Ταξίδι στην Κούβα..

skourider

Re: Ταξίδι στην Κούβα..

Δημοσίευσηαπό skourider » Παρ Ιαν 06, 2017 10:52 pm

by the way ένα καλό κόλπο που κάνουν πολλοι για να ξέρουν οι μελλοντικοί ταξιδιώτες στην κούβα έιναι να βάζουν 50 στις αποσκευές και 50 πάνω τους.(50 είναι το νόμιμο όριο ανά άτομο σε κούτα)!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 06, 2017 11:06 pm

Skourider ζητάς χρήματα προκαταβολικά ;
cigarsforum.gr
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Παρ Ιαν 06, 2017 11:23 pm

όχι...Ζητάω να γνωρίσω πρώτα τον άνθρωπο που θα του φέρω τα πούρα για να δω αν τον εμπιστεύομαι..Ολυτε εγώ θα έδινα.. !! :lol: :) chill out!!
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Ιαν 07, 2017 12:37 pm

Τα 25 πούρα ανά άτομο είναι όριο για εισαγωγή στην Ε.Ε. αεροπορικώς.
Φεύγοντας από την Κούβα μπορείς να βγάλεις μέχρι 5.000 USD με απόδειξη από τα επίσημα μαγαζιά, ή 25 πούρα χωρίς απόδειξη ανά άτομο. Το αν θα τα έχεις σε βαλίτσα ή πάνω σου δεν έχει σημασία, αφού όλα σκανάρονται και αν βρουν πολλά πούρα σε καλούν να δώσεις εξηγήσεις.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 07, 2017 4:03 pm

Πέρα από αυτά που θα πουλήσεις θα πρότεινα να πάρεις για σένα μερικά customs πχ Renaldo η Yolanda γιατί μόνο εκεί μπορείς να τα βρεις.

Επίσης γενικά πρέπει να τα χηρηστεις σωστά, κυρίως στο θέμα της υγρασίας. Αν δεν ξέρεις και χρειαζεσαι βοήθεια εδώ είμαστε.

Τέλος υπενθυμίζω για σένα αλλά και γενικά ότι τα πούρα της Κουβανικής εγχώριας αγοράς δεν τα διαχειρίζεται η HSA και επομένως χρειάζονται κατάψυξη.
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Σάβ Ιαν 07, 2017 8:34 pm

αν δεν κάνω λάθος δεν είναι 50 πούρα ανά άτομο?? το καλό είναι πως γυρνω Κωνσταντινούπολη και μετά Ελλάδα.. Η κωνσταντινούπολη δεν μπορεί να με ψάξει ενώ στην Ελλάδα είναι γνωστό πως είναι σκορποχώρι...Από όπου και να έχω γυρίσει δεν με έχει σταματήσει ποτέ κανείς.. ΔΤί ακριβώ εννοείς εγχώρια παραγωγή?? Δεν είναι α΄πο εργοστάσια? Γενικά από ότι έχω διαβάσει, είναι καλό να μην εμπιστεύεσαι κανέναν για τις μάρκες παρα μόνο τα επίσημα μαγαζιά..Υπάρχει ένα εργοστάσιο στο vinales (alejandro abaceria) που έχω διαβάσει πως έχει από τα καλύτερα πούρα στον κόσμο γιατί διαλέγουν τα καλύτερα καπνά από την παραγωγή.. Καμιά πρόταση για αυτό??
Μπορείς να μου πεις παραπάνω για αυτές τις μάρκες??επίσης υπάρχουν πούρα σαν τα acid στην κούβα με γεύσεις?δεν εννοώ τα φτηνιάρικα alla σαν τα acid που φτιάχνονται με ειδικές διαδικασίες και ήταν τα αγαπημένα μου...
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Σάβ Ιαν 07, 2017 8:42 pm

Τα πούρα επίσης απο την Αβάνα λέω να τα πάρω την τελευταία μέρα οπότε δεν θα αντιμετωπίσουν θέμα υγρασίας.. Αυτά που θα πάρω όμως από το vinales (5 μέρα ταξιδιού) μέχρι την 20 θα έχω τον νου μου.. Αθτό με την κατάψυξη πάντως δεν το έχω ξαναακούσει για να είμαι ειλικρινής...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Ιαν 08, 2017 6:24 pm

'Ένα-ένα γιατί πέσανε πολλά :)

Ναι τα Κουβανέζικα πούρα στις επίσημες μπράντες βγαίνουν σε συγκεκριμένα, κρατικά εργοστάσια και εννοείται ότι τα αγοράζεις μόνο από εργοστάσια ή από επίσημους μεταπωλητές. Πουθενά αλλού .-

Απ΄αυτά τα πούρα όσα πάνε για εξαγωγές τα χειρίζεται η HSA και μια απο τις διαδικασίες που περνάνε είναι η κατάψυξη. Τα πούρα που μένουν και πωλούνται στην Κούβα δεν τα χειρίζεται η HSA και δεν περνάνε από κατάψυξη. Ως εκ τούτου έχουν περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης cigar beetle. Αυτό όμως νομίζω οτι είναι λίγο ψιλά γράμματα στην περίπτωση σου και λίγο 'πρόωρο'.

Αυτές οι 'μάρκες' που σου αναφέρω είναι ανεπίσημα rolls που γίνονται μόνο στην Κούβα με Κουβανικά καπνά. Δεν υπάρχει κίνδυνος απομίμησης απ όσο γνωρίζω σ'αυτά.

Αυτό με το εργοστάσιο που αναφέρεις δεν ισχύει.

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα acid για να μπορέσω να σε βοηθήσω, έχω καπνίσει όμως αρκετά Drew Estate όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Γενικά όμως σαν παρατήρηση νομίζω οτι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν οτι τα Κουβανέζικα πούρα έχουν πολύ διαφορετικό προφίλ από τα μη-Κουβανέζικα. Ως εκ τούτου ενδέχεται να απογοητευτείς αν ψάχνεις κάτι αντίστοιχο την Κούβα. Ωστόσο νέος είσαι στο σπορ και πρέπει να δοκιμάσεις πολλά για να σχηματίσεις μια πιο σφαιρική άποψη.

5 μέρες και παραπάνω αντέχουν άνετα τα πούρα σε σακούλα zip-lock. Για παραπάνω μπορεί αν χρειαστούν και άλλα πράγματα, τα συζητάμε αν υπάρξει η ανάγκη.
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Κυρ Ιαν 08, 2017 6:47 pm

Σε ευχαριστώ πολυ για τις υπέροχες πληροφορίεςσ σου!! Με τα κουτιά τί γίνεται?Αν πάρω 2 κουτες π.χ. μαζί μου στο ταξίδι για 15 μέρες που είναι σφραγισμένες πως τις διατηρώ...?Θα έχουν θέμα?
Τα πούρα που είναι ανεπίσημες μάρκες από που τα αγοράζεις?? Είναι αυτά που πουλάνε στο δρόμο?Γτ για αυτά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα...΄΄Εχουν κάποια ταινία ασφαλείας?
Όσον αφορά τα acid είναι κατί το πραγματικά ξεχωριστό, και καλοφτιαγμένα με φυσικούς τρόπους...Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα αν μπορέσεις με οποιοδήποτε τρόπο να βρεις κάποιο να τα δοκιμάσεις.. Ήταν κάτι το τελέιως διαφορετικό...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Ιαν 08, 2017 7:02 pm

Λοιπόν αν δεν το γνωρίζεις ήδη τα πούρα είναι σε κουτιά απο κέδρο, τα οποία 'αναπνέουν'. Ακόμα και να είναι σφραγισμένα.

Θα βάλεις το κουτί όπως είναι σε αεροστεγή σακούλα zip lock και για 15 μέρες δεν θα πάθει τίποτα.

Όχι δεν είναι αυτά που πουλάνε στον δρόμο. Στο παρακάτω λινκ λέει που θα τα βρεις. Αυτά τα προτείνω για σένα, σαν εμπειρία γιατί δεν θα τα βρεις αλλού, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα.
https://www.reddit.com/r/cubancigars/co ... in_havana/
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Δευ Ιαν 09, 2017 6:31 am

2 κούτες στο back pack και 3 στην βαλίτσα και κανείς δε σε λέει τπτ , είστε και 2 άτομα , άνετα φέρνεις 10 κούτες .. χώσε και καμιά 50άδα custom rolled σουμπλίμες ανά βαλίτσα και είσαι άρχοντας , αν σε πει κάνας πετρολέρο κουβανός τπτ στο αεροδρόμιο πες του συγγνώμη δεν το ήξερα, βγάλε 50 cuc (και πολλά σ λέω) με τρόπο και θα σε πει και ευχαριστώ...20 κούτες περνάνε οι άλλοι απλά πηγαίνουν κατεύθειαν στο αεροδρόμιο στον έλεγχο στον τύπο και του την πέφτουν στα ίσια..έχω τόσες κούτες πως μπορώ να τις περάσω?..πρέπει να το έχεις όμως φίλε..(αν σε κόψουν για αγλαό θα σε μαδήσουν), άσε που μετά γίνεστε και φιλαράκια και θα σε περιμένουν κάθε χρόνο ..και καλά έχουνε βάλει τα τελευταία χρόνια φωτοκύτταρο στον έλεγχο αποσκευών που βαράει στο δαχτυλίδι αλλά δε βλέπω να πολυδουλεύει..αλλιώς πηγαίνεις στο check in ζητάς από τον κουβανό καλύτερη θέση και Priority (πάντα με το αζημίωτο) και γίνεται και έτσι η δουλειά, πολλοί που πετάνε Α θέση είναι φορτωμένοι όσο δε πάει...τώρα εδώ στα Σπάτα αν σου κάτσει σκηνικό και πέσεις σε κάνα γκαβλωμένο την πάτησες . καλά να περάσεις στο νησί
Rehab is for quitters.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Ιαν 10, 2017 1:14 pm

Λάθος μου, τα 50 πούρα είναι το όριο για αεροπορικό ταξίδι.
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/o ... -aposkeves
Το ότι έρχεσαι μέσω Κωνσταντινούπολης δεν αλλάζει κάτι, αφού πάλι εκτός Σένγκεν έρχεσαι. Θα ήταν διαφορετικά αν ερχόσουν μέσω Παρισιού για παράδειγμα. Το πόσο αυστηρός μπορεί να είναι ο έλεγχος στο αεροδρόμιο δεν μπορεί να το ξέρει κανείς, έχει τύχει να περάσω αέρα, αλλά και να μας σκανάρουν τις αποσκευές.
Στην Κούβα δε θα έχεις πρόβλημα. Τις πρώτες μέρες πάρε από τη φυτεία αρκετά πούρα να έχεις να ξεκοκαλίσεις κατά την παραμονή σου εκεί. Προς το τέλος αγόρασε και τα επίσημα πούρα που θα φέρεις μαζί σου με τις αποδείξεις και θα είσαι κομπλέ.
Άβαταρ μέλους
ΑΙΓΑΙΟΝ

Δημοσίευσηαπό ΑΙΓΑΙΟΝ » Τρί Ιαν 10, 2017 10:08 pm

Εγω να κανω μια ερωτηση.. περαν του ταξιδιου και της εμπειριας, παραδειγμα μια κουτα (25) απο Wide Churchills ποσο εχει εκει γνωριζει κανεις?
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Ιαν 11, 2017 12:25 pm

Δε θυμάμαι ακριβώς τιμές, πάνε και 6 χρόνια.
Στα επίσημα καταστήματα η 5άδα Μόντε Α είχε περίπου 100€.
Στη φυτεία τα έδιναν 4€ το ένα ανεξαρτήτως πούρου.

Επιστροφή σε “Αγορές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες