Man O' War Robusto

Leonidas

Man O' War Robusto

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Απρ 27, 2009 1:20 pm

Εχοντας καθήσει πάνω από μήνα στο humi, εκρινα ότι ήταν καιρός να κάψω ένα απο δαύτα. Ερχονται μέσα σε ένα κουτί των 22 τεμαχίων, σε άψογη εμφάνιση και συσκευασία.

Το τρύπησα (bullet cutter) και του έβαλα φωτιά. Πρώτη εικόνα, ομοιογενής καύση, κανένα διόρθωμα. Τράβηγμα καλό με μπόλικο καπνό στο στόμα που εμένα τουλάχιστον αρέσει. Γεύση στην αρχή ίσια και λίγο μετά ενδιαφέρουσα με "πιπεράτες" νότες.

Μετά από το ένα τρίτο-συνεχίζει η άψογη καύση-και έχω την αίσθηση ότι καπνίζω Vegas Robaina Famosos. Δηλαδή για να το πώ χύμα. Ήταν αδύνατο να διακρίνω διαφορά και μιλάμε για ένα stick(VR) που υποτίθεται ότι το ξέρω καλά.

Τι με χάλασε. Η καρακίτς ετικέττα του σίγουρα. Θα το ξανάπερνα; Μάλλον ναι γιατί είναι πολύ καλό, λίγο φτηνότερο του VR και καπνίζεται χωρίς να χρειάζεται να περάσει καιρός.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Δευ Απρ 27, 2009 8:03 pm

Εικόνα

Σύντομα και σε Judas Priest Pyramid! :lol: :lol: :lol:
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Δευ Απρ 27, 2009 9:18 pm

Πάντως ο Fernandez που τα φτιάχνει έχει πάρε δώσε με τους Κουβανούς . Παλιά είχε ακουστεί ότι πουλούσε καπνό στην Κούβα ...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Απρ 27, 2009 10:13 pm

Ο Fernadez ειναι κουβανος, ηταν πνευματικο παιδι του Robaina, ειχε αναλαβει μεγαλο μερος των φυτειων του. Το 2004 εφυγε απο κουβα, και εφτιαχνε τα Man o War kai Sol Cubano. Απο τον προηγουμενο μηνα εχει και τo δικο του ονομα σε πουρο. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

Λεωνιδα, πολλα λεγονται οτι κατα καιρους η κουβα εχει αγορασει καπνο απο Νικαραγουα, και οτι εχουν παει σε μεγαλες φιρμες... ξερεις εσυ τιποτα;
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Δευ Απρ 27, 2009 11:43 pm

Ναι είχε ακουστεί πολύ αυτή η φήμη για τα προηγούμενα 3-4 χρόνια .
Και από την άλλη ο ίδιος ο Robaina μου είπε ότι αυτή τη στιγμή η Κούβα πουλάει καπνό εκτός Κούβας . Αυτό θα το διαβάσετε προσεχώς ... Τώρα ετοιμάζω κάποια κείμενα για δημοσίευση από το πρόσφατο ταξίδι στην Κούβα .
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Απρ 28, 2009 10:30 am

Δεν ήξερα αυτές τις ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες.

Ετσι εξηγείται λοιπόν η ομοιότητα με τα VR.

Interesting!!!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Απρ 28, 2009 11:09 am

δυο τινα συμβαινουν λοιπον:

1) ο Fernadez παιρνει καπνο απο Robaina

2) o Fernadez ξερει να φτιαχνει πουρα, ξερει πολυ καλα τις γευσεις των VR, και ακομα με καπνο Νικαραγουας, με καταλληλο blending μπορει και φτιαχνει πουρα με κουβανεζικη γευση, που οπως λες δεν ξεχωριζει απο κουβανεζικη.

Εγω νομιζω το δευτερο
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιαν 03, 2011 2:56 pm

Λοιπόν αυτά εδώ τα cigars είναι πραγματικά καταπληκτικά.

Είχα φροντίσει να διευρύνω το στοκ μου με τρείς κούτες. Και καλά έκανα.

Οσοι δοκίμασαν, μόνο θετικά σχόλια έκαναν.

Εκαψα χθές βράδυ πάλι και αυτόν το ενάμιση περίπου χρόνο που κοιμήθηκαν, τον έβγαλαν με τον καλλίτερο τρόπο. Με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι παλαιώνονται. Γλύκαναν.

Μπράβο σε αυτόν τον Fernadez. Μάγκας.
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Δευ Ιαν 03, 2011 7:22 pm

και εγω εχω ακουσει μονο θετικα σχολια για αυτο το πουρο και θα ηθελα παρα πολυ να το δοκιμασω!!!!

αλα το κακο ειναι οτι ακομα δεν εχω βρει πηγη να το αγορασω εντος ευρωπης
κριμα....
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Ιαν 03, 2011 10:09 pm

ε καλά όχι ότι και τα φαμόζος είναι φερράρι?
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Ιαν 04, 2011 8:47 am

Θελοντας κι εγω να συνεισφερω οσο μπορω στο θεμα με την ..."πουρακλα" :lol: :lol: , το οποιο παρεπιπτοντως εχω δοκιμασει(αυτα περι αναιρεσεως των "μη" γνωστων των"μη" κουβανεζικων ),θα συμφωνησω απολυτα με τον Βρεταννο prime minister,περι "εκτροφεων αλογων" και παραθετω το επομενο video ως απαντηση:
http://www.youtube.com/watch?v=ThIzo5FI ... re=related

Εξαιρετικο band των '90s,απο τα αγαπημενα μου προ 20ετιας.
Το πουρο παλι , οχι !
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Dimitris 3Α's

Re: Man O' War Robusto

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Παρ Απρ 18, 2014 6:43 pm

Θα κάνω την απόπειρα να απαντήσω σε αυτό το ποστ, ελπίζοντας οτι θα ξαναζωντανέψει και θα βρεθεί κάποιος να μου απαντήσει. Καθ'ότι εντελώς ψάρακας στο χώρο, (αλλά με πολλή όρεξη για μάθηση) θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει απο που μπορεί κανείς να προμηθευτεί τα πούρα Man o'War (ή και άλλα brands του Fernandes) για τα οποία διαβάζω συνεχώς καλές κριτικές και μου κινούν το ενδιαφέρον (είτε εδώ είτε σε pm). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
When in doubt, flat out.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Απρ 19, 2014 12:03 am

γεια σου Δημήτρη 3α's

δε νομίζω πως θα βρεις και κανένα "θησαυρό" ψάχνοντας εδώ
τουλάχιστον για εισαγωγή, αφού όπως δήλωσες στο introduction σου, το "ψάχνεις"
"καλός" ο Fernandez, αλλά για αρχή, ψάξε καλύτερα στους "παππούδες" του

οι κριτικές ανήκουν στους κριτικούς, οι καπνιστές τις πιο πολλές φορές έχουν άλλα γούστα
any way, τα man o' war μόνο πέραν του ατλαντικού θα τα βρεις, δηλαδή αμέρικα
αν έχεις άκρες, δε χάνεις και τίποτα 8)
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Σάβ Απρ 19, 2014 4:58 pm

Φίλε Δημήτρη κράτα στο νου σου αυτό που σου λέει ο Τάκης , ότι δηλαδή οι κριτικές ανήκουν στους κριτικούς .
Επίσης να ξέρεις ότι κριτικός δε σημαίνει απαραίτητα και μερακλής aficionado .Ειδικά όταν μιλάμε για νον κριτικούς...
Τώρα για τα πούρα που αναφέρεις θα τα βρεις μόνο στο Αμέρικα , η ιντερνετικώς βεβαίως . Αν θέλεις περισσότερες
λεπτομέρειες μου λες και σου στέλνω pm . Είναι πάντως αρκετά βαριά και κάπως άξεστα για τη φάση που είσαι τώρα .
Απ την άλλη δε θέλω να σε αποτρέψω , αν γουστάρεις raw καταστάσεις και είσαι τολμηρός μπορεί να σου αρέσουν .
songs of darkness words of light
Dimitris 3Α's

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Σάβ Απρ 19, 2014 9:03 pm

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά να διευκρινίσω ότι ως "κριτικές" δεν εννοούσα μόνο απο κριτικούς, αλλά και απο πολλούς "μέσους" καπνιστές που έτυχε να ακούσω-διαβάσω, και γι'αυτό ενδιαφέρθηκα. Επίσης, παρ'ολο που όντως ασχολούμαι εδω και λίγο καιρό, με βρίσκω να προσανατολίζομαι προς medium-full πούρα εξ ου και το ενδιαφέρον. Ευχαριστώ πολύ όμως και τους 2 που μπήκατε στον κόπο και απαντήσατε. :)
When in doubt, flat out.

Επιστροφή σε “Man O' War”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες