San Cristobal de la Habana El Principe

KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τρί Σεπ 08, 2009 4:59 pm

Tό El Principe είναι ενα από τα καλύτερα 5άρια πού κυκλοφορούν.Το La Fuerza ειναι καλό ομως ενα μοιονέκτημα πού εχει ειναι οτι ο καπνός του ειναι πολύ <ελεύθερος> καί σού γεμίζει υπερβολικά το στόμα!Είναι ενα καλοκαιρινό πούρο θα ελεγα ...Αυτό πού με εχει εντυπωσιάσει ειναι το El- Moro καί φυσικά οι απίθανες Muralles.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 08, 2009 5:07 pm

Ούτε το La Fuerza ούτε το La Punta είναι robusto. Το μέν πρώτο είναι μεγαλύτερο σε μήκος απο robusto (δηλαδή gordito) και το δεύτερο είναι campagna, ελληνιστί τορπίλη.
Καλώς κακώς ο ορισμός του robusto είναι μήκος 12,4cm με 50άρι ring.

Το La Fuerza είναι πολύ κοντά στο El Principe. Στην περίπτωση του La Punta, τα herbals είναι (κατά τη γνώμη μου) πολύ έντονα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 08, 2009 9:35 pm

Μπα. Οχι οκ. :roll:
Kisifer

Δημοσίευσηαπό Kisifer » Τρί Σεπ 08, 2009 10:02 pm

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Σεπ 09, 2009 8:51 am

cpt Kouk έγραψε:Εξάλλου και ο ..... χειρούργος, ένα είδος ... κακούργου ΕΙΝΑΙ!!!

Εδώ οφείλω να σε διορθώσω φίλτατε.

Χειρουργός,λειτουργός κλπ και ουχί χειρούργος για να αποφεύγεται η σύγχηση και η σύνδεση με λέξεις όπως κακούργος,πανούργος,ραδιούργος κλπ κλπ
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Σεπ 09, 2009 9:21 am

maltakias έγραψε: για να αποφεύγεται η σύγχηση και η σύνδεση με λέξεις όπως κακούργος,πανούργος,ραδιούργος κλπ κλπ

Να σε διορθώσω φίλτατε; Η σύγχυση. Με δύο Υ. :lol:
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Σεπ 09, 2009 9:27 am

Ρόμπα έγινα :lol:
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Αύγ 26, 2010 9:59 am

Κουτα '08.Αναμονη για κατι εξαιρετικο μιας και τα Oficios ειναι απο τα favourites.Πρωτη οπτικη εντυπωση,μετρια,λιγο πιο νευρωδη wrapper απο οτι προτιμω.Αρωμα γης και βοτανων.
Ευκολο αναμμα,καλο τραβηγμα,μπολικος καπνος στο στομα με γευσεις γλυκες και κρεμωδεις,καθολου επιθετικοτητα,απο τα πουρα που δεν θες να τα βγαλεις απο το στομα ακομα και μετα το τραβηγμα.Λιγο πιο "ζεστο"προς το τελος,οτι επρεπε, μιας και εκεινη την ωρα στο pc τσακιζα τους Πρωσους στη μαχη της Βεστφαλιας (το παιχνιδι λεγεται Napoleon: Total War)
30 λεπτα ευκολης απολαυσης και για αλλη μια φορα ψηφος εμπιστοσυνης στα San Cristobal.Στεκεται αξια διπλα στα siglo I και τα reyes .
Ο κινεζος μασερ της παραλιας της Παλαιοκαστριτσας.
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιαν 09, 2013 4:58 pm

Μιας και ειχα δει καλα ρεβιους αλλου ,αλλα και αρκετους απο εσας να λετε πολυ καλα λογια για τον μικρο(στο ματι) πριγκιπα αποφασισα λιγο πριν τα χριστουγενα να το δοκιμασω .
Η αγορα εγινε απο τον αδερφο μου ,οσοι θυμαστε εχω σπασμενο ποδι-χερι και δεν κυκλοφορω, και ετσι δεν ξερω ημερομηνια παραγωγης αλλα φανταζομαι οτι ειναι φρεσκαδουρες
Μικρο λοιπον στο ματι αλλα και στο χερι ,γλυκουλικο , οπως λενε πολλες φορες οι κοπελες για κατι μικρουλι :P με δυνατο ομως αρωμα οταν τα εβγαλα απο το σακουλακι τους (αγορασα 2). Σκουρο ραπερ με ενα απαλο νευρο το ενα ,χωρις το αλλο,απαλο και στο χαδι χωρις ομως να ειναι "βελουδο". Τα ξαναβαζω στο σακουλακι τους και περιμενω το ποτε θα τα δοκιμασω .
Χριστιουγενα μεσημερι λοιπον μετα την καθιερωμενη μασα-μπουκα-πιωμα
με την οικογενεια και μετα τα τσιπουρα αναρωτιεμαι τι να καπνισω :?:
αποφασιζω λοιπον να δοκιμασω τον πριγκιπακο μιας και η αλλη επιλογη ηταν ενας επικουρος2 ,πουρο που εχω καπνισει μερικες φορες και μου αρεσει πολυ αλλα το εβρησκα ελαφρυ για την ωρα.
Ανοιγμα το σακουλακι τους και ξανα μια δυνατη μυρωδια ερχετε και γαργαλαει την μυτη μου ( ναι παρολο το τσιπουρο μπορουσα να μυρισω :lol: ) πιανω στο χερι αυτο που ειχε το νευρακι ,το τρυπαω με παντς, και το φερνω στο στομα να το γευστω.ΑΑΑααα ωραιο ρε ειναι τουτο , δυνατο φαινεται ,λεω και το αναβω κακην κακως με το σπασμενο χερι να προσπαθει να το στριφογυρισει ( με ταλαιπωρισε ειναι γεγονος και ο αλητης ο γαμπρος μου γελαγε :twisted: )
Πρωτες τζουρες και γεμιζει το στομα μου με δυνατο καπνο , λιγη σοκολατα
και λιγο πιπερι ερχετε και οσο το καπνιζω τοσο πιο πιπερατο ειναι.Μετα την μεση ομως πλεον ηταν πιπερατο και δεν καταλαβενα πια την σοκολατα ,και με δυσκολευε στο τραβηγμα , αρχισε και να στραβοκαιγεται.Διορθωσεις συνεχεια και μου εσβησε 2 φορες . Στο τελος μου ειχε σπασει τα νευρα και πιστεψα οτι δεν το αναψα καλα ή ο,τι κατι ειχα κανει λαθος τελος παντων και το πληρωνα τωρα. Μπορει να ειχε πιο πολυ υργασια και γινοταν αυτο δεν ξερω τι να σας πω . Ετσι λοιπον οταν εσβησε ξανα για 3τη φορα!! οταν εμπενα στο τελευταιο τριτο το αφησα στην ησυχια του στο τασακι μουρμουροντας :twisted:

Με ετρωγε ομως τι στο καλο ειχε συμβει και γιατι στραβοκαιγοταν και γιατι εσβηνε και μετα απο μερικες μερες καπνισα και το 2ρο.
Το ειχα αφησει αυτες τις μερες εκτος σακουλας (5 μερες)μπας και ξεραθει λιγο μιας και την πρωτη φορα δεν εκανε καθολου "κρατς κρατς" οταν το πιεζα .Ετσι πιστευα οτι θα ξεπερασω το θεμα της παραπανω υγρασιας και θα καπνιζοταν πιο ευκολα και χωρις να σβηνει :)
Αμ δε :? ενω στην αρχη τραβαγε καλα εξακολουθουσε να στραβωνει και να σβηνει οταν εφτασε στην μεση περιπου. Η γευση του μου αρεσε ,δεν ηταν πολυ δυνατο,χωρις αιχμες ,βελονιες κτλ ομως στα μισα του ηταν πιο
καυτερο αυτο που μου ερχοταν και εσβηνε και γενικα "με χαλασε" με την ταλαιπωρια :(

ειναι ενα πουρακι που θα ηθελα να το ξαναγορασω ,απο αλλο μαγαζι, και να το ξεχασω για λιγο καιρο στον υγραντηρα που σκοπευω να αγορασω(με κολλησατε και εμενα και θα αρχισω να κανω καβα σιγα σιγα) μπας και οντως εφταιγε η υγρασια του ή ηταν στουμπος. Κριμα γιατι ηταν ενα σχετικα φθηνο (6€) πουρακι καλης κατασκευης που με προδιαθεσε για κατι καλυτερο αλλα "χαλασε" στο τελος ...
Rigelianos

Re: San Cristobal de la Habana El Principe

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Παρ Σεπ 20, 2013 1:49 pm

Δεν είχα ξανακάνει την συγκεκριμένη μπράντα, πήρα ένα από το Σύνταγμα για να το κάνω.
Μ' άρεσε εμφανισιακά και έχει ταιριαστό δαχτυλίδι.
Μπάσκετ, λοιπόν, χθες βράδυ, λίγο ...κουαντρό (πάει πολύ με πολλά πούρα) και ξεκινάμε.
Μικρούλι και όμορφο, καλή κατασκευή. Τράβηγμα άψογο.
Ανάβω, ωωω!
Μπουκετάκι άψογο! Καύση σχεδόν τέλεια. Στην αρχή κρέμα και μέλι και ίχνη ξηρών καρπών, κάποια σοκολάτα. Όσο συνεχίζει να καίγεται, με ομαλό, εντυπωσιακά σταθερό, τρόπο η κρέμα και το μέλι αποχωρούν, τα ξηροκάρπια ενισχύονται και η σοκολάτα παίζει κρυφτούλι.
Προς το τέλος η έντονη επιγευση κάνει αισθητή την παρουσία της, δεν περίμενα ποτέ από ένα μικρό πούρο να αφήνει τόσο έντονη επίγευση.
Έκαψα τα δάχτυλά μου και το ευχαριστήθηκα σφόδρα!!

Πάντα υποκειμενικά, υποκειμενικότατα!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Νοέμ 30, 2015 12:33 am

Μόλις έκαψα έναν πρίγκηπα. Άριστες εντυπώσεις, φανταστικό πούρο. Σωστή ποσότητα καπνού αν και στην αρχή μου φάνηκε λίγο στουμπωμένο. Μετά από 3 τζούρες έστρωσε πλήρως. Δε μου έσβησε καθόλου.
Το έκοψα και το δοκίμασα χωρίς να το ανάψω. Μου έβγαλε κάτι γλυκό χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά. Όταν όμως το έκαψα μου ήρθε σοκολάτα, μέλι και φουντούκι στο πρώτο τρίτο. Στο δεύτερο τρίτο έγινε πιο δυνατό, με πιπέρι, ενώ η σοκολάτα υπήρχε ακόμα. Κι εκεί που λέω θα πικρίσει στο τέλος, με αιφνιδίασε στο 3/3 αφού επανήλθε πάλι πλήρως η σοκολάτα, ενώ ένιωσα και κρέμα. Φανταστικό πούρο με εναλλαγές, μικρή τιμή, 1ώρα απόλαυση!
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Μαρ 24, 2016 2:33 pm

Είναι , ή μάλλον, ήταν το τρίτο από μια παρτίδα γερμανική !!
Το άναψα με τις καλύτερες προσδοκίες.... και με τις προηγούμενες εντυπώσεις από τα αδελφάκια του... το εν λόγω μινούτο προ ενός μήνα, ούτε να το μυριστώ δεν μπορούσα λόγο του ότι στην Κύπρο δεν το πέτυχα! :o
Σίγουρα το είχε τυλίξει μάστορας καλός και όχι μαθητευόμενος 8) 8)
Κρύο τράβηγμα γεμάτο μυρωδιές από χορταράκια της αυλής του Ραούλ (πριν τα κόψουν για τον Ομπάμα) 8) ... κατά το άναμμα με λύγισε... ίσως να βοήθησε και ο καφές που έπινα στο γραφείο αλλά τόση έντονη γεύση καφέ δεν θυμάμαι αν γευστικά ποτέ!!! :P :P
Γούσταρα το μικρό από την σκληρή στάχτη και το όμορφο κάψιμο, βανίλια και πικρή σοκολάτα ήταν ένας συνδυασμός που .... έδερνε 8) ... το καλό το ξύλο όμως ... το ευγενικό !!! :roll:
Κάπου στα μισά ... που για άλλα πούρα δεν είναι καν το πρώτο τρίτο... μύρισε το γραφείο σαν την κανελλα ... βγήκα στο γραφείο, ξαναμπήκα, έκλεισα την πόρτα την άνοιξα... η κανέλλα εκεί και το χαμόγελο μου σαν χαζός στο πρόσωπο!!!
Αμμωνία μηδεν και τράβηγμα όμορφο, όυτε παχύ ούτε σφικτό... ακριβώς όσο πρέπει να 42ρι δακτυλίδι.

Δεν ξέρω την ηλικία τους, και αν παραγγείλω κουτί πόση επιτυχία θα έχουν αλλά το μικρό κεντάει!!! 40 λεπτά τρελά γούστα! έχω και μια ευγενική χορηγία του μεγάλου του αδελφού! ελπίζω να είναι έτσι ή και καλύτερο :mrgreen:

Εικόνα
Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Σάβ Ιουν 25, 2016 10:11 pm

Καληςπερα στη παρέα

Πριν 4-5 μερες κάπνισα πρωτη φορα αυτο το εκπληκτικό μικρό
Το απόλαυσα τρώγοντας καρπούζι κ πίνοντας ρακόμελο με θεα το φάρο στο παλιό λιμάνι των Χανιων

Εικόνα

Ηταν καλοστριμενο, καθόλου σφιχτό και είχε υπέροχο σοκολατί χρώμα
Στο pre δε ξέρω τι έβγαζε γιατι δε το δοκίμασα αφού το άναψα κατευθείαν
Στις πρώτες τζουρες μου εβγαζε μεγάλες δόσεις σοκολάτας και κατα διαστήματα ξηρούς καρπούς και λίγη κανέλα

Εικόνα

Στη μέση περίπου ηταν έντονη η κρέμα
Απ τη μέση κ μετα μου έσβησε 2 φορές
Στο τελευταίο τρίτο εμφανίστηκε πιπέρι και προς το τελος είχε συχνές εκρήξεις απο λουλούδια
Μου αρεσε πολυ, αφού το κάπνισα μεχρι να μη μπορω να το πιάσω.
εχω αλλο ενα στον υγραντηρα το οποιο θα καπνίσω σύντομα και αν ειναι το ιδιο θα προχωρήσω σε αγορά κούτας

Εικόνα

Είχε διάρκεια 1 ώρα και 10 λεπτά περίπου
Αν το βαθμολογουσα θα του έβαζα άνετα 4/5
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Κυρ Ιουν 26, 2016 12:39 am

Να προχωρήσεις Κωσταντίνε..Σταθερά πολύ καλό το μικρό.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Ιουν 26, 2016 6:49 pm

Μαλλον θα προχωρησω Νικο.!! :D

Επιστροφή σε “San Cristobal De La Habana ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες