Τι κόφτη χρησιμοποιείτε και γιατί;

Είδος κόφτη που χρησιμοποιείτε

Single blade
4
6%
Double blade
44
68%
Guillotine
5
8%
Bullet
7
11%
V-shape
1
2%
Άλλο
4
6%

Σύνολο ψήφων: 65
Άβαταρ μέλους
Gloriana

Re: Τι κόφτη χρησιμοποιείτε και γιατί;

Δημοσίευσηαπό Gloriana » Τρί Οκτ 29, 2013 6:49 pm

διπλός κόφτης, σταθερή αξία ότι πούρο και να κρατάς.
Μου είπαν ότι ο bullet σε μερικές περιπτώσεις κάνει το τράβηγμα καλύτερο. Αλλά όταν έχεις petit πούρο δε μπορεί απλά να το "κόψει"...
"Στον καπνό, λοιπόν, υπάρχει ένα είδος γιόγκα, δηλαδή ένας δρόμος που οδηγεί στην τελειότητα, όπως ακριβώς υπάρχει στο κρασί, το τραπέζι ή το κρεβάτι." - L. Pauwels
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Οκτ 29, 2013 6:56 pm

!!!... το είδαμε κι αυτό 8)

όσο παλιό κι αν είναι το ποστ της Ξένιας, δυο απαντήσεις στη σειρά από δυο γυναίκες
νομίζω πως είναι νέο απόλυτο ρεκόρ για το μικρό μας Πουρο-Χωριό

πάντα τέτοια :!:
Άβαταρ μέλους
Gloriana

Δημοσίευσηαπό Gloriana » Τρί Οκτ 29, 2013 7:00 pm

βγαίνω εκτός τόπικ για το ποστ τούτο:
νομίζω πως πολλές γυναίκες θα ήθελαν να απολαύσουν ένα πούρο, αλλά ζούμε σε μια συντηρητική κοινωνία και... ντρέπονται.

Πρόσφατα σε ωραίο εστιατόριο της συμπρωτεύουσας, προσπαθούσα να καπνίσω το στουμποωμένο μου πούρο. Χτύπησε το τηλ. και θα ερχόταν στην παρέα ένας άνδρας. Η κολλητή μου, μου είπε: εξαφάνισέ το, μην σε δει με αυτό ο Τ....

Μου έκανε τρομερή εντύπωση...
"Στον καπνό, λοιπόν, υπάρχει ένα είδος γιόγκα, δηλαδή ένας δρόμος που οδηγεί στην τελειότητα, όπως ακριβώς υπάρχει στο κρασί, το τραπέζι ή το κρεβάτι." - L. Pauwels
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Οκτ 29, 2013 8:27 pm

Δεν το είχα πάρει πρέφα το θέμα, ευχαριστώ για το ξέθαμμα να γράψουμε και εδώ κάτι. :mrgreen:
Έχω δοκιμάσει αρκετούς κόφτες. Μονό, διπλό, διπλό πέρφεκτ και τρυπητήρι.
Ο μονός τις πιο πολλές φορές το κόβει στραβά. Και αυτό γιατί δεν μπορώ να υπολογίσω από την κάτω πλευρά πού θα κόψει. Αν είναι και ρομαντική η ατμόσφαιρα....
Ο διπλός είναι σαφώς καλύτερος, κόβει πιο όμορφα και με λιγότερη προσπάθεια, αλλά και πάλι ελοχεύει κίνδυνος να κοπεί πολύ μέσα, στραβά.
Τα μειονεκτήματα του τελευταίου διορθώνει ο πέρφεκτ με τον οποίο έχω ξεγνοιάσει. Μόνο ανεπαίσθητο μειονέκτημα ότι κάτι πιραμίδες, τορπίλες θέλουν 2ο ή 3ο κόψιμο.
Τρυπητήρια έχει ενσωματωμένα ο αναπτήρας μου, 3 μεγέθη. Πρακτικά χρησιμοποιώ το μεγαλύτερο μόνο. Είναι άχρηστο σε περίπτωση κωνοειδούς πούρου και αρκετές φορές η τρύπα δεν είναι αρκούντως μεγάλη οπότε δεν τραβάει καλά και μαζεύεται πολλή πίσσα στο στόμιο και πικρήζει. Το έχω για έκτακτες ανάγκες μόνο.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Τρί Οκτ 29, 2013 10:16 pm

Κόβω πάντα με double blade και δεν τρυπω ποτέ.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Νοέμ 22, 2013 12:36 pm

Bullet κυρίως και double για πυραμίδες κλπ
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Νοέμ 22, 2013 11:04 pm

διπλο , bullet (στα Non που είναι αέρα-πατέρα) και όταν είμαι έξω απλά με το χέρι...άπλα αποφεύγω τις πυραμίδες με το χέρι δεν γινεται. Τα υπόλοιπα μια χαρά τα "τσιμπάω" και ανοίγει το καπ όπως πρέπει...
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Παρ Ιαν 09, 2015 3:14 am

Ξεθάβω παλιό θέμα, το ξέρω, η αφορμή όμως είναι ένας palio-κόφτης. Πήγα σήμερα λοιπόν ( ή μάλλον εχθές λόγω ώρας ) σε κατάστημα της Νέας Ερυθραίας και κοιτώντας για πούρα και έναν κόφτη έπεσε στα χέρια μου ένας palio...

palio silver.jpg

Με την μικρή μου εμπειρία αλλά δεδομένου τα προσωπικά μου γούστα έψαχνα έναν κόφτη που να μην "στομώνει" (έχω αρκετούς διπλούς από δώρα με αγορές αλλά και single blade επίσης ) καταστρέφοντάς μου την απόλαυση (αρκετές φορές άνοιγε το wrapper ή σκιζόταν το κεφάλι στραβά όσο λεπτά και αν προσπαθούσα να το κόψω). Έτσι είχα στο μυαλό μου έναν κόφτη μονής λεπίδας τύπου γκιλοτίνας αλλά στο κλείσιμό του να έχει επίσης λεπίδα.

Έτσι ο καπνοπώλης - καταστηματάρχης μου έδειξε τον έναν από τους δύο palio που είχε...τον έπιασα και όντως ένιωθες ότι θερίζεις με αυτό το θηρίο..άνετα κόβεις δάχτυλο με αυτόν..αποφάσισα να τον πάρω μαζί μου παρόλο την απαγορευτική τιμή του, ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα και σκέφτηκα ότι μόνο μία φορά θα αγόραζα κάτι τέτοιο. Μέσα είχε χαρτάκι που έγραφε την ημερομηνία εισαγωγής του: April 03 2010.. ο καταστηματάρχης μου είπε ότι από τότε δεν έχει ξαναβρεί άλλον, όχι γιατί δεν υπάρχουν αλλά γιατί πλέον δεν τους εισάγουμε. "Είναι αρκετοί οι δασμοί" μου ανέφερε χαρακτηριστικά..

Έκοψα λοιπόν σήμερα ένα Vegueros Tapados και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος, πλέον υπάρχει μέσα στο μπουφάν μου στη δερμάτινη θήκη που τον συνόδευε, εύχομαι να μην με απογοητεύσει.

Αλήθεια, μιας και το post είναι αρκετά παλιό και μόνο μία απάντηση από τον sir Τάκη είδα από τους πλέον ενεργούς φορουμήτες, εσείς "Τι κόφτη χρησιμοποιείτε και γιατί";

Υπάρχει κάποιος κόφτης στο μυαλό σας (alex δεν αναφέρομαι σε μηχανές :lol: ) που να είναι κατασκευασμένος για τις προτιμήσεις σας, υπαρκτός ή μη? Και αν ναί ποιός είναι αυτός?
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 09, 2015 10:01 am

εγω εχω 3-4 2πλης λεπιδας . εναν μονιμα στο τσαντακι μου , εναν μονιμα πανω στον υγραντηρα μου , εναν στο σπιτι της αδερφης μου γιατι ο γαμπρος μου εχει μια σαβουρα μονης λεπιδας πλαστικο . απο δαυτους εχω παραπανω μιας και σε καθε παραγγελια απο το εξωτερικο μου στελνουν και εναν δωρο .

ακομα εχω και τον πρωτο που ειχα αγορασει καποια στιγμη το 97 που πρωτοκαπνισα πουρο ( μια πλαστικη σαβουρα και αυτος)

ολοι αυτοι οι πλαστικοι με μονη λεπιδα οσο ειναι καινουργιοι κοβουν μια χαρα . οταν κοψει πολλες φορες τοτε αρχιζει να δημιουργει μικροπροβληματακια σαν αυτα που γραφεις γρηγορη .

αλλα ποτε μου δεν εχω αγορασει ακριβο κοφτη και ουτε σκοπευω να αγορασω ποτε μου . να ειναι καλα ο αγιοςεβαυς που μπορεις να βρεις κοφτες με 2-3 €
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Ιαν 09, 2015 2:17 pm

Πρέπει να έχω 3-4 από ελληνικά καταστήματα, διπλής λεπίδας, όλοι γύρω στα 7-8 ευρώ.
Και από τον author έχω πάρει κανά δυο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Οκ, κάποια στιγμή χαλάνε, αλλά και τι έγινε...
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 09, 2015 4:11 pm

τι σου χαλαει δημητρη ? εγω τους ανοιγω , τους καθαριζω και τους λαδωνω και ειναι παντα μια χαρα. το μονο θεμα ειναι να μην εχεις χαλασει την κοψη και δεν κοβουν σωστα.

Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Παρ Ιαν 09, 2015 4:54 pm

Εμένα alex παρόλο που δεν έχω κόψει και πολλά πούρα άρχισαν να μην "σφάζουν" αλλά να σφίγγουν στην ουσία και μέσα από την πίεση να κόβονται τα κεφάλια. Σκέφτηκα και εγώ να τα καθαρίσω σκεπτόμενος ότι θα έχει λάδια επάνω ή κάτι κολλώδες τέλος πάντων που δεν θα το αφήνει να κόβει. Καθάρισα με λίγο οινόπνευμα και μετά έβαλα λίιιιιγο λαδάκι. Αλλά ξανά πάλι τα ίδια.

Οκ, δεν περιμένω και χειρουργικό κόψιμο, αλλά αν θυμάσαι τη Τρίτη άρχισε να μου ξετυλίγεται το Vegueros και το είχα κόψει τόσο όσο..μπορεί να έτυχε, το ίδιο έπαθα και εχθές όμως πάλι με Vegueros. Μπορεί να έπεσα στη περίπτωση, απλά με χαλάει να πάω να κάνω ένα πούρο και να καταλήγω να το καπνίζω σαν ινδιάνικη πίπα για να μην ξετυλιχτεί.

Αρχικά πήγα να αγοράσω έναν ατσάλινο double blade σαν αυτόν που έχεις και εσύ, αλλά δεν είχε κάτι τέτοιο σε λογική τιμή. Μου έβγαινε το ίδιο με τον palio και σε κάποιες περιπτώσει και πιό ακριβά. Από την άλλη η αγορά που έκανα ακόμη με τσούζει αλλά όταν το βλέπω και το πιάνω είναι κάτι ξεχωριστό...εύχομαι να μη κάνει και αυτό τα ίδια γιατί μετά δε θα τα πάμε καλά...
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Ιαν 09, 2015 5:49 pm

Greg don`t worry... Πήρες έναν από τους καλύτερους κόφτες. Πανάκριβος βέβαια, αλλά όπως είπες, κόβει και δάκτυλο!
Δε πρόκειται να έχεις πάλι τέτοια θέματα.
Άλεξ, όταν εννοώ πως χαλάνε, καταρχάς οι λεπίδες δεν είναι πλέον τόσο κοφτερές, και απλά δε κόβει τόσο καλά.
Το ότι χαλαρώνουν και οι βιδούλες και "παίζουν" λίγο οι λεπίδες, οκ, δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.
αλλά δε κάθομαι να ασχοληθώ και ιδιαίτερα. Όπως σου είπα, απλά αγοράζω άλλον. Είναι αστείες οι τιμές εξάλλου.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 09, 2015 5:55 pm

γρηγορη τον κοφτη που αγορασες τον εχω δει και εγω φυσικα εδω και πολυ καιρο απλα ρε αδερφε προτιμω να αγοραζω κοφτες με 3ε και τα ρεστα να τα κανω πουρα .

ασε οτι δεν εχω τον φοβο μην τον ξεχασω πουθενα ή να μην τον χασω οπως εχω με τον αναπτηρα που μου εχουν κανει δωρο .

τωρα το οτι οι κοφτες που χαριζουν δεν ειναι καλοι νομιζω οτι ειναι λογικο και αυτονοητο οπως και το να στομωνουν μετα απο πολυ χρηση οπως γραφεικαι ο δημητρης . αλλα μιλαμε για πολυ χρηση ρε φιλε ...

Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 09, 2015 5:55 pm

Πλαστικούς διπλής λεπίδας και συχνά bullet μεταλικούς δώρα της habanos. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω λεφτά για μεταλικό κόφτη γιατί τα θεωρώ πεταμένα χρήματα και φιγούρα μόνο. Είχα μεταλλικό και στομώνει. Πλαστικούς λοιπόν και τους αλλάζεις συχνά και όλα οκ.
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης