Ώρα για… Μελέτη (Emilio Cigars)

Καπνίσατε ένα πούρο και σας άρεσε, ή καπνίσατε κάποιο και δεν σας ικανοποίησε, πείτε το σε όλους μας.. Δημιουργήστε ενα θέμα ανά τύπου πούρου πχ montecristo , H. Upmann κτλ.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Ώρα για… Μελέτη (Emilio Cigars)

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Φεβ 13, 2017 12:01 pm

La Musa Μελέτη (Lancero 7*40)
Εικόνα
(Τιμή $9,45 Αμερική)
Κατασκευή: Esteli Nicaragua
Filler: Nicaragua
Binder: Nicaragua
Wrapper: Nicaragua
Το να βρεις πούρο με ελληνική ονομασία από μόνο του κεντρίζει το ενδιαφέρον! Όταν λοιπόν είδα την σειρά La Musa που έχει αυτή τη στιγμή δύο πούρα (Την ‘Μούσα’ και την ‘Μελέτη’) έπρεπε να βρω έναν τρόπο να τα βρω και να τα καπνίσω. Δυστυχώς το να σου στείλουν πούρα από την Αμερική είναι πολυέξοδο μιας και τα παιδιά στην άλλη μεριά του Ατλαντικού έχουν φτάσει τα ταχυδρομικά σε δυσθεώρητα ύψη! Ευτυχώς η άκρη εβρέθει και εδώ και περίπου δυο μήνες ήμουν στην κατοχή του ενός από τα εν λόγω πούρα.
Διαβάζοντας για την συγκεκριμένη εταιρεία έμαθα ότι έχει 8 δικές τις σειρές (Emilio Serie H Maduro – Honduras, Emilio Serie H Sumatra – Honduras, Emilio AF1 – Nicaragua, Emilio AF2 – Nicaragua, Emilio AF Suave – Nicaragua, La Musa – Nicaragua, El Regalo del los Mayas – Nicaragua, και Mia Dora – Nicaragua) όπως επίσης είναι και ο διανομέας των εξής: (1502 Cigars, Ezra Zion Cigars, Guayacan Cigars, Epicurean Cigars, Nomad Cigars) Πολλές ως συνήθως αλλά τελείως συνηθισμένο για τους Γιάνκηδες.
Εικόνα
Ας γυρίσω στο πούρο. Το συγκεκριμένο ονομαζόταν Grimalkin, αλλά ο κατασκευαστής τα λάνσαρε με το καινούριο όνομα για τους δικούς του λόγους (Δεν θα είχε συνέχεια η σειρά γιατί δεν μπορούσε να βρει ονόματα για τα επόμενα πούρα μπλα μπλα…). Το γύρισε λοιπόν στις Μούσες για να 'χει να βγάζει αβέρτα σου λέει ‘τρεις οι αυθεντικές και άλλες έξι οι μετέπειτα μια χαρά είμαστε!’
Βγάζω το πούρο από το σελοφάν και- μα τις 9 μούσες!- δεν έχει σταβλίλα. Μόνο μαύρη σοκολάτα 72% κακάο και βάλε, έντονη που σου σπάει τα ρουθούνια. Κάθομαι και το μυρίζω κανένα 5λεπτο, από τις πιο ωραίες μυρωδιές έβερ! Κόβω και η σοκολάτα συνεχίζει! Ανάβω και μετά τις 5 τζούρες του υποχρεωτικού πιπεριού η σοκολάτα είναι εκεί, παχύρρευστη και πλούσια σαν αυτή ενός καλού προφιτερόλ Πλούσιο κρεμώδες με πολύ μεγάλο τελείωμα! Στo ρετροχάλι μου τα χαλάει λίγο γιατί εκτός από φουλ γεύση είναι και φουλ ένταση. Αρχίζω να παίρνω μικρότερες τζούρες και ηρεμεί. Τώρα βγάζει και καραμελωμένα ξηροκαρπια.
Εικόνα
Συνεχίζω στο δεύτερο τρίτο, και στο προφιτερολ προστίθεται και ξύσμα από λεμόνι. Ωραίος συνδυασμός! Από τη μέση και κάτω η σοκολάτα γίνεται κόκκοι κακάο, η γη είναι εντονότατη βγάζει και κεράσι κάπου εκεί όπως επίσης και μαύρη ζάχαρη. Τελείωσε στις 2 ώρες!
Εικόνα
Από τα νον το θεωρώ το πιο επιδορπιακό πούρο που έχω κάνει. Θα το βαθμολογήσω ένα κλικ πιο κάτω από το Warped La Hacienda, κυρίως γιατί το τελευταίο ήταν λίγο πιο περίπλοκα πολύπλοκο. Παρά ταύτα ένα ακόμα μποτικοπούρο που αξίζει τα λεφτά του. Οι Αμερικάνοι το έχουν σε μεγάλη εκτίμηση (την ‘Μούσα’ όχι τόσο) και το έχω δει να φιγουράρει στην πρώτη πεντάδα πολλών έμπειρων καπνιστών. Και από δαυτα μια πεντάδα θα είναι εδώ πριν το Πάσχα! Ο Ουρανός και η Γαία έβγαλαν μια πανάξια κορασίδα!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Ώρα για… Μελέτη (Emilio Cigars)

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Φεβ 13, 2017 1:14 pm

Στέλιο ωραίος!
με αφορμή το post σου έριξα ...μελέτη για τη Me-LEH-tay (έτσι διάβασα πως προφέρεται αμερικανιστί)
αλλά και για την όλη φάση με τα Emilio Cigars, βάζοντας στο πρόγραμμα να δοκιμάσω εν ευθέτω κάποια πούρα

[για την ιστορία, πέρα από τις γνωστές σε όλους εννέα Μούσες
δηλαδή Κλειώ, Ευτέρπη, Θάλεια, Μελπομένη, Τερψιχόρη, Ερατώ, Πολυμνία, Ουρανία, Καλλιόπη
ο Παυσανίας υποστηρίζει ότι υπήρχε και μια πρώτη γενιά Μουσών, οι Ελικωνιάδες
αποτελούμενη από την τριάδα Μνήμη, Μελέτη και Αοιδή
]
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Φεβ 13, 2017 1:46 pm

Έχω και δυο Ezra Zion. Και γι'αυτά έχουν ακουστεί καλά λόγια. Θα δείξει...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Φεβ 13, 2017 2:35 pm

εξαιρετικα ενδιαφερον
προσωπικα θα αγοραζα μερικα στικς μονο και μονο για το ονομα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Δευ Φεβ 13, 2017 2:57 pm

Στέλιο μου αρέσει που είσαι ανασκαφεας-εξερευνητής :lol:
Εγώ θα έπαιρνα στικ ορμωμενος της σοκλατας και του σαιζ
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Φεβ 13, 2017 3:22 pm

Στέλιο ωραίος συνέχισε!
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Δευ Φεβ 13, 2017 8:06 pm

Ωραίος Στέλιο! μας έφτιαξες !!!
for those about to rock, we salute you
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Φεβ 14, 2017 4:56 pm

Πολυ ενδιαφερον
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Mastoras

Δημοσίευσηαπό Mastoras » Τετ Φεβ 15, 2017 12:41 am

Μπορούμε να τα αγοράσουμε απο Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Φεβ 15, 2017 9:10 am

Όχι δυστυχώς... Είναι δύσκολο να τα βρεις και στην Αμερική. Τα μεγάλα μαγαζιά δεν το έχουν, μόνο κάποια που εξειδικεύονται σε μπουτίκ μάρκες το έχουν :(
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Ιουν 13, 2017 7:12 pm

La Musa Mελέτη Τoro

Εικόνα

Ήρθε η ώρα να κάψω την χορηγία του αγαπητού Goutsou, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά!
Κάπου στις Σέρρες λιγο πριν από ένα ακόμα αντάμωμα με το βόρειο team, είπα να έχω ένα ακόμα αντικείμενο κουβέντας.
Συνδιασμός που σκοτώνει, Voria Wit beer, πισίνα και μελέτη....
Τα κρύα αρώματα ,μόλις έβγαλα το toro από το σελοφαν, ήταν πολλά υποσχομενα χωρίς σταβλιλα, με αρκετό χώμα, διαφορά μαντζουνια και αρκετό πιπέρι.
Μικρό κόψιμο, και φωτιά ,με πλάκωσε στις γρήγορες ένα κατακόκκινο τσίλι, που γρήγορα εσβησε μετά από 6 τζουρες.
Κάπου εκεί το γύρισε σε κακάο, βαρύ, πούδρα, με τάσεις σοκολάτας.
Και μεταξύ των κακάοδέντρων, έβγαιναν κάτι τσιμπήματα από βαριά πιπεριά.
Έτσι τσουλησε μέχρι την μέση, όπου εμφανίστηκε μια σπιρτοζα κρέμα και χάθηκε σε dt.
Μετά, δυστυχώς με έπιασε μια κλασική για non, και άκρως μπουχτιστικη σχεδόν γλύκα,
τα καπελωσε όλα, και δεν έδωσε καμία ελπίδα σε οτιδήποτε αλλο να φανεί.
Το άφησα , βούτηξα, ξανά προσπάθησα, αλλά δεν....
Με την δεύτερη, η γλύκα είχε γίνει ταγκιλα, και ομολογώ ότι λίγο μετά την μπάντα το άφησα να αραξει.

Μια ζαριά που εμένα δεν μου έκατσε, αν και είμαι βέβαιος πως θα βρει κοινό.

Στελαρα μου, σε υπερευχαριστω, τα υπόλοιπα από κοντα!
on the road...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Ιουν 14, 2017 10:09 am

Δεν πειράζει ρε Νικολή καλή καρδιά! Κι εγώ την τελευταία διετία έχω καταλάβει πως για να βρεις νον από... κούνια θέλει ΠΟΛΛΗ προσπάθεια! Με εξαίρεση κάποια Arturo Fuente και Perdomo ότι άλλο αγοράζω από Δυτικό Ατλαντικό μεριά πια, ανήκει στην κατηγορία των "μπουτίκ" μπας και βρούμε κανένα λαυράκι. Αυτό μαζι με τα Warped και τα Jas Sum Kral ξεχώρισαν πάντως μέχρι στιγμής...
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Tastings”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης