Jericho Hill By Crowned Heads, LBV - Lonsdale

Καπνίσατε ένα πούρο και σας άρεσε, ή καπνίσατε κάποιο και δεν σας ικανοποίησε, πείτε το σε όλους μας.. Δημιουργήστε ενα θέμα ανά τύπου πούρου πχ montecristo , H. Upmann κτλ.
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Jericho Hill By Crowned Heads, LBV - Lonsdale

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Κυρ Απρ 09, 2017 5:55 pm

Εικόνα
Crowned Heads
Jericho Hill
LBV Lonsdale
6 1/2 x 46

Nicaragua
Χρώμα: Maduro
Wrapper: San Andres
Binder / Filler: Nicaragua / Nicaragua
Blender: Jon Huber

Το Jericho Hill είναι από sampler των 4
και εντός του περιέχει τα:
LBV - Willy Lee - .44s - OBV
με μια μικρή ιστορία από πίσω τους, έτσι για το μάρκετιγκ, κάνω copy paste:

Crowned Heads has returned to the business of pairing songs with cigars with the creation of Jericho Hill, a Nicaraguan smoke inspired by the Johnny Cash hit "Cocaine Blues."
The song, a toe-kicking tune Cash made famous during his performance at Folsom Prison in 1968, is the story of a criminal named Willy Lee, who gets off to a brisk start in the ballad by murdering his lady with a .44 after a shot of cocaine. He makes a break for the border, but fails to get away, and is captured by the authorities in Mexico before being brought to justice by a sheriff from Jericho Hill:
"Late in the hot joints takin' the pills/In walked the sheriff from Jericho Hill/He said Willy Lee your name is not Jack Brown/You're the dirty hack that shot your woman down."

Composed of Nicaraguan binder and filler with a Mexican San Andres wrapper, this cigar will have the spice and kick needed to vindicate Johnny Cash himself. This cigar is the first regular production Nicaraguan cigar coming from Jon Huber and Crowned Heads. Made in the My Father Cigars S. A. Factory, this cigar will be meticulously constructed with unsurpassed care. Jericho Hill will be coming in four sizes and they all relate to Johnny Cash songs and details from the Album At Folsom Prison. The .44S, is 5 1/8 inches by 44 ring gauge and refers to the gun used by Willy Lee when he murders the women on a whisky and cocaine fueled rage. Willy Lee, the antagonist in the song “Cocaine Blues”, is also a 6 Inch by 54 ring gauge presented in this line up. Next we have OBS a 4 ¾ inch by 52 ring gauge cigar that refers to one of the songs on At Folsom Prison “Orange Blossom Blues”. Finally, there is LBV a 6 ½ by 46 ring gauge cigar that denotes the song “The Long Black Veil”.

εδώ το τραγούδι για το πούρο που καπνίζω https://www.youtube.com/watch?v=5pYA46dyKh4

Στο πούρο μας τώρα, που το σώμα έχει άρωμα σοκολάτας με ελάχιστες non μυρωδιές
και απροσδιόριστες μετά το τρύπημα,
ξέχασα να αναφέρω ότι είναι box pressed στις φώτο δεν φαίνεται καθαρά γιατί έχει φάει μαλάξεις από μένα 8)

Εικόνα

Ξεκινάει με παχύ σιροπιαστό και ελαφρά ξυλώδες άρωμα, έχει πολύ μαλακό γλυκό γεμάτο αλλά συνάμα ελαφρύ καπνό
δεν ενοχλεί στη μύτη παρόλο που πρωτοπαρουσιάζει ένα παιγνιδιάρικο μικρό πιπεράκι, κατόπιν το πιπεράκι σποραδικά κάνει τις εμφανίσεις του, γλυκός καφές και γλυκό δέρμα, ένα άλλο δέρμα είναι παρών, διαφορετικό,
κολάει η βελόνα για κανένα μισάωρο, με σιρόπια μέλια λίγο ξύλο και ανεπαίσθητα μπαχάρια,
Ο καπνός όσο περνάει η ώρα και πιο παχύς πιο σιροπιαστός ! το τελευταίο τρίτο ήταν το καλύτερο που ένιωθα σοκολάτες και αρωματικά βότανα, παρέα με μπαχάρια και το άλλο το διαφορετικό δερματάκι.
κάποιες τζούρες μου θύμισε Κούβα :lol:
Δεν ήταν κακό, βαρετά γλυκό ναι,
έχω καλομάθει με τα κουβανέζικα σαν τη γριά στα σύκα :D

Και επειδή ξενέρωσα με τον Johnny Cash βάζω να ακούσω https://www.youtube.com/watch?v=Tgjbmy8 ... gjbmy8vPTA

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Re: Jericho Hill By Crowned Heads, LBV - Lonsdale

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Απρ 09, 2017 9:18 pm

Λευτερη θα καπνίσω κ εγω τις επόμενες μερες αυτο που μου ειχες δώσει και θα γράψω εντυπώσεις... :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Απρ 10, 2017 8:02 am

δεν το έχω καπνίσει αυτό Λευτέρη
πρόσφατα πάντως, ένα Crowned Heads J.D. Howard Reserve HR 54 ήταν απογοητευτικό...

(με Johnny Cash δεν ξενερώνουμε ποτέ) 8)
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τρί Απρ 11, 2017 10:33 am

Τάκης έγραψε:(με Johnny Cash δεν ξενερώνουμε ποτέ) 8)

Ναι το σωστό ήταν να γράψω "μπούχτισα" .....μετά από μια ώρα γεμάτη με τραγούδια του Johnny Cash
Τάκη αυτά είναι άλλα πούρα, Νικαράγουας

konstadinos23 έγραψε:Λευτερη θα καπνίσω κ εγω τις επόμενες μερες αυτο που μου ειχες δώσει και θα γράψω εντυπώσεις... :D

Νομίζω αυτό που σου είχα δώσει είναι το (OBS a 4 ¾ inch by 52 ring) πάει κι ένας χρόνος σχεδόν από τότε :D
κι από ό,τι είχα διαβάσει... το θεωρούσαν το καλύτερο της σειράς Jericho Hill
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Απρ 11, 2017 11:21 am

και το "δικό" μου φίλε Λευτέρη Νικαράγουα ήταν, η σύνθεση του filler για την ακρίβεια
με wrapper βραζιλιάνικο αντί του μεξικάνικου που είχε το δικό σου
απλά, όπως συμβαίνει με την πλειονότητα των cigars της Νικαράγουας και του Δομίνικου, χάνεται λίγο η μπάλα
κυρίως γιατί οι πολυάριθμες σειρές μιας brand, μπορεί να κατασκευάζονται σε διαφορετικά εργοστάσια ένθεν και ένθεν
με την έδρα κάθε "θυγατρικής", για φορολογικούς και λοιπούς λόγους, να ακολουθεί αντίστοιχη λογική

στην προκειμένη περίπτωση
η σειρά J.D. Howard κατασκευάζεται στην Tabacalera La Alianza του E.P. Carrillo στο Δομίνικο
και η σειρά Jerico Hill στα γνωστά My Father Cigars S.A. των Garcia
αμφότερες ιδιοκτησίας Jon Huber and Crowned Heads
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τρί Μάιος 02, 2017 11:01 pm

LCD Lefteris c

Εικόνα

Jericho Hill OBV

Μου το ειχε χαρίσει ο Λευτερης στην πρωτη μας συνάντηση πέρυσι στις αρχές του καλοκαιριού..
Το ειχα παρει αρκετές φορές μαζι μου για να το καπνίσω αλλα δεν έκατσε.
Τις προάλλες βλέποντας οτι ο Λευτέρης κάπνισε ενα ξαδερφάκι του ειπα οτι θα το καπνισω κ εγω σύντομα για να δω τι εχει να μου πει..

Το κρύο τραβηγμα ειχε έντονο καρύδι, σοκολάτα, δερμα και πιπερι

Ξεκίνημα με πολυ πιπερι σε σημείο που μου καίει τη γλώσσα αλλα μονο για 6-7 τζουρες.
Μετα εξαφανίστηκε και εμφάνιστηκε πάλι προς το τελος αλλα σε πολυ μικρότερες ποσότητες..
Ενδιάμεσα το πούρο ηταν τελείως διαφορετικό.
Ηταν γλυκό με κρεμα, σοκολάτα, κακάο, σκόρπια ξύλα, μέλι και όλα αυτα να εναλλάσσονται μεχρι το τελος..

Εικόνα

Λευτερη μ'αρεσε αρκετα με εξαίρεση την αρχή..
Σ'ευχαριστω πολυ!!! :D :D

Επιστροφή σε “Tastings”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης