Πούρο και μετακίνηση

x-nos
Επικοινωνία:

Πούρο και μετακίνηση

Δημοσίευσηαπό x-nos » Σάβ Δεκ 06, 2008 1:27 am

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο επηρεάζονται τα πούρα από την μεταφορά τους…
Δηλαδή να το θέσω απλά. Το πρωί που φεύγω από το σπίτι βάζω στην θήκη μου 1-2 πούρα τα οποία παίρνω από τον υγραντήρα. Κατά την διάρκεια της ημέρας μπορεί μέσα στην θήκη να ζεσταθούν (από τον ήλιο), να κρυώσουν κ.α. Στο τέλος αν δεν τα καπνίσω όταν γυρνάω σπίτι τα ξαναβάζω στον Humidor. Τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν από αυτή την γύρα τα πούρα μου;
Χρήστος
JackLo

Δημοσίευσηαπό JackLo » Σάβ Δεκ 06, 2008 12:36 pm

Κύριε Χρήστο.
Αυτό ακριβώς το θέμα με είχε απασχολήσει και εμένα στο παρελθόν.

Φυσικά τότε δεν είχαν τεθεί στις προθήκες των σχετικών καταστημάτων με το είδος οι super-duper αδιάβροχες μέχρι τα 100feet, (ε δεν σου έχει τύχη να θες ένα πούρο σε στιγμή κατάδυσης όταν φωτογραφίζεις τον σπάνιο πτυχωτό καρχαρία (Chlamydoselachus anguineus)?

Αλεξίσφαιρες, (αν είσαι και κυνηγός για καμιά αδέσποτη στο βουνό), μη βυθιζόμενες, άθραυστες, άκαυστες, ηλεκτρονικοψηφιακές, με κατασκευή νανορομποτικής τεχνολογίας, θήκες μεταφοράς που υπάρχουν σήμερα, με ενσωματωμένο air condition και humidor και bonus μια δόση Αλλαντικής τοξίνης (BOTOX) για πούρο που μαράζωσε, σε όλα τα καλά καταστήματα με αποτέλεσμα το αγαπημένο σου πούρο να διατηρεί την ζωντάνια του και την σφριγηλότητα του κατά την μεταφορά του από τον χαρούμενο aficionado (βλέπε φωτό).

Ανοίγεις την θήκη και το πούρο σου βρυχάται ωσάν τον λέοντα έτοιμο να αρπάξει την ζέβρα στην Αφρικάνικη στέπα.
Σε πλημμυρίζουν δηλαδή όλα τα αρώματα της άγριας φύσης.

Είχα και εγώ μια απλή θήκη (δώρο από το Chivas) κάποτε, που αν πράγματι τα έκανα μια γύρα όπως την περιγράφεις, τα πούρα μου γινόντουσαν γιαούρτι μέχρι να επιστρέψω σπίτι.
Αφού τα κάπνιζα 2-2 για να μην τα πετάξω.

Εικόνα

Τελικά αγόρασα μια τέτοια θήκη όπως την ανωτέρω και έσωσα και τα πούρα μου και την τσέπη μου και τα lungs μου.

Cheers
:D
Τελευταία επεξεργασία από JackLo σε Σάβ Δεκ 06, 2008 12:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
x-nos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό x-nos » Σάβ Δεκ 06, 2008 12:43 pm

:lol: γέλασα πολύ με την περιγραφή σου...
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Το σκέφτηκα να πάρω αυτή την θήκη αλλά 1) Είναι αρκετά ογκώδες για να την κουβαλάς και 2) φαντάζεσαι να κάτσεις σε μια καφετέρια και να βγάλεις αυτό το πράγμα από την τσέπη σου;;; θα νομίζουν ότι είναι όπλο και θα σε ακινητοποιήσουν! :lol:
Χρήστος
JackLo

Δημοσίευσηαπό JackLo » Σάβ Δεκ 06, 2008 12:57 pm

Χμμμ....
Αν σου είναι το μέγεθος υπερβολικό τότε υπάρχει η λύση του φίλου μου του Χαράλαμπου που τα τύλαγε σε αλουμινόχαρτο και μετά από πάνω τους φόραγε μια κάλσα.
:D
Άβαταρ μέλους
Gloriana

Re: Πούρο και μετακίνηση

Δημοσίευσηαπό Gloriana » Τετ Οκτ 30, 2013 7:07 pm

Από τη στιγμή της αγοράς τους, χωρίς να τα φυλάξεις σε υγραντήρα, στο πλαστικό ναυλον που σου δίνουν, σε πόσο καιρό πρέπει να κατσναλωθούν για να μην ξεραθούν;
Δεν έχω υγραντήρα αλλά μια θήκη-όχι δετμάτινη-τα προστατεύει περισσότερο καιρό ή όχι;
"Στον καπνό, λοιπόν, υπάρχει ένα είδος γιόγκα, δηλαδή ένας δρόμος που οδηγεί στην τελειότητα, όπως ακριβώς υπάρχει στο κρασί, το τραπέζι ή το κρεβάτι." - L. Pauwels
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Τετ Οκτ 30, 2013 8:15 pm

Εξαρτάται πόσο καλά κλείνει η θήκη που έχεις . Το θέμα είναι να κλείνει όσο καλύτερα γίνεται .
Στο πλαστικό αν καταφέρεις και βγάλεις όλο τον αέρα μπορεί να κρατήσουν 2-3 μέρες αν
δεν χρησιμοποιείς humidor pillows και τα συναφή . Με τα humidor pillows αντέχουν και παραπάνω .
Μετά θα αρχίσεις να τα αισθάνεσαι πιο ξερά . Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις έναν απλό , φτηνό
επιτραπέζιο υγραντήρα να κάνεις τη δουλειά σου . Υπάρχει βέβαια και η λύση των humidor jars
αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ . Ακούω πάντως ότι για low budget λύση κάνει καλή δουλειά .
songs of darkness words of light
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Οκτ 30, 2013 10:38 pm

Αν δεν έχεις πολλά πούρα και δεν έχεις διάθεση να ξοδευτείς μπορείς να πάρεις ένα γυάλινο βάζο με καπάκι που κλείνει αεροστεγώς με λάστιχο από το σούπερ μάρκετ ή κανένα τάπερ. Βάλε και ένα jar μέσα και είσαι κομπλέ.
Αν θέλεις να τα μεταφέρεις κιόλας υπάρχουν και οι υγραντήρες ταξιδιού.
Η απλή θήκη είναι για μεταφορά μόνο, όχι για να τα διατηρεί. Και συνήθως δεν κλείνουν αεροστεγώς οπότε καλό είναι να τα καπνίζεις αυθημερόν.
Άβαταρ μέλους
Gloriana

Δημοσίευσηαπό Gloriana » Πέμ Οκτ 31, 2013 12:59 am

Mille mercy!!!!
"Στον καπνό, λοιπόν, υπάρχει ένα είδος γιόγκα, δηλαδή ένας δρόμος που οδηγεί στην τελειότητα, όπως ακριβώς υπάρχει στο κρασί, το τραπέζι ή το κρεβάτι." - L. Pauwels
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Οκτ 31, 2013 12:43 pm

εγω ειμαι τις αποψης του ταπερ ...
μια χαρα μπορεις να τα διατηρεις εκει μεσα .
αλλα πραγματικα ο λεωνιδας εχει μικρο υγραντηρα απο 20ε ... μαζι με τα μεταφορικα 5ε πας στα 25ε ...
τσαμπα πιστευω οτι ειναι ...

κατα τα αλλα τα πουρα και 2 και 3 και 4 μερες μεσα σε καλα κλεισμενο ζιπ λοκ σακουλακι δεν θα παθουν τπτ ...
επισης για θηκη μπορεις να βρεις μερικα παλια τουμπος . εγω τουλαχιστον αυτο κανω ... και μεταλλικο ειναι να τα προστατευει και φλουδα κερδου εχουν μεσα και κραταει υγρασια και τσαμπα ειναι κτλ κτλ .......
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Gloriana

Δημοσίευσηαπό Gloriana » Πέμ Οκτ 31, 2013 1:45 pm

alex46 έγραψε:εγω ειμαι τις αποψης του ταπερ ...
μια χαρα μπορεις να τα διατηρεις εκει μεσα .
αλλα πραγματικα ο λεωνιδας εχει μικρο υγραντηρα απο 20ε ... μαζι με τα μεταφορικα 5ε πας στα 25ε ...
τσαμπα πιστευω οτι ειναι ...

κατα τα αλλα τα πουρα και 2 και 3 και 4 μερες μεσα σε καλα κλεισμενο ζιπ λοκ σακουλακι δεν θα παθουν τπτ ...
επισης για θηκη μπορεις να βρεις μερικα παλια τουμπος . εγω τουλαχιστον αυτο κανω ... και μεταλλικο ειναι να τα προστατευει και φλουδα κερδου εχουν μεσα και κραταει υγρασια και τσαμπα ειναι κτλ κτλ .......

Μικρός υγραντήρας με 20 ευρά, πράγματι τσάμπα είναι και δεν έχεις το άγχος μην σου ξεραθεί το πούρο.
Επίσης και ο ταξιδίου λέει και τον παίρνεις και σε ταξίδι μαζί. ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥΡΟ.

Πες μου περισσότερα για τα... ΤΟΥΜΠΟΣ?
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Οκτ 31, 2013 2:32 pm

Τα τούμπος, αν δεν είναι βιασμένα κατά το άνοιγμα, κλείνουν επαρκώς για να διατηρούν την υγρασία και προστατεύουν από τα χτυπήματα. Αλλά μπορεί να μην κάνουν για το μέγεθος των πούρων που θέλεις να μεταφέρεις. Εγώ κρατάω τα τούμπος από τα περισσότερα πούρα που κάνω, οπότε έχω ποικιλία ανάλογα με το τι θέλω να μεταφέρω κάθε φορά.
Τον ταξιδιωτικό υγραντήρα μπορείς να το χρησιμοποιείς και στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
Gloriana

Δημοσίευσηαπό Gloriana » Πέμ Οκτ 31, 2013 2:54 pm

Με κάλυψες σε όλα! :D
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Οκτ 31, 2013 8:20 pm

ετσι κανω και εγω και ολοι μας πιστευω... κραταω τα τουμπος που καπνιζω για τις μεταφορες .
το προβλημα ειναι οτι δεν εχω για μεγαλα δακτυλια (πχ ρομπουστο )
βολευουν και για να μεταφερω και πουρο που θα κερασω σε φιλο .
τα εχω μονιμα μεσα στον υγραντηρα και καθε φορα τα γεμιζω ...

για υγραντηρες κοιτα στο καταστημα του οικοδεσποτη μας
http://www.cigarworld.gr/catalog/index. ... =1&sort=3a
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Gloriana

Δημοσίευσηαπό Gloriana » Παρ Νοέμ 01, 2013 10:55 am

alex46 έγραψε:για υγραντηρες κοιτα στο καταστημα του οικοδεσποτη μας
http://www.cigarworld.gr/catalog/index. ... =1&sort=3a

Βρήκα διάφορα καλούδια και ετοιμάζω παραγγελία! :P
Άβαταρ μέλους
Fotis78

Δημοσίευσηαπό Fotis78 » Τρί Οκτ 04, 2016 7:54 am

Ο πρωτος προβληματισμος με την μεταφορα ητανε το καλοκαιρι που πηγα διακοπες σκοπελο και ειχα μαζι μου 5 piedras petit cazadores και δεν ηξερα που να τα βαλω...τελικα τα χα μεσα στα πλαστικα σακουλακια που σου δινουν απο το καταστημα οταν τα περνεις και ψυγειο αλλα τα τελευταια 2 δεν τραβουσαν καλα...οποτε σκεφτηκα να παρω κανα δυο αδειες κασετινες απο καταστημα που δεν τα θελουνε και κρατησα το ενα το μεγαλο το cohiba εγω και το μικρο ο κολλητος!θα το σεταρω θα πεταξω μεσα και ενα σφουγγαρακι ταξιδιου μικρο στρογγυλο να κρατα υγρασια και θα μαι οκ!ο κολλητος ηδη το χει κανει και το κουβαλαει στο αμαξι,οποτε οταν θελει ανοιγει περνει ενα πουρο φρεσκαδουρα και το καπνιζει πχ στην καφετερια ποθυ θα κατσει χωρις να κουβαλαει μεσα στο μαγαζι στην κασετινα!!

Εικόνα
Εικόνα I've failed over and over again in my life and that is why I succeed. Michael Jordan

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης