Alec Bradley Black Market Torpedo

Άβαταρ μέλους
Nickos H

Alec Bradley Black Market Torpedo

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Κυρ Ιούλ 14, 2013 11:50 pm

Δοκίμασα σήμερα το torpedo από την σειρά alec bradley black market του Alan Rubin. Είναι μόλις το δεύτερο πούρο που καπνίζω από την εν λόγω φίρμα μετά το Tempus. Το εν λόγω stick εισάχθηκε στον υγραντήρα για τα non μου τον Απρίλιο και το διατηρούσα σε υγρασίες από 66-67 % . Μιλάμε για ένα πούρο με μήκος 153 εκ το οποίο φοράει δύο δακτυλίδια 52 αρια ένα μακρύ σαν φόρεμα που ντύνει το πούρο από την μέση μέχρι το τέλος του ποδιού του και ένα δεύτερο το οποίο εφάπτεται στο πρώτο. Η καταγωγή του εντυπωσιακή , καθώς το φίλερ του είναι Jamastran από δύο πηγές Παναμά και Ονδούρα , το wrapper του από την Νικαράγουα και το binder του είναι Sumatran το οποίο καλλιεργήθηκε στο Εκουαδόρ. Κοινώς μύλος..ή αν θέλετε μια απόπειρα να παντρευτούν διαφορετικά καπνά για να δώσουν ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα.
Εμφανισιακά το πούρο είναι πραγματικά εντυπωσιακό , το κάνεις χάζι θα έλεγα , το wrapper του όμορφο , όχι ιδιαίτερα oily με χρώμα κάτι μεταξύ από maduro ή Colorado maduro. To μοναδικό του ψεγάδι ένα νεύρο που έτρεχε κατά μήκος του. Κατασκευαστικά δεν έχω να πω ιδιαίτερα πράγματα κλασικό non..και ο νοών νοείτω..
Στα pre-light αρώματα εγώ διέκρινα μαύρο τσάι και λίγο ξύλο. Με το άναμμα του ξεκίνησε δυνατά , επιθετικά θα έλεγα με εναλλαγές καφέ και κακάο τα οποία αφήναν στο στόμα μια μάλλον γλυκιά επίγευση. Στο 2ο μέρος το πούρο ξεδίπλωσε όμορφα αρώματα από σκούρα σοκολάτα με κάποιες νότες από μέντα και μου θύμισε τα σοκολατάκια after eight. Στο τελευταίο μέρος υποχωρεί κάπως η σοκολάτα , το πούρο γίνεται λίγο spicy και η μέντα έρχεται κατά κύματα.
Η καύση του σχετικά ανόμοια μέχρι ένα σημείο , διορθώθηκε με φυσικό τρόπο και πήγε μετά απροβλημάτιστα μέχρι το τέλος. Το τράβηγμά του πολύ καλό. Ο καπνός του ικανοποιητικός , παχύς αλλά η στάχτη του μέτρια θα έλεγα δεν κρατάει ιδιαίτερα.
Η βαθμολογία του από μένα , εμφάνιση 8 , κατασκευή 8 , αρώματα 7, καύση – τράβηγμα 7 , καπνός – στάχτη 7 , μέσος όρος 7,4. Η τιμή του 5 ευρώ και 71 λεπτά . Για το εν λόγω πούρο έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις από πολύ καλές έως τις χειρότερες , προσωπικά δεν με απογοήτευσε και γιατί όχι θα το ξαναδοκίμαζα και στο μέλλον.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Alec Bradley Black Market Torpedo

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιούλ 15, 2013 7:57 am

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους

να πω κι εγώ την (κακή) γνώμη μου 8)
από black market έχω καπνίσει το torpedo και το robusto, και προσπέρασα πάραυτα
τα βρήκα πολύ "market", φρου-φρου δηλαδή, με καθόλου "αρώματα"
φουλ στη χωματίλα, με γενικά άξεστη και εξαντλητικά flat συμπεριφορά
με λίγα λόγια, ούτε καν συμπαθητικές μετριότητες, αλλά κοινώς μπουρούχες
(έχουν όμως ετικέτα που άνετα τυλίγεις σουβλάκι)

για το "τιμημένο" prensado churchill, (και το robusto), έχω γράψει τη γνώμη μου εδώ:
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?f=9&t=2415

περί φρου-φρου & market, ιδού το νέο project της εταιρείας:
http://www.cigaraficionado.com/webfeatu ... w/id/17164
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Alec Bradley Black Market Torpedo

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Δευ Ιούλ 15, 2013 1:52 pm

Καλημέρα Τάκη , οι κακές γνώμες υπερτερούν μάλλον.. :lol:
Τα περι διαστήματος και λοιπά είναι πραγματικά για τα πανηγύρια οι τύποι..δεν υπάρχει τίποτα το σοβαρό να πεις γι αυτά τα πράγματα. Να σημειώσω μόνο ότι όταν κατά την κρίση μου πάντα και με το περιορισμένο εύρος γεύσεων που εγώ πιάνω γράφω ένα review και βάζω και απ το κεφάλι μου μια βαθμολογία , το κάνω γιατί με διευκολύνει εμένα στην κατάταξή τους. Επίσης ένα non είναι αυτονόητο ότι ουδεμία σχέση έχει ( πλην υπερελάχιστων εξαιρέσεων ) με μια αβάνα ως εκ τούτου η βαθμολογία τους είναι σε σύγκριση πάντα με άλλα non. Δηλαδή δεν συγκρίνω ένα non που βαθμολόγησα με 7 με ένα κουβανέζικο που το βαθμολογώ επίσης με 7. Είναι εντελώς διαφορετικοί κόσμοι.
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Alec Bradley”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες