Montecristo Edmundo

ge0rge

Montecristo Edmundo

Δημοσίευσηαπό ge0rge » Τρί Μαρ 07, 2006 10:31 am

Χθές δοκίμασα για πρώτη φορά το Montecristo Edmundo. Υπέροχο πούρο με άψογη κατασκευή και τράβηγμα. Δεν ήταν ιδιαίτερα δυνατό και οι γεύσεις που ξεχώρισα ήταν του κέδρου της βανίλιας και του καφέ. Εντύπωση μου έκανε ο απίστευτα πλουσιος καπνός του. Το συνδύασα με καφέ φίλτρου αρωματικό (βανίλια - καραμέλα) που κατα την γνώμη μου έδενε υπέροχα.
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Πέμ Μαρ 16, 2006 10:40 pm

Prepi na omologiso pos pote os tora den ixa se ektimisi to sigekrimeno puro to opio theorusa pos itan aplos mia apotixia tis habanos na bgali to "deftero" puro meta to siglo vi.Prin apo miamisi bdomada omos i gnomi mu arxise na alazi.Mpenontas ston igrantira tis worldcigars ida dio kutia me edmundo.Den tha tus edina simasia an dn paratirusa to skuroxromo wrapper tus.Itan antistixo me afto ton el diladi colorado maduro.Pernontas ena sta xeria mu emina ekpliktos apo tin oreotati tus akataskebi.Telika agorasa 4 k ftanontas sto spiti anapsa to proto.To trabigma apsogo me poli kalo kapsimo.O kapnos beludinos k poli xortastikos sto stoma.Nomizo pos pleon brika ena akoma apogebmatino puro gia na sindiazo apsoga ton kafe mu.Tha agoraso kamia dekapentaria akoma kathos emina kathola efxaristimenos.I timi tus ine 10.80 stin worldcigard.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Δευ Ιουν 05, 2006 12:37 am

Δοκίμασα ένα από τα edmundo που παρέλαβα από το box split.

Απογοήτευση!!!

Που είναι ο πλούσιος καπνός που αναφέρει ο george;;; Που είναι τα αρώματα;

Το πούρο αν και ήταν πολύ καλοφτιαγμένο και με maduro χρώμα, μόλις το έκοψα άρχισε να ξετυλίγεται το wrapper (και δεν κόβω πρώτη φορά πούρο), μόλις το άναψα άρχισε να σκάει και από μπροστά.

Τι έγινε τελικά; δεν το απόλαυσα καθόλου. Η κάυση του ήταν προβληματική το τράβηγμα....Louis Armstrong!!! :evil: :evil: :evil: και η γεύση του επίπεδη...

Μήπως πέσαμε σε fake; Μήπως δεν έχουν συντηρηθεί σωστά (αν και στο άγγιγμα φαίνονται σωστά);

Για πέστε μου την άποψή σας...
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
ge0rge

Δημοσίευσηαπό ge0rge » Δευ Ιουν 05, 2006 8:56 am

ANTONIS έγραψε:Δοκίμασα ένα από τα edmundo που παρέλαβα από το box split.

Απογοήτευση!!!

Που είναι ο πλούσιος καπνός που αναφέρει ο george;;; Που είναι τα αρώματα;

Το πούρο αν και ήταν πολύ καλοφτιαγμένο και με maduro χρώμα, μόλις το έκοψα άρχισε να ξετυλίγεται το wrapper (και δεν κόβω πρώτη φορά πούρο), μόλις το άναψα άρχισε να σκάει και από μπροστά.

Τι έγινε τελικά; δεν το απόλαυσα καθόλου. Η κάυση του ήταν προβληματική το τράβηγμα....Louis Armstrong!!! :evil: :evil: :evil: και η γεύση του επίπεδη...

Μήπως πέσαμε σε fake; Μήπως δεν έχουν συντηρηθεί σωστά (αν και στο άγγιγμα φαίνονται σωστά);

Για πέστε μου την άποψή σας...

Αντωνη καλημερα, εχω καπνισει 3 edmundo και τα τρια ηταν υπεροχα. ολα ηταν απο το ιδιο κουτι (αν θυμαμαι καλα 2005 παραγωγης) αγορασμενα απο μαγαζι στο κορυδαλλο οπου μενω.
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Δευ Ιουν 05, 2006 5:50 pm

Perisu kapnisa ena oloklhro kouti Edmundos agorasmeno apo thn Kouba (170US). Oute ena den eixe problhma me to trabhgma - se ola to trabhgma htan beloudino.

Sth geush de me en9ousiase (protimw to No2) - htan polu elafru gia ta gousta mou. Isws na h9elan ligo palaiwsh (ta wrappers htan anoixto colorado), alla twra pia polu arga - exoun ginei... kapnos.

Mhpws den einai original to sugkekrimeno?
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Δευ Ιουν 05, 2006 8:05 pm

Αντώνη κατά πάσα πιθανότητα να φταίει το γεγονός ότι δεν τα άφησες να ''ηρεμήσουν'' λίγο καιρό στο humi. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι είναι fakes :( . (Από που τα πήρες αν επιτρέπεται?)

Αυτό έχει πολλές φορές σαν αποτέλεσμα να μην έχουν ομοιόμορφη καύση που συνεπάγεται με κακό τράβηγμα κτλ.

Σήμερα κατά σύμπτωση παρέλαβα μια 5άδα Εdmundo και χωρίς να τους κάνω ''κόλπα'' (αφού τα έλεγξα ένα ένα) τα έβαλα κατ' ευθεία για ύπνο!!! :lol: :lol: :lol:

Δεν χάνεις τίποτα να τους δώσεις λίγο χρόνο.

Be patient......
panatellas for ever!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Πέμ Αύγ 31, 2006 10:45 pm

ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΕΧΩ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΟΧΤΩ EDMUDO.ΑΠΟ ΟΧΤΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΟΥΤΙΑ.ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.!!ΠΗΧΤΟ ΠΟΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΑΡΩΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ!

11
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 20, 2009 10:34 am

Εχοντας κάψει πάρα πολλές κούτες Edmundos, παραξενεύτηκα με τα σχόλια που διάβασα.

Εχω κούτες 1-2 ετών, ακόμα και φρέσκες φετινές. Βαθμολογώ αυτό το πούρο σχεδόν άριστα, κάθε φορά που το καίω. Ανεξαρτήτως χρονιάς κατασκευής.

Είναι ιδιαίτερα καλοφτιαγμένα, πολύ βολικά στο χέρι, τρυπιούνται εύκολα, το τράβηγμα είναι τέλειο. Οι γεύσεις τους δεν μου κολλάνε για MC, είναι medium to full bodied, βανίλλια, κέδρος σε άριστη αναλογία είναι αυτά που διακρίνω. Μου φέρνουν πολύ περισσότερο σε JL παρά σε MC. Επίσης για κάποιο λόγο μου θυμίζουν PSD4, ειδικά στο πρώτο τρίτο.

Η ποσότητα καπνού είναι επιπέδου Sublime, δηλαδή πάρα πολύς καπνός.
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Δευ Ιούλ 20, 2009 2:13 pm

Συμφωνώ 100%
Με διαφορά από τα καλύτερα κουβανέζικα στην αγορά!
Έκανα 2 το σκ που ανέβηκα Θεσσαλονίκη.
Ειδικά η σχέση ποιότητας/τιμής είναι άψογη.

ΥΓ. Είπα να κάνω και ένα απο τα genios που είχα αφημένα στον humidor μου κανα 8μηνο. Η βελτίωση θα έλεγα ήταν ραγδαία!
Φρουτώδες με κέδρο και δόσεις καφέ.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Ιούλ 20, 2009 2:36 pm

Γενικα δεν μου πολυαρεσουν τα Μοντε.. πολυ εντονο κεδρο τα περισσοτερα. Γενικα ειμαι λιγο ευαισθητος σε κεδρο, δεν μου αρεσουν ουτε τα κρασια με πολυ βαρελι (ενταξει, δρυς ειναι αλλα σε πολλα κρασια εκφραζεται σαν κεδρος)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 20, 2009 2:57 pm

Τα edmundo που καπνίζω ένα τη βδομάδα περίπου, τα έχω πάνω δυό χρόνια.

Είμαι κι εγώ της άποψης, οτι το πούρο αυτό είναι παρεξηγημένο και υποτιμημένο, γιατί αυτά τα λιγάκι παλαιωμένα που καπνίζω τώρα είναι θεσπέσια.
Γιά να είμαι ειλικρινής, τα κουτσουρεμένα αδερφάκια τους είναι καλύτερα ή μάλλον, για να κυριολεκτώ, μου αρέσουν περισσότερο. Η μικρή διάρκειά τους όμως τα περιθωριοποιεί λιγάκι στις προτιμήσεις μου.

Μετά τα γραφόμενά σας, θα δοκιμάσω και φρέσκα edmundo.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 20, 2009 3:48 pm

Φρέσκο δοκίμασα Μαρτίου 2009. Στο ψιλοάγουρό του δηλαδή, αγορασμένο απο discounter(???)

Χωρίς πλάκα τα κομμάτια είναι έτοιμα για κάψιμο. Δε λέω ότι τα παλιώτερα δεν είναι καλλίτερα, απλά δε χρειάζεται να περιμένει κανείς.
Άβαταρ μέλους
karachrist

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τρί Ιαν 29, 2019 11:44 am

Παρεΐστικη βραδια προχθες, με καλους φιλους, ανεβασμενη διαθεση, ωραια αποσταγματα και αρκετο κρυο...
Από το σκηνικο δεν μπορει να λειπει η συντροφια του γαλαζιου καπνου.

Εικόνα

Ξεκιναω με λιγο NectarDor, που δεν ειχε τυχει να δοκιμασω, μα δεν ανταποκριθηκε σε αυτό που περιμενα οποτε εκοψα τον Ενμουνδο και τραβηξα μερικες κρυες.... μαγεια :!: .... ζαχαρη και κρεμα αποθηκευμενη καιρο σε κουτα από πουρα :roll:
Με το αναμμα μου ρθε στο στομα πλουσιος καπνος, γεματη γευση τιγκα στον κεδρο και στη σοκολατα... Δεν προλαβαινω τα τραβηξω τις πρωτες τζουρες και το γυριζω σε στανταρακι Glenfarclas12 (τετοια φαση δεν πρεπει να παει χαμενη, πρεπει να ναι ολα στην εντελεια)

Εικόνα

Στις επομενες τζουρες παιζουν κατι μαντζουνια με λιγα ξηροκαρπια μα στη συνεχεια σκαει πικραμυγδαλο :lol:
Απιστευτο πουρο....δεν περιγραφω άλλο... θελω να αφιερωθώ στο πουρο μου....στο whisky μου...στην παρεα μου...
Θελω να αφιερωθώ στη στιγμη :!:
Sláinte

Επιστροφή σε “Montecristo ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης