Προβληματα με υγραντηρα Part 2....

Άβαταρ μέλους
RigasV

Προβληματα με υγραντηρα Part 2....

Δημοσίευσηαπό RigasV » Παρ Δεκ 26, 2008 11:55 am

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Πηρα την Τεταρτη ενα μικρο υγραντηρα.

Εκατσα και τον περασα με ενα καθαρο πανι με αποσταγμενο νερο.

Εβαλα το υγρομετρο σε ενα βρεγμενο πανακι, και μετα απο 30 λεπτα οπως ελεγε και στις οδηγειες ειχε φτασει στο 100%.

Το ξαναεβαλα στον υγραντηρα και εδειξε μετα απο λιγο 80%, λογο το οτι το περασει τον υγραντηρα με το πανακι.

Το αφηνω μια μερα περιπου αλλα τιποτα....60% και αν τον ανοιγα για 1 λεπτο 55%.

Αυτες οι υγρασιες και με βρεγμενο το σφουγκαρακι....

Το αφηνω αλλες 6 ωρες.....τιποτα.

Λεω θα βαλω μαζι και ενα σφηνακι με αποσταγμενο νερο.

Σημερα ειναι στο 70%.

Μπορω να αρχισω να βαλω τα πουρα μεσα ?

Τελος μαλλον με βλεπω για Adorini ηλεκτρονικο υγραντηρα αν δεν βρω λυση.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Δεκ 26, 2008 1:31 pm

Καλημέρες RigasV και Χρόνια πολλά!

Εν αντιθέσει με τους περισσότερους της παρέας εδώ μέσα εγώ θα διαφωνήσω με την ακρίβεια των ψηφιακών υγρασιομέτρων. Έχω τη γνώση να επιχειρηματολογήσω, σε όποιον επιθυμεί να ακούσει κάτι τέτοιο, την άποψη ότι ένα αναλογικό υγρασιόμετρο κατόπιν σωστής καλίμπρας έχει σταθερά καλύτερη ακρίβεια για μεγαλύτερη διάρκεια από ένα ψηφιακό...

Συνεπώς RigasV αυτό που έχω να σου πω είναι ότι: αν έχεις κάνει ΣΩΣΤΗ καλίμπρα, τότε δεν έχεις να φοβάσαι την ακρίβειά του αναλογικού σου υγρασιομέτρου αλλά αντιθέτως να το εμπιστεύεσαι! Η σωστή καλίμπρα επίσης για εμένα δεν είναι το βρεγμένο πανί τυλιγμένο γύρω από το υγρασιόμετρο γιατί εξαρτάται και από την υφή του πανιού, την εξωτερική θερμοκρασία και άλλα πολλά με αποτέλεσμα να σου δίνει αξιοσημείωτες αποκλίσεις κατά περίπτωση.

Σαφώς καλύτερη καλίμπρα θα είναι με το τάπερ με το αλάτι, δηλαδή:
Σε ένα ταπεράκι που κλείνει με καπάκι θα βάλεις μικρή ποσότητα χυλό αλατιού και θα το κλείσεις για 12 ώρες. Ανοίγοντας το τάπερ τότε θα πρέπει η υγρασία που θα φαίνεται να λέει 70% - αν δε λέει κάτι τέτοιο το υγρασιόμετρο, είτε στρίψε τη βίδα στο πίσω μέρος του για να το φέρεις στα "ίσια του" ή σημείωσε την απόκλιση και συνυπολόγιζέ την σε κάθε ένδειξη που θα διαβάζεις...

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:
- Σε ένα καπάκι από βαζάκι μαγιονέζας (αυτα τα καπάκια που είναι σα μεταλλικά νομίζω) βάζεις μια κουταλιά της σούπας - όχι τιγκαρισμένη - αλάτι έτσι ώστε να καλύψεις την επιφάνειά του καπακιού με ένα λεπτό στρώμα.
- Κατόπιν με πολύ μικρές δόσεις αποσταγμένου νερού βρέξε το αλάτι. Λέγοντας με πολύ μικρές δόσεις εννοώ ότι αν έχεις σταγονομετρο ή συρριγγα χρησιμοποίησέ τα για να σιγουρευτείς ότι δε θα πήξεις το αλάτι στο νερό! Σκοπός είναι απλά να υγράνεις το αλάτι χωρίς να το γεμίσεις με νερό έτσι που να γίνει σα χυλός...
- Τοποθέτησε το καπάκι με το αλάτι στο ταπεράκι και δίπλα βάλε το υγρασιόμετρο ή τα υγρασιόμετρα που θες να καλιμπράρεις και κλείσε το καπάκι.
- Όταν περάσουν οι 12 ή και παραπάνω ώρες άνοιξε το καπάκι του τάπερ και ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΑΜΕΣΩΣ τις ενδείξεις που λένε τα υγρασιόμετρα. Έχοντας λοιπόν αυτή τη μέτρηση και θεωρώντας ότι η σωστή ένδειξή των υγρασιομέτρων μες στο τάπερ θα έπρεπε να είναι 75% στους 20'C:
-> α) είτε σημείωσε την απόκλιση για αυτά που δεν μπορείς να τα σετάρεις με ρύθμιση
-> β) είτε, για αυτά που μπορούν να ρυθμιστούν, περίμενε να σταθεροποιηθούν οι ενδείξεις τους στις συνθήκες δωματίου για να μην αλλάζουν τιμή ενώ ρυθμίζεις και ΜΕΤΑ ρύθμισε αναλόγως...

Αυτά τα ολίγα...

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
RigasV

Δημοσίευσηαπό RigasV » Παρ Δεκ 26, 2008 4:45 pm

Hernesto ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.

Δεν ενοουσα ηλεκτρονικο υγρομετρο αλλα το μηχανημα υγρανσης της Adorini το οποιο ειναι μαζι με ηλεκτρονικο υγρομετρο και θερμομετρο.

Εικόνα

Να πω οτι σε ενος φιλου μου ο υγραντηρας εδειχνε κοντα στο 70% και τα πουρα μετα απο 1 1/2 μερα ηταν λιγο πρασινα σε μερικα σημεια, σαν μικρα στιγματακια.

Γι'αυτο σκεφτηκα να αγορασω ηλεκτρονικο συστημα υγρανσης, ωστε να εχω καλητερη λειτουργεια.

Δεν ξερω αν ανακυκλωνει τον αερα μεσα στον υγραντηρα.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Δεκ 26, 2008 5:37 pm

Φίλε RigasV θέλω να σου πω ότι πρόσεξα αυτό που έλεγες για το ηλεκτρονικό σύστημα ύγρανσης αλλά θα επιμείνω και θα σου τονίζω ότι πριν πας σε μία τέτοια λύση, η οποία είναι αρκετά μεγαλόπνοη για έναν μικρό υγραντήρα, να κοιτάξεις τα υγρασιόμετρά σου ως προς την αξιοπιστία και ακρίβειά τους... Θα γλιτώσεις σίγουρα χρόνο, χρήμα, κόπο και ίσως και λάθη...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Άβαταρ μέλους
RigasV

Δημοσίευσηαπό RigasV » Παρ Δεκ 26, 2008 7:50 pm

hernesto έγραψε:Φίλε RigasV θέλω να σου πω ότι πρόσεξα αυτό που έλεγες για το ηλεκτρονικό σύστημα ύγρανσης αλλά θα επιμείνω και θα σου τονίζω ότι πριν πας σε μία τέτοια λύση, η οποία είναι αρκετά μεγαλόπνοη για έναν μικρό υγραντήρα, να κοιτάξεις τα υγρασιόμετρά σου ως προς την αξιοπιστία και ακρίβειά τους... Θα γλιτώσεις σίγουρα χρόνο, χρήμα, κόπο και ίσως και λάθη...

Hernesto λες να ειναι μεγαλος για ενα case των 50 πουρων?

Αυριο θα δω τι υγρασια θα λεει μεσα στον υγραντηρα.

Τα χρηματα για τον Adorini ειναι 120 ευρω, δεν ειναι ακριβος αν σκεφτεις οτι μπορει να χασεις μερικα πουρα ισαξιας αξιας η και παραπανω απο λαθος υγρασια.

Στα λαθη τι ενοεις?

Μηπως παραυγρανει τα πουρα αυτο το μηχανημα?

Γιατι λεει ειναι αυτοματο, και μονο οταν αλαζει η υγρασια απο το σεταρισμενο ποσοστο % διορθωνει μονο του.

Τελος κατι που δεν ξερω μιας και ειμαι νεος, αν εχουμε ενα υγραντηρα σεταρισμενο σωστα και μεσα εχει ενα αυτοματο συστημα υγρανσης π.χ Adorini και για π.χ 2 μηνες δεν το ανοιγουμε...εχουμε προβλημα στα πουρα?
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Δεκ 26, 2008 8:03 pm

Πρόσεξέ με να καταλάβεις τι εννοώ παραπάνω με το θέμα της "μεγαλόπνοης λύσης". Εγώ προσωπικά έχω αυτόν τον υγραντήρα: http://shop.cigar.gr/catalog/product_in ... ucts_id=50 και το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο με το default υγραντικό στοιχείο του το οποίο μπορείς να δεις και στη φωτογραφία. Το reading του υγρασιομέτρου ήταν σταθερά εκεί που το ήθελα κάνοντας εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη ανανέωση του υγραντικου στοιχείο με αποσταγμένο νερό και την εξαμηνιαία 'κούρα' του με Solution για 'σκότωμα' μικροβίων. Τόσο απλά! (Σημείωση έχω χρησιμοποιήσει και καλιμπράρει μέχρι στιγμής 2-3 υγρασιόμετρα αναλογικά και ψηφιακά για να'χω μια σχετική σιγουριά για το τι γίνεται).

Από αυτό κρίνε αν τελικά χρειάζεται ή όχι ένα τέτοιο σύστημα ύγρανσης που πιστεύεις.

Όσο για τα λάθη που σου λέω εννοώ τα λάθη ανάγνωσης και λειτουργίας των μετρητικών σου της υγρασίας. Μπορεί ναι μεν να λες δηλαδή ότι έχεις καλές ενδείξεις υγρασίας αλλά τελικά να έχεις κάνει κακή καλίμπρα οπότε δεν έχεις πετύχει τίποτα!.. Το να πας στην αγορά ενός τέτοιου συστήματος ουσιαστικά για να επιβεβαίωσεις κάποιο από τα τυχόν παραπάνω λάθη σου ίσως σε ξενερώσει χειρότερα από όσο τελικά σε ωφελήσει...

dimitrisp

Δημοσίευσηαπό dimitrisp » Σάβ Δεκ 27, 2008 2:59 am

Αγαπητε hernesto χρονια πολλα.Πανω στην απορια του νεου φιλου να προσθεσω και μια δικη μου.Αν ενα υγρομετρο δεν το καλιμπραρεις σωστα την πρωτη φορα ειναι αχρηστο?Επισης παρατηρω οτι στα πουρα μου ενω το wrapper ειναι μια χαρα λειο οταν μου ερχονται μετα απο λιγες μερες στον υγραντηρα νομιζω οτι γινεται πιο τραχυ οτι χανει δηλαδη τη στλιπνοτητα του.Η υγρασια ειναι γυρω στο 74%.Η θερμοκρασια απο 17 εως 20 κελσιου.Φταιει κατι?Ειναι της ιδεας μου?Ευχαριστω.Καλη χρονια να εχουμε με υγεια (και πολλα πουρακια χεχε)
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Δεκ 27, 2008 11:34 am

Καλημέρες και Χρόνια Πολλά Δημήτρη!

Στο θέμα της καλίμπρας φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα να καλιμπράρεις και να ξανακαλιμπράρεις και να ξανα-μανα-καλιμπράρεις τα υγρασιόμετρά σου! Εξάλλου σκέψου ότι οι ίδιοι οι κατασκευαστές των ψηφιακών υγρασιομέτρων συνιστούν καλιμπράρισμα ανά τετράμηνο ή εξάμηνο για να αντιμετωπίσεις και το θέμα της πτώσης τάσης τάσης των μπαταριών τους που 'στοιχίζει' σε ακρίβεια ένδειξης. Όσο για τα αναλογικά, με το να τα καλιμπράρεις επανηλειμμένως αυτό που έχεις να κερδίσεις είναι την ψυχική σου ηρεμία μιας και η ακρίβεια τους είναι γενικά αξιοσημείωτη μετά από την πρώτη σωστή ρύθμιση...

Όσο για την υφή του wrapper πιστευω πως κάποιος εμπειρότερος (Νίκο, Mr Cool, please???) θα μπορέσει να σου απαντήσει πολύ πιο αξιόπιστα από εμένα. Πάντως για να πω και τη γνώμη μου πάνω σε αυτό πιστεύω πως έχεις αρκετά υψηλή υγρασία για παλαίωση (εκτός αν έτσι κι αλλιώς δε σε ενδιαφέρει η παλαίωση αλλά μόνο το να δυναμώσεις το πούρο) και ως εκ της υψηλής υγρασίας τα 'πούρα' ρουφάνε μόρια νερού γρήγορα (μάλλον...) κι αρχίζουν να αλλάζουν τον όγκο τους... Χαζό μπορεί να ακούγεται αλλά είναι η πιο λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω ώστε να μην καταλήξω στην εύκολη απάντηση του ότι "είναι ιδέα σου"! :lol:

dimitrisp

Δημοσίευσηαπό dimitrisp » Κυρ Δεκ 28, 2008 1:21 am

Τωρα τι να πω..Ευχαριστω ειναι το λιγοτερο για το χρονο που μας αφιερωνεις..Δεν ηξερα οτι και τα ψηφιακα θελουν καλιμπραρισμα.Εγω για να πω την αμαρτια μου πηρα ενα adorini απο το καταστημα του site και θεωρουσα οτι ελυσα το προβλημα μου.Οσο για παλαιωση μαλλον δεν ειναι αυτο που ψαχνω ακομα τουλαχιστον .Το καλιμπραρισμα του ψηφιακου γινεται με τον ιδιο τροπο οπως το αναλογικο?Θα διαβασω πιο προσεκτικα τον τροπο με το ταπερ και το αλατι.Την υγρασια μου σκοπευω να την αφησω να πεσει στα επιθυμητα επιπεδα σιγα σιγα.Ελπιζω να κανω το σωστο.Και παλι χιλια ευχαριστω
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Δεκ 28, 2008 11:03 am

Εγω 2 τις adorini που εχω παρει δειχνουν ακριβως τη σωστη υγρασια και χωρις καλιμπραρισμα.
Αντιθετα κατι αλλα ψηφιακα που εχω και κατι αναλογικα χρειάστηκαν για να ξερω ποσο εξω πεφτουν.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Δεκ 28, 2008 12:46 pm

Αν και αυτό που θα γράψω μπορεί να είναι γνωστό, μη με παρεξηγήσετε, απλά θέλω να έχετε όλη την πληροφορία από εμένα τουλάχιστον όσο αφορά το θέμα και από εκεί και πέρα εσείς κάνετε τις επιλογές και κινήσεις κατά πώς κρίνεται ορθότερα...

Το καλιμπράρισμα των ψηφιακών υγρασιομέτρων ακολουθεί την ΙΔΙΑ ακριβως 'τελετουργία' ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΤΟΥΣ! Ο λόγος είναι προφανώς διότι τα περισσότερα ψηφιακά δεν έχουν τρόπο να κάνεις reset σε κάποια υγρασία αναφοράς που έχεις προσδιορίσει με οποιαδήποτε μέθοδο και αν το έχεις καταφέρει αυτό!

Ως εκ τούτου η 'ρύθμιση' που έχεις να κάνεις για να διορθώσεις την ένδειξη των ψηφιακών υγρασιομέτρων είναι να σημειώσεις ή να θυμάσαι κάπου την απόκλισή του από το 75% που προκύπτει από την παραπάνω περιγραφείσα διαδικασία καλίμπρας.

Παραδείγματος χάριν αν με το που ανοίξεις το ταπεράκι με το υγρασιόμετρα και το χυλό αλατιού μετά από τις 12 ώρες υπομονετικής αναμονής της καλίμπρας, διαβάσεις σε κάποιο ψηφιακό σου υγρασιόμετρο 70%, αυτό σημαίνει ότι το υγρασιόμετρο έχει μία απώλεια ΠΕΡΙΠΟΥ 5% (μπορεί να είναι προς το 4% ή προς το 6% αλλά εσύ πίστεψε ό,τι διαβάσεις και ΗΣΥΧΑΣΕ από κει και πέρα). Το τελευταίο λοιπόν σημαίνει ότι όταν ξαναβάλεις το συγκεκριμένο υγρασιόμετρο μες στο humidor σου και διαβάζεις στην ένδειξή του 63% για παράδειγμα, σημαίνει ότι η σωστή/ακριβής/πιστότερη υγρασία είναι 68% αφού δηλαδή προσθέσεις και το 5% απόκλιση που προσδιόρισες με την καλίμπρα... So simple ! ! !

Keep puffing boys and girls!..

x-nos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό x-nos » Δευ Δεκ 29, 2008 12:46 am

Συγνώμη που εισβάλω έτσι αλλά έχω μια απορία… εμένα το ψηφιακό υγρασιόμετρο έδειχνε 65% και ξαφνικά έπεσε στο 63% οπότε έριξα λίγο solution στα στοιχεία αλλά δεν είδα καμία αλλαγή, έτσι έβγαλα τα πούρα έξω και ψέκασα τον Humidor με απιονησμένο νερό, τον σκούπισα με ένα στεγνό πανί και τα ξαναέβαλα μέσα. Το αποτέλεσμα μετά από τόσες ώρες είναι το ίδιο! Καμιά ιδέα; Λέτε να φταίει το υγρασιόμετρο ή κάτι άλλο δεν κάνω καλά; Hernesto που είσαι;;; :D
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Δευ Δεκ 29, 2008 10:45 pm

Μην σας πιάνει πανικός με το 1% που θα δείτε πτώση στο υγρασιόμετρο. Ούτε μωρά να ήταν και εσείς χαζομπαμπάς.

Θέλουν το χρόνο τους όπως και εμείς για να τα καπνίσουμε.
Αντώνης Γ.
x-nos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό x-nos » Δευ Δεκ 29, 2008 10:52 pm

Δεν κάνω έτσι για τον ένα βαθμό αλλά με ανησυχεί το γεγονός ότι είναι κάτω από το 65% που μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να ξεραθούν τα πούρα μου. Πάντως σήμερα έβαλα απιονησμένο νερό στα υγραντικά στοιχεία, τα άφησα 2 ώρες να “τραβήξουν” και μετά τα ξαναέβαλα μέσα αλλά πάλι τίποτα υγρασία 62%. Λέτε να είναι το υγρασιόμετρο;
Χρήστος
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 30, 2008 3:36 pm

Δεν ξεραίνονται τα πούρα αν πέσουν για λίγο :wink: στο 62%, οπότε καλά σου λέει ο artist.

Πάντως, πρώτα - πρώτα, πρέπει να απαντήσεις εσύ ο ίδιος την ερώτηση, που μας θέτεις, για το αν φταίει το υγρασιόμετρο.

Κάνε το τεστ με το αλάτι, ακολουθώντας με ακρίβεια τις οδηγίες, και δες αν δείχνει σωστά (74%) το υγρασιόμετρό σου. Ή σύγκρινέ το με κάποιο άλλο. Σπάνιο να έχουν το ίδιο λάθος.

Αν δεν φταίει το υγρασιόμετρο, εδώ είμαστε...

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες