Habanos Edicion Regional Series

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Habanos Edicion Regional Series

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Οκτ 12, 2017 4:49 pm

Quai d’ Orsay Secreto Cubano RE Francia 2016 LCD Suleygiannis

Εικόνα

Secreto 110 x 40
10.000 numbered SBN of 10, released May ‘17

φοράει το νέο Q d O δαχτυλίδι που θα έχουν και τα χοντρά τα καινούργια
στο πιο glamorous με χρυσά και έντονο πορτοκαλί
αν και προσωπικά προτιμώ απείρως το παλιό, από τα πιο γοητευτικά imo κουβανέζικα

έχει ένα pre που με στέλνει άψαλτο, με χορτάρι, αλμύρες, μανιτάρια, μέλι και βάφλα
αλλά με το που παίρνει φωτιά, αποδεικνύεται κέρατο βερνικωμένο
με πιπέρια σε όλα τα χρώματα, ξύλα σωρηδόν και έντονη βαρβατίλα

μέσα από τον αχό όμως αρχίζουν να ξεχωρίζουν εξαιρετικές νότες
βρεγμένο χώμα, φουντούκι, μπανάνα, κρέμα γάλακτος, βανίλια
και μια έντονη καραμέλα στα τελειώματα

φορτωμένο το μικρό secreto, αλλά πνιγμένο ακόμα στις φασκιές της φρεσκαδούρας
Γιάννη κάπνισε κανένα, και τα άλλα ξέχασε τα για δυο χρόνια
όταν τα ανοίξεις ξανά, θα έχουν γίνει σοκολατάκια

σε ευχαριστώ :wink:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Οκτ 27, 2017 2:50 pm

La Flor de Cano Siboney
Regional Edition Canada 2014???

Εικόνα

Minuto 42 x 110
2.000 κουτιά των 25 πούρων

Δε θυμάμαι να έχω ξανακαπνίσει ρεχιοναλ της συγκεκριμένης μπράντας αλλά ούτε και καναδικό.
Σύμφωνα με τα όσα αναφέρουν οι Κουβανοί Siboney ήταν μια φυλή που υπήρχε στην Κούβα πριν την άφιξη του Κολόμβου. Και εξήγησαν στους εξερευνητές τη χρήση του καπνού.
Λέω αυτά τα ιστορικά μιας και για το πούρο δεν έχω να πω και πολλά. Λίγο πιπέρι, ξύλο και κάτι σα σταφύλι. Όχι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, αδιάφορο θα το χαρακτήριζα. Η γεύση του συγκεκριμένου πούρου δεν είναι το ενδιαφέρον της υπόθεσης. Το ενδιαφέρον είναι το εξής: στο μαγαζί είχε 6-7 κουτιά από αυτό. Τα μισά ήταν του 2011 και τα άλλα μισά του 2014 :shock:
Σύμφωνα με όλες τις επίσημες καταγραφές το πούρο κυκλοφόρησε το 2015, αλλά οι κούτες ήταν του 2014.
Αυτό που εγώ κάπνισα ήταν όμως του 2011. Όταν ρώτησα τον πωλητή, μου είπε ότι επανακυκλοφόρησε το 2014. δεν ξέρω τι να πω... Μήπως είναι σαν το Ramon 898 RE Alemania που κάπνισε ο Τάκης; Δεν ξέρω.
Θα δοκιμάσω και κάποιο άλλο στο μέλλον πάντως για να το προσέξω περισσότερο και να καταγράψω περισσότερες σκέψεις.
Δεν τίθεται επίσης θέμα με το μαγαζί καθώς ήταν La Casa
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 28, 2017 6:41 am

καλημέρα και χρόνια πολλά

Γιάννη δεν υπάρχει αντιστοιχία με αυτό που συνέβη στην περίπτωση των RA 898
το πούρο σύμφωνα με τους καταλόγους της HSA είναι RE Canada 2014
που βγήκε στα ράφια αρχές του '15, κάτι δηλαδή πολύ σύνηθες τελευταία
με τις κούτες που κυκλοφορούν τριγύρω να φέρουν box codes του '14

για το 2011 δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία αν έπαιξε κάτι, (δεν αποκλείεται)
και θα είχε ενδιαφέρον αν είχες κρατήσει τα box codes του '11 να βλέπαμε τα εργοστάσια

με τον Καναδά παρεμπιπτόντως, έχουν παίξει κατά καιρούς διάφορα περίεργα
όπως λ.χ. regional εκδόσεις που προορίζονταν για εκεί και τελικά βγήκαν σε άλλη ζώνη
(για παράδειγμα το Diplomaticos El Ambajador που ξεκίνησε για Canada και βγήκε Países Bajos)
ή η κυκλοφορία σε tubos του trinidad robusto t, που "πρόλαβαν" να βγουν εκεί και πουθενά αλλού
γεγονός που συνέπεσε με την ταυτόχρονη ανακοίνωση της διαγραφής του πούρου (2012)
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Σάβ Οκτ 28, 2017 11:24 am

Τάκη ο κωδικός της κούτας είναι UME DIC 11.
Το είχα βγάλει φωτογραφία. Δεν ξέρω τι μπορείς να βρεις από αυτό.
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 28, 2017 5:18 pm

το UME είναι σχετικά νέο factory, κατ' άλλους provincial
με ορισμένους να μιλάνε όμως ακόμα και για el laguito
αφού υπάρχουν siglo i και exquisitos με τέτοιον κωδικό
όπως και κάποια Juan Lopez, Hoyo, Montecristo & Upmann
έχουν αναφερθεί κωδικοί κυρίως από '14 και μετά, και κάποιοι λίγοι του '13
φυσικά όλα αυτά είναι έπεα πτερόεντα, αφού με τους κουβανούς δεν βγάζεις ποτέ άκρη
είναι ικανοί μέχρι και να σταμπάρανε στα siboney κάποιες κούτες λάθος με 11 αντί 14 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Οκτ 31, 2017 5:29 pm

Diplomaticos El Ambajador RE Paises Bajos 2015 LCD Tommi

Εικόνα

Edmundo 135 x 52
5.000 Numbered Semi Boite Nature Box of 10
(originally proposed for Canada, released early 2016)

ξεκινάει με πιπεράτους και ξύλινους τσαμπουκάδες και αρκετά floral στοιχεία
δίχως κάτι να θυμίζει το dna της brand
μετά από κάμποσες τζούρες βουτυρώνει
βγάζοντας μια γλυκιά-αλμυρή κρέμα με βάση τη νουγκατίνα και το μέλι
αλλά και κάμποσα λουλουδικά
το πιάτο έχει ακόμα μαύρη σοκολάτα, κανέλα, μοσχοκάρυδο και εσπρέσο
και πινελιές από κάτι ελαφρώς ξινό
νομίζω πως θέλει χρόνο

στην υγειά σου Captain!
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τρί Νοέμ 07, 2017 3:06 pm

Por Larrañaga Sobresalientes RE Gran Bretaña 2014

Εικόνα

Μια sobresaliente (μεταφρ. "εξαιρετική") vitola διαστάσεων 53 x 6'' αποκλειστικά για την βρεττανική αγορά, με περιορισμένο αριθμό περί των 5000 αριθμημένων SLBs. Το δαχτυλίδι που κοσμεί αυτό το πούρο αποτελεί έργο/έμπνευση των Hunters & Frankau, τους γνωστούς εισαγωγείς και διανομείς EMS πούρων στην εγχώρια αγορά της γηραίας νήσου.

Το stick προέρχεται απο 10άρα κούτα με κωδικό LAU OCT 15. Είναι ένα πούρο που διατηρούσα σχεδόν 2 χρόνια στον υγραντήρα μου και κρατούσα για μια ιδιαίτερη στιγμή. Αφού είχε γίνει μια αρκετά καλή προετοιμασία με το PSDN4 του 50ού mass, σειρά είχε το άνωθεν.

Love at first puff! Δεν έχω ξαναγευτεί τόσο νόστιμο πιπέρι! Δέρμα και αλμυρή καραμέλα μαζί! Καφές, καρύδια και καβουρντισμένα κάστανα. Πολύ πλούσιος καπνός και smooth εναλλαγές γεύσεων καθόλη την καπνιστική διάρκεια των 2 ωρών .
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Πέμ Δεκ 21, 2017 11:13 pm

Προχθές αργά, στο μπαρ το.....
βρέθηκα να, τα πίνω.....

Εικόνα

και να καπνίζω ένα Juan López Don Juan (ER Benelux 2014)
χορηγία του εκλεκτού φίλου από το Ηράκλειο, Μιχάλη.
ένα πούρο που με συγκλόνισε από τα πρώτα δευτερόλεπτα
ρευστή γλυκιά κρέμα με τροπικά φρούτα, μπισκότα βουτύρου και μελωμένους κέδρους
Εικόνα
που και που στις αρχές του γινόταν ελαφρώς πικάντικο !
και άλλες στιγμές οι κρέμες του ήταν ραντισμένες με κακάο,

το δέρμα μπαινόβγαινε σαν μπαλαντέρ
Εικόνα
και φυσικά σοκολάτα γάλακτος με φουντούκια είχε, και γλυκό καφέ-εσπρέσσο και άλλα περίεργα
που μες την παραζάλη δεν τα συγκράτησα..

μια ηδονική παραζάλη που υπεύθυνος είναι και γι αυτό ο Μιχάλης (ρουμάκιας, ως επί το πλείστον)
όταν μου πρότεινε να συνδιάσω το Lopez
με ένα ρούμι...
το Appleton Estate 21 years
ένα φρουτώδες ρούμι από την Jamaica

Και όντως, χόρεψε απίστευτα Αργεντίνικο τάνγκο με τον Don Juan !

Μ' άρεσε πάρα πολύ παιδιά, το καταευχαριστήθηκα :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Δεκ 24, 2017 6:57 am

Vegas Robaina Short Robaina RE Andorra 2014 LCD Suleygiannis

Εικόνα

Minuto 110 x 42
κυκλοφόρησε αρχές του’ 15 σε 2.000 dress 25

το μικρό μυρίζει ωραία αλλά βγάζει μια επιθετικότητα στις πρώτες τζούρες
με μπόλικο πιπέρι, ξύλο, φουντούκι, και αρκετές λουλουδάτες νότες
στη συνέχεια ισορροπεί αναδεικνύοντας ένα γεμάτο σώμα
με κρεμώδη μόκα, μυρωδάτους καφέδες, και πινελιές ζύμης και μανιταριών

αξιοσημείωτο Vegas Γιάννη, με πολύ ενδιαφέρουσα παλέτα
θα ήθελα να το καπνίσω και σε δυο χρόνια, είμαι σίγουρος ότι έχει να δώσει πολλά
gracias!
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Ιαν 04, 2018 11:19 am

Por Larrañaga Robustos de Larrañaga RE Asia Pacifico '07
LCd Takis

Εικόνα

Το πρώτο, ατόφιο, στικ του '18, καηκε στις δύο του Γενάρη, με καφεδάκι και καλή παρέα.
Η επιλογή, καθόλου τυχαία, το λιβανίζω καιρό, έψαχνα κάτι σπέσιαλ για το ξεκίνημα του έτους.
Στο κρύο βρήκα λίγο ζόρι, δίνω άλλο ένα mm, και βελτιώνεται αλλά πάλι είναι σε probation.
Άντε να δούμε.....στην δύσκολη κρύα ,έρχονται καραμέλες, αυτές οι παλιές οι κόκκινες τυλιγμένες μας φιογκακι.
Φρούτα, ροδάκινο, μήλο, ρε μήπως είναι infused, είναι και χορηγία του μέγα αλχημιστή ,μήπως ξεχάστηκε ,μήπως......
Καπάκι σκέφτομαι, και αν δεν τραβήξει....θα το πετάξω, με τέτοιο pre....θα πάει χαμένο ,θα το παλέψω....
Κενταω με τον xikar, ανοίγει το τράβηγμα, μασάζ κοντά στην μπάντα και τσουπ σαν άλλος Σουηδός χειροπρακτης ,βρίσκω τον κόμπο, μια δυο τρεις ,λύνω τον γόρδιο δεσμό και πέφτω με τα μούτρα σε μια θάλασσα απόλαυσης.
Κρεμ καραμελε, στο πολύ γκουρμέ, με ξύσμα φρούτου, παχύ καπνό, και φουλ σώμα.
Έτσι παλιωνουν οι Λάρες, έχω βρει τα ίδια σε δεκαετίας petit corona, αλλά στο πιο εκφραστικό.
Εδώ το ring, δείχνει τα μπράτσα του και τα φέρνει όλα λίγο πιο μπροστά.
Έχει έρθει και ο καφές, πάει κόντρα στις γλυκές του ρομπούστο και εγώ μπαίνω στο τρένο....
Μιλάμε τέτοια γλυκιά κρέμα ποτέ ξανά, τέτοια ξεκάθαρη καραμέλα πρώτη φορά, σαν να καις ζάχαρη στο μαντέμι και να βουτάς το δάχτυλο .
Έχει backround καφέ, ελληνικού , βαρύ! Σου δείχνει που θα πάει, όλα τα χαρτιά στοντραπεζι.
Αλλά αυτες τις τζουρες, δεν θα τις ξαχασω ποτέ, ακόμα και ο φανατικός καπνιστής ,κουμπάρος μου, χαζεψε με δύο που μου στέρησε...
Μετά την μέση αλλάζει ρόλο η γλύκα, μπαίνει στο backround , έρχεται ο καφές αρωματισμένα με τριαντάφυλλο.
Μυρωδιές από ανοιξιάτικο λιβάδι, πλουμιστο, γεμάτο, άνθη λεμονιάς, και κρέμα . Όργια οσμών σε δαχτυλίδια μπλε καπνού!
Βγάζω τα διακοσμητικά, λίγο πριν τα κάψω, κάθονται λίγο τα άνθη και φεύγουν πάλι, αφήνουν ελληνικό και μέλι!
Λιγο κέδρος , μάλλον το ζόρησα, και όντως μόλις έκανα λίγο πίσω χάθηκε το ξύλο και έμεινα με ένα μαγκιορικο γλυκό εσπρεσακι, πολύ του γούστου μου....
Στα τελειώματα και αφού σχεδόν δεν μπορώ να το κρατήσω έκανε μια τελευταία εμφάνιση η καραμέλα , έτσι για το καλό!

Μιλάμε ,χάθηκα! Τέτοιο πούρο είχα στο μυαλό μου για την αρχή του χρόνου, αλλά πραγματικά δεν περίμενα να το βρω.
Φυσικά ,και δυστυχώς ,δεν έχω άλλο ,ούτε είναι πιθανό να βρω, αλλά έτσι αυτό το πρώτο μου κάπνισμα για το '18 έγινε ακόμα πιο μοναδικό!

Τάκη μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτόν τον θησαυρό!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιαν 04, 2018 12:30 pm

για την ιστορία, EMA OCT 07 αδελφέ μου ψηλέ
αυτό που κάπνισες ήταν το τελευταίο από slb 25 αγορασμένο προ αμνημονεύτων
γενικά είχαν κάποια θεματάκια στο τράβηγμα, που ευτυχώς έπαιρναν διορθώσεις
αλλά ok, ήταν σχεδόν όλα πούρακλοι...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Μαρ 22, 2018 12:12 pm

Bolivar Belgravia (Exclusivo Gran Bretana) LCD Tommi
Εικόνα
Ο ‘Άγγλος Στρατηγός’ ήταν δώρο του φίλτατου Τόμμι την ημέρα που ο ίδιος κάπνισε το πρώτο του και είχε την άτυχη στιγμή να του πέσει μέσα στο ποτήρι με το νερό, έχοντας κάνει ούτε δέκα τζούρες… :cry:

Ευτυχώς απέφυγα παρόμοιο ατύχημα! Ο χορηγός μου είπε να το συνοδέψω με εσπρέσο στην αρχή και με Jura στη συνέχεια. Δεν του χάλασα χατίρι. Το πούρο από την αρχή δείχνει τον χαρακτήρα του. Ολοστρόγγυλες γεύσεις , γεμάτες από καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς, μέλι και δέρμα. Στο πίσω μέρος για αρχή έχει μια λουλουδοφρουτένια επίγευση που αλλάζει σε κρέμα στη μέση και μεταμορφώνεται σε παχύρευστη ‘φλόκα’ (ή dulce de leche που την λέμε εμείς οι Αργεντίνου :lol:)
Εικόνα
Κράτησε μία ώρα και πενήντα λεπτά πράγμα ανήκουστο για μένα μιας και τέτοια μεγέθη πηγαίνουν πάνω από δυόμιση ώρες. Όντως το ρούφηξα και το καταευχαριστήθηκα! Μόνο του μειονέκτημα το πάχος του. 55αρι γαρ πολύ μεγάλο για τα γούστα μου, δεν κάθησε καλά στο στόμα. Όλα τ άλλα, γεύσεις, καύση και συνδυασμός καφέ και ουίσκι ήταν υποδειγματικά!
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μαρ 22, 2018 2:55 pm

όλα τα RE είναι update στη σελίδα περιεχομένων μας!
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Μάιος 09, 2018 6:02 pm

Ramón Allones - La Palmera
Emiratos Arabes Regional Edition

Εικόνα

Το νέο REgional για τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα που για πρώτη φορά αναγράφετε το σαν Emiratos Arabes αντί για E.A.U., μάλλον οι Σεήχηδες δεν έμειναν ευχαριστημένοι με την απλή συντομογραφία που παρέπεμπε σε κάποιο Μ.Κ.Ο. 8) και παρήγγειλαν αλλαγή ονόματος και σε μέγεθος τι άλλο? Μια σουπλίμα με 54 x 164 !!!

Το κάπνισα μια νύχτα χαλάρωση και ξεκούραση την οποια και χρειαζόμουνα !!!

το πούρο είχε περάσει την προηγούμενη ένα μεγάλο και δύσκολο ταξίδι αλλά το ήθελα, εκείνη την μέρα, εκείνο το βράδυ ήθελα να το καπνίσω, στο μυαλό μου ήρθε η φοινικιά!!! ... αμάν αυτά τα νησιά που κατάφεραν τα φτιάξουν τα πετροδόλαρα στην μέση, η καλύτερα στην άκρη της ερήμου. Ενα χάος και μια ανάπτηξη που τρέλανε κόσμο... το καλοκαίρι??? τρελό καλοκαίρι με 50ρια (όχι ροπούστο που άν έβγαινες έξω στον δρόμο και έκανες γύρους, γινόσουνα γύρος!!!

σχεδόν 2 χρόνια πέρασαν απο το μυαλο μου σε μια ώρα και 35 λεπτά !!!
Φυσάει... ο ανεμος φέρνει στο στόμα άμμο, τι άμμος είναι αυτή? έχει ξήλο και δέρμα μέσα... σχεδών την μασάω... γυρνάω να φύγω και μυρωδιές απο καφέ, καφές μυρωδάτος ανατολίτικος με αρκετό καιμάκι τρυπάει την μύτη μου. κάνω να πιώ μιά γουλιά μα χάνετε... έρχεται κρέμα και αμύγδαλα... αχα αυτά τα καραμελωμένα αμύγδαλα τους....
μέντα ? που σκατα βρήκανε την μέντα ?
... νυχτώνει ... αρώματα απο μπαχαρικά, κανέλα, κύμινο και ξανά μέντα... δεν βαριέσαι ποτέ εδώ άμα έχεις λεφτά... και άμα δεν έχεις????
κρυο, στον κάμπο το βράδυ κάτω απο 10 βαθμούς , μετά απο το 50ρι του μεσημεριού, παθένεις ένα σόκ... οι μυρωδιές εκεί!!
καφες και μαυρη ζάχαρη, τόση όση ώστε να γλυκαθείς! Κλέινω την τηλεώραση και πάω... κλείνω την πόρτα, δεν κλειδώνει!

Εικόνα

Ξυπνάω με το κτύπημα στην πόρτα, πρέπει να πάμε στην Τζουμέιρα για τελίκη συνάντηση!!! .... χειμωνιάζει και αρχίζει να φτιάχνει το καιρός ... κοντά στην δικιά μας άνοιξη! είναι ωραίος ο Δεκεμβρης εδω... πολλά γεύομαι και τρελένομαι, πως στο καλό ήρθε το σταφύλι και ο μούστος εδω κάτω... σίγουρα κάποιος συνάδελφος θα κάνει αυτοσχέδιο κρασί πάλι....

όλα επιτρέπονται και όλα απαγορεύονται εδώ... είπαμε... δεν βαριέσαι ποτέ εδώ άμα έχεις λεφτά... και άμα δεν έχεις????

κλείνει, τελειώνει... κρατάω το εισιτήριο της επιστροφής στην Κύπρο.... μέλι ρε παιδιά και σοκολάτα στο τέλος???
γυρνάω και βλέπω απο ψηλά τα Palm islands... τελικά δεν κατάφεραν να φτιάξουν τον ''κόσμο'' τα πετροδόλαρα !! φτιαξαμε όμως τα άλλα δύο... τελέιωσε... ανάμικτα συναισθήματα σίγουρα ήταν ωραία εμπειρία, αλλά θα ξαναπήγαινες???

Εικόνα
κρίμα ρε γαμώτο που δεν κάπνιζα πούρα τότε!!!
Τελευταία επεξεργασία από Haris_g σε Τετ Μάιος 09, 2018 8:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τετ Μάιος 09, 2018 7:53 pm

Η 2η ''αφιέρωση'' που γίνεται στους άραβες απο την Habanos;Είχα πετύχει μια κούτα Bolivar Emiratos Arabes στο Dubai πρίν λίγους μήνες.
Ωραία περιγραφή Χάρη :wink:

Εικόνα
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες