τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω/poll

Άβαταρ μέλους
tommi

Re: τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω/poll

Δημοσίευσηαπό tommi » Δευ Ιουν 19, 2017 7:40 am

Καλημέρα και καλή εβδομάδα Κύριοι
Όσοι απορείτε για το πότε ξεκίνησε ο Ηγούμενος το κάπνισμα ,εδώ τον βλέπεται στα πρώτα του βήματα έξω από το Πανεπηστήμιο τις Αβάνας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιουν 19, 2017 8:12 am

καλημέρα και καλή εβδομάδα Θωμά 8)
με ενδιαφέρον περιμένουμε να γράψουν και τα υπόλοιπα μέλη της παρέας...

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιουν 19, 2017 9:20 pm

Παίρνω πάσα από τον Doctor γιατί είναι σχετικός με την ιστορία μου.

Πάντα λέω οτι αυτό που κάνω, δεν το διάλεξα εγώ αλλά με διάλεξε αυτό. Από πολύ μικρός είχα έφεση στην μελέτη του φυσικού κόσμου. Στα 4-5 μου το αγαπημένο παιχνίδι ήταν τα 'χημικά' όπου έπαιρνα οτιδήποτε υγρό υπήρχε στο σπίτι και το ανακάτευα να δω τι θα βγει. Στα 7 μου περίπου ανακάλυψα τον ηλεκτρισμό. Στα 10-12 περίπου είχα πρόσβαση σε μια συνταγή για αυτοσχέδια εκρηκτικά και αγκάρεψα μια θεία μου που δεν σκάμπαζε και πολλά να μου πάρει απο το φαρμακείο υπερμαγκανικό κάλιο. Η φαρμακοποιός την κοίταξε περίεργα γιατί το υπερμαγγανικό κάλιο χρησιμοποιούνταν προφανώς τις προηγούμενες δεκαετίες σαν αντισηπτικό απο τις εκδιδόμενες γυναίκες :lol: Τελικά τα έφτιαξα τα εκρηκτικά, δεν κάνω πλάκα ήμουν (και παραμένω) βλαμμένο. Από κείνη την ηλικία και μετά με τράβαγε μόνο ο βιολογικός κόσμος και αποφάσισα να γίνω βιολόγος. Όλη η οικογένεια με κοίταζε περίεργα και απορούσε γιατί κανένας δεν είχε καμία σχέση με αυτά. Οι 2 γονείς μου ήταν οικονομολόγοι και ακόμα και σήμερα αδυνατώ να κατανοήσω πως κάποιος κάνει την δουλειά του τα χρήματα. :lol: Το πιο κοντινό που υπήρχε για να καταλάβετε ήταν μηχανολόγος μηχανικός. Ξεκίνησα να σπουδάζω βιολογία στα 19 μου. Τα περισσότερα πράγματα που ήθελα να γίνω σχετιζόταν με την βιολογία.

1. Συμπεριφοριστής ζώων (Βιολόγος)

Η συμπεριφορά ζώων ήταν ο κλάδος που με γοητεύετε περισσότερο στην κλασσική βιολογία. Έκανα διάφορα όνειρα πάνω στο θέμα, πίστευα ότι θα μπορούσα να το κάνω επάγγελμα και να κάθομαι με τις ώρες στο πεδίο (πχ Σιβηρία) και να καταγράφω. Το άφησα σχετικά νωρίς καθώς οι δυσκολίες του επαγγέλματος, τα λίγα χρήματα και οι μηδενικές προοπτικές στην Ελλάδα με αποθάρρυναν. Ωστόσο ακόμα και σήμερα μου ασκεί γοητεία και με κάνει να αναρωτιέμαι πως θα ήταν.

2. Ψυχαναλυτής (Βιολόγος - Ψυχίατρος)
Στα 16-17 μου άρχισα να ιδολοποιώ τον Freud και μέχρι τα 19-20 είχα διαβάσει τα άπαντα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να κάνω περιφρούρηση στην κατάληψη του σχολείου μου (τα έκανα και αυτά) και να κάθομαι στα κάγκελα πάνω σε ένα θρανίο και να διαβάζω Freud (όσο με έβριζαν οι αγανακτισμένοι γονείς έξω). Το σκέφτηκα πολύ σοβαρά αλλά η ζωή τα έφερε με ένα μαγικό τρόπο και κάπως τα συνδύασα όλα. Στους πρώτους μήνες των σπουδών μου ανακάλυψα τις νευροεπίστημες το οποίο σήμαινε πως βρήκα τον τρόπο να συνδυάσω την αγάπη μου για την Βιολογία και την ψυχανάλυση. Εξάλλου και ο ίδιος ο Freud τα πρώτα χρόνια έτσι ξεκίνησε. Άλλαξα τις βασικές μου σπουδές σε Νευροεπιστήμες στους 6 μήνες και ξεκίνησε ένας κύκλος σπουδών στο θέμα που κράτησε 10-11 χρόνια και 3 πτυχία.

3. Σκηνοθέτης
Ε εντάξει, τα έχουμε και αυτά. Ανέκαθεν με ενδιέφερε πολύ ο κινηματογράφος και κατά την διάρκεια των σπουδών μου το είδα κάπως πιο σοβαρά το θέμα καθώς άρχιζα να διαβάζω και να γράφω και μερικά άρθρα θεωρίας κηνηματογράφου σε μικρά περιοδικά της Αγγλίας που έμενα τότε. Στα μεταπτυχιακά μου σκέφτηκα σοβαρά να τα παρατήσω όλα και να γραφτώ σε μια σχολή που είχα εντοπίσει αλλά δεν το έκανα. Δεν μου έχει φύγει, ακόμα και σήμερα και είναι πολλές οι φορές που πιάνω τον εαυτό μου να βλέπει κάτι να αναρωτιέται ταυτόχρονα πως θα ήταν αν το τράβαγα εγώ.

Το βασικότερο όλων όμως οτι σήμερα και πάντα δεν μπορώ να δώ ποτέ τον εαυτό μου εύκολα να κάνει ΜΟΝΟ ένα πράγμα. Στην δουλειά μου είμαι γνωστός για την διεπιστημονική μου προσέγγιση και κατεύθυνση. Ξέρω δηλαδή 'λίγο από όλα' παρά κάτι σε μεγάλο βάθος. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ πολύ τεχνικές μηχανικής και εφαρμοσμένων μαθηματικών και ναι φυσικά μου έχει περάσει και από το μυαλό πως θα ήταν αν ήμουν μηχανικός 8) . Πάνω σε αυτό αφήνω και ένα βίντεο γιατί είναι εντελώς πάνω στο θέμα μας. Τάκη σαν μουλτιτασκεράς νομίζω θα το εκτιμήσεις
https://www.ted.com/talks/emilie_wapnic ... ue_calling
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 20, 2017 7:46 am

ευχαριστούμε πολύ και τον πολυδύναμο υπερμαγγανικό καλιούχο Θωμά 8) για την εισφορά του στο thread

special thanks για το video
έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον, όπως και όλη η σελίδα
(υπάρχει και επιλογή για ελληνική μετάφραση)

- να περάσει ο επόμενος με τον αριθμό εννέα παρακαλώ...

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τετ Ιουν 21, 2017 12:40 am

Τελικά Θωμά μας ενώνουν πολλά!

Εγώ κάπου στα 3 ήθελα να γίνω μουσικός. Τους είχα πρήξει κ ξεκίνησα να κάνω πιάνο και κ καπου εκεί άρχισα κ να γράφω ποιηματάκια κ στίχους! Ένα τετράδιο πάντα μαζί μου είχα κ μιας κ δεν έγραφα καλά υπαγορευα στην άμοιρη την μάνα μου.
Πήγαινα σε πρότυπο παιδικό σταθμό κ γουστάρα πολύ την μουσική λαυτρευα το ωδείο....
Άλλο ένα κόλλημα που είχα ήταν τα ζώα κ πως δουλεύουν οι οργανισμοί... κ έλεγα ότι ήθελα να γίνει εξερευνητής. :mrgreen:
Ότι εγκυκλοπαίδεια υπήρχε σπίτι την είχα φάει κ εκεί μου πήραν δώρο ένα παιδικό μικροσκόπιο....
Εεε αυτό ήταν ....
μετά από λιγο ήξερα ότι ήθελα να γίνω γιατρός που να κανει ντουμπλάρισμα σαν πιανίστας..

εκεί γύρω στην τρίτη δημοτικού το είχα πάρει απόφαση ότι η λειτουργία του εγκεφάλου είναι το καλύτερο παζλ!
Όποτε έλεγα θα γίνω νευρολόγος ή νευροχειρουργος όταν θα μεγαλώσω... Όμως το πιάνο μου άρεσε κ άρχισα να κάνω κ θεωρία της μουσικής ιστορία κτλπ...

Στο γυμνάσιο εκτός των δύο αυτών στόχων κ κολλήματα βρικαμε ένα καινούργιο παζλ που χρειαζόταν λύση...
Πήρα το πρώτο μου μηχανάκι στην 3 γυμνάσιου(δλδ ο πατερας μου) ένα παπί! Εκεί λοιπόν μπήκε στη ζωή μου κ μηχανική... Ότι χρόνος μου έμενε από ωδείο σχολείο κ γλώσσες τις έτρωγα στην μηχανουργείο να βλέπω τον μηχανικό φίλο να μου φτιάχνει τον κινητήρα λύσε δέσε κάθε 2 μήνες ..... Πάρε κ αλλους στροφαλους αλλά πιστόνια πάμε τορνους πάμε από εδώ πάμε από εκεί να γίνει το πιο γρήγορο.... εξατμίσεις καρμπυρατέρ.. τρέλα!

Όμως ήξερα ότι ήθελα να κάνω ιατρική... Αλλά κ την μουσική τι? ξεκίνησα αρμονία της μουσικής κ να γράφω μουσική για φωνές κ να συνεχίζω να χαλάω το χαρτζιλίκι μου στο παπί!! :)

Πανελλήνιες έγραψα καλά αλλά δυστυχώς 800 κ κάτι μόρια κάτω από τη βάση της ιατρικής .... Κ δεν είχα βάλει τίποτα άλλο εκτός από μαθηματικά Θεσσαλονίκης που πέρασα αλλά δεν ήθελα να πάω... Είπα να ξαναδώσω...

Τότε η μάνα μου με έκανε πακέτο κ έφυγα για μια χρονιά Αγγλία να κάνω A levels κ να γυρίσω να δώσω εξετάσεις αν ήθελα εδώ ή να προσπαθούσα να μπω Αγγλία...

Τελικά έμεινα Αγγλία κ ξεκίνησα bachelor ιατρικές επιστήμες...
Το πιάνο δεν το ξαναχαϊδεψα από τότε...μου στοίχισε :( μου έχει λείψει όντως η μουσική...

Στο δεύτερο έτος έκανα ένα καλοκαίρι σε ένα εργαστήριο νευροφαρμακολογιας για εμπειρία ...ε αυτό ήταν βρήκα το τέλειο πρόβλημα κ κάτι που μου ταίριαζε πολύ!
Δούλευα κ σε ένα ελληνικό μαγαζί στο μπαρ κ η ζωή ήταν ωραία!
αποφάσισα να μην κάνω ιατρική μετά κ να κάνω διδακτορικό νευροεπιστήμες κ φαρμακολογία .... βρηκαμε ένα ωραίο θέμα με έναν καθηγητή που νόμιζα ότι τον πήγαινα πολύ κ αυτος το ίδιο κ πήρα κ πλήρη υποτροφία κ ήμουν τέλεια στην αρχή...

Νόμιζα ότι θα ζούσα το απόλυτο.. οι γονείς μου όμως γκρίνια στεναχώρια το τι θα έκανα στη ζωή μου.. πως θα γυρνούσα πίσω... Τι θα έκανα στην Ελλάδα. Τα γνωστά :)

Με τα πολλά τελείωσα το διδακτορικό κ έψαχνα για δουλειά σε πανεπιστήμια αλλά τίποτα δεν μπορούσα να βρω για μήνες..
δούλεψα τότε για ένα χρόνο σε ένα γκρουπ behavioural φαρμακολογία αλλά τελειωσε το grant κ μετά τίποτα.. :?
όποτε μετα από αρκετούς μήνες και πολλές συνεντεύξεις το γύρισα στην φαρμακολογία για τον καρκίνο.

Κ τώρα 5 χρόνια μετά προσπαθώ να συνδέω την φαρμακολογία τις νευροεπιστήμες κ την μεταφραστική ιατρική για τον καρκίνο κεφαλιού κ λαιμού...

Οπως λέω συνήθως πάντα ήμουν στο business of solving problems κ γρίφους... :mrgreen: κ ίσως ο επόμενος να έχει να κάνει με το κρασί!! :)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 21, 2017 7:27 am

τι θα κάνω εγώ με σας τους τρελοεπιστήμονες, μου λέτε? 8)

…ωραίος κι ο Νίκος ο Μπιρμπιχαμιώτης, (όπως λέμε «Μπραχαμιώτης»)
που όπως φαίνεται, λόγω ροπής προς business of solving problems, ίσως έχει κι άλλους κύκλους μπροστά του
το μόνο σίγουρο Νίκο μου, είναι πως τα πλήκτρα θα συνεχίσουν να "κρυώνουν" και να ζητάνε χάιδεμα…

…να περάσει ο επόμενος παρακαλώ, με τον αριθμό «10»

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Ιουν 21, 2017 1:55 pm

Greekos έγραψε:Τελικά Θωμά μας ενώνουν πολλά!
Εγώ κάπου στα 3 ήθελα να γίνω μουσικός

Περισσότερα απ ότι νομίζεις :D

Είχα πάντα άχτι να μάθω ένα μουσικό όργανο αλλά δεν το έκανα ποτέ. Δεν το έγραψα γιατί δεν το σκέφτηκα ποτέ μου σαν καριέρα. 'Έτσι αψυχολόγητα λοιπόν πριν απο 1μηση χρόνο στα γεράματα σκέφτηκα να ασχοληθώ. Αλλά επειδή είμαι βλαμμένο όπως έγραψα δεν μπορούσα απλά να πάρω κάτι ή να ασχοληθώ με κάτι normal και αποφάσισα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις πέρα απο τα βασικά να φτιάξω ένα όργανο που πάντα θαύμαζα, κυρίως γιατί χρησημοποιύνταν απο μουσικούς που θαύμαζα: ένα αναλογικό modular synthesizer. Ακόμα το φτιάχνω και αν όλα πάνε καλά θα συνεχίσω τα επόμενα χρόνια.

Εικόνα

Όταν έφυγα για την Αγγλία στα 18 μου δεν πήγα για να σπουδάσω, ή για να το πω πιο σωστά δεν είχα κανονίσει τίποτα. Δεν άντεχα απλά να μείνω άλλο στην Ελλάδα και πήγα στο Brighton που ήθελα να μείνω και σέρβιρα μπύρες σε pub. :lol: Ξεκίνησα να σπουδάζω ένα χρόνο μετά στο πανεπιστήμιο εκεί με εξετάσεις που έδωσα εκεί.

Τα grants εδώ είναι ανέκδοτο, περιμένω κρίση από 3 σε αυτή την φάση :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 22, 2017 10:15 am

...υπάρχουν και χειρότερα :lol: :lol: :lol:
Θωμά μπράβο, είσαι απίστευτος πραγματικά! (τώρα έχεις και άμεσο κίνητρο να μάθεις να παίζεις)

Εικόνα

για πάμε...

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Πέμ Ιουν 22, 2017 1:40 pm

Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω και πολλά να πω...
Δε θυμάμαι να έχω κάποιο συγκεκριμένο όνειρο ή σκοπό να κάνω. Πάντα πήγαινα βήμα βήμα.
Θυμάμαι πάντως κάποτε μικρός ήθελα να γίνω χρηματιστής, δε θυμάμαι γιατί, απλά με συνάρπαζε ο χώρος του χρηματιστηρίου. Φυσικά κράτησε για λίγο.
Ίσως ήθελα να έχω παίξει λίγο παραπάνω μπάσκετ, αλλά ο ώμος μου που βγήκε στα 18 αν θυμάμαι καλά, με εμπόδισε να ασχοληθώ πιο σοβαρά. Αν και στην ουσία ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά, αφού διάβαζα για να περάσω στο πανεπιστήμιο. Ανακάλυψα ότι ήμουν καλός στα αρχαία στο λύκειο, πολύ καλύτερος από τους καθηγητές στο σχολείο, οπότε η τρίτη δέσμη ήταν μονόδρομος. Φυσικά ήμουν παντελώς άσχετος με μαθηματικά, φυσική και χημεία.
Ε από εκεί και πέρα πέρασα στη σχολή που ήθελα, μου άρεσε πάρα πολύ και ακολούθησα το επάγγελμα που κάνουν οι περισσότεροι που τελειώνουν τη νομική και είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.
θεωρώ μεγάλο ευτύχημα να σου αρέσει η δουλειά σου.
Αυτά από μένα.
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 22, 2017 4:48 pm

ευχαριστούμε πολύ και το Γιάννη
με τον επόμενο συμπληρώνουμε ενδεκάδα

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Ιουν 22, 2017 11:32 pm

Γιατρέ μου καλησπερα, να καθίσω ?
Κόβω, ανάβω και πάμε....
Στο δημοτικό, ακομα θυμάμαι να λέω θα γίνω πιλότος, γούσταρα τα Phantom, μοντελισμός με τον Πατέρα μου, και δώσε όνειρα.
Σκεφτόμουν g, αδρεναλίνη, να κυνηγάω τουρκους, και τετοια ηρωικά.
Περνάνε τα χρόνια, εγω εκεί κολλημένος, Ικαρων ή τιποτα.
Κάνω μηχανογραφικό, μόνο Ικαρων και Φυσικό. Διάβασμα και έτοιμος.
Φλεβάρη, πάω για ψυχομετρικά, άριστα, μάτια, άριστα, πάω και στην Σχολή για τις ιατρικές....
Μπαίνω στην πύλη, με βουτάει ένας Ίκαρος, που πας εσυ μου λεει? εγω λέω θα γίνω Ίκαρος θα πετάω!
Μάλλον οχι μου λεει, δεν χωράς, μεχρι 1.86 στα καινούργια F-16....
Μου γκρέμισε την ζωή...
Απο τότε δεν υπάρχει ούτε μια φορά που να εχω δει μαχητικό και να μην εχω νοσταλγήσει...

Πανελλήνιες, πλήρη αποτυχία , στο αγαπημένο μου μάθημα της Χημείας έγραψα 3. Στα σβαχια μου, πήγα για μπάνιο.
Ξεκίνησα την νύχτα...τι να λέμε νύχτα το '92....
Γκόμενες , ξίδια , γνωριμίες, αλλα ψαχνομουνα, βρίσκω τα χρηματοοικονομικά., risk management.
Τι, ποιος, το 93 είχε μόνο ΤΕΙ λογιστικής, στην Χαλκίδα, DEREE λοιπον, δουλειά πρωί στο κολέγιο, δουλειά βράδυ, και μπάσκετ σε εθνικές κατηγορίες να τα φέρω βόλτα!
Στρατός 2 έτη, πέρασε γρήγορα μα οχι ευχάριστα, και ανακοινώνουν το χρηματιστήριο παραγωγών, αρρώστησα!
Νέο target, τελειώνω κολέγιο, master στα derivatives, έρχομαι πισω, κάνω τα χαρτιά μου.
Βεβαίως κύριε Doc, τα χαρτιά σας ειναι υπεραρκετά, προϋπηρεσία, ναι, αλλα μπάρμπα στην Κορωνη έχετε? Οχι....στην Μεθωνη, ούτε...στην κωλοπετινιτσα, κάπου ? οχι....
Λυπάμαι αλλα δεν γίνεται έτσι η δουλειά,.....άντε στο διάολο, γαμημενη χώρα....

Γυρνάω στα βραδυνά με τα μπουνιά, αρχίζω να πουλάω και ασφάλειες,
Παει τρένο η δουλειά, τσουπ κάποια Χριστούγεννα με κρεμάει ο κολοσσός Interamerican.... Ήθελα να με καταπιεί η γη, παρατάω τις ασφάλειες αλλα εχω μπει στα δίκτυα πωλήσεων.
Αλλάζω δυο τρεις κλάδους, παντού το ίδιο ειναι , στα μάτια μου τουλάχιστον!
Κάνω τον χαμαιλέοντα απο τότε, και πάω καλά!
Στήνω δίκτυα, που μάλλον αρέσουν, πουλάνε ρε αδερφέ.

Εχω όμως ακομα ενα αποθημένο απο την νύχτα.....
Ούτε οι τσούπρες μου λείπουν, ούτε τα όργια, ούτε οι τσαμπουκάδες..
Μου λείπει η νύχτα, να κάνω ενα μαγαζι ,μικρο, δικό μου με σφραγίδα και υπογραφή,
να σερβίρω την παρέα μου και όποιον αλλο το εκτιμήσει ,malt και εμπνεύσεις του ποτηριού.
Με σκαλιστά Glencairn, μια ωραία βιβλιοθήκη, μια μεγάλη μπάρα κλασική ,γεμάτη γκάμα, οχι για πολλά αλλα για καλά!
Κάπου θα εχει και έναν υγραντηρα, για τους φίλους..
Κάπου..... ιδανικά, σε κάποια γωνία στο κέντρο της Αθήνας.

Γιατρέ μου , τι λες...καμια φορά τα όνειρα μπορεί και να....
on the road...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 23, 2017 7:21 am

Εικόνα

ευχαριστούμε και το ψηλό ευαίσθητο αγόρι μας
που ήθελε να πετάξει, αλλά δεν χωρούσε λέει στο κόκπιτ
και γι’ αυτό βρήκε διέξοδο σε άλλες πτήσεις, με δύο ή τέσσερις ρόδες
και καμιά φορά και με καμία ρόδα, με όχημα …ξέρετε τι

Νικόλα μου, για το νυχτερινό στέκι με «σφραγίδα και υπογραφή»
θα σου πω με βεβαιότητα πως δεν είναι όνειρο
ήδη έχει ξεκινήσει, αλλά δεν το ξέρεις… :wink:
.................................................................................................................

ΑΝΤΕ... ME TON ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΤΟΥΖΙΝΑ

ΕικόναΕικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Παρ Ιουν 23, 2017 12:24 pm

Καλησπέρα στη παρέα. με τη σειρά μου κι εγώ από μικρός είχα βλέψεις στη μηχανολογία, στις κατασκευές και στα ηλεκτρονικά (υπολογιστές, προγράμματα κτλ ).
Ήθελα να γίνω υδραυλικός, μηχανολόγος, τεχνικός υπολογιστών & δικτύων για να μπω στην ευπ και διάφορα άλλα παρεμφερή...
Πάντα είχα σαν ασχολία τους υπολογιστές, το εξασκούσα το επάγγελμα και είχα και διάφορες συμβάσεις (μέσω εταιρίας ) με πανεπιστημιακά ιδρύματα κτλ. ( voip servers, media streaming, video streaming, web servers κτλ σε linux & unix )
Εν τέλη αποφάσισα να πάω να γίνω τεχνικός αερίων εγκαταστάσεων ( φυσικό αέριο, υγραέριο ) κ.τ.λ.
Μετά από αυτό, και αφού πήρα και 2 άδειες ασκήσεως επαγγέλματος ( με διαφορετικές ειδικότητες ) ένιωθα κενός.
Γούσταρα τους υπολογιστές από μικρός. Άρα πήγα τεχνικός υπολογιστών και δικτύων σε ένα ιεκ, που περισσότερα "γνώριζα" από τον νεο-εξερχόμενο καθηγητή... Τελειώνω το ΙΕΚ, πηγαίνω στο εξωτερικό σε ένα κολλέγιο ( αγγλόφωνο στην Πολωνία [ με πολλές Πολονέζες μέσα .... ] ) και ξεκινάω να μπαίνω ακόμα βαθύτερα στον κόσμο των υπολογιστών ( unix, linux, γραφιστική κτλ ). Εκεί ναι έμαθα το κάτι παραπάνω.
Ε με τα λίγα και τα πολλά, κάνω τα χαρτιά μου στα 24-25 μου για χαβαλέ για να μπω στα σώματα ασφαλείας ( μιας και ουδέποτε είχα σχέση με το αντικείμενο ) και μια μέρα ( μετά από 2 μήνες αν θυμάμαι καλά ) μου τηλεφωνούν και μου είπαν να πάω να υπογράψω, κι έτσι κατέληξα να βρίσκομαι σε μια δουλειά που ως δια μαγείας και κατά "τύχη" μπήκα ( δε λέω οτι δε μου αρέσει προς θεού ). Το επόμενο βήμα μου, που ίσως γίνει μέσα στο 2018, είναι η γνωστή σε όλους μας υπηρεσία των πληροφοριών :mrgreen:
Αυτά τα ολίγα από μένα!
Μη με παρεξηγήσετε αν στο μέλλον με βρείτε σε άλλη χώρα σε τελείως διαφορετική δουλειά :mrgreen: :mrgreen:
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 23, 2017 1:02 pm

ευχαριστούμε και τον Τριαντάφυλλο, και του ευχόμαστε καλή επιτυχία στο επόμενο βήμα του 8)

Εικόνα
Εικόνα

παρακαλώ να περάσει ο 13ος
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Ιουν 23, 2017 2:09 pm

καλος ο Ντάφυ...

Ντοκ μου.... διαβασα τα δικα σου καπνίζοντας και μελαγχόλησα ρε φίλε.... οχι δεν μελαγχόλησα, ... απλά έτσι οπως έκλεισες, αυτο ρε αδελφε με την νύκτα... με το δικό σου... τον χώρο σου... αυτό το .... Unique :!: :!: καποιες φορεσ το σκεφτομαι αλλα το παρατάω... :roll:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες