JLS2: Pasacalle por tres Caballeros

Άβαταρ μέλους
Fairlight

Re: JLS2: Pasacalle por tres Caballeros

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Δεκ 01, 2017 3:27 pm

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με το δείγμα

LCD Takis

Εικόνα

Παίρνοντας πάσα και από την συζήτηση των ημερών, είχα αναφέρει ότι το πούρο του Νίκου είχε πιο έντονα κρύα αρώματα από το πούρο του Τάκη. Το πούρο του Τάκη ανακαλύπτω όμως ότι έχει πιο έντονο pre και μάλιστα μεθυστικό με γλυκό ξύλο, έντονα floral στοιχεία και λίγο μέλι στο τέλος. Το τράβηγμα είναι επίσης καταπληκτικό, είμαι ήδη θετικά προκατειλημμένος.

Στο ανάμα και μέχρι το μισό του πρώτου τρίτου το πούρο ήδη δείχνει ότι θα ακολουθήσει πανηγύρι. Ξεκινά με λευκό πιπέρι και έντονα βουτυρώδες μπισκότο και συνεχίζει με έντονο, πυκνό μέλι και παραδόξως λίγο γαρίφαλο.

Καθώς συνεχίζει προς την μέση ανεβάζει και άλλο τους ρυθμούς με ένα καταπληκτικό κεράσι, δαμάσκηνα, ψωμί, άχυρο, χάνεται η μπάλα. Στο τελευταίο κομμάτι του 2/3 εμφανίζονται και μερικά ελαφριά ξυροκάρπια, να δούμε τι άλλο θα βγει.

Μπαίνουμε στο τελευταίο τρίτο και αυτό κερνάει μια καμμένη ζάχαρη (που φέρνει περισσότερο σε marshmellow και όχι σε καραμέλα), έντονα γλυκά ξύλα και κάπου στο βάθος γίνεται φρουτώδες όργιο.

Συνολικά το στικ μου φάνηκε λίγο πιο έτοιμο και πλούσιο από του Νίκου αλλά και πάλι βρήκα την ένταση ένα κλικ πιο κάτω από τα δικά μου.

Για να μην το πολυκουράζουμε όμως το συμπέρασμα είναι ένα: Στοκάρετε αδέρφια, στοκάρετε. Στοκάρετε πριν η Κουβανέζικη μαγεία τα ρίξει σε καμιά νέα περίοδο μετριότητας. Αυτό είναι το συμπέρασμα που βγαίνει και από τα 3 στικς ανεξαιρέτως.

Επίσης, έχει ενδιαφέρον να συγκρίνετε και αυτές τις απόψεις εδώ με τις απόψεις που υπάρχουν στο φόρουμ μας για το πούρο, τόσο τις παλαιότερες όσο και τις νεότερες.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Δεκ 01, 2017 3:34 pm

δεν είναι πολύ δυνατά πούρα αυτά? σε ένταση και νικοτίνη?
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Δεκ 01, 2017 3:39 pm

Μάρκο εξαρτάται από τις χρονιές και από το κουτί. Αν διαβάσεις όλο το tasting θα βρεις και διαφορές στα κουτιά μας στα χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Γενικά τα τελευταία χρόνια είναι έντονα πούρα ναι. Ωστόσο θα σου πρότεινα αυτό να μην σε αποτρέψει από το να δοκιμάσεις, το αξίζουν.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Δεκ 01, 2017 4:03 pm

Κούτα αγοράστηκε... Μια από μένα μία από Τριαντάφυλλο. Ο Τρι την πήρε εγώ μάλλον Δευτέρα... Αρχίζει να γίνεται σουσουρο για έναν Γκαντεμόσαυρο εδώ πάνω. :D :lol: :D
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Δεκ 01, 2017 4:11 pm

Fairlight έγραψε:Μάρκο εξαρτάται από τις χρονιές και από το κουτί. Αν διαβάσεις όλο το tasting θα βρεις και διαφορές στα κουτιά μας στα χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Γενικά τα τελευταία χρόνια είναι έντονα πούρα ναι. Ωστόσο θα σου πρότεινα αυτό να μην σε αποτρέψει από το να δοκιμάσεις, το αξίζουν.

Ευχαριστώ πολύ! Θα σπεύσω να δοκιμάσω :D
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Δεκ 01, 2017 4:58 pm

goutsou έγραψε:Κούτα αγοράστηκε... Μια από μένα μία από Τριαντάφυλλο. Ο Τρι την πήρε εγώ μάλλον Δευτέρα... Αρχίζει να γίνεται σουσουρο για έναν Γκαντεμόσαυρο εδώ πάνω. :D :lol: :D

Απ αυτά που έχω διαβάσει, ακόμα και του 17 να είναι έχετε πολύ μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας. Αν θέλετε κάντε εδώ μερικά σχόλια για εμφάνιση και κρύα.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Δεκ 01, 2017 5:47 pm

Εν αναμονή... Μπορεί να μας πει όμως ο Τριαντάφυλος ο Θεσσαλονικέας, γνωστός κι ως Πουρορουφήχτρας (μας έχει βάλει όλους κάτω με το πόσα καπνιζει την βδομαδα), Εξαφανιζόλ (γιατι μολις παιρνει κάτι την αλλη στιγμή εξαφανιζεται απο την αγορά), Σφαίρας (για πότε τελειώνει τις κούτες, είναι μυστήριο) και φυσικά Εξωκαρδιάς.
Είμαι σίγουρος τώρα που γράφω ήδη κάνει το πρώτο! 8) :lol: :D
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Δεκ 01, 2017 10:01 pm

οσα jlp2 εχω κανει ειναι απο χορηγιες.
ψηνομαι να αγορασω μια κουτα απο Ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Δεκ 01, 2017 11:49 pm

BOR DIC 15 λοιπόν, η χορηγία του Τακη.
Απογευματινή φόυμα, με καφε και 20cl Glenfiddich

Εικόνα

Εχει πολλά ζουμιά αυτο το JL, φουλ λάδια, και όντως pre όπως το περιγράφει ο Θωμας.
Ξύλινο, μελενιο, μεθυστικό...
Φωτιά και ξύλα και μέλια , πιπερια και βούτυρα, και κατι βοτανικό....
Έντονο ,όπως το σώμα του. Μπόλικο , πολυ μπόλικο, σιγουρα το πιο έντονο απο τα τρια, ισως και λογω υγρασίας.
Κάπου στην μεση το τσίμπησα με τον xikar, σιγουρα φταίνε οι υγρασιες των ημερών και αναγκαστικά αυξάνω το τέμπο για να μην εχω θέματα με την καύση.
Κατευθείαν τσιμπάει και αλλο σώμα, και σχεδόν βλέπω πουλάκια...
Έρχονται και κατι καφέδες, και κανέλα.
Και μια κρεμα βουτηρατη, φουλ ο καμβάς.
Στο τελειωμα έρχεται και μια ποικιλία απο κόκκινα ώριμα φρούτα... Άντε γεια.
Ειναι επίσημο, τα JL αυτήν την περίοδο μαμανε, θα κάνουμε και τον guest star του Λευτέρη...
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Δεκ 02, 2017 11:28 am

να ‘τος και ο guest!

Εικόνα

η 3η πασσακάλια με στοιχεία BOR MAR 17 είναι ευγενική χορηγία του Λευτέρη
που δίνει τη δυνατότητα στο τρίο Στούτζες να γευτεί κι έναν νεότερο καρπό του Χουανόδεντρου

τα καπνά στο pre βγάζουν πλούσια και βαθιά αρώματα από κακάο, μέλι, φιστίκι, και ώριμο σύκο
αλλά οι πάνες του εννιαμηνίτικου φαίνονται στις πρώτες τζούρες
όπου μαζί με αδρές πινελιές από κεράσι και κακάο στο τέλος κάθε ρουφηξιάς κρύβεται και μια μικρή καρφίτσα
πνίγοντας την επίγευση με μια άγουρη οξύτητα που τσιμπάει λίγο τον ουρανίσκο

κάτι που ωστόσο λίγο πριν τελειώσει το 1/3 υποχωρεί και σε λίγο εξαφανίζεται τελείως
και το πούρο βρίσκει μια αξιοθαύμαστη για την ηλικία του ισορροπία
παρουσιάζοντας μια παλέτα εξίσου φορτωμένη και πλούσια με τις προηγούμενες πασσακάλιες:

ψωμί αλειμμένο με βούτυρο και μέλι, ζουμερά κόκκινα φρούτα, ζαχαρωτά, μπισκότο
μαλακά ξύλα, σκούρα σοκολάτα, nuts, δέρμα, ελαφριά αλμύρα, και λίγο λευκό πιπέρι

Εικόνα

ένα εξαιρετικό στικ με φουλ ένταση και κάργα σώμα, που μετά τη μέση ανέβασε κι άλλο στροφές
με όλες τις γεύσεις του συμπυκνωμένες σε μια παχιά βουτυράτη λιγωτική κρέμα
και το strength σε ένα διαρκές κρεσέντο να βαράει στο δόξα πατρί

κι εκεί που ήμουνα σίγουρος πως μέχρι εδώ ήταν και το πούρο θα harsh-ίσει
ξαφνικά ακούστηκε ένα «μπλαφ», σα να σβήνεις μια αναμμένη δάδα στο νερό
και ξαφνικά το Χουάν μου πέταξε βανίλια (!) κι ένα παντεσπάνι μπισκότο-κακάο-κεράσι, βουτηγμένο σε ρούμι

ήμαρτον Κύριε… και θαυμαστά τα έργα Σου…
και ναι, όλα - μα όλα φωνάζουν, πως το JLS2 βρίσκεται σε πολύ καλά φεγγάρια
Λευτέρη μου σε ευχαριστώ πολύ!

ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Σάβ Δεκ 02, 2017 12:02 pm

Έχω μία SAT FEB 17 αλλά δεν της έχω βάλει χέρι ακόμα. Θα με κάνετε να την ανοίξω :lol:
Αλλά θα σας δώσω να κάνετε crash test
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Σάβ Δεκ 02, 2017 2:17 pm

Αυτήν Γιάννη; :D :D :D
Εικόνα
Και φαίνονται και μυρίζουν σαν σοκολατάκια!
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Δεκ 02, 2017 3:15 pm

Τάκης έγραψε:
ήμαρτον Κύριε… και θαυμαστά τα έργα Σου…
και ναι, όλα - μα όλα φωνάζουν, πως το JLS2 βρίσκεται σε πολύ καλά φεγγάρια

Αυτό ξανεπέστο Τάκη. Δεν μπορούν ολά αυτά να είναι τυχαία, ούτε οτι όλοι μας (και εκτός αυτού του mini-mass) δεν έχουμε καπνίσει ούτε ένα κακό τα τελευταία αυτά χρόνια. Είναι αγορά με πολύ καλό VFM και με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.

Edit: Έχω και εγώ SAT FEB 17, φαντάζομαι και άλλοι orismenoi. Να κανονίσουμε του χρόνου νέο mini-mass :lol:
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Σάβ Δεκ 02, 2017 9:54 pm

suleygiannis έγραψε:Έχω μία SAT FEB 17 αλλά δεν της έχω βάλει χέρι ακόμα. Θα με κάνετε να την ανοίξω :lol:

Γιάννη κάψε, μη το σκέφτεσαι :D
εγώ δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα πια από καρφίτσες πρόκες κλπ.
"φακίρη" έχω κάνει την στοματική μου κοιλότητα :mrgreen:
γι αυτό μάλλον Τάκη δεν είχα ενοχλήσεις στην αρχή του πούρου όταν το κάπνισα, αλλά μόνο γλύκες και μέλια
ενώ μετά τη μέση και κοντά στο τρίτο μέρος την άκουσα με την νικοτίνη ; πιθανόν.
Πάντως έχει αρκετό ενδιαφέρον να σας διαβάζουμε τεστάροντας τα ίδια πούρα, οι ίδιοι άνθρωποι Εικόνα
κούτες από διαφορετικές ημερομηνίες και κωδικούς,
ένα πρόχειρο συμπέρασμα είναι η παρατεταμένη σταθερότητα - υψηλή ποιότητα (των τελευταίων 2 χρόνων)

Αναμένω τη συνέχεια Εικόνα
Άβαταρ μέλους
triantafyllos

Δημοσίευσηαπό triantafyllos » Κυρ Δεκ 03, 2017 11:59 am

Καλημέρα σάς Κύριοι μετά από μια συζήτηση που είχα με τον αδερφό Στέλιο μου είπε για τα Juan Lopez ότι είναι πολύ ωραία τότες δίχως δεύτερη σκέψη περίμενα να βγουν για να τα πάρω.Ενα πρωινό έπεσε το mail και αμέσως έγινε και η παραγπαραγγελία.Παρασκευή μεσημέρι παρέλαβα δηλαδή ο μπαμπάς μού γιατί εγώ ήμουν σε τοποθέτηση και ήρθα αργά το απόγευμα στο μαγαζί. Ανοίγω την κούτα και μυρίζω λες και ήμουν στο εργοστάσιο του Παυλίδη με τής σοκολάτες πολύ σοκολάτα είπα να ανάψω ένα άλλα προτίμησα να παλιώσουν άλλες λίγες ώρες .ΤΟ Σάββατο στην ρετσίνα το έσκασα φανταστικό ωραίο πολύ σοκολάτα τόσο Σοκολατένιο δεν έχω ξανακάνει μετά από κανένα 20 λεπτό σοκολάτας ήρθαν τα Βουτυρά και κακάο το.με αυτά και αυτά περάσαμε την μέση και φτάνουμε στο τέλος που εκεί άρχισε πρώτα τα λουλούδια και έπειτα τούς ξηρούς καρπούς φανταστικό τίποτα άλλο.Ευχαριστώ αδερφέ και δάσκαλε Στέλιο για τής πολύτιμες πληροφορίες που μου δίνεις.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Επιστροφή σε “Juan Lopez”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες