Αλχημείες

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Αλχημείες

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 10, 2017 9:26 am

η αλήθεια είναι πως το είχα σκεφτεί Θωμά, αλλά άμα λες "χάλια"...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Μάιος 10, 2017 2:14 pm

νομίζω ότι ένας από τους λόγους που τόσο μου αρέσει να διαβάζω αυτό το φόρουμ, έστω και αν δεν ασχολούμαι πλέον ενεργά, είναι η ποιότητα της αφήγησης.

μπράβο σε όλους για το πείραμα αλλά κυρίως μπράβο για την εξιστόρηση και το πακετάρισμα του μύθου. είναι συναρπαστικά!

καλά να περνάτε και καλή συνέχεια. περιμένω να διαβάσω τι έγινε με τη δεύτερη παρτίδα!
:D
A time comes when silence is a betrayal
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Μάιος 10, 2017 9:42 pm

Καλησπέρα Μάρκο! Εύχομαι να είσαι καλά :D
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 11, 2017 7:54 am

θα με γελούν τα μάτια μου / θολή με παν καρότσα
είμαι ξενύχτης βλέπετε / μ' αυτός δεν είν' ο Ρότσα? 8) :D

Μάρκο φιλαράκι, ξενιτεμένο αλήτικο πουλί, ώρα καλή
πολύ χάρηκα που είδα χθες ξανά στα μέρη μας την πράσινη φόρμα του Χουάν Ραμόν
αλλά βλέπεις ήμουνα με τους αδελφούς σε αποστολική διακονία και αδυνατούσα να γράψω "live"

...να ξέρεις, πεθύμησα πολύ εκείνους τους πρωινούς καφέδες μας μετά πούρου και κουβεντούλας
στη στοά Σπυρομήλιου δίπλα στο La Casa, τότε που όλα ήταν (ακόμα) αλλιώς...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Μάιος 24, 2017 11:44 pm

Εικόνα

O Τάκης μου είχε χορηγήσει αυτό το δείγμα των αλχημιστικών του πειραμάτων πριν καιρό αλλά το δοκίμασα πριν μερικές μέρες. Πρόκειται για ένα Bolivar Royal Corona εμποτισμένο με Courvoisier VSOP Fine Champagne. Το πείραμα προβλέπεται εξαιρετικά ενδιαφέρον γιατί είμαι και Bolivarάκιας και κονιακιάκας! Μάλιστα σύμφωνα με τα αρχεία μου έχω ανοίξει ένα μπουκάλι από το συγκεκριμένο πριν 4 χρόνια. Δυστυχώς δεν θυμάμαι και πολλά αλλά γενικά (τουλάχιστον σε μένα) τα περισσότερα Fine μοιάζουν μεταξύ τους.

Η πρώτη ‘σοκαριστική’ στιγμή έρχεται όταν ανοίξεις το tubo. Στην κρύα οσμή το πούρο δεν θυμίζει τίποτα σε σχέση με αυτό που έχεις συνηθίσει. Δεν υπάρχει τίποτα το αρνητικό σ’ αυτό φυσικά αλλά είναι περίεργη αίσθηση όταν έχεις ανοίξει αρκετά tubos σε βάθος χρόνου. Το κονιάκ είναι σίγουρα εκεί αλλά το ενδιαφέρον είναι ότι τα αρώματα μπλέκονται και δεν είναι ιδιαίτερα ξεκάθαρα.

Κόβω και τραβάει υποδειγματικά.To pre είναι βαθιά ξύλινο και να μου βγάζει κάτι απροσδιόριστο σε αλκοόλ. Φυσικά αν δεν μου έλεγε κάποιος ότι είναι κονιάκ θα μπορούσα να πιστέψω ότι είναι οτιδήποτε.
Στο πρώτο τρίτο του πούρου έχει αρχίσει κάτι πολύ περίεργο… Ενώ καταλαβαίνω πλέον ξεκάθαρα το κονιάκ μου φαίνεται πολύ δύσκολο να διαχωρίσω τις γεύσεις ανάμεσα στο ποτό και το πούρο. Πιθανότατα γιατί υπάρχει μεγάλη αλληλοεπικάλυψη ανάμεσα στα 2. Δεν είναι τυχαίο ότι γενικά τα brandies θεωρούνται πολύ καλή συνοδεία για πούρα. Ξεκινά λοιπόν κυρίως με κέδρο, ένα πολύ ελαφρύ πιπέρι, κάτι σε εσπεριδοειδή και κάτι γλυκό. Το γλυκό έχω μια υποψία ότι μπορεί να προέρχεται από το κονιάκ καθώς τα κονιάκ από αυτή την ουσιαστικά υπο-περιοχή του κονιάκ βγάζουν συνήθως γλυκές συνιστώσες όπως η καραμέλα ή ο σφένδαμος. Είναι δύσκολο να πει κανείς όμως γιατί συχνά βγάζουν και τα BRC γλυκές γεύσεις.
Παραδόξως το πούρο προς τη μέση μαλακώνει αρκετά, ίσως να έχει να κάνει με την μέθοδο εμποτισμού? Εδώ έχουμε μια ελαφριά σοκολάτα γάλακτος και αρκετό καφέ. Εκεί λοιπόν που πάει να ισορροπήσει κάπου εκεί μου έρχεται κάτι αιχμηρό που είμαι σίγουρος ότι προέρχεται από οινόπνευμα. Αχνοφαίνονται και κάτι κανέλες του κονιάκ στο βάθος νομίζω. Στο τελευταίο τρίτο έχουν αρχίζει τα δέρματα και οι βανίλιες και εγώ με ένα πλατύ χαμόγελο έχω σταματήσει να ψάχνω το κονιάκ και το πούρο. Το άλλο αξιοπερίεργο είναι ότι με χτύπησε και λίγο (ευχάριστα) η νικοτίνη εδώ, σχετικά σπάνιο σε μένα σε πούρα.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 25, 2017 6:31 am

χμ... πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες νεαρέ μου... Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 14, 2017 4:27 pm

Partagas Mille Fleurs + Havana Club 3

Εικόνα

σήμερα μπαίνω στην παρουσίαση της δεύτερης φάσης του πειράματος
με την καινούργια "αλχημιστική" φουρνιά να δένει μούστο στα υπόγεια κάπου τρεις μήνες

αυτή τη φορά διάλεξα πιο "κοντά" και μικρά πούρα, και τα εμπότισα με τον ίδιο τρόπο
με πιο μικρή και σωστά κατανεμημένη δόση από ρούμι, και χωρίς να "τρυπηθεί" το κεφάλι
συν ότι τηρήθηκαν με μεγαλύτερη επιμέλεια, υπομονή και σχολαστικότητα, κάποιες συνθήκες
που επιβλήθηκαν-υποδείχτηκαν από την πρώτη φάση του πειράματος

είδος εμποτισμού: ρούμι Havana Club Anejo 3 Anos
τρόπος: με σύριγγα από το πόδι των πούρων
ημερομηνία εμποτισμού: 12 Μαρτίου 2017
ημερομηνία εγκλεισμού σε ατομικά σελοφάν-slb box: 25 Μαρτίου 2017

κάμποσα από τα πούρα του συγκεκριμένου πειράματος
μοιράστηκαν σε αδελφούς μοναχούς σε μία από τις τελευταίες συνευρέσεις μας…

Εικόνα

βγάζω τη ζελατίνα και βάζω τη μύτη μου στο Mille Fleur… μπα, ούτε ιδέα δε μυρίζει ρούμι
μόνο από το πόδι βγαίνει μια ανεπαίσθητη μυρουδιά, ελαφριά και ευγενική
το πούρο χωρίς ούτε 0,5% παραπανιστή υγρασία και μαλακά μέρη, δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση

Εικόνα

το πρώτο τρίτο είναι ένα βέρο, κανονικό mille partagas
με τα πιπέρια και τα ξύλα του, τους καφέδες, τα δέρματα και μια light κρεμούλα
συν ένα γρέζι (?) που απ’ όσο θυμάμαι δεν έχει η πολύ καλή κούτα του (APU NOV 14)
κι από ρούμι μάγκες, πουθενά…

χαλαρώνω και παίρνω το μικρό αργά πίνοντας την cuba libre μου
πλαταγίζοντας κυριολεκτικά κάθε τζούρα του καπνού του και κάνοντας ρετροχάλι στα καπάκια
αναζητώντας μια ένδειξη, ένα σημάδι του ron havana anejo 3
το δέρμα βαραίνει, στο κόλπο μπαίνουν ξηροκάρπια και κάποια floral στοιχεία

Εικόνα

και εν τέλει, κάπου στη μέση, παίρνω επιτέλους και μια τζούρα ρουμίστικη
στο πολύ μη μου άπτου και απέξω-απέξω, που σκάει μύτη με μια επίσης υποψία βανίλιας
έλα δικέ μου στον τόπο σου, περίεργα πράγματα συμβαίνουν σήμερα…

το πουράκι κεντάει τώρα, φαίνεται πως μάλλον έπεσα πάνω στο σημείο «G» της αλχημείας
καραμέλα, μαλλί της γριάς, άνθος από τριαντάφυλλο, καμένη ζάχαρη
με ένα strength που σηκώνει πολύ ζοριλίκι και σώμα full του άσσου με ρηγάδες

το τελευταίο τρίτο είναι σε 9/8, ένα βαρύ κι ασήκωτο ζεϊμπέκικο 5 η ώρα το πρωί
με ένα βουνό πιάτα, τα μωρά φευγάτα, την ορχήστρα στον αυτόματο και τα γκαρσόνια γλαρωμένα
βαριά πιπέρια, ξύλα, δέρματα, καφέδες, ζαχαροκάλαμο, και κρέμες με το τσουβάλι

Εικόνα

ο μάγκας στην πίστα βγάζει μια κουμπούρα, πατάει μία στο ταβάνι
κολλάει από ένα πεντοχίλιαρο στο κούτελο των μουσικών κι αποσύρεται
αφήνοντας μια πολύ όμορφη αίσθηση στα χείλη και τον ουρανίσκο μου
και πολλά αναπάντητα ερωτηματικά στο κεφάλι μου, που προς το παρόν τα αφήνω για αργότερα

πολύ ενδιαφέρουσα φάση αδέρφια…

https://www.youtube.com/watch?v=aPljj_ilfdA
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Ιουν 28, 2017 7:16 am

Romeo y Julieta Regalias de Londres + Havana Club 3
+ Ευγενική χορηγία LCD Tommi
Εικόνα
Λοιποοοον,.. Ειχα την τυχη να δεχθω 2 χορηγειες σε πολυ κοντινες ημερες....
Ενα ρομεο ρεγκαλιας ντε λοντρες , την καταπληκτικη κορονιτα των Rj απο το ¨Λιβανεζικό¨ κουτι που πηρε ο Θωμας (tommi) ... :| :roll: :mrgreen:
Και ενα επισης ρεγκαλιας ντε λοντρες των Rj lcd sir Takis αλλα..... Αλλαα..... Εμποτισμένο με ρουμι havana club 3 anos!!!! Απο το τελευταιο πείραμα των αλχιμιων που επεσε στα χερια μου!!! :mrgreen:

Tα καπνισα με 24 ωρες διαφορα και σχεδων με ιδια συνοδεια...
.... Somersby με πολλα παγακια

Συγκριτικα τωρα.... Οκ τα πουρα απεχουν αρκετα!!!
Εικόνα
Καταρχην το ποτισμενο εκανε 45 λεπτα να καπνιστει ενω το νορμαλ 30
Το ποτισμενο ητανε πραγματικς γλυκο πουρο, δεν αφηνε αυτο το ´´τσαί´ και την μεντα που βρηκα στο αλλο να φανει!!!
Αξιοσημείωτο ειναι και οτι το ποτισμενο καποια στιγμη μου εριξε καταμουτρα καμενη ζαχαρη.... Κρουστα κρεμ μπρουλλε και καραμελλα... Ρουμι-ζαχαροκαλαμο!!!! Ενα πραμα ηταν τοσο εντονο που μου θυμισε ενα μοντε πετιτ νο2 που το εχω συνδυάσει με αυτο.... Αλλα πολυ εντονα!!!
Το νορμαλ, που καπνισα επισης ενα προ ημερων, ειχε μεντα και ριγανη, και δεντρολίβανο ρε παιδιά.... δεντρολίβανο!!!

Γενικα, πολύ ενδιαφέρων το πείραμα και δημιουργήθηκε ένα πούρο με πολυ διαφορετικη παλετα απο αυτό που είχα την (άμεση) σύγκριση!!! Αλλο πουρο κυριοι !!!!

Ευχαριστώ Τάκη και Θωμά....
Αν ψήφιζα ποιό απο τα δύο μου άρεσε πιο πολύ.... θα επελεγα.... Την παρεα σας κυριοι!!! Ξανα και ξανα :)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Ιουν 28, 2017 9:01 am

...δεντροΛΙΒΑΝΟ Χάρη μου δεντροΛΙΒΑΝΟ...τυχαίο ?
muchas gracias
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Ιούλ 08, 2017 2:07 am

Sancho Panza Bachilleres - CDH Τάκης

Δοκιμάζω το δεύτερο κατά σειρά πείραμα που ήρθε στα χέρια μου. Απ' την δεύτερη λοιπόν φουρνιά των Αλχημειών του Τάκη με Havana Club 3άρι..

Εικόνα

Το πρώτο που είχα καπνίσει ήταν ένα καταπληκτικό Monte Tubos με το οποίο είχα πάθει παράκρουση..
Ίσως επειδή ο φίλος μου ξέρει την από χρόνια δεδηλωμένη αγάπη μου για τα Bachilleres, μου πρόσφερε και αυτό.

Βγάζω το "πανωφόρι" του και το μυρίζω. Nada.. Δεν μπορώ να προσδιορίσω κάτι το έξτρα που να δηλώνει την παρουσία του ρουμιού, παρά μόνο κάτι μεταξύ κακάο και μαύρης σοκολάτας. Κόβω και δοκιμάζω ξανά. Στο κρύο τράβηγμα, βγάζει λίγο κέδρο.

To παραδίδω στην φλόγα και ξεκινάει με καμμένη ζάχαρη που φθάνει τα όρια του καβουρδίσματος. Τραβάει φυσέκι και πάω με τον ρυθμό του. Η καβουρδισμένη ζάχαρη δίνει την θέση της σε καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς και γκρέιπφρουτ...
Θυμίζει την ελβετική σοκολάτα Lindt intense orange! Αλλόκοτες γεύσεις. Μάλλον η παλιά φρουρά της Κούβας αντιστέκεται σθεναρά σε νεωτερισμούς και πειράματα.

Κόβω λίγο τον ρυθμό από φόβο μήπως τα γκάζια το κορώσουν. Στο δεύτερο μέρος έρχεται ελληνικός πικρός καφές και γενικά βαριά αρώματα. Απ' την μέση και κάτω την πίκρα σπάει μια κρεμούλα, χωρίς πολλά πολλά.. Στο τρίτο και τελευταίο μέρος, υπάρχει μια γλυκόξινη χροιά που θυμίζει κάπως ρούμι και εκεί μπορώ να πω πως είναι και το σημείο στο οποίο έρχεται κοντά σε αυτό που έχω στο μυαλό μου για τούτο το πείραμα.

Όταν καπνίζεις μια αλχημεία, είσαι υποψιασμένος αλλά και γεμάτος αγωνία. Προσπαθείς να δεις αν υπάρχει επίδραση του ρουμιού στο πούρο και αν η χημεία πέτυχε. Θα έλεγα πως το bachilleres βγαίνει εκτός πειράματος. Δεν καταφέρνει να αλληλοεπιδράσει με τέτοιο τρόπο ώστε να δώσει το κάτι παραπάνω. Αλλοιώνει τον χαρακτήρα των μπάτσι σε σημεία σημεία αλλά και πάλι δεν.. Πάμε για το επόμενο Τάκαρε! Σε ευχαριστώ πολύ όμως φιλαράκι μου!
Τελευταία επεξεργασία από Nickos H σε Σάβ Ιούλ 08, 2017 5:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιούλ 08, 2017 8:42 am

την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ Νίκο μου από τα πούρα της "β' φάσης" που δοκίμασα ως τώρα
με την επιρροή από το ρούμι να είναι από μη εμφανής, έως δυσδιάκριτη και φευγαλέα
αυτός όμως ήταν ακριβώς και ο στόχος μου σε τούτη τη βερσιόν του πειράματος
να επιχειρήσω δηλαδή μια πιο ήπια επίδραση του αλκοόλ στα πούρα
κάπου στις παρυφές μιας γκρίζας και δύσκολα ανιχνεύσιμης ζώνης
και όντως, αλλού "ακούγεται" το προξενιό (αλαφροπατώντας), κι αλλού όχι
πάντως παντρειά δεν είναι...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Ιούλ 27, 2017 4:52 pm

LCD Τακης - H . UPMAN petit corona - Havana 3

Εικόνα

απο την 2ρη φουρνια πειραματων
το πουρο δεν μυριζε ρουμι εξωτερικα
με ενα ραπερ σκουρο και λαδερο με στιγματα πανω στο κορμι του

στο πρε δεν βγαζει ρουμι καθολου. κακαο και ελαχιστο δερμα αντε και ενα τσικ απο ξυλα. αφηνει και λιγο αλμυρα στα χειλη

αναβω και ενας πλουσιος καφες ερχεται μετα απο λιγα παφ
με λιγη κρεμουλα για συμπληρωμα
και λιγα ξυσματα σοκολατας γαλακτος
βαθια μεσα στο 1/3 βγαζει και την "παστα ελιας" των ουπμαν
ισως τωρα να ενοιωσα λιγο ρουμι αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο
στο τελος του 1/3 και αρχες του 2/3 αρχιζω να το νοιωθω αλλα οχι σε καθε τζουρα και οχι εντονα.
ισως να παιζει ρολο που ψαχνω να βρω το ρουμι και αλλοιως να μην το ενοιωθα καθολου
πεταει κατι τρελες τζουρες καμενης ζαχαρης που με αναστατωνουν :lol:

στην μεση του 2/3 και προς το τελος του εχει μεστωσει και δεσει και ναι ρε φιλε τωρα το νοιωθω το ρουμι
λογικα εχει πεσει πιο μεγαλη σταγονα
δυστυχος ομως στο 3/3 δεν παιζει πια καθολου . εχει αρχισει και ψιλοβαραει λιγακι η μικρη
καρφιτσιαζει ελαχιστα εσβησε και μια φορα, το αναψα και τελικα το αφησα στον τασο να αναπαυθει

δεν το λες και κακο αλλα δεν λες οτι ειχε και ρουμι μεσα του εκτος απο το τελος του 2/3
ειμαι περιεργος να δοκιμασω και της πρωτης φουρνιας που μου εχεις δωσει
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:56 pm

Partagas Shorts - CDH Alchemista

Εικόνα

Aπ' την δεύτερη φουρνιά του πειράματος του Αλχημιστή Τάκη, ο οποίος δεν ψάχνει και το ιερό δισκοπότηρο μέσα απ' τις αλχημείες του, αλλά σαφώς έχουν την πλάκα τους αυτά τα πειράματα και γιατί όχι μπορεί να βγουν και τεφαρίκια.

Ένα Partagas Shorts είχα στο σελοφάν, όπως μου το έδωσε ο χορηγός του πριν λίγο καιρό, το ξετύλιξα με την περιέργεια του να δω τι θα βγάλει και τούτο στο πείραμα. Σκούρο wrapper, ωραίο εμφανησιακά αλλά στο κρύο τράβηγμα δεν διακρίνω κάτι το ιδιαίτερο. Ξύλο και κανελλόξυλο..

Ανάβω και με παίρνουν τα δάκρυα. Πολύ πιπέρι, ούτε δακρυγόνο τέτοια ζημιά. Σταβλίλα και πικρίλα. Αχ, λέω δεν ξεκινήσαμε καλά. Κάτσε να σου συστηθώ. Νίκος. Πάρε τον χρόνο σου και μια ανάσα και πάμε πάλι. Λίγη φλούδα νεράτζι. Σταδιακά φεύγουν τα πιπέρια και βγάζει κάτι αλλόκοτο. Πατάτα με κρέμα τυριού. Αρχίσανε οι επιδράσεις του ποτού σκέφτομαι..

Μπαίνει στο δεύτερο μέρος με κάτι σκόρπια ξύλα και μια υποψία ξινού. Τίποτα που να θυμίζει ρούμι μέχρι στιγμής. Λίγο ξηροκάρπι αλλάζει τον τόνο και στο τέλος μια πούδρα κακάο έρχεται να πασπαλίσει το στικ. Νομίζω κάπου εδώ ήταν και το καλύτερό του σημείο.

Κατεβαίνει το ασανσέρ, πιάσαμε ισόγειο. Το δαχτυλίδι, απ' το αλκοόλ το βλέπω αντί για Partagas να γράφει exit. Μέχρι εκεί θα πάει τούτο το short. Πραγματικά δεν διέκρινα ίχνος αρώματος ρουμιού, λίγο δέρμα και ελληνικός καφές και that's all.

Νομίζω κύριε Αλχημιστά μου πρέπει να προχωρήσουμε στην τρίτη φάση του πειράματος. :wink:
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 03, 2017 7:10 pm

si Nicolo, si...
Μετανοείτε...

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες