Avo Uvezian

Άβαταρ μέλους
silkman9

Avo Uvezian

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιουν 15, 2006 11:08 am

Γενικά ότι πούρα Δομινικάνικα η Νικαράγουας έχω δοκιμάσει δεν έχω εντυπωσιαστεί - αυτά γενικά...

Κάποιοι φίλοι από Αμερική μου έδωσαν, μεταξύ άλλων, και ένα πούρο Avo Uvezian. Κοιτώντας στο www.avo.com πιστεύω ότι ήταν ένα Belicoso από την σειρά Classic ή την XO (το δαχτυλίδι είχε ένα άνοιχτό χρυσαφί χρώμα). Εδώ δεν είμαι σίγουρος και δυστυχώς πέταξα το δαχτυλίδι...

Λοιπόν εντυπωσιάστηκα. Η κατασκευή του πούρου ήταν άψογη, με πολή καλή κάυση και τράβηγμα και το μόνο non cuban που δεν ξετυλίχτηκε το cap μόλις το άναψα. Το πούρο ήταν ελαφρής πρός μέτριας έντασης αλλά με πολύ ωραία αρώματα και έφερνε αρκετά προς κουβανέζικο.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία με τα Avo? Επίσης χρειάζομαι και προτεινόμενο online shop γιατί ένα κουτάκι πρέπει να βρει τον δρόμο προς το σπίτι μου :wink: Από ότι είδα σε Αμερικάνικα sites είναι και σε πολύ καλή τιμή γύρω στα $100 - $140 το κουτί των 25...
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Πέμ Ιουν 15, 2006 12:25 pm

O Αvo ειναι μια απο τις μεγαλυτερες προσωπικοτητες στο χωρο του πουρου, ειχε ενα bar στο οποιο επαιζε πιανο και μερικες φορες κερνουσε τους πελατες του πουρα, η κορη του ηταν αυτη που τον παροτρινε να τα πουλαει.Αυτη τη στιγμη η εταιρια ειναι μελος της Davidoff.
Οσοω αφορα γενικα στα dominican τα εκτιμω πολυ, μπορει να μην ειναι τοσο βαρια και γεματα οσο τα κουβανεζικα αλλα εχουν πολυ ντελικατα αρωματα λαι ειναι γενικα πολυ ευχαριστα πουρα.Απο τα Avo εχψ δοκιμασει μερικα απο τη σειρα domaine avo και μαλιστα μια 5αδα απο το figuardo 20 (εχω μερικα ακομα στον υγραντηρα).Εχω μηνει απολυτα ικανοποιημενος και θα το συνηστουσα για ενα μικρο πουρο.Ειναι μεσαιασ δυναμης αλλα εχει πολλα και διαφορετικα αρωματα, η καυση του αριστη και σε καμια περιπτωση δεν ξετυλιγεται.
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Πέμ Ιουν 15, 2006 3:13 pm

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΙΣΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΤΩΝ 5 AVO CORONAS,ΕΙΧΑΝΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΤΕ,ΜΕΤΡΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΦΗΣΕΙ,ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
geegor
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό geegor » Παρ Ιουν 16, 2006 3:19 pm

Παρα πολυ καλα πουρα,εχς ηδη κανει ενα corona και ενα robusto ενω σημερα πηρα 3 απο τα τελευταια.Απαλη γευση,σκουρο στο χρωμα,πολυ καλυ καυση και τραβηγμα.Γενικα εμεινα πολυ ικανοποιημενος.Δεν ξερω αν υπαρχουν σε online shop αλλα στην Αθηνα μπορειτε να τα βρειτε στον Ζηκογιαννη στο Χαλανδρι οπου και μενω,πανω στην κεντρικη οδο του χαλανδριου που λεγετε Ανδρεα Παπανδρεου.
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιουν 22, 2006 11:04 am

Έχω ακούσει για τον Ζηκογιάννη αλλά δεν έχει τύχει να τον επισκεφτώ παρότι μένω αρκετά κοντά. Έχει καλό humidor; Από τιμές τι λέει;

Silkman
Αιας

Δημοσίευσηαπό Αιας » Πέμ Ιουν 22, 2006 11:37 am

Εγώ μία φορά αγόρασα απο τον Ζηκογιάννη. Δεν έχει τεράστια ποικιλία και έχει ένα μόνο σχετικά μικρό cabinet φίσκα με πούρα. Από ποιότητα καλά είναι. Οι τιμές είναι αυτές της Ελληνικής αγοράς. Δηλαδή πανάκριβα σε σχέση με τα online μαγαζιά και ίδιες τιμές με τα Casa del Habanos. To καλό είναι ότι δεν περιορίζεται μόνο σε κουβανέζικα πούρα. Από την άλλη έχει μεγάλη ποικιλία σε αξεσουάρ από κόφτες μέχρι τασάκια, πίπες κλπ.

Επιστροφή σε “Avo ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες