Τσιγάρο τέλος.

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
trendy

Re: Τσιγάρο τέλος.

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Μαρ 20, 2018 12:18 am

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου Χρήστο! Μιας και δεν έχω καπνίσει ποτέ τσιγάρο (μου προκαλεί αηδία η μυρωδιά του), δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι όπως οι υπόλοιποι. Αλλά θα χαρώ να δω την πρόοδο που έχεις κάνει κατά καιρούς και να μείνεις αν γίνεται μόνο στα πούρα.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Μαρ 22, 2018 10:30 pm

Μπράβο Χρήστο. Κι εγώ το σκέφτομαι καιρο.. Νομιζω ήρθε η ώρα!!!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Απρ 17, 2018 5:38 pm

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου.
Στέλιο κόψτο το ρημάδι,στον καιάδα.. :wink:
Μετα απο ένα μήνα λοιπόν και ναι είμαι ακόμα ατσίγαρος.Δεν το έχω βάλει στο στόμα ούτε για μια τζούρα απο την στιγμή που το πήρα απόφαση να το κόψω και μάλιστα μαχαίρι.
Θα γράψω μερικά πραγματάκια πως τα βιώνω απο την δική μου πάντα μεριά καθώς ο κάθε οργανισμός και άνθρωπος,αντιδρά διαφορετικά σε ψυχικό και σωματικό επίπεδο στο κόψιμο του τσιγάρου.
Η πρώτη βδομάδα ήταν ζόρικη,ειδικά οι πρώτες 3-4 μέρες.Έντονη επιθυμία και νευρικότητα,όχι όμως νεύρα.Η ανάγκη για μασούλημα αυξήθηκε 200% όπως και η ανάγκη για υγρά αλλά σε μικρότερο ποσοστό.
Φάγητο,γλυκά,καραμέλες,τσίχλες,δεν έχει σημασία αρκει να νιώθεις ότι μασάς.Γιαυτο άλλωστε και η αύξηση των κιλών είναι συνήθως η σοβαρότερη παρενεργεια.Θέλει σύνεση και προσοχή για να μην αρχίσεις μετα τις επισκέψεις στους διαιτολόγους.
Νίωθω πως αναπνέω σημαντικά καλύτερα τώρα,ειδικά όταν κοιμάμαι.Έχουν πέσει οι σωματικοί ρυθμοί και νιώθω ηρεμότερος σωματικά αλλά και ψυχικά.Βήχα και φλέγματα ουδέν,τα χέρια μου έγιναν σταθερότερα,η γεύση έχει βελτιωθεί σημαντικά όπως και η όσφρηση.Η μυρωδιά του τσιγάρου αρχίζει να με ενοχλεί χωρίς ακόμα να είναι αποκρουστική,αποφεύγω να μπαίνω σε χώρους όπου καπνίζουν.Ευτυχώς είναι ελάχιστοι και ελάχιστοι καπνίζουν.

Μετά την πρώτη βδομάδα τα πράγματα ηρεμούν πολύ και όλα τα συπτώματα μαζί μέχρι και την 3η περίπου βδομάδα.Το αναζητώ ακόμη καμία φορά,κοιτω γύρω μου και το ψάχνω και το μνημονεύω,να χα ένα τσιγάρο τώρα...
Φυσιολογικό όταν έχεις μάθει όλα αυτά τα χρόνια να κάνεις το κάθετι με ένα τσιγάρο στο χέρι.Σωματικά δεν το έχω ανάγκη πλέον ύστερα απο τόσο καιρό έχω αποτοξινωθεί αν και το μικρόβιο πάντα υποβόσκει και θέλει προσοχή και επαγρύπνηση.
Ολα είναι μέσα στο μυαλο πλέον και την δύναμη της θέλησης να κρατηθείς μακριά από αυτό μέχρι το τέλος της ζωής.
Όχι μεγαλόπνοα σχέδια και σκέψεις καθώς θα κουράσουν και θα απογοητεύσουν.Ένα βημα κάθε φόρα,μιά μάχη κάθε μέρα μέχρι την επόμενη μέρα όπου μια νέα μάχη θα δωθεί.
Το τσιγάρο αποτελεί εφ όρου ζωής εξάρτηση,δεν θα σωθείς αν δεν παλεύεις καθέ μέρα με αυτό,με την ιδέα ότι δεν θα ξανακαπνίσεις.Άσχημες ή δύσκολες στιγμές μπορεί να σε ρίξουν πάλι στο διάβα του και πρέπει να είσαι ψυχικα και συναισθηματικά έτοιμος και δυνατός να μην ανάψεις ούτε ένα,αλλίως όλα και όλοι οι κόποι θα είναι μάταιοι.
Δεν υπάρχει μυστικό στο κόψιμο του,δεν πήρα τσίχλες,σπρέυ,αυτοκόλλητα ή οτιδήποτε άλλο.Απλά το έκοψα μαχαίρι έτσι επειδή μου ήρθε,επειδή κουράστηκα να καπνίζω,επειδή μπάφιασα,επειδή μερικές φορές δεν άντεχα ούτε την ίδια μου την ανάσα,επειδή βαρέθηκα να ψάχνω για περίπτερα να σκάω 10ευρα κάθε δύο ημέρες και να κραταω στο χέρι καπνούς-χαρτάκια-φιλτρακια-αναπτήρες.Γιατί αν δεν το κόψω τώρα μετά θα είναι αργά,το όφελος στον οργανισμό θα είναι ανύπαρκτο,μηδαμινό και τα αποτελέσματα μη αναστρέψιμα.Βαρέθηκα να είμαι το πουτανάκι του τσιγάρου,να με κάνει ότι θέλει,να έχει απόλυτη εξουσία πάνω μου.
Έυκολο δεν είναι,θέλει κόπο,υπομονή και επιμονή.Θέλει διαρκή αγώνα.Τα αποτελέσματα και τα οφέλη όμως τέραστια και είναι μόνο θετικά,κανένα αρνητικό.Τα σημαντικότερα φυσικά για την υγεία την σωματική αλλά και την ψυχική αφού αισθάνομαι απεγκλωβισμένος,απελευθερωμένος.
Φυσικά τα οικονομικά οφέλη δεν θα μπορούσαν να παραληφθούν,στην δική μου περίπτωση υπολογίζω μια εξοικονόμηση χρημάτων ανα έτος περίπου 1500-1800 ευρώ.Κόστος που αφορά καπνούς,χαρτάκια,φιλτράκια,αναπτήρες.Σημαντικό ποσό το οποίο πλέον θα μπορώ να το διαθέσω διαφορετικά.
Αυτά απο εμένα σε πρώτη φάση,συγνώμη για το ''σεντόνι'',θα τα ξαναπούμε σε ένα μήνα πάλι στο ίδιο θέμα για να συνεχίσω με τις εντυπώσεις μου.Μέχρι τότε,ούτε μια τζούρα! :wink:
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Απρ 19, 2018 9:21 pm

Σε διάβασα και θυμήθηκα μια ιστορία που μου είπε ένας Βόσνιος συνάδελφος που το έχει κόψει τρία χρόνια τώρα.
Έβλεπε στον ύπνο του ότι κάπνιζε και ξύπνησε ιδρωμένος με την γεύση του τσιγάρου ακόμα στο στόμα του. Εκεί που λες ότι το έχεις κόψει για τα καλά μπορεί να τύχει το παραμικρό, οπότε μείνει βράχος στις αρχές σου!

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες