευταίο χρόνο έκανα κι εγώ στροφή στην ποιότητα, είχα την περιέργεια εδώ κι ένα εξάμηνο να τα καπνίσω.

Ξεκίνησα με το superiores. Ο φίλος που μου το έδωσε το είχε στον υγραντήρα του 1,5 χρόνο, και κανένα δίμηνο στον δικό μου. Πρώτο εντυπωσιακό κομμάτι είναι το γεγονός πως η διάμετρος είναι κάτω του 50 που για τους Αμερικάνους από μόνο του είναι ιεροσυλία. Πανέμορφο πούρο αψεγάδιαστο με σοκολατένιο χρώμα. Το δαχτυλίδι του είναι από τα πιο μικρά και τα πιο όμορφα που έχω δει σε νον. Να πω ότι μου στάλθηκαν χωρίς σελοφάν, οπότε δεν ξέρω αν είναι έτσι από τη μάνα τους ή ο Γκεϊμπ μπαίνει στον κόπο να τα βγάλει. Η μυρωδιά δεν είναι στιβαρή, πάντως έχει την σοκολατοσταβλίλα της Νικαράγουας. Από το κρύο τράβηγμα άρχισαν τα πανηγύρια. Καραμέλα και ζαχαρωτά! Δεν το έχω βρει σε κανένα άλλο πούρο αυτό. Ανάβω, έχει μεν άσπρο πιπέρι στην αρχή για 5-6 τζούρες, όμως εξαφανίζεται δια μαγείας και αρχίζει το κρεσέντο. Πρώτα ψημένα ξηροκάρπια μόλις βγήκαν από τον φούρνο, ψιλοκομμένο κακάο Van Houten, κούκις με κομμάτια σοκολάτας ,κρέμα! Η καραμέλα και τα ζαχαρωτά είναι εκεί ακμαιότατα!
Εικόνα
Στη μέση το γυρίζει σε λιωμένη σοκολάτα, σταφίδα, κεράσια και μια ωραιότατη φλούδα λεμονιού. Παραμιλάω! Φτιάχνω βίντεο και το στέλνω στον Γκεϊμπ! Έχω πάθει πλάκα δεν ξέρω που βρίσκομαι! Στο τελευταίο κομμάτι του βγάζει μπριός και κάστανο. Δύο ώρες απόλυτης ηδονής. Περιττό να πω πως είναι το καλύτερο νον που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου. Θα το χαρακτήριζα ως το τέλειο χειμωνιάτικο πούρο! Μια πεντάδα από δαύτα είναι ήδη στο δρόμο για Ελλάδα! Αν και το άλλο της σειράς είναι στα ίδια επίπεδα μιλάμε για ανακάλυψη! Η Νικαράγουα σε όλο της το μεγαλείο!
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Warped Cigars

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Φεβ 05, 2017 10:21 am

goutsou έγραψε:...Περιττό να πω πως είναι το καλύτερο νον που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου...

:!: Στέλιο μπαίνει στα υπόψη, συνέχισε να πυροβολείς...

<<...La Hacienda is an old Cuban marca brought back from the depths of history and re-imagined by Warped.
This rustic Cuban brand is the second line produced by TABSA (Casa Fernandez) down in Esteli, Nicaragua.
This is a Nicaraguan Puro with 100% Aganorsa tobacco...>>
Άβαταρ μέλους
goutsou

Re: Warped Cigars

Δημοσίευσηαπό goutsou » Κυρ Φεβ 05, 2017 3:08 pm

Ευχαριστώ Τάκη! Έπεται συνέχεια...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Tastings”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες