cigar beetle

Άβαταρ μέλους
alex46

Re: cigar beetle

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 08, 2013 9:02 am

μου εχουν κανει επιθεση , με πολιορκουν και δεν λενε να φυγουν τα ατιμα μικρα μαμουνια που κοβουν βολτες μεσα στον υγραντηρα μου ....

πριν 2-3 εβδομαδες εβγαλα ενα κουτι εξω (non αλλα με τα αγαπημενα μου d4 μεσα) και ειδα μερικα μικροσκοπικα λευκα ζουζουνακια . οκ λεω καλως ηρθαν και αυτα και βαζω τα πουρα σε ζιπ λοκ και τα πεταω στο ψυγειο μαζι με το κουτι . 1 μερα ψυγειο ,2-3 μερες καταψυξη , 1 ψυγειο ξανα ... μεσα στον υγραντηρα παλι ...
περνανε μερικες μερες ανοιγω τον υγραντηρα και τα ξαναβλεπω ( μονο στο συγκεκριμενο κουτι οπως και την πρωτη φορα)
ερχομαι εδω ξαναδιαβαζω και βλεπω οτι τα αφησα πιο λιγες μερες απο οτι προτεινουν διαφοροι . ξανα τα ιδια λοιπον αλλα με 4-5 μερες στην καταψυξη μαζι και ακομα 1 γειτονικο κουτι ...
επιστροφη στο μπαουλο(υγραντηρα) τους και ολα ηταν καλα μεχρι εχθες που τον ανοιξα και κοιταγα μεσα χωρις να μπορω να διαλεξω τι θα καπνισω ... και τα ξαναβλεπωωωωωω :evil:
παλι στο ιδιο κουτι, 2-3 ειδα μονο αλλα σιγουρα καπου κοντα ειναι και τα φιλαρακια τους ... παμε λοιπον ξανα απο την αρχη αλλα τωρα λεω να βαλω καταψυξη ολα τα κουτια που εχω (ευτυχως εχω μεγαλο ψυγειο-και αδειο- μαλλον θα τα χωρεσει ολα μεσα)
και βλεπουμε απο εβδομαδα...

να πω κιολας πως ο,τι αγορα εχω κανει απο εξω παντα εχει μπει καταψυξη για -2-3 μερες και δεν εχω δει ποτε σε αυτα τα κουτια τπτ να κανει βολτες ....

δεν μπορω να καταλαβω ... τοσο πολυ τους αρεσει το συγκεκριμενο κουτι ?? (ειπα ειναι non) ειναι το κοκκινο χρωμα του κουτιου και τα βλεπω πιο ευκολα απο οτι τα dressbox κουβανεζικα? γιατι δεν ειδα κανενα στο sbn κουτι που εχω τους κοντους εντμουνδους??

φιλοσοφικα ερωτηματα για τον πρωινο καφε μεχρι να μπει κανας ανθρωπος στην δουλεια ... :)
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Ιουν 08, 2013 11:09 am

Βρε αλέξανδρε, άσε τα πούρα και καθάρισε ΚΑΙ τον υγραντήρα!!!
Πιθανότατα να είναι από το υγραντήρα αυτά που ξεμένουν!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 08, 2013 12:48 pm

αμα ηταν απο τον υγραντηρα δεν θα ηταν και σε αλλα κουτια εκτος απο αυτο το ενα που τα βλεπω?
αλλα τωρα που θα τα βαλω ολα καταψυξη θα τον καθαρισω και αυτον . αν και δεν εχω δει να κανουν βολτες
παρα μονο στο συγκεκριμενο κουτι που ειναι πανω πανω...

και μην φανταστεις οτι εχω δει και πολλα ... απλα αμα δεις 1 σιγουρα καπου εκει θα ειναι και τα αλλα ...
εχω δουλειες για το σκ νομιζω...

Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Ιουν 08, 2013 12:59 pm

Έχεις μεγάλο υγραντήρα;
Αν ναι, ξέρω γω ρε φίλε, δεν το στέλνεις στο διάολο το κουτι να κάνει παρέα στα σκουπίδια μαζί με τα μαμούνια του;
Κρίμα να σου "μολύνει" και τα άλλα...
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 08, 2013 4:46 pm

@Alex
αν σε πάει έτσι
σε λίγο βλέπω να ανοίγεις δύο λογαριασμούς στο "Πουλάω-Ζητάω"

<<Πωλούνται Παγωτά με γεύση δέρματα και μοσχοκάρυδα>> και
<<Πωλούνται άδεια κουτιά με ζωντανή πρωτεΐνη μεγάλης αντοχής>> 8)
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιουν 12, 2013 7:41 pm

@ jimbo τον xabana εχω . ουτε μικρος ουτε μεγαλος . μαλλον μετριου μεγεθους θα τον χαρακτηριζα ...
το κουτι θα το ειχα πεταξει απο την αρχη αλλα μου αρεσει εμφανισιακα παρα πολυ ... πιστευω οτι αυτη την φορα θα ξεμπερδεψω ...
ολα τα κουτια πλεον ειναι στην καταψυξη με τα πουρα μεσα σε ζιπ λοκ σακουλακια (παλι καλα που δεν τα πεταγα καθε φορα που αγοραζα πουρα απο τον author) o υγραντηρας καθαριστηκε με καθαρο οινοπνευμα και πανι ,τον αφησα το απογευμα και ολο το βραδυ ανοιχτο και σημερα ξαναεκλεισε και μπηκαν μεσα τα υγραντικα ...
πεμπτη λεω να τα βγαλω απο την καταψυξη και παρασκευη βραδυ να ξαναμπουν στην θεση τους αφου ζεσταθουν λιγο στην ψυξη ...

@τακη δεν εχω μεσα παγωτα ... μονο ποτηρια για μπυρες και μερικα μπουκαλια τσιπουρο :D
αλλα τα κουτια θα εχουν μεγαλη αξια αφου δεν θα ειναι "αδεια" ... :lol:

NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Αύγ 24, 2015 5:03 pm

Παρ'ολο που το θέμα είναι παλιό , να πω εκ πείρας 1-2 πράγματα.
Κατ' αρχή τα μικροσκοπικά έντομα είναι wood mites καί είναι εντελώς ακίνδυνα γιά τα πούρα.Τρέφονται με τις κόλες των δακτυλιδιών.Μπορεί να βρίσκονται σε ένα κουτί αλλά εύκολα μπορεί να μεταφερθούν και σε άλλα.Δεν τους αρέσει το φως και ο ήλιος,λίγα λεπτά χρειάζονται για να φύγουν όταν εκτεθούν στον ήλιο.Καλό είναι να καθαρίζεται και ο υγραντήρας διότι συνήθως κρύβονται και στον υγραντήρα.Δεν χρειάζεται να μπούν τα πούρα στην κατάψυξη γι αυτά.....

.......σε αντίθεση με τα πούρα που υπάρχει υποψία ότι έχουν μολυνθεί από beetles.72 ώρες στην κατάψυξη είναι αρκετές για να τα σκοτώσει τόσο αυτά όσο και αυγά που πιθανόν να υπάρχουν μέσα στα πούρα.

Όταν πεθάνουν στην κατάψυξη δεν υπάρχει περίπτωση να επανέλθουν ακόμη κι αν οι θερμοκρασίες/υγρασίες είναι κάπως ψηλές μετά,εκτός κι αν τοποθετηθούν στον υγραντήρα,νέα πούρα που ίσως έχουν το beetle.

Mην βάζετε νέα πούρα σε υγραντήρα με πούρα που πέρασαν από την κατάψυξη,η προληπτικά, περάστε όλα τα νέα πούρα από την κατάψυξη προτού πάνε στον υγραντήρα.

Μπορείτε να καταψύξετε τα πούρα με το κουτί,αλλά στην περίπτωση αυτή αφήστε τα 1-2 μέρες περισότερο στην κατάψυξη διότι το κουτί καθυστερεί λίγο την επιθυμητή ψύξη των πούρων.

Επίσης μην απομονώνετε ύποπτα πούρα σε σακουλάκια, τα beetles τα τρυπάνε πολύ εύκολα.Εχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου beetles τρύπησαν ακόμη και αλουμινένια tubes !!!!!!

Tέλος, πολύ προσεκτικό και σχολαστικό καθαρισμό του υγραντήρα διότι κάπου μπορεί να κρύβονται,ακόμη και σε υγραντικά στοιχεία.Αν βρήτε beetles σκοτώστε τα επι τόπου η κάψτε τα με τον αναπτήρα (jet flame) και όχι να τα πετάξετε σε καλάθι αχρήστων κλπ...

Αυτά τα λίγα και εύχομαι να είναι αχρείαστα.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Αύγ 24, 2015 5:26 pm

NIC, πραγματικά δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα κατάψυξης των πούρων.
Πόσο μάλλον για προληπτικούς λόγους!
Ευτυχώς, δεν έχει χρειαστεί ούτε καν να το σκεφτώ μέχρι στιγμής.
Δε πιστεύω πάντως πως ένα πούρο θα είναι το ίδιο μετά το πάγωμα...
-----------------------
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Αύγ 24, 2015 5:49 pm

jimbo έγραψε:NIC, πραγματικά δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα κατάψυξης των πούρων.

Kαταλαβαίνω την ανησυχία σου.Δεν μπορώ να πώ ότι βρίσκω καμιά διαφορά μεταξύ παγωμένων η μη πούρων,κι αν υπάρχει εγώ τουλάχιστον δεν την αντιλαμβάνομαι σε βαθμό που να με ενοχλεί,ιδιαίτερα όταν περάσει καιρός και επανέλθουν στις σωστές υγρασίες τους μετά την ψύξη.Ούτε γω δεν τα πάγωνα μέχρι που μια μέρα είδα ένα να κάνει βόλτες στο σταχτοδοχείο μου :mrgreen: Μετά απο λίγο καιρό είδα ακόμη ένα τρυπημένο πούρο και τον ένοχο επίσης.
Εκεί αποφάσισα και πάγωσα όλα μου τα πούρα,η να ρισκάρω , κάτι που ίσως να μετάνιωνα μετά.Έκτοτε παγώνω όλα τα νέα πούρα και έπαψα να ανησυχώ.
Δεν φταίει κατ'ανάγκη ο τρόπος που τα προσέχεις,αλλά πάντα υπάρχει κίνδυνος να το μεταφέρεις από κάποιο νέο κουτί , η πούρο από έναν φίλο κλπ...
Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν,αλλά συστήνω συχνό και σχολαστικό έλεγχο ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Αύγ 24, 2015 5:51 pm

NIC έγραψε:
jimbo έγραψε:NIC, πραγματικά δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα κατάψυξης των πούρων.

Kαταλαβαίνω την ανησυχία σου.Δεν μπορώ να πώ ότι βρίσκω καμιά διαφορά μεταξύ παγωμένων η μη πούρων,κι αν υπάρχει εγώ τουλάχιστον δεν την αντιλαμβάνομαι σε βαθμό που να με ενοχλεί,ιδιαίτερα όταν περάσει καιρός και επανέλθουν στις σωστές υγρασίες τους μετά την ψύξη.Ούτε γω δεν τα πάγωνα μέχρι που μια μέρα είδα ένα beetle να κάνει βόλτες στο σταχτοδοχείο μου :mrgreen: Μετά απο λίγο καιρό είδα ακόμη ένα τρυπημένο πούρο και τον ένοχο επίσης.
Εκεί αποφάσισα και πάγωσα όλα μου τα πούρα,η να ρισκάρω , κάτι που ίσως να μετάνιωνα μετά.Έκτοτε παγώνω όλα τα νέα πούρα και έπαψα να ανησυχώ.
Δεν φταίει κατ'ανάγκη ο τρόπος που τα προσέχεις,αλλά πάντα υπάρχει κίνδυνος να το μεταφέρεις από κάποιο νέο κουτί , η πούρο από έναν φίλο κλπ...
Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν,αλλά συστήνω συχνό και σχολαστικό έλεγχο ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Αύγ 24, 2015 6:44 pm

παιδιά ποτέ, μα ποτέ, στα όσα χρόνια ασχολούμαι με το άθλημα
δεν μου έχει τύχει να συναντήσω αυτά τα σαρκοβόρα στους υγραντήρες μου

παρόλα ταύτα, στη θεωρητική περίπτωση που αυτό συνέβαινε
θα απέφευγα να βάλω τα υπόλοιπα πούρα σε προληπτική κατάψυξη, ότι κι αν λέει η βιβλιογραφία
ίσως να κυνηγούσα τους εισβολείς με σφεντόνα
με πιο πιθανό να κάπνιζα τα "άρρωστα" αβέρτα ή να τα κερνούσα 8)
M a l i b u a n a n a
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Αύγ 24, 2015 7:18 pm

Θα ήθελα να δω την έκφραση του προσώπου του άτυχου φίλου με τα padron
https://www.google.com/search?q=picture ... kfvtncE%3D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Αύγ 24, 2015 7:44 pm

το θέαμα είναι αποτρόπαιο
αλλά ο (υπαρκτός) κίνδυνος, στατιστικά πολύ μικρός :wink:

...άσε που το "κουτί" έχει πιάσει από σκουριά μέχρι ...δρυοκολάπτες
θα πρέπει ο συγκεκριμένος αφισιονάδο να το άνοιγε συχνά... 8)
M a l i b u a n a n a
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Αύγ 24, 2015 8:52 pm

Horror θα έλεγα. Μακριά απ'όλους μας :)
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Απρ 17, 2016 3:25 pm

Σήμερα παρατήρησα 3-4 μικροσκοπικά μαμούνια να κόβουν βόλτες στο πάνω συρτάρι ενός επιτραπέζιου που έχω στο δωμάτιο μου.

Το αρνητικό ήταν ότι είναι μαύρα.

Το θετικό είναι οτι δεν υπάρχουν τρύπες στα πούρα ή σκόνη στον υγραντήρα.

Δεν κάνω τίποτα ακόμα θα παρακολουθήσω την κατάσταση. Αν έχει κάποιος καμία ιδέα ας την πεί.

Θερμοκρασία 25.5, υγρασία 64.

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες