ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ VEGUEROS ESPECIALES NO.1

mike__

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ VEGUEROS ESPECIALES NO.1

Δημοσίευσηαπό mike__ » Παρ Μαρ 27, 2009 5:49 pm

Πριν απο εναμιση μηνα αγορασα μια δεκαδα vegueros especiales no.1 το προβλημα ειναι οτι μου αρεσε πολυ το συγκεκριμενο πουρο σαν γευση αλλα δεν ρουφαει με τιποτα ειδικα οσα ειναι σκληρα προς τα κατω δοκιμασα να τα διατρησω με συρμα αλλα επειδη δεν μπορεσα να βρω εντελως ευθυγραμμο εσκιζε καπου το wrapper επειδη δεν θελω να τα χαραμισω ετσι μιας και μου αρεσαν εχετε καμια ιδεα τι θα μπορουσα να κανω για να ρουφανε αξιοπρεπως? πληροφοριακα η υγρασια του υγραντηρα ειναι 70%.
J.Ad

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ VEGUEROS ESPECIALES NO.1

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Παρ Μαρ 27, 2009 9:22 pm

mike__ έγραψε:......δοκιμασα να τα διατρησω με συρμα ..... εχετε καμια ιδεα τι θα μπορουσα να κανω για να ρουφανε αξιοπρεπως?.

Black & Decker αλλά ακούγονται και καλά λόγια για Μakita....

Σίγουρα αρίδα άσσο...
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Παρ Μαρ 27, 2009 10:00 pm

Αστα σε υγρασια 65 % για λιγο καιρο και ξαναδοκιμασε ....
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Σάβ Μαρ 28, 2009 12:03 am

Mr Cool ειχε συστησει ενα καλαμακι απο σουβλακι για τετοιες περιπτωσεις (κατα προτιμηση αχρησιμοποιητο). μαλλον επεσες στις "προσφορες" και στα 10 κομματια η στατιστικη δεν ηταν με το μερος σου.
mike__

Δημοσίευσηαπό mike__ » Σάβ Μαρ 28, 2009 12:25 pm

το προβλημα ειναι οτι ειναι παρα πολυ λεπτα και με ενα κακο χειρισμο παει...
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Σάβ Μαρ 28, 2009 12:59 pm

Δοκίμασε αρχικά με μια οδοντογλυφίδα.
Εάν δεν γίνει τίποτα κάνε αυτό που προτείνει ο INS.
Προσεκτικά θα το καταφέρεις..
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Σάβ Μαρ 28, 2009 3:26 pm

... δεν ειχα σκεφθει το παχος. και ο ανδρεας (Mr Cool) ειχε προειδοποιησει οτι η μεθοδος δεν ενδεικνυται για τα λεπτα πουρα.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μαρ 30, 2009 2:32 pm

Το καλαμάκι είναι πολύ χοντρό και σκάει το πούρο, ειδικά αν το πρόβλημα έγκειται στο στούμπωμα και όχι στο στρίψιμο - στραγγάλισμα - των φύλλων.

Η οδοντογλυφίδες δεν πάνε πολύ βαθιά, εκτός αν είναι κάποιες, που έχω δει (δεν έχω φάει) σε κάτι club sandwich, γύρω στα 10εκ.

Υπήρχε κάποτε και ένα tool στο heartfelt industries, αλλά δεν το βλέπω πια.
Για να το καταργήσουν, μάλλον μούφα θα ήταν.

Λύση λοιπόν για να ρουφάνε αξιοπρεπώς, δεν έχω βρει ακόμα.
Αυτό με το Black & Decker ή Dremmel καλύτερα, μπορεί να είναι λύση. Αρκεί να βρεθεί αρκετά μακρύ τρυπάνι 1,5-2χιλ.

Α! Εχω δει (στην τηλεόραση, μακρυά από μας) και κάτι χοντρές και μακρυές βελόνες, που χρησιμοποιούν στη μεταμόσχευση νωτιαίου μυελού, και νομίζω οτι μπορεί να κάνουν.
Χωρίς πλάκα, ρώτησα το φαρμακοποιό μου, αλλά δεν είχε, άσε που με κοιτούσε κάπως, όταν προσπάθησα να του εξηγήσω, τι την ήθελα.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 30, 2009 6:24 pm

Νίκο το καλαμάκι είναι όντως αρκετά χοντρό και με ''άγρια'' υφή και ενδείκνυται μόνο για χοντρά πούρα, από gorda και πάνω, αν βέβαια δεν έχεις το εργαλείο από heartfelfindustries ή το drawpoker από cigarworld.de.

Το πρώτο το έχω (είναι σε πακέτο με δύο μεγέθη με μέτρηση ίντας για να ξέρεις πού ακριβώς βρίσκεσαι κατά το τρύπημα) και κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά σε χοντρά πούρα. Το δεύτερο το περιμένω από Γερμανία (29€) και φαίνεται να είναι πολύ καλό γιατί έχει και οδηγό/καπάκι με το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να σου στραβώσει.

Το καλαμάκι το πρότεινα για μια εύκολη λύση όταν δεν έχεις εφοδιαστεί με τα απαραίτητα αξεσουάρ. Θέλει προσοχή αλλά πιάνει τις περισσότερες φορές αρκεί να κρατάς σφιχτά το πούρο και να τρυπάς σιγά - σιγά.

Εμείς που έχουμε πάρει ένα σωρό 2000-2001 τέτοια τρικ τα έχουμε περισσότερη ανάγκη. Συνολικά μέχσρι σήμερα έχω πετάξει λιγότερα από 10 πούρα που δεν έπιασε όχι καλαμάκι αλλά ούτε τρύπα με laser.

Όσο για τα ιατρικά εργαλεία, έχω καμιά 25ριά βελόνες, από 15 έως 20 εκ, από κράμα τιτανίου (ή κάτι τέτοιο) από την Ilisarof (εξωτερική οστεοσύνθεση) που είχα στο ποδαράκι μου για 9 μήνες. Πλάκα-πλάκα αυτές πρέπει να κάνουν άριστη δουλειά :)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Μαρ 30, 2009 6:58 pm

ενω εμεις που ουτε τα αγγιξαμε τα 00-01 και καπνιζουμε πολλα NCs, ουτε ακουστα τα εχουμε τα εργαλια αυτα ουτε χρειαστηκε να κρατησουμε οικοδομικα υλικα και σκαλωσιες απο τα ποδια μας :lol: :wink:
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Μαρ 30, 2009 8:08 pm

Mr Cool έγραψε:....το εργαλείο από heartfelfindustries ή το drawpoker από cigarworld.de.

Ποιό είνaι το εργαλείο από heartfeltindustries???? έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό :?
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 30, 2009 11:49 pm

Παναγιώτη δεν το έχει πια. Πιστεύω ότι θα το ξαναφέρει.

Ουσιαστικά είναι ένα σετ με δύο μεταλλικές βελόνες σε σχήμα Γ, σκληρές και εύχρηστες που τις ονομάζει ''τα εργαλεία του...'' (δεν θυμάμαι το όνομα).

Για κοίταξε όμως και το άλλο εργαλείο από cigarworld.de. Φαίνεται καλό. Μόλις το παραλάβω θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 30, 2009 11:53 pm

RedRum έγραψε:ενω εμεις που ουτε τα αγγιξαμε τα 00-01 και καπνιζουμε πολλα NCs, ουτε ακουστα τα εχουμε τα εργαλια αυτα ουτε χρειαστηκε να κρατησουμε οικοδομικα υλικα και σκαλωσιες απο τα ποδια μας :lol: :wink:

Γι΄αυτό το χνώτο σας μυρίζει σταύλο?

Τα περισσότερα Non Cuban που έχω δοκιμάσει μυρίζουν σαν να τα έχουν φτιάξει κοπριά...

Υπάρχουν και καλά βέβαια μόνο που είναι υπερτιμημένα.

Red, μετά από κάθε πούρο κάνεις απολύμανση στο στόμα σου?
8)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 31, 2009 12:41 am

χαχαχα! σωστος!

το εχω παρατηρησει αυτο που λες σε 1-2 που ηταν seconds. Δεν μου εχει τυχει αλλη φορα.

Εσυ με τοσα βουλωμενα εχεις γινει τρομπετιστας-κλαρινιστας η ακομα; Παντρευομαι τον Σεπτεβριο και χρειαζομαστε κλαρινα :twisted:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Μαρ 31, 2009 6:42 am

Μην φανταστείς, δεν είναι δα και τόσα τα βουλωμένα, αλλά να ξέρεις είμαι ακορντεονίστας και αρμονιονίστας από μικρός. Τώρα που μεγάλωσα ...χάλασα :D

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες