Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Άβαταρ μέλους
goutsou

Re: Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Μαρ 22, 2018 10:33 pm

Καλά τα 50αρια και τα 54αρια αλλά η ...Κλάρα ειναι μαγική!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Απρ 18, 2018 3:58 pm

Εικόνα

τρελή για D4 βιντατζιά που με κέρασε ο Θάνος
με το παλιό δαχτυλίδι, στο οποίο υπάρχει απόσταση μεταξύ τελείας και 4
αλλά και το γνωστό «τυπογραφικό λάθος» με την ύπαρξη δεύτερης τελείας μετά το 4

Εικόνα

το κουάτρο βγάζει στο κρύο ρούφηγμα μια εντυπωσιακή vintage παλέτα
με αρώματα από μανιτάρια, βρεγμένη άμμο, σανό, ξερά σύκα, κακάο, και μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής
αίσθηση την οποία απήλαυσα δεόντως για κανένα πεντάλεπτο πριν κεντήσω

…δικέ μου κάτσε καλά! το κόκκινο robusto αμέσως μετά το πυρ κάνει στράκες
φουλ πάουερ χάουζ που λένε, αλλά μ’ ένα σώμα από δω που είμαι μέχρι απέναντι την Αίγινα
κι όλο μεγαλώνει, και βαθαίνει, και πλαταίνει, κι απομακρύνεται, Νησί και Πούρο μαζί
καπνίζω και παραμιλάω…

Εικόνα

spice του αφρού & του βυθού, κακάο, σοκολάτα, γέρικα ξύλα, θαλασσινό spray
με συγχορδίες από φθαρμένα δέρματα, αποξηραμένα άνθη, μέντα, καβουρδισμένες ανατριχίλες
μπαχάρια της Ανατολής, παντεσπάνια της Δύσης
η μύτη να βγάζει λαγούς κι ο ουρανίσκος πετραχήλια, και το σύμπαν γύρω να μοσχομυρίζει

Εικόνα

στο μεταξύ η στάχτη άρχισε να μεγαλώνει…

Εικόνα

και να μεγαλώνει…

Εικόνα

και μετά άρχισαν οι εκρήξεις, Jumpin’ Jack Flash baby!
στην αρχή μικρές, μετά μεγάλες, απανωτές, πολύχρωμες, επαναλαμβανόμενες

Εικόνα

τα όμορφα πούρα όμορφα καίγονται…

Εικόνα

…μέχρι που έκαψα (κυριολεκτικά) τα δάχτυλα μου
το βασίλειο μου για μια κούτα από αυτά!
Θάνο με έστειλες, βάζει πλώρη για top-ten!!

Εικόνα

…και για επίλογο, ένα τραγούδι από το βινύλιο:
https://www.youtube.com/watch?v=2ZyMPToh9Yg

Εικόνα
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τετ Απρ 18, 2018 4:04 pm

Και long ash και top 10; Οχι απλά διπλή, αλλα τριπλή η χαρά μου, Δον! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Απρ 20, 2018 4:10 pm

Rafael Gonzalez Lonsdales ευγενική χορηγία Σουλεηγιάννης

Μέσα στο αυτοσχέδιο σελοφάν, το ανακάλυψα χθες το βράδυ καταχωνιασμένο στο τάπερ, μετά από πολύ καιρό.

Εικόνα

Πολύ καλό, συνόδευσε άριστα τον εκτεταμένο πρωινό φρεντοσπρέσσο στα πλαίσια του garden-office.
Εκτεταμένη ήταν και η διάρκειά του, 130 λεπτά περίπου.
Από γεύσεις κυριάρχησαν τα μπαχαρικά σε όλην τη διαδρομή, είχε λίγα άνθη και κρέμα στην αρχή, ξύλο, μέλι, και κρέμα στη μέση, και έκλεισε με πρσθήκη καφέ.

Γιάννη να είσαι καλά!
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Απρ 22, 2018 11:47 am

Quai D'orsay Coronas

LCD Tommi
Απ’ ότι κατάλαβα το πούρο αυτό –μαζί με άλλα- πέρασε μια οδύσσεια. Βρεθηκε χάριν στους οσφρητικούς υποδοχείς στα ρουθούνια του Κέρβερου (νικοΝτοκ).
Ταλαιπωρημένο πούρο αλλά δεν άντεξα, το φούντωσα. Και πολύ καλά έκανα.
Μεταξένιες γεύσεις καφέ παντρεμένες με ψημένο αμύγδαλο, μαρμελάδες όλων των ειδών, και, το καλυτερο…λεπτο, άγλυκο μπισκοτάκι.
Το κοιτούσα και το ξανακοιτούσα. Η ταλαιπωρημένη του εμφάνιση, δεν είχε καμία σχέση με αυτά που μου έδινε.
Πολύ απαλό στη γλώσσα και στα ρουθούνια.
Από τη μέση και μετά έβγαλε και λίγα χόρτα, αλλά, γενικά, ήταν ένα εξαιρετικά σταθερό πούρο, που άρεσε πολύ. Ιδανικό κατά την άποψη μου με καφέ, και ειδικά καπουτσίνο.
Θωμά σε ευχαριστώ.

Υ. Γ, Πριν λίγο μου έστειλε μήνυμα ο Νικοντοκ και ρώτησε αν έλαβα το πακέτο (το είχε χαμένο –το πακέτο ντε 8) - για μήνες). Έπρεπε να του απαντήσω: ‘’Πιο πακέτο;’’ :lol: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Δευ Απρ 23, 2018 11:18 am

Sancho Panza Molinos LCD konstandinos23

Ηθελα από καιρό να καπνισω τη χορηγια σου φιλε, αλλα συνεχεια το ανεβαλα.

Εικόνα

Στο pre μου βγαλε κατι απο τσαι.
Με το αναμμα ξεκιναει φουλ λευκο πιπερακι και συνεχιζει με μαντζούνια. Οσο περναει η ωρα αρχιζει να γινεται αρκετα πολυπλοκο. Μπαινουν στο παιχνιδι νοτες απο κανελα και τσουπ να σου και τα ξηροκαρπια (πιο πολυ για φυστικι μου κανει, ομως καλα αλατισμένο)

Λίγο πριν τη μεση εκανε μια κοιλια και για 2-3 ρουφηξιες δεν καταλαβαινα ουτε καποια γεύση ουτε νικοτινη, τιποτα. Σκέτος αερας.

Εικόνα

Ευτυχώς ομως κρατησε πραγματικα για 2-3 τζουρες και μετα επεστρεψε δυναμικα με βαρυ, μερακλιδικο ελληνικο καφέ.
Εκει ξανατονωσε το ενδιαφερον μου και ο καφες μετατραπηκε σταδιακα παλι σε διαφορα μαγικα μαντζουνια μεχρι που λιγο πριν το τελος εμφανιστηκε δροσερο γρασιδι οπου ηρθε και εκλεισε το πουρο με ενα καψιμο στα δακτυλα :lol:

Εικόνα

Ευχαριστω φιλε Ντινο και για αυτη την εμπειρια και περιμενω πλουσιο φωτογραφικο υλικο απο τη Σκωτία και εννοειτε μια συναντηση αμεσα :D
Sláinte
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Πέμ Μάιος 10, 2018 6:18 pm

Punch Coronas LCD goutsou

Απο το χρωμα του μου τραβηξε την προσοχη.

Εικόνα

Κόβω και στο pre μου βγαζει καφε :!: Οτι πρεπει για απογευμα
Αναβω και στην αρχη δινει πιπερι αλλα καπως εξασθενημενο. Περναει σε δερμα, μετα ξυλο και ελληνικο καφε
αλλα τα καταλαβαινω πολυ στο βαθος. Πιστευα λογω ηλικιας ( αν και δεν την γνωριζω ακριβως) οτι εχει ξεθυμανει.
Και κει που πιστεψα πως το punch δε θα ναι ονομα και πραγμα, τελικα καπου στη μεση μου ριχνει ενα δυνατο ντιρεκτ.

Εικόνα

Λουλουδια παντου... ωραιες δυνατες γευσεις. Βοτανια και αιθερια ελαια
Πραγματικα μου κανε την εκπληξη, φτιαχνοντας μου το απογευμα :!:
Προς το τελος ξαναγυρισε στο πιπερακι και στο ξυλο αλλα με δυναμη αυτη τη φορα και εκανε τις τελευταιες γουλιες
της μπυρας να μοιαζουν με μελι.

Εικόνα

Φιλε Στελιο ευχαριστω πολυ που μου φτιαξες το απογευμα :D
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Μάιος 16, 2018 11:17 am

RyJ exhibicion no 4 LCD Triantafyllos

Βολτα στην αγορα της Θεσσαλονικης με ενα ομορφο. Σκουροχρωμο ερμοσο στο χερι... σταση σε ενα παγκακι για καφε και ... μπουγατσα με τυρι!!!

Ωραιο πουρο, απομακρο απο τα κλασσικα λουλουδια της μπραντας... ξυλο, μελι και ελια!!!
Καταπληκτικο τραβηγμα και παχυς στρογγυλος καπνος .
Στο ρετροχαλι ητανε μαλακο και ευκολο!
Κρατησε για την βολτα , 1 ωριτσα ακριβως!
μυρωδιες κα αρωματα που κρατησαν ως το τελος με το κερασακι στην τουρτα να ειναι το ζεστο ψωμι! :shock:
Εικόνα

Ευχαριστω παρα παρα πολυ και για το πουρο αλλα και για ολα τα αλλα φιλε μου!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τετ Μάιος 23, 2018 12:50 pm

Cuaba Exclusivos LCd petran

Εικόνα

Εχω δηλώσει πως δεν είμαι μεγάλος fan των Cuaba, ίσως γιατι δεν πολυταιριάζουν στα γούστα μου. Τούτο εδώ όμως το ρημάδι ήταν τόσο όμορφο, ελκυστικό, γεμάτο γεύσεις και αρώματα που άρχισε να με βάζει σε σκέψεις. Πφφφ.

Χορηγία λοιπόν του φίλου Πέτρου κατα το τελευταίο συναξάρι, με λοιπά άγνωστα στοιχεία περι χρονολογίας κλπ. Καταιγισμός απο δέρμα, καφέδες, μπισκότα, πιπέρια και λοιπά μαγικά συστατικά. Ταξίδι γεύσεων και απόλαυσης (βοήθησαν και λίγο τα 2-3 g&t).

Σε ευχαριστώ για το ταξίδι αηδέ φίλε μου.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Μάιος 24, 2018 10:08 pm

Μοντε especial no2 made in Sweden
Εικόνα

Καποιοι ανθρωποι ειναι λες και τους ξερεις. Χωρις να τους εχεις δει... ειναι λες και εχεις ζησει μαζι τους χρονια ολοκληρα αλλα στην πραγματικοτητα δεν συναντηθηκατε ποτε... χαμογελας οταν παιρνεις νεα τους και χαιρεσαι οταν χαιρονται!!!

Ελαβα το συγκεκριμενο πουρο σαν χορηγεια του φιλου Βαιου και ενθουσιαστικα!!! Καταρχην μυριζε σαν φρεσκοαλεσμενος καφες !!! Βρε φιλε, μπας και σου επεσε σε καμια μηχανη που αλεθει καφε;;;;
Το εκανα προ ημερων και οπως βλεπετε μου εβαλε τα πρασινα γυαλια!!!!
Καταπληκτικο πουρο που αγγιξε γευστικους καλικες παραξενους. Τριμμενο μπισκοτο και εσπρεσο αλλα πιο πολυ το αλατισμενο αμυγδαλο!!!! Με απογειωσε το
Πουρακλακι, κατασκευαστικο αριστουργημα !!! Τραβουσε εξαιρετικα και λιγο ελειψε να καπνισω τον αντιχειρα μου :mrgreen: ισως αγγιζει και ελ ντοραντο αλλα λιγο φασης και ωρας καπνισματος, το αδικησα!!!

Ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ Βαιε...
ανυπομονω να σε .... διαβασω 8)
Τελευταία επεξεργασία από Haris_g σε Παρ Μάιος 25, 2018 8:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Μάιος 24, 2018 10:17 pm

JL no2 LCD DAFFY

Εικόνα

Τα συγκεκριμενα Robusto να πω την αληθεια τα καπνισα πρωτη φορα πριν 5 μηνες, τοτε ηρθαν Κυπρο!!!!
Μου ειχαν δωσει σε γενικες γραμμες μια γευστικη παλετα καπως .. βρεγμενη γη, δερμα, καφες...

Το πουρο αυτο μου δωθηκε απο τον 30daffy σε μια συναντηση μας στην Θεσσαλονικη και οτιδηποτε αλλο απο τα πιο πανω μου εδωσε!!! Πιο... πιπερακι φαση!!!
Στην μεση πεταξε ξηρους καρπους που σε συνδιασμο με το ουισκακι....με εφτιαξε!!!!
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Παρ Μάιος 25, 2018 3:43 pm

Bolivar Inmensas LCd Τάκης

Εικόνα

Μια ξανθιά (Claro) και λυγερή Dalia που μου δώρησε ο κ. Ηγούμενος, αποτέλεσε το κλειδί για μια και μόνο είσοδο και ολιγόλεπτη παραμονή στο μυθικό αλλα όχι άγνωστο στους όποιους τυχερούς μοναχούς της μονής μας, El Dorado.

Στοιχεία ταυτότητος:
Bolivar Inmensas, Dalia, 170mm x 43 ring gage, TEB MAY 07.

Ζουμερό και μαλακό στο άγγιγμα χωρίς λαδίλες, αλλα και με πλούσιο άρωμα απο τσάι και μέντα τα κρύα του.

Γεμάτη εισαγωγή, άψογο τράβημα, πιπεράτο και τόσο περίπλοκο που είδα αστέρια απο τα πρώτα puffs. Nuts nuts nuts and I'm driving myself nuts... Μοναδική ισορροπία γεύσεων απο διάφορα nuts και ξύσμα απο κάποιο εσπεριδοειδές. Λεμόνι ή πορτοκάλι; Δεν κατέλειξα ποτέ γιατι ήμουν starstruck.

Απο την μέση και μετά, πήρε μια μικρή στροφή και άρχισε να ξεδιπλώνει τα δερμάτια του, τις στιφάδες του, να δίνει έμφαση στην καρυδρόψιχα και στο τζίντζερ. Φυσικά το απόλαυσα μέχρι το σημείο που έκαψα τα δάχτυλα μου.

Μαγεία.

Δον Τάκη, ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Μάιος 27, 2018 5:18 pm

Partagas Lusitanias LCD tommi

Τωρα τι να λεμε???

Αληθεια υπαρχουν φιλοι του γαλαζιου καπνου που (τουλαχιστον) δεν τους αρεσει το διπλοκωρονο των παρταγας???
 :?:
Ναι, ειναι ολα τα διπλοκωρονα καταπληκτικά και προσεγμένα αλλα η λουσι ειναι αλλο πραμα! :!:
Εικόνα

Ενα ομορφο καλοστριμμενο, λαδερο και μαλακο προμινεντε, το οποιο εφτασε στα χερια μου απο τον Θωμα και με εστειλε!!!
Καταρχην ηταν μεσα σε σακουλακι με αλλα αδελφάκια του, και μολις το ανοιξα... Χαμος :shock: :shock:

Κρεμμώδες, μαλακος καπνός εφτανε στο στομα και στα ρουθουνια μου προκαλοντας ρίγη... Απόλαυσης... Μοκα, καραμελα και σοκολατα. Το εκανα σε σχεδων μιαμιση ωρα και μετα απλα δεν ηθελα καφε!!! Αφηνει μια γλυκια επιγευση στο στομα που σε κανει να δαγκωνεις την γλωσσα σου!!!

Ενα απο τα πουρα που καθε λατρης του κουβανεζικου πρεπει να καπνισει πριν πεθάνει :twisted:

Φιλε σε υπερευχαριστώ!!!! 

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Κυρ Μάιος 27, 2018 5:39 pm

Sancho Panza Bachilleres LCD goutsou

Για άλλη μια φορα μου δινετε η δυνατοτητα να καπνισω το συγκεκριμενο πουρο.
Στο pre δινει νοτες σοκολατας γαλακτος.Πολυ δυνατο ξεκίνημα.
Αναβω και στο πρωτο puff φουντουκι :shock:

Εικόνα

Συνεχιζει με λιγο τσαι και διαφορα βοτανα... Καπου όμως στη μεση σκαει το τσιλι.
Δυο - τρεις πικάντικες τζουρες και γυρναει σε καλα αλατισμένα ξηροκαρπια.
Να χα κατι από Islay μαζι μου να το συνοδευσω.... αλλα δεν πειραζει... συνεχιζω αφου ετσι κι αλλιως το μικρο δινει ρεστα

Εικόνα

Το αλατι συνεχιζει πανω σε δερμα μεχρι το τελος...
Αγαπω την Κουβα για τα διαμαντια που δινει...
Αγαπω τους φιλους που μοιραζονται τα διαμαντια μεταξυ τους...
Στελιο ευχαριστω!!!
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Δευ Ιουν 11, 2018 7:59 pm

R&J Short Churchil AT LCD Karachrist!!

«Ήταν μια ξάστερη, Γλυκιά βραδιά...........…..»
Απόσπασμα από το βιβλίο ψυχική Ανατολή του Βασίλη Δημητριάδη.
Μια ξάστερη λοιπόν γλυκιά βραδιά, στην οικία του Ευθύμη, αφού είχαμε τσακίσει τα σχετικά μεζεκλίκια, ο αδελφός μου είπε να βγώ στο μπαλκόνι να αράξω και να περιμένω, όπως κι έκανα. Μετά από λίγο σκάει μύτη και αυτός, ως μάγος με τα δώρα. Είχε ανά χείρας 1 BRC, 1 R&J Short Churchill AT, καθώς και ένα μπουκάλι Glenrothes 1998 που είχε αγοράσει από πρόσφατο ταξίδι του!!! Αφού με κέρασε «νερό της ζωής», μου προσέφερε ένα τουμπάτο R&J, λέγοντας μου «Ξέρω …. αλλά δοκίμασε αυτό». Οι μέχρι τότε εμπειρίες μου με τα συγκεκριμένα πούρα ήταν 50-50 ίσως και 60-40 κατά, αλλά όπως λένε, «ο τολμών νικά».
Το βγάζω από την αλουμινένια θήκη του, λαδερό καλοστριμένο με αρώματα που σε προδιέθεταν να το δαγκώσεις. Άντε να δούμε λέω και κόβω. Στο pre μου δίνει κανέλα και κέδρο. Άναμμα οι μηχανές , τροχοδρόμηση, στοιχεία στο φούλ και φύγαμε. Στο 1/3 γλυκά μπαχάρια, δέρμα, κέδρο. Πίκρα πουθενά.
Εικόνα
2/3 παραμένει η κανέλα κάνει την εμφάνιση της σοκολάτα μπίτερ, με μια δόση γάλατος ζαχαρούχου. WOW!!!!
Εικόνα
3/3 φεύγει η σοκολάτα και έρχεται κακάο χυμένο σε βρεγμένη γή πασπαλισμένο με ευχάριστο πιπεράκι !! Δεν πίκρισε καθόλου, διόρθωσε μόνο του τις ελάχιστες μικρές ατέλειες στη καύση και ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη για μένα.
Για την ουισκάρα δεν θα πω τίποτα. NO COMMENTS που λένε οι σύμμαχοι στο ΝΑΤΟ. Θα την αναλύσουμε στην αντίστοιχη ενότητα. Απλά με έστειλε αδιάβαστο να ψάχνω το νόημα της ζωής!! :shock: :shock:
Δεν συγκράτησα λοιπά στοιχεία Αδερφέ μου αλλά σε ευχαριστώ πολύ και γι αυτό το ταξίδι, που μου άλλαξε την άποψη για το συγκεκριμένο πούρο.
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες