Οδηγος φυσικων καταστηματων

Θέματα επικαιρότητας που απασχολούν τον καπνιστή

Οδηγος φυσικων καταστηματων

Δημοσίευσηαπό themoss την Κυρ Νοέμ 22, 2009 3:44 pm

Στα πλαισια των οσων συζητησαμε αποφασισα να ξαναενεργοπιηθω και να εγκαινιασω ενα θεμα που θα ηταν πολυ χρησιμο για το φορουμ.
Ενας οδηγος χωρισμενος σε πολεις οπου ο καθενας θα μπορει να ανατρεξει για να αποκομισει τις απαραιτητες πληροφοριες και φυσικα να γραψει τις κριτικες του.
Ξεκιναω πρωτος λοιπον.

Γαλλια, Παρισι:

A la civette , 157, rue Saint Honoré
To καλυτερο κατα την αποψη μου μαγαζι του Παρισιου. Εργαζομενοι προθυμοι να σε βοηθησουν ( δε γνωριζω αν κατεχουν τα αγγλικα αλλα μαλλον δυσκολα) και με επαρκεις γνωσεις. Η ποικιλια πολυ αξιολογη , με προτιμηση στην Κουβα αλλα και προτασεις απο Ncs. Οι συνθηκες συντηρησης παντοτε αψογες.

Cigarium , 5, rue de Gaudot de Mauroy
Aν το ψαχνει κανεις το ματι του θα πεσει ευκολα στο μωβ χρωμα του μαγαζιου. Πολυ αξιολογο μαγαζι με καλες συνθηκες συντηρησης. Υστερει λιγο στο προσωπικο, το οποιο συνηθως ειναι κοπελες που ελαχιστα θα σε βοηθησουν. Μεγαλυτερο του πλεονεκτημα, τα διαμαντια που κατα καιρους εχω εντοπισει, τα οποια ο ιδιωκτητης εμφανιζει καιρο μετα την εξαντληση τους οπουδηποτε αλλου ( Εκει μου δωθηκε η ευκαιρια να αγορασω την αξεχαστη d.c. του Montecristo )

Boutique 22 , 22, avenue Victor Hugo
Φημισμενο μαγαζι του Παρισιου με πολυτελεστατα αξεσουαρ και καλο υγραντηρα. Ωστοσο η πραγματικοτητα ειναι πολυ κατωτερη της φημης του. Παντελης ελλειψη μη Κκουβανεζικων πουρων και ελλειψη ακομα και σε non mainstream κουβανεζικα. Προσωπικα δεν το επισκεπτομαι πια.

Ελβετια, Γενευη
Davidoff shop ( δεν εχω κρατημενη τη διευθυνση, ας συμπληρωσει αν γνωριζει καποιος)
Το επισκευτηκα το καλοκαιρι μετα απο χρονια. Καλη η γενικη εντυπωση με αρκετα μεγαλη ποικιλια Κουβανεζικων πουρων, σε οχι και τις πιο ανταγωνιστικες τιμες ( για Ελβετια) . Εξαιρετικο προσωπικο με διαθεση να σε βοηθησει.

Gesto cigars,rue du Marché, 12-14
Ο γνωστος σε ολους μας internet dealer. Το καταστημα του βρισκεται σε πολυ κεντρικο δρομο της Γενευης, σε οροφο, χτυπας κουδουνι, σου ανηγουν μπαινεις. Εξαιρετικες συνθηκες συντηρησης, τεραστια ποικιλια (κυριως Κουβανεζικων) και πολυ καλες τιμες. Για καθε κουτι που ηθελα να παρω, μου ανηγαν μεχρι να βρω αυτο που με ικανοποιει.Μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.

Gerard, Kempinski Hotel.
Στο ισογιο του πολυτελους ξενοδοχειου. Διασημο μαγαζι με πολλα συλλεκτικα αντικειμενα, τα οποια φανταζομαι τιμουν ιδιαιτερος οι πολλοι Αραβες πελατες του Kempiski. Πολυ καλη επιλογη αν κανεις ζηταει το κατι παραπανω, αλλα και σε "καπως παραπανω" τιμες.

Ισπανια, Βαρκελονη
Gimeno, Ramblas 100
Σε πολυ κεντρικο σημειο, στη μεση περιπου της Rambla. Μπαινοντας ισως να μη σου κανει την καλυτερη εντυπωση μιας και εχει αρκετα τουριστικα ειδη οπως και ειδη που απευθυνονται σε ορισμενους αλλους τυπους καπνου , decriminalized εδω αλλα σαφως παρανομους στην Ελλαδα. Ωστοσο αν μπεις και ξεκινησεις με τη λιστα θα βρεις μια αρκετα ικανοποιητικη ποικιλια σε υποφερτες τιμες. Υπαρχει η ιδιομορφια του οτι στις πολυ εμπορικες vitolas οι τιμες ειναι σχετικα υψηλες ενω στα υπολοιπα ειναι αρκετα καλες. Καλη συλλογη, επισης, απο αξεσουαρ για καθε βαλαντιο.

Cigar shop at Cort ingles ( δεν ξερω αν εχει καποιο ιδιαιτερο ονομα).
Βρισκεται στο Cort Ingles της Plaza Catalunya , συγκεκριμενα στο υπογειο, κοντα στο super market. Καλες συνθηκες συντηρησης, αλλα ως εκει. Οι τιμες απαγορευτικες, λιγο χαμηλοτερες απο Ελλαδας και οι Κυριες που δουλευουν εκει σχεδον ασχετες με το αντικειμενο.

Θα μπορουσα επισης να δωσω και ορισμενες πληροφοριες για το Μιλανο και την Πεσκαρα της Ιταλιας αλλα δεν εχω συγκρατησει ουτε ονοματα ουτε διευθυνσεις.
themoss

Δημοσίευσηαπό INS την Κυρ Νοέμ 22, 2009 4:56 pm

http://www.poignee2cigares.com/index.php

γαλλικο cigar club.

Οι συστασεις και οι κριτικες ανανεωνονται, γιατι σημερα περιοριζονται να συστησουν τις εξης:

A LA CIVETTE
157, rue Saint Honoré 75001 Paris TRES BIEN
CIGARIUM
5, rue de Gaudot de Mauroy 75009 Paris
TRES BIEN
LA CIVETTE DE NEUILLY 105, Av. Charles de Gaulle 92200 Neuilly sur Seine BIEN
LEMAIRE
59, avenue Victor Hugo 75116 Paris BIEN
BOUTIQUE 22
22, avenue Victor Hugo 75116 Paris MEDIOCRE

εχω μαζεψει και παλαιοτερη λιστα συστασεων απο αυτους, ευρυτερη, την οποια τωρα εχουν συρρικνωσει. αν υπαρχει ζητηση και για μπαγιατικες πληροφοριες, θα την ανεβασω και αυτη σιγα-σιγα στο φορουμ.
οι για-μια-χουφτα-πουρα εχουν και μια λιστα απο cigar lounges στο παρισι.

CUBANA CAFE
47 rue Vavin 75006 Paris EXCELLENT
L'ATELIER BERGER 49, rue Berger 75001 Paris EXCELLENT
ARTS TABAC 2, Place de Catalogne 75014 Paris BIEN

για την ισπανια, να προσθεσω στην λιστα το καπνοπωλειο στην οδο Μορατιν 11 και στη Μαδριτη το καπνοπωλειο στην οδο Μαγγελανου 15.

για τις βρυξελλες, το μονο καπνοπωλειο που ξερω ειναι στην αρχη της avenue louise. στο Βερολινο εχω αγορασει πουρα μονο απο το μαγαζι του νταβιντοφ, στο KDW. ο νικος θα ξερει περισσοτερα.
Άβαταρ μέλους
INS

Re: Οδηγος φυσικων καταστηματων

Δημοσίευσηαπό maltakias την Κυρ Νοέμ 22, 2009 5:54 pm

themoss έγραψε:Ελβετια, Γενευη
Davidoff shop ( δεν εχω κρατημενη τη διευθυνση, ας συμπληρωσει αν γνωριζει καποιος)

2,Rue de Rive
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
maltakias

Δημοσίευσηαπό themoss την Κυρ Νοέμ 22, 2009 7:57 pm

INS έγραψε:http://www.poignee2cigares.com/index.php

γαλλικο cigar club.

Οι συστασεις και οι κριτικες ανανεωνονται, γιατι σημερα περιοριζονται να συστησουν τις εξης:

Απο εδω ακριβως ενημερωθηκα και γω πριν μερικα χρονια οταν εψαχνα διευθυνσεις. Παλιοτερα ειχαν και για ορισμενες αλλες πολεις, αλλα εδω και καποιον καιρο εχουν αλλαξει το site τους. Γενικα ειναι πολυ ενεργοι, με εκδηλωσεις κλπ.
themoss

Δημοσίευσηαπό INS την Κυρ Νοέμ 22, 2009 8:06 pm

Παλιοτερα ειχαν και για ορισμενες αλλες πολεις

θα ψαξω να βρω αν τα εχω κρατησει. τωρα εχουν ολοκληρο τμημα στο φορουμ με πληροφοριες για καπνοπωλεια και συνεχεις ενημερωσεις οπο οσους τα εχουν δοκιμασει.

βεβαια, τα γαλλικα καπνοπωλεια μας ενδιαφερουν κυριως για regionales, και, ισως, για παλαιωμενα.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό Leonidas την Κυρ Νοέμ 22, 2009 9:54 pm

Να προσθέσουμε το Αμβούργο.
Orchant and Wolters, και βρίσκεται στη Burchardstrasse 15.

Κατ' εμέ το μαγαζί του πουρολάγνου και όχι μόνο. Εχει τα πάντα και βέβαια ότι RE γερμανικό βγεί.
Οι τιμές του είναι καλές σε ορισμένα, όχι όλα. Φθηνώτερες των ελληνικών LCDH.

Θα ψάξω σε αγορές μου να βρώ και μαγαζιά απο NYC για όσους ενδιαφέρονται.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό kostashabanos την Δευτ Νοέμ 23, 2009 12:13 am

όσον αφορά φυσικά καταστήματα, τα μεγαλύτερα και τα φθηνότερα στην ευρώπη βρίσκονται στην ανδόρρα. το the cigarshop στην andorra lavella διαθέτει το μεγαλύτερο ίσως υγραντήρα δωματιο στην ευρώπη με όλα τα κουβανέζικα. στο υπόγειο διαθέτει χώρο φύλαξης ιδιωτών καθώς και πολυθρόνες για κουβέντα με άλλους ρέκτες. η μαργαρίτα γνωρίζει καλά από πούρα καθώς δουλεύει εκεί από το 1998.
μετα στην escaldes έχει το μαγαζί ένας μεγάλος γνώστης και μεγάλος καθημερινός καπνιστής ο κύριος pont. καπνίζει καθημερινά τέσσερα χοντρά πούρα και είναι συλλέκτης και έργων τέχνης, καθώς και παλαιωμένα κουβανέζικα εδώ και τριάντα χρόνια. τελευταία έμαθε και αγγλικά.
τέλος στο αεροδρόμιο του λιβάνου βρίσκεται ο μεγαλύτερος παράδεισος του aficionado. μια επίσκεψη θα σας πείσει για του λόγου το αληθές.
επίσης στη ζυρίχη είναι o samuel menzi στο la casa del habano που είναι και προσωπικός φίλος του fidel
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ την Δευτ Νοέμ 23, 2009 12:18 am

Οντως το αεροδρόμιο της Βηρυττού είναι ό,τι καλύτερο στην ευρύτερη περιοχή μας για αφορολογητα πούρα. Καλές τιμές και στο αεροδρόμιο της Κων/πολης. Και μακρύτερα το Λανγκάουϊ στη Μαλαισία φορολογικός παράδεισος ειδικά σε ειδη πολυτελείας πουρα και κονιακ.
ΠΗΤΕΡ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό Hrisafis την Δευτ Νοέμ 23, 2009 3:24 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:Οντως το αεροδρόμιο της Βηρυττού είναι ό,τι καλύτερο στην ευρύτερη περιοχή μας για αφορολογητα πούρα. Καλές τιμές και στο αεροδρόμιο της Κων/πολης. Και μακρύτερα το Λανγκάουϊ στη Μαλαισία φορολογικός παράδεισος ειδικά σε ειδη πολυτελείας πουρα και κονιακ.

+1

Εκέι όμως πας με παρέα των 10 και να μην καπνίζει κανείς πούρα!
Και τα 500 δικά σου! Γιατί δύσκολα περιορίζεσαι στα 50. :D
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ την Δευτ Νοέμ 23, 2009 3:54 pm

Εκέι όμως πας με παρέα των 10 και να μην καπνίζει κανείς πούρα!
Και τα 500 δικά σου! Γιατί δύσκολα περιορίζεσαι στα 50

Το καλοκαίρι στο Λαγκάουι κάτι ώρες με τροπική βροχή και χενεσυ παραντί του έδωσα και κατάλαβε.

Σε ξενοδοχείο 5* cohıba siglo IV 10 ΕΥΡΏ ανα στικ!!!!
ΠΗΤΕΡ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό Νίκος την Δευτ Νοέμ 23, 2009 4:19 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:... Καλές τιμές και στο αεροδρόμιο της Κων/πολης...

Θα το τσεκάρω το μεθεπόμενο ΠΣΚ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος την Δευτ Νοέμ 23, 2009 4:21 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:...Σε ξενοδοχείο 5* cohıba siglo IV 10 ΕΥΡΏ ανα στικ!!!!

Αυτό είναι ακριβό ή φτηνό;;
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Hrisafis την Δευτ Νοέμ 23, 2009 4:26 pm

Νίκος έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:...Σε ξενοδοχείο 5* cohıba siglo IV 10 ΕΥΡΏ ανα στικ!!!!

Αυτό είναι ακριβό ή φτηνό;;

Για τα δεδομένα της Ελλάδας, τζάμπα!!!!! :P
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Νίκος την Δευτ Νοέμ 23, 2009 4:39 pm

Ναι αλλά ο Αμαζονιος, που θα πάει στην Κούβα, θα τα πάρει 200$ τα 25. :P

Και το "ηθικό" δίδαγμα είναι, οτι το καλοκαίρι ( μουσώνες) πας στο Λαγκάουι γιατί είναι φθηνά τα πούρα. :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ την Δευτ Νοέμ 23, 2009 5:42 pm

Από τις πέντε ημέρες που αλήτευα στο νησί (τροπικός παράδεισος), εβρεξε μια μέρα σε διαστήματα, αλλά ναί θα έλεγα ότι αν έχεις έφεση σε πούρα και αλκοολ πολυτελείας είναι προορισμός αξιώσεων και το καλοκαίρι οι τιμές διακοπών είναι χαμηλές. Εγώ πέρασα απολαυστικά. Duty free cigars μπορείς να αγοράσεις στο αεροδρόμιο και κατά την άφιξή σου.

Δεκα ευρώ πουρο σε ξενοδοχείο πολυτελείας, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι τιμή ¨οκαζιόν"¨...
ΠΗΤΕΡ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέματα επικαιρότητας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες