Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 17, 2017 2:09 pm

Juan Lopez - P.Corona - Lcd Goutsou

μια brand που δεν εχω καπνισει πολλα πουρα της αλλα αυτα που εχω καπνισει μου αρεσουν ολα
1,2 και μαρεβα .

το συγκεκριμενο πρεπει να ειναι γερικο
δεν ξερω γιατι , τι και πως αλλα η δικια μου κουτα καθως και απο αλλες κουτες που εχω δοκιμασει
ειχαν σημαντικες διαφορες στις γευσεις. κυριως στο βαθος, στην ενταση στο ποσο γεματες και δυνατες και ζωντανες

στεγνο, λεπτο, θαμπο και ξερο ραπερ
χωρις πολλες πολλες μυρωδιες στο σωμα του
και στο πρε να δινει στυφο ξυλο

αναβω και πασατεμπος γεμιζει το στομα, ναι ρε παιδες ωραιος πασατεμπος
με ξυλα μαζι και μια αλμυρα να μενει στα χειλη λες και πραγματικα τρως πασατεμπο
ειχε και τα χορταρακια του τα γλυκα
εβγαλε και κατι ελαφρια μπαχαρια

αλλα μεχρι εκει ολα στο θαμπο και στο μουντο
και σιγουρα δεν το "εσβησε" το τσιπουρο που το συνοδεψε
απλα ετυχε ενα μετριο χουαν λοπεζ μεσα σε τοσα καλα που εχω καπνισει
τουλαχιστον τραβαγε αερα πατερα συγκριτικα με τα δικα μου που ειναι σχεδον ολα σφιχτα

δεν τρεχει τιποτα φιλε στελιο ετσι ειναι οι ζαριες
αλλες φορες σου καθεται και αλλες οχι
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 17, 2017 2:40 pm

La Gloria Cubana - Medaille d'Or No.4 - Palmitas 32 x 152 Slim Panetela

Lcd Fairlight

ενα αγαπημενο πουρακι που μου το εδωσε ο θωμας πριν αρκετους μηνες . συνοδεψε πολυ καλα μια βορεια στουτ ( γιαυτη θα πω στο θεμα της)

το κοιτας και γουσταρεις
το κρατας και γουσταρεις
το καπνιζεις και γουσταρεις
τουλαχιστον εγω :lol:

φρεσκαδουρα με ανοιχτοχρωμο ραπερ και σχετικα χαλαρα στριμενο
το ζουλαω και ελπιζω να μην εχω θεματα με το αραιο του στριψιμο

αναμα και παρτα στην μαπα :o
Τσαμπουκας και μαλιστα με :!:
ξεκινα με δερματα και πιπερια και ενα φουλ των μπαχαριων
αυτα τα μυστηρια ανατολιτικα και ψαγμενα μπαχαρια που οι γκλοριες κερναν
καπου στο βαθος ειναι κρυμενο και προσπαθει να ξεπεταχτει ενα γλυκο στοιχειο
μην ειναι μελι ? μην ειναι βανιλια ? λιγο με ενδιαφερει. εξαλου θα το δειξει σε λιγο τι ειναι

2/4 το πιπερι παιρνει κεφαλι
η γλυκα εχει γινει ευδιακριτη μελι και βανιλια και δεν το ψαχνω αλλο για να απολαυσω
(παιζει να με ξεγελα και η μπυρα με τις καραμελες και τις σοκολατες της)
το δερμα ειναι βαρυ, το πιο βαρυ δερμα που εχει το βυρσοδεψειο
τι ωραια που κολλανε μεταξυ τους ολα αυτα που εχει το πουρακι
το λεπτεπιλεπτο καλλιτεχνημα δινει πονο και κλεινει σπιτια

3/3 και 4/4 εχουμε εκρηξη πιπεριων
μαυρα, κοκκινα, κιτρινα, μπλε ( οπς αυτο παει αλλου- ας βγαλουμε τα κιτρινα και τα μπλε λοιπον )
ξυλα βαρια και μωρωδατα και ειδικα στο 4/4 μια μανιταριλα αλλο κολπο
μαγικο μανιταρι ειχαν βαλει μεσα οι κουβανοι παιδια
απο αυτο που καπνιζεις και ταξιδευεις

ακουμπησε το ελτοραντο φιλε μου σε ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιουν 19, 2017 4:16 pm

??????? LCd Tommy

Εικόνα

Στην τελευταία μας συνεύρεση και όσο είμασταν ακομα μόνοι, μου λεει ο Θωμας, πάρε να κανεις ενα blind, να ψάξεις το μπουκέτο ρε αδερφέ.....
Τρελή ιδέα!!! Σιγουρα κάποιες απο τις χορηγίες μου θα αλλάξουν.
Το blind ειναι μια διαδικασία που μου αρεσει πολυ, ψάχνομαι, ανοίγω σημειώσεις, βγάζω μέτρα και παχύμέτρα....
Και παντα βγαίνω σοφότερος...
Πήρα λοιπον τα εργαλεία, απογευματιατικα και ξεκίνησα την προετοιμασία, κοντα 134mm, 43 ring, σκατα, δεν γίνεται...
Οι Κουβανοί εχουν κανει πάλι το θαύμα τους και εγω μπλέκω τα μπούτια μου.
Μπορεί να ειναι eminentes, cosacos, με κανά δυο ακομα vitolas να παίζουν μπαλαντέρ.
Στρογγυλοτατο, δύσκολα εχει έρθει απο dress, ή ειναι παλιο και στρογγύλεψε. Choices, choices....

Κόψιμο και επικοινωνία με τον χορηγό, πρώτα κρύα ρουφηγματα, κανέλλα και σκόνη κακαο. Αφήνει στα χείλη μια πούδρα...
Παίρνω τις ευχές μου, και μου σερβίρει ενα καφεδάκι ελληνικό μερακλίδικο, με ολίγη.
Ταυτόχρονα βότανα πλημμυρίζουν την βεράντα.
Στο Glencairn ένας ουισκαρος, Glen Scotia Double Cask, απο το Cambeltown. Ποια Ιαπωνία ρε Γιάννη......
Ο καφές γίνεται black, και εχει αρκετά γράδα, στα όρια του harsh, πολυ κανέλλα, ματζουνια, και καπνό παχύ.
Η παλετα γεμίζει, και ανάμεσα στις τζουρες εξελίσσεται.
Κρεμα παχιά, βουτηρατη, και μπαχαρια!
Δέρμα , πιπεράκι, και κρεμα...
Μετα το ενα τρίτο, μου έρχεται ,Partagas.....τσου.....
Βιαστικό το πρώτο συμπέρασμα,
Γαλατιζει ξαφνικά πολυ, το άφησα και εγω λιγο να πάρει τον αέρα του,
Ενα φρεσκοσερβιρισμενο καπουτσίνο, έρχεται, με μια ωραία σοκολάτα γάλακτος,
Upmann...... Si......
Hemo στο ποτήρι, με παει χρόνια πισω, κλασικο Upmann.....si....
Novella ρωτώ , bingo !! Yeah baby!
Μα τον τραπεζίτη θα τον έβρισκες μου λεει ο Θωμας, ARG May 15.
2 ετών η κούκλα, στην αρχη την μπέρδεψα με παλιο corona senior,
Θέλω δουλειά ακομα,

Καταπληκτικό πουρο φιλε μου, σε ευχαριστώ και για την χορηγία και για την ευκαιρία του ψαξιματος!
on the road...
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Δευ Ιουν 19, 2017 6:24 pm

Diplomaticos No 1 LCD Nikos Doc

42 x 16.5 λέει ότι είναι το Lonsdale
Έτος άγνωστο ... Παντός τα έχει τα χρόνια του!
Αδύνατο να βρεθεί αυτό το στικ εντός του Βασιλείου.

Εικόνα

Κατεβήκαμε για τον γάμο μια πρώην διδακτορικής φοιτήτριας μου νοτιοδυτικά της Αγγλίας σε ένα χωριουδάκι στα σύνορα με την Ουαλία στο Herefordshire (Το απόλυτο Μοσχαρίσιο κρέας, κ πολύ μήλο κ αχλάδι - cider Perry k μπύρες).
Ήμασταν σε ένα πολύ ωραίο Manor με τα grounds του καταπληκτικά Κ με τον καιρο να κάνει πως είναι καλοκαίρι...

Ο γάμος μεσημέρι κ μετά φαγητό κ γλέντι.
Εκεί στο απογευμαυτακι έκανα ένα σούπερ κ μετά έκανα αυτό το τέλειο ντιπλο!! Ένας από τους φίλους που του είχα κεράσει ένα Μπολίβαρ tubos n1 έπαθε την πλάκα του από την μυρωδιά του ντιπλο!

Κατασκευή τέλεια, ομορφο τετραγωνισμένο box press, τραβηγμα υποδειγματικό.

Μυρωδιά καφέ, δέρμα κ μοσχιβαντο ζάχαρη στο κρύο

Αναβω κ πωπωπω!!
Ζωντάνεψε με κρέμα καπουτσίνο, με γλυκιά σοκολάτα.
Κάπου στη μέση η γυναίκα μου μου λέει αυτό σαν αμύγδαλα καβουρδισμένα μυρίζει κ ο όντως σοκολάτα, καφές αμυγλαδο κ κάτι σαν ξύσμα λεμονιού και πορτοκαλιού ίσως.
Ο καπνός ωραίος αλλά όχι πολύ λιπαρός (κρεμώδης) στην υφή ίσως η ηλικία.. :) τρελό ταξίδι αυτό το πούρο

Συνέχισε με ξύλο κ το γλυκό καπουτσίνο κ πηγαινε...
Εκεί κάπου στην αρχή του τελικού ήρθε η νύφη να μας πάρει στους χορούς κ εγώ λέω δεν κουνιεμαι για άλλα 10 λεπτά τουλάχιστον να το κανω λιγες ρουφιξιες... Δεν ήθελα να το αφήσω...

Φίλε Νίκο σε ευχαριστώ πολύ ψηλέ!
Τελευταία επεξεργασία από Greekos σε Τρί Ιουν 20, 2017 1:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιουν 19, 2017 10:11 pm

Νικόλα μου, απο παλιοκουτο Sep 01.....
Diamonds are forever!
Ψηλος ,happy!!!!
on the road...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τρί Ιουν 20, 2017 2:11 pm

Άγνωστο αδακτυλίδοτο πουρακλάκι LCD Nikos H
το οποίο μου έδωσε ο ψηλέας ο οποίος μου ανάφερε κάτι για την προέλευση του, αλλα εκείνη την στιγμή σκεφτόμουνα παιδάκια….
Εικόνα
Λοιποοοον το πουρο το μέτρησα και το βρήκα 14 εκατοστά παρα κάτι ψηλά δακτυλιδι κοντά στο 46…. Εάν ήταν λίγο πιο μακρύ θα το έβαζα Coronα Gorda… δεν ξερω!!! :roll:

Πούρο που ήταν σε αυτοσχέδιο σελοφάν με το λάδι του ακόμα μέσα στο περιτύλιγμα….
Το κάπνισα με καλή παρέα και καλό καφέ :idea:
Κοβω και τραβάω… κόλημμα.. βασικά κόλλησα… ένα ξεχωριστό κέντριμα από μαυρη και γάλακτος σοκολάτα με διαπερνά…. Πω πω ρε φίλε τι είναι τούτο!!!

Ανάβω… η πορεία αποδεικτικε εξίσου καλή… μια ξεχωριστή ξυλώδη αίσθηση που κτυπάει λίγο στην γλώσσα , που είναι βουτηγμένη σε βουτηρο… σαν αυτές τις werthers original καραμέλες… τέλειο λέμε!!!!
Εικόνα
Το ξύλο συνεχίζει, κέδρος και λίγο πιπέρι στο βάθος,… δεν πρέπει να το χάσω… ξεπλένω το στόμα μου με αρκετο νερό και ξανά…. Μπισκότα ρε φίλε… γλυκό πούρο!!! Το κάπνισα με αρκετά καλή διάθεση και το απολαυσα…
Δεν ξέρω τι πώς και γιατί πιστευω ότι το είχες καλά συντηρημένο για χρόνια φίλε μου!!! :D
Εικόνα
Πολύ πολύ καλό κέρασμα για την πριγκίπισσα σου!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 22, 2017 4:53 pm

Bolivar Belicosos Finos LCD Fairlight

Εικόνα

ULA SEP 14

μην πάει το μυαλό σας σε τίποτα περίεργους συνειρμούς λόγω του εικονιζόμενου φρούτου
ο ιστορικός δίσκος των Velvet Underground είναι αριστούργημα
όπως και η pop art μπανάνα που ζωγράφισε ειδικά για το εξώφυλλο ο Andy Warhol

το pre έχει ένα αριστοκρατικό floral μαζί με μπισκότο και βανίλια (!)
ενώ οι πρώτες τζούρες του bbf με κερδίζουν αμέσως, δείχνοντας πως μπροστά μου έχω κάτι καλό
σερβίροντας στο χαλαρό γη, καφέδες, λίγη σοκολάτα και κέδρο
με συνωμοτικές πινελιές από χλωρούς καρπούς, μέλι, πράσινο τσάι και μέντα
με το μαύρο πιπέρι να δίνει τόνο χτυπώντας ρυθμικά το ταμπούρλο του

έχει strength κάργα το στικ, έχει και πολύ σώμα
μετά το πρώτο 3ο αρχίζει τα αεροπλανικά με μαλλί της γριάς, ενώ κάνουν είσοδο δέρματα και ένα floral στοιχείο
και κάπου στη μέση μπαίνει και το φουντούκι στο κόλπο
και μετά πάμε ξανά, καφέδες, ξηροκάρπια, ξύλα, μαντζούνια, καμένη ζάχαρη, δέρματα, πιπέρια
όλα χτυπάνε ντιν-νταν-ντον την καμπάνα σε μια λιτανεία των ασεβών μέχρι το "δι' ευχών"

ναι, είχες δίκιο Θωμά, είναι από «καλή» γενιά κι όταν πικάρει θα κεντήσει
σε ευχαριστώ…

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Παρ Ιουν 23, 2017 12:12 am

San Cristobal El Morro LCD nikos doc

Δυνατή χορηγία από τον πανύψηλο αδερφο Νίκο, τη μερα που είχα την τυχη να τον γνωρισω από κοντα.
Αφου περιμενε υπομονετικα στο σεντουκι ένα τριμηνο περιπου, ηρθε η ωρα του...

Εικόνα

Στο κρυο τράβηγμα μου βγαλε κατι από τσαι...
Αναψα αμεσως και τοτε γουρλωσα τα ματια... ελληνικος καφες βαρυς και μερακληδικος. Στην πραγματικοτητα με επανεφερε ο konstadinos23 όταν μου φωναξε: "Πωπω τι αρωμα είναι αυτό?" (εκει Ντινο μαλλον σου τρεξανε λιγο τα σαλια).
Ο δυναμιτης συνεχισε με ξηρους καρπους, ψωμι και ξυλο

Εικόνα

Μετα τα μισα, αρχισε να βγαζει δερμα και μαυρη σοκολατα και προς το τελος μια φρεσκαδα από μεντα
Μπροστα σε 3 μαρτυρες το ρουφηξα σε χρονο ρεκόρ...
Υπεροχο πουρο Νικο και σε ευχαριστω πολυ
(Επισης ζητω συγγνωμη για τις φωτογραφιες που είναι λιγο θολες αλλα η ωρα ηταν περασμενη και ο φωτισμος πολύ κακος...σιγουρα του αξιζαν καλυτερες φωτοφραφιες :D )
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Ιουν 23, 2017 2:17 pm

Partagás - Presidentes lcd GREG
απο τα χέρια του Αλεξανδρου!!!
Εικόνα
Γρηγοράκο μου... το τάκο μου είναι ένα θέμα αγαπημένο...
αν και κάπνισα αρκετά , πολύ λίγα μου έκατσαν...
ετσι αν και γουσταρω τρελλά το συκγκειμένο φορματ, επέστρεψα στα cuaba σε λίγο πιο μικρό size και πριν λιγους μηνες στα ελεκαντες!!!

λοιπον το πούρο το κάπνισα έξω απο το κασα της Λευκωσιας συζητώντας με το Νο23 τα ... δικά μας....
και αφού είχαμε περιτριγυριστεί απο αιθέριες υπάρξεις άνω των.... 60!!! :mrgreen: :roll:
ειχαμε χαθει με αυτα και με τα άλλα και κραταω την μέντα και το λεμόνι που μου έδωσε το συκγκεκριμένο...

καπνιστικε με 4 μεγάλες στάχτες και ήταν αρκετά ελαυρι για παρτάκας... δεν κουρασε αντιθετα ήταν απο καλά μου!!!

Εικόνα
ξερεις... σε ευχαριστώ πολυ... παρα πολυ... μα πάρα παρα πολύ
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 24, 2017 12:54 pm

Montechristo - Petit no2 - Petit Pyramid 52 x 120

Lcd - Nicos Doc

ενα πουρο που οταν το πρωτοδοκιμασα μου αρεσε παρα πολυ. μετα ομως στην συνεχεια και οπως μας εχουν συνηθισει τα τελευταια χρονια οι κουβανοι "επεσαν" οι επιδοσεις του ή τελος παντων δεν το εβρισκα ιδιο και ετσι σιγα σιγα αραιωσα

πανω που ειχα αρχισει να σκεφτομαι να αγορασω κανενα να το ξαναδοκιμασω μου προσφερε ενα ο ψηλος φιλος μου
συμφωνα με τον ιδιο ηταν απο τις παλιες παρτιδες

ενα σκουρο ραπερ το ατιμο που εσταζε λαδια σαν να ειναι ducati
τραπεζωμα στο σπιτι της αδερφης λοιπον για τα γενεθλια της και ξεκιναω με λιγο τσιπουρακι και το μοντε

στο πρε ειναι ενα κλασικο μοντε με τα ολα του
ολα τα μοντε στοιχεια ειναι εδω και φωναζουν οτι θα τα παμε πολυ καλα
αναμα λοιπον και ναι ετσι οπως τα ελεγε στην αρχη το κοντο ...
παρε τους αρωματικους κεδρους και ενα εντονο κακαο να γεμιζει το στομα
μια πρεζα βανιλιας ετσι για την ιδεα και να σε κανει να την περιμενεις και πολλα φλεικς σοκολατας
ενα φορτηγο σταματαει εξω και πεταει στο μπαλκονι μερικα τσουβαλια με ξηρους καρπους
παρε λιγο απο ολους να διαλεξεις ποιος σου αρεσει περισσοτερο ειπε ο οδηγος και εφυγε

Εικόνα

μπαινω στο 2/2 και αφου εχω τελειωσει το τσιπουρο το γυρναω αναγκαστικα σε μπυρα

Εικόνα
Εικόνα

το πουρο εχει γινει πιο δυνατο και εχει βαρυνει
εχει βγαλει τις κρεμες του, οι σοκολατες εχουν δυναμωσει και εμφανιζει και τα πιπερακια του
αλλα μολις μπαινει στο 3/3 εμφανιζει κατι καρφιτσες που πολυ με ενοχλουν
το πιπερι δυναμωσε πολυ και αρχισε να τα καλυπτει ολα
το πετιτ αρχισε να μην μου αρεσει οπως μου αρεσε ( μου αρεσε πολυ ειναι η αληθεια)
και ετσι το αφησα στον τασο

κλασικη μοντε παλετα με την πουδρα κακαο, βανιλες, σοκολατοκερδους
πολυ καλο χαρτι βγηκε αυτο ασχετα εαν στο τελος κατι με χαλασε
τυφλα να εχουν οι εντμουνδοι και το μεγαλο νο2

ευχαριστω πολυ ψηλουλη μου :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 27, 2017 4:02 pm

San Cristobal la Fuerza LCD Alex

Εικόνα

η fuerza του Alex είναι «ελληνική» και τα έχει τα χρονάκια της, (περίπου 15)
φαίνεται αρχοντομιλφάρα, ζουμερή, και καλοδιατηρημένη
(τα πούρα σου αγορίνα πήραν bonus με +2-3%)

η θείτσα με ξεκίνησε με τζίντζερ, γαρίφαλο και πιπεράκι, και μετά με πλάκωσε στις γλύκες
πρώτα με σοκολάτα γάλακτος και μετά με μελάσα
με συνοδευτικές πινελιές από μέντα, δέρμα και πάπρικα
έχοντας κρεμώδη υφή από τις πρώτες τζούρες

η συνέχεια είχε πολύ καφέ, κυρίως εσπρέσο, ενώ ώρες-ώρες η σοκολάτα γινόταν κρέμα γάλακτος
και στην πορεία, το τζίντζερ έγινε πιο μπόλικο, προστέθηκε γη, και μια ιδέα από ξύσμα πορτοκαλιού

πλούσια τα ελέη του σιτεμένου και ολοζώντανου γορδίτο σου φιλαράκο μου
είναι γνωστό άλλωστε τοις πάσι, πως οι σαραντάρες ίσον με δύο εικοσάρες :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=tGmafrwq_7Q
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Ιουν 27, 2017 4:24 pm

Καλοκαιρινή απόδραση στον Πόρο. Πριν καμιά εβδομάδα, ξέκλεψα δυο μέρες, πήρα γυναίκα και μωρό και πήγαμε μέχρι τον όμορφο Πόρο για μια ολιγοήμερη απόδραση απ' την ζέστη της Αθήνας.

To σκηνικό γαλήνιο, η θάλασσα λάδι, μια αύρα ίσα να δροσίζει το μέτωπο και τα τζιτζίκια να τραγουδάνε τον καλοκαιρινό τους σκοπό. Βγαίνω στο μπαλκόνι, απολαμβάνω την θέα, αράζω και αμέσως σκέφτομαι τι να φουμάρω. Ξεκίνημα λοιπόν μ' ένα
Rafael Gonzalez Slenderellas - CDH Alex 46

Panatelas Largas
28 x 175

Ή αλλιώς ένα απ' τα κομψοτεχνήματα της Κουβανέζικης παραγωγής που πια συναντάμε μόνο στα όνειρά μας.
Στο pre μυρίζει μούχλα και παλιό σεντούκι. Δεν παίρνω χαμπάρι και με διάθεση στα ύψη κοιτάζω τη θάλασσα και ανάβω να την ευχαριστηθώ.

Εικόνα

Ξεκινάει μ' έναν ιδιαίτερο τρόπο, μια γλυκιά κρέμα μαζί με κάτι ξύλινο για να συνεχίσει με βότανα και ξύλα. Καίγεται γρήγορα και παρά τις προσπάθειες μου να χαμηλώσω τον ρυθμό, με τραβάει στο δικό του τέμπο. Λίγο χώμα, μανιτάρι και κανέλλα έρχονται στην πορεία ενώ μπερδεύονται καραμέλες και ξηροί καρποί. Βασικά σ' ένα σημείο ήταν μια τρέλα και λέω α ρε λεπτούλα καλώς σε παινεύει ο Χάρης. Προς το δαχτυλίδι και τάρτα απ' το φούρνο έβγαλε και λίγο μέλι. Γενικά θα το χαρακτήριζα ως ιδιαίτερο πούρο, άλλης εποχής. Χαίρομαι που το κάπνισα και ευχαριστώ τον Αλέξανδρο για την χορηγία του.

-

Το επόμενο κατά σειρά την ίδια μέρα ήταν μια παλιά λιμιτάδα Ρομέο και πιο συγκεκριμμένα ένα gordito

Romeo y Julieta Escudos L.E. 2007 - CDH Τάκης

Εικόνα

Θα το χαρακτήριζα αρχοντικό! Αυτό το πούρο είναι μια πληρωμένη απάντηση σε όσους σνομπάρουν τα Romeo.
Στο κρύο τράβηγμα βγάζει γλυκιά πάπρικα και μπούκοβο. Εμφανησιακά ίσως του ταιριάζει κιόλας ένα spicy ξεκίνημα και το ανάβω. Κάθε άλλο όμως..

Ξεκινάει με ξύλο για τα πρώτα δύο τρία παφ και αρχίζει το μεγαλείο. Ένα καταπληκτικό κεράσι το οποίο προσωπικά μ' αρέσει πολύ στα πούρα στην αρχή ξινό και κάπου κάπου γλυκίζει κιόλας. Έχει ήδη αρχίσει να με παρασέρνει στον ρυθμό του και σκέφτομαι ότι αν συνεχίσει έτσι θα μιλάμε για μια πολύ καλή λιμιτάδα.

Στην πορεία το κεράσι γυρίζει πάλι σε ξύλο με εναλλαγές σε ξηροκάρπια και αρκετά λουλούδια. Γενικά ιδιαίτερο προφίλ και πολύ ενδιαφέρον. Στο τρίτο του μέρος ενώ έκανε ένα αρχικό πίκρισμα, γρήγορα το γύρισε σε μέντα και ένα πολύ όμορφο γιασεμί, λίγο πριν πέσει η αυλαία.

Πραγματικά ιδιαίτερο και πολύ καλό πούρο! Τάκη σε ευχαριστώ!
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Ιουν 29, 2017 3:14 pm

Τάκης έγραψε: κι όταν πικάρει θα κεντήσει

Σιγά μην προλάβουν...

Punch Churchill LCD Tommi

Ο συνονόματος μου χορήγησε αυτή την Ιουλιέτα και είμαι πολύ ενθουσιασμένος που την ανάβω κυρίως για 2 λόγους: πρώτον δεν την έχω καπνίσει ποτέ και δεύτερον.. είναι Ιουλιέτα, μια τέλεια αλλά δυστυχώς αποδεκατισμένη vitola.

Το πούρο έχει πολύ όμορφη εμφάνιση με ένα μέτρια λιπαρό και χωρίς νεύρα wrapper. Η κρύα οσμή και το pre δίνουν ελάχιστα πράγματα, πραγματικά τα ψάχνω. Το τράβηγμα είναι ονειρεμένο.

Στον άναμμα ξεκινά μάλλον ανορθόδοξα με προφίλ που κερνά κίτρο, κρέμα και μέλι. Πραγματικά ασυνήθιστο, υπάρχουν στιγμές που φέρνει σε κάτι από monte no1 αλλά το αναφέρω περισσότερο για να αναφέρω κάτι. Συνεχίζει έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου τρίτου. Καθώς συνεχίζει γεύομαι τσάι, λίγο μαύρη σοκολάτα, παντεσπάνι και βανίλια.

Ένα πραγματικά ωραίο και ενδιαφέρον πούρο, Θωμά ευχαριστώ. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι θα ήθελα να είχε ανεβάσει λίγη περισσότερη ένταση, αλλά μπορεί να ήταν και λάθος η στιγμή που το κάπνισα.
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Πέμ Ιουν 29, 2017 10:22 pm

denada Θωμά
νομίζω πως το ξαναέγραψα,αλλά κάθε φορά που καίω ένα,εινα και διαφορετικό
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιούλ 03, 2017 11:09 am

Contents updated!!!!

Ρε τι καπνίζουμε.... η ποιότητα έχει βαρέσει limit up!!!
on the road...

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: John και 2 επισκέπτες